REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są kompetencje obrońcy z urzędu?

Obrońca ustanowiony z urzędu ma obowiązek podejmowania czynności procesowych na rzecz swojego klienta aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Może on przedsiębrać czynności procesowe jedynie na korzyść oskarżonego, a jego udział w postępowaniu nie wyłącza osobistego działania w nim oskarżonego.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Jest to konsekwencją obowiązku osobistego świadczenia pracy przez pracownika.

Wypłaty emerytur i rent inwalidzkich są zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Grupy posłów na Sejm dotyczący zasad wypłaty emerytur i rent inwalidzkich, uznając kwestionowane przepisy za zgodne z konstytucją.

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

REKLAMA

Jak producenci oszukują opakowaniem produktu?

Opakowanie ma nie tylko zachęcić konsumenta do zakupu produktu. Może też pomóc producentowi w niepostrzeżonym podniesieniu ceny. Przeczytaj, jak nie dać się oszukać.

Czym zajmuje się KRUS?

Podstawowe zadnia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zostały określone w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Komu opłaca się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło nie daje osobom zatrudnionym na jej podstawie uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy. W określonych sytuacjach może być to jednak korzystne dla pracownika. Komu więc opłaca się umowa o dzieło?

Rozwód bez orzekania o winie - kiedy możliwy?

Kwestia winy za rozkład pożycia ma wpływ na obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi. Sąd nie orzeka o winie na zgodny wniosek małżonków. Ponadto w pewnych sytuacjach przypisanie któremukolwiek z małżonków winy za rozkład pożycia jest zwyczajnie niemożliwe.

REKLAMA

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Ile razy można wypłacać odprawę emerytalno-rentową?

Pracodawca zwraca się z zapytaniem ile razy można temu samemu pracownikowi wypłacić odprawę emerytalno-rentową?

Jakie ograniczenia wynikają z postępowania uproszczonego?

Wprowadzenie przepisów o postępowaniu uproszczonym do kodeksu postępowania cywilnego miało być lekarstwem na przewlekłość postępowań w drobnych i prostych sporach cywilnych – a przy tym umożliwić stronom rozstrzygnięcie sporu bez zbędnego formalizmu.

Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

Farmaceuta powinien poinformować chorego, o możliwości nabycia tańszego odpowiednika. Jedynie w przypadku wyraźnej adnotacji lekarza umieszczonej na recepcie nie można dokonać zamiany lekarstwa.

Zwrot towaru – jak i kiedy?

Zwrot towaru to nie to samo, co reklamacja. Jest możliwy jedynie wtedy, gdy taką możliwość oferuje swoim klientom sprzedawca. Dobór złego rozmiaru nie stanowi niezgodności towaru z umową i nie uprawnia do reklamacji.

Ubezpieczenia w działalności gospodarczej

Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do przeniesienia części ryzyka finansowego w prowadzonej działalności gospodarczej na firmę ubezpieczającą.

Zakupy grupowe, czyli jak kupować taniej

Coraz większą popularnością w Polsce zaczyna się cieszyć idea zakupów grupowych. Takie zakupy dają duże oszczędności. a wszystko zgodnie z zasadą duży może więcej.

Kara pieniężna dla rodziców niepokornego dziecka

Nasz syn sprawia problemy wychowawcze. Sąd zobowiązał nas jako rodziców do współpracy ze szkołą, do której uczęszcza. Czy sąd może nałożyć na nas jakąś karę, jeżeli nie wywiążemy się z nałożonego obowiązku?

Sejm kręci bat na operatorów telekomunikacyjnych

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy nie realizują porozumień zawartych z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, będą płacić surowe kary. Takie zmiany w Prawie telekomunikacyjnym szykuje posłowie.

Zasiłek chorobowy jednakowy dla wszystkich pracowników

Za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym pracodawca płaci pracownikowi, który nie ukończył 50 lat, pozostałym zaś – za pierwsze 14 dni. Rząd chce, by wszyscy ubezpieczeni mieli wyliczany zasiłek według takich samych zasad.

Separacja a dziedziczenie

Moi rodzice pozostają w separacji orzeczonej przez sąd. Czy w rzazie śmierci mojego ojca mama będzie uprawniona do dziedziczenia po nim?

Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo w urzędzie pracy jest równoznaczne z brakiem gotowości do podjęcia zatrudnienia. W takim przypadku urząd pracy może wykreślić bezrobotnego z rejestru bezrobotnych.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Taksówkarze a przewóz osób

Zdaniem Konfederacji Pracy proponowane zmiany do projektu ustawy o transporcie drogowym wprowadzają nieznany dotychczas monopol na przewozy wyłącznie dla jednej grupy przedsiębiorców, tj. dla taksówkarzy.

Odprawa emerytalno-rentowa

Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje od pracodawcy wszystkim pracownikom, a więc osobom świadczącym pracę na podstawie stosunku pracy.

Umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym

Najsurowszym środkiem jaki może zastosować sąd rodzinny względem nieletniego jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Możliwość zwrotu wadliwych leków

Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy zwrócić lekarstwa z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.

Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?

Czy farmaceuta może odmówić wydania leku?

Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?

Umowę z uczelnią podpiszą też studenci studiów dziennych

Od 1 października 2011 r. wszyscy studenci podpiszą z uczelniami umowy, które do tej pory zawierane były jedynie ze studentami studiów zaocznych oraz wieczorowych.

Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki w formie elektronicznej. E-dzienniki mogą całkowicie zastąpić swoje znane wszystkim tradycyjne odpowiedniki.

Prawa i obowiązki małżonków

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami dochodzi zawiązania szczególnego stosunku, z którego płyną określone prawa i obowiązki.

Zgłoszenie nowych dowodów w apelacji cywilnej

Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, służącym do zaskarżenia merytorycznych orzeczeń sądów I instancji.

Uczniowie dowiedzą się gdzie odkrywać talenty

Na specjalnej mapie uczniowie odnajdą miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Nowy projekt resortu edukacji wspiera najzdolniejszych i promuje pozaszkolne organizacje, zajmujące się wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży.

Obowiązki pracodawcy podczas choroby pracownika

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy zobowiązanym do wypłaty świadczeń w razie choroby pracownika?

Zmiany w gwarancji konsumenckiej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących gwarancji konsumenckiej. Projekt jest implementacją kolejnej dyrektywy europejskiej i dotyczy gwarancji konsumenckiej.

Czym jest występek chuligański?

Występek chuligański to zamach na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego.

Becikowe bez względu na dochody

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych kryteriów dochodowych związanych z otrzymaniem becikowego. Oznacza to, że może je otrzymać każda rodzina, bez względu na uzyskiwane dochody. Choć wiele osób podnosi, że świadczenie to nie jest konieczne i wcale nie zachęca do posiadania większej liczby dzieci, resort pracy nie planuje wprowadzać zmian w przyznawaniu becikowego.

Dopalacze wymusiły zmianę prawa

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który ma na celu skuteczną walkę z dopalaczami. Nowe regulacje definiują dopalacze jako środki zastępcze i zakazują obrotu nimi na terenie całego kraju. Osoba, która złamie przepisy będzie podlegała karze od 20 000 zł nawet do 1 mln zł. Proponowane rozwiązania umożliwią szybkie i elastyczne reagowanie na pojawiające się zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi.

Gdzie z wnioskiem o becikowe

Rodzic ubiegający się o becikowe jest obowiązany złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym pozostawanie ciężarnej kobiety pod opieką medyczną, w gminie miejsca zamieszkania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie zaświadczenie może wydać lekarz lub położna.

Na czym polega obowiązek meldunkowy

W dniu 24 września 2010 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o ewidencji ludności, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Nadchodzące zmiany mają przede wszystkim doprowadzić do uproszczenia procedur związanych z obowiązkiem meldunkowym, który zostanie zniesiony i zastąpiony instytucją rejestracji miejsca zamieszkania. Co ważne zameldowania będzie można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, a formularz potrzebny do jego dokonania zostanie udostępniony na stronie internetowej urzędu i będzie go można wydrukować i uzupełnić w domu.

Problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola

Reforma oświaty postawiła w trudnej sytuacji nie tylko rodziców, ale również gminy, które nie mogą odmówić przyjęcia 5-letniego dziecka do przedszkola. W świetle obowiązujących przepisów prowadzenie przedszkoli i szkolnych zerówek jest zadaniem własnym gmin. Muszą one finansować pobyt dziecka, wypłacać pensje dla nauczycieli oraz utrzymać budynek.

Co zrobić, gdy reklamacja butów się przedłuża?

Oddałem buty do reklamacji, która została uwzględniona. Niestety od tej chwili minął już miesiąc, a buty nadal nie zostały naprawione. Ile czasu ma sprzedawca na załatwienie reklamacji?

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, muszą spełniać określone w przepisach warunki. Najważniejsze jest, aby wychowywały dziecko bez udziału innej osoby. Oznacza to, że konkubenci nie będą mogli rozliczać się preferencyjnie.

Wydział rodzinny nie w każdym sądzie

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych zakłada, że wydziały rodzinne będą tylko fakultatywne. Wywołuje to liczne protesty w środowisku sędziowskim. Przeciwnikami zmian są także kuratorzy i adwokaci. Ich zdaniem procesy dotyczące rodziny powinny się toczyć przed jednym sądem.

Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

W obecnych czasach banki próbują nas każdorazowo namówić do ubezpieczenia naszego kredytu. Czy jest to nam niezbędne ? Czy jest to dla nas korzystne?

Ubezpieczenie sprzedaży ratalnej

Ubezpieczenia sprzedaży ratalnej jest jednym z najczęściej stosowanych ubezpieczeń. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi, iż zawarliśmy tego rodzaju umowę.

Dla kogo gwarancje kontraktowe?

Gwarancje kontraktowe najdogodniejszą formą zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza przy kontraktach w trybie zamówienia publicznego. Zobowiązują do wypłaty określonej kwoty na rzecz beneficjenta w przypadku nie wywiązania się z zobowiązania.

Zakaz sprzedaży dopalaczy

Na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy - zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą w piątek uchwalił Sejm.

Czym jest ubezpieczenie zapłaty długu celnego?

Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty długu celnego jest jednym z dopuszczalnych zabezpieczeń należności celnych. Gwarancja jest przeznaczona dla podmiotów gospodarczych.

Uprawnienia policjantów do wykonywania obowiązków poza granicami kraju

Nowelizacja ustawy o Policji zakłada, że do zadań polskich policjantów należy współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi, a także z organami i instytucjami Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu ochronę porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zwalczanie terroryzmu i przestępczości transgranicznej.

REKLAMA