REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komitety techniczne Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Komitety techniczne realizują cele wymienione w art. 3 Ustawy o normalizacji, a szczegółowe zasady działania komitetów technicznych określają przepisy wewnętrzne PKN.

Kiedy pracownikom przysługują napoje

Pracuję w biurze. Latem, kiedy w pokoju jest gorąco i duszno pracodawca zapewnia nam wentylację w postaci wiatraków. A co z napojami? Kiedy i na jakiej postawie prawnej (jeśli taka jest) pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom napoje?

Jadalnia w zakładzie pracy

Pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pomieszczenie do spożywania posiłków, z wyjątkiem zakładów pracy, w których wykonywane są prace wyłącznie o charakterze biurowym.

Cele i zasady normalizacji krajowej

Normalizacja jest działalnością zmierzającą do uzyskania optymalnego, w danych okolicznościach, stopnia uporządkowania w określonym zakresie, poprzez ustalanie postanowień przeznaczonych do powszechnego i wielokrotnego stosowania, dotyczących istniejących lub mogących wystąpić problemów.

REKLAMA

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Po debacie

W środę, 30 czerwca, odbyła się druga debata kandydatów na Prezydenta. Wzięli w niej udział oczywiście Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński.

Kto zwyciężył w debacie

W środę, 30 czerwca, odbyła się druga debata między kandydatami na urząd Prezydenta RP, Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim.

Czy od rejestracji w płatnym serwisie internetowym można odstąpić?

Zarejestrowałeś się w płatnym serwisie internetowym i teraz chcesz odstąpić? Sprawdź czy masz do tego prawo i w jakim terminie może to uczynić.

REKLAMA

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Co zrobić, gdy niepełnoletnie dziecko zarejestrowało się w płatnym serwisie internetowym

Mój czternastoletni syn zarejestrował się w pewnym serwisie internetowym. Po dwóch tygodniach do domu przyszedł rachunek za korzystanie z tego serwisu. Co mam zrobić?

Protesty wobec planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach

Adwokaci i kuratorzy są niezadowoleni z planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach, co jest zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Nietrzeźwi kierowcy bez prawa jazdy

Wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja kodeksu karnego pozbawi na zawsze prawa kierowania pojazdami mechanicznymi nietrzeźwych kierowców.

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Zwrot wkładu mieszkaniowego zwolniony z podatku dochodowego

Wkład mieszkaniowy, który został wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej a następnie zwrócony, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Programy lojalnościowe w hotelach

Programy lojalnościowe hotelach często opierają się na podarkach dla określonych kręgów gości. Podarki mają charakter prawny umowy darowizny, której odwołać nie można.

Gość hotelowy, czyli strona umowy

Umowa hotelowa jest umową odpłatną, zawsze ma charakter umowy wzajemnej, niezależnie od zasad płatności. Umowa ta ma z natury rzeczy charakter konsensualny. Może być zawarta w dowolniej formie przez podmiot nazywany zwykle hotelarzem.

Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?

Hotele oraz innego rodzaju zakłady hotelarskie zobowiązują się świadczyć za odpłatnością usługi hotelarskie na podstawie umowy, którą zwykle określa się mianem umowa hotelowa. Zawierana umowa ma kompleksowy charakter i nie da się zakwalifikować ją jako jeden z typów umów unormowanych przez prawo cywilne.

Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?

Umowa o dzieło należy do grupy umów rezultatu. Oznacza to, iż przyjmujący zamówienie odpowiada za efekt finalny, a nie za należyte staranie. Taki rezultat powinien być określony w umowie.

Czym się wyróżnia gwarancja konsumencka?

Konsumenci nie zwracają uwagi na treść gwarancji, ani na fakt, czy wręczany im dokument w ogóle można nazwać gwarancją. Nie widzą też różnicy pomiędzy gwarancją konsumencką, a gwarancją stosowaną w innych stosunkach prawnych.

Obowiązki informacyjne sprzedawcy – czyli co konsument ma prawo wiedzieć

Wchodzimy do sklepu i próbujemy wybrać najlepszy dla nas towar, ale na opakowaniu nie ma informacji, których szukamy, nie ma ich też na półce, gdzie towar leży, a spotkany przypadkiem sprzedawca, na zadawane przez nas pytania, wzrusza bezradnie ramionami. Taki obrazek zdarza się zbyt często. Ustawodawca nakłada na sprzedawców konkretne obowiązki informacyjne, więc je egzekwujmy.

Kiedy występuje brak świadomości lub swobody przy zawieraniu umowy kredytowej

Wyłączenie świadomości lub swobody wyrażenia woli powoduje nieważność czynności. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Czy hotelarz może przetrzymać dowód osobisty gościa?

Właściciele hoteli i pensjonatów nie mają prawa zatrzymywać dowodu osobistego gościa. Takie uprawnienie nie przysługuje im nawet wtedy, gdyby dowód miał stanowić formę gwarancji uregulowania za pobyt.

Kwaśniewski zachęca do głosowania na Komorowskiego

Przed drugą turą wyborów głos zabrał były Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Zdradził, że 4 lipca odda swój głos na Bronisława Komorowskiego. Do takiej decyzji zachęcał również innych ludzi o lewicowych przekonaniach.

Wyrok zaoczny

Wyrok zaoczny jest wydawany w przypadku kiedy pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę, lub pomimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie.

Jak oszczędzać energię przy używaniu lodówki

Energię elektryczną da się oszczędzić praktycznie w każdej sytuacji. Można tego poprzez prawidłowe używanie lodówki. Sprawdź, czy czegoś nie przegapiłeś.

Wałęsa popiera Komorowskiego

O poparcie dla Bronisława Komorowskiego zwrócił się Lech Wałęsa. Były przewodniczący „Solidarności” od początku kampanii prezydenckiej opowiada się po stronie Marszałka Sejmu.

Można jeszcze dopisać się do spisu wyborców

Do czwartku można dopisać się na listę wyborców w wybranym przez siebie miejscu. O jeden dzień więcej mają osoby, które chcą pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w kraju lub za granicą.

Janusz Korwin-Mikke pozwał TVP

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił złożony w trybie wyborczym pozew Janusza Korwina- Mikke. Prezes Wolności i Praworządności pozwał TVP o to, że podała, iż zadowolony jest z wyniku uzyskanego w wyborach 20 czerwca.

Operatorzy komórkowi na celowniku UOKiK

Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa, czyli czołowi operatorzy telekomunikacyjny, znalazły się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółki miały utrudniać przeprowadzenie kontroli, rozpoczętej w wyniku podejrzeń o nielegalne porozumienia na rynku.

Borowski za Komorowskim

Swoje poparcie dla kandydatury Bronisława Komorowskiego zapowiedział Marek Borowski. Jest to kolejny polityk związany z lewicą, który zapowiedział oddanie głosu na Marszałka Sejmu.

Na terenach zalewowych domu nie postawisz

Rząd podejmuje działania, które mają na celu uchronienie nas przed powtórnymi dramatami wynikającymi z powodzi. Pomóc w tym ma nowelizacja Prawa wodnego, którą proponuje ministerstwo środowiska

Projekt specustawy powodziowej

Budowa infrastruktury przeciwpowodziowej będzie dużo prostsza i szybsza. Może się rozpocząć jeszcze przed ukończeniem postępowania wywłaszczeniowego. Przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm, która teraz trafi do Senatu.

Gwarancja a uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową

Gwarancja, jako źródło uprawnień konsumenta, nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń wynikających z ustawy na podstawie niezgodności towaru z umową.

Więcej skazanych w systemie dozoru elektronicznego

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o dozorze elektronicznym. Została już przyjęta przez Parlament oraz podpisana przez Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta RP.

Więcej biokomponentów w benzynie

Rząd przyjął założenia do ustawy, która zwiększy dozwoloną ilość biokomponentów dodawanych do benzyny. Zostaną również wydłużone umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty.

Co trzeba wiedzieć o rezerwacji biletu lotniczego

Zakup biletu lotniczego od taniego przewoźnika wymaga kilkustopniowego procesu rezerwacji. Poczytaj co może cię podczas niej spotkać.

Jak sprawdzić, czy klauzula umowna jest niedozwolona

Stosowanie przez przedsiębiorców klauzul niedozwolonych jest niestety częstym procederem. Jeżeli podpisana przez nas umowa zawiera krzywdzące postanowienia, warto sprawdzić, czy klauzula nie ma niedozwolonego charakteru.

Bezpieczeństwo w czasie wakacji

„Bezpieczna woda" - to akcja zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jej celem jest propagowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą wśród dzieci i młodzieży.

Jakie rzeczy trzeba zostawić w luku bagażowym

Nie wszystkie rzeczy, które można zabrać w rejs samolotem można wnieść w bagażu podręczny. Część będziemy musieli zostawić w luku bagażowym.

Czy można zabrać leki na pokład samolotu

Na pokład samolotu można zabrać jedynie niezbędne leki. Do kabiny pasażerskiej nie wejdziesz z sokiem, wodą, czy innym napojem o pojemności 100 ml, który został zakupiony przez kontrolą bezpieczeństwa

Przywileje emeryta

Wraz z przejściem w stan spoczynku zawodowego emerytowi przysługuje szereg przywilejów, dzięki którym w portfelu emeryta zostaje więcej pieniędzy. Korzystając z przywileju zawsze trzeba się wylegitymować, dokumentując w ten sposób swoje prawo do ulgi.

Orzeczenia o chorobach zawodowych

Choroby zawodowe będą orzekane przez lekarzy specjalizacji, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2010 r. Wchodzi on w życie 28 czerwca.

Emeryt może być zwolniony z abonamentu

Osobom powyżej 60 roku życia, które osiągają dochód poniżej 50 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przysługuje zwolnienie od opłaty abonamentowej.

Ile emeryt lub rencista może dorobić

W tym kwartale emeryci i renciści którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i są zatrudnieni będą mogli dorobić do swojego nominalnego świadczenia więcej, niż do tej pory.

Akty agresji w szkole są informacją publiczna

Informacje o aktach agresji wśród uczniów i popełnianych przez nich czynach powinny być udostępniane, w przypadku, gdy ktoś wystąpi o udostępnienie takich danych.

Niezbędne informacje dotyczące II tury wyborów prezydenckich

Jeżeli w związku z obecnie trwającą sytuacją polityczną w Polsce zadają sobie Państwo pytania: w jakim celu organizowana jest II tura wyborów oraz jakie są uprawnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy do zapoznania się z naszą poniższą publikacją, w której znajdą się odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Trzeci filar

Trzeci filar to forma nieopodatkowanego oszczędzania na poczet przyszłej dodatkowej emerytury. Jest to dobrowolna forma zabezpieczenia finansowego.

Właściwość sądu w postępowaniu cywilnym

Właściwość sądu to zakres spraw przekazanych mu do rozpoznania i rozstrzygnięcia w danym postępowaniu. Aby pismu procesowemu został nadany prawidłowy bieg należy ustalić który sąd jest właściwy dla rozstrzygnięcia danej sprawy.

Zdolność sądowa a zdolność procesowa

Zdolność sądowa i procesowa to dwie różne instytucje cywilnego prawa procesowego, mające wpływ na możliwość uczestnictwa w sporze jako strona w procesie czy uczestnik w przypadku postępowania nieprocesowego. Zobacz czym obydwie instytucje różnią się od siebie!

Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

REKLAMA