REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, daje dyrektorowi szkoły lub placówki możliwość wprowadzenia nawet 10 dodatkowych dni wolnych od nauki.

Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a szkołą często stanowi poważne utrudnienie dla dziecka i jego rodziców szczególnie na terenach wiejskich. Duży problem z dotarciem do szkoły mają również uczniowie niepełnosprawni.

DGP: Samorządowcy chcą złotych spadochronów

Prezydenci polskich miast, którzy rządzili przez dwie kadencje mieliby otrzymać sowite odprawy. O pomyśle, który zrodził się w Związku Miast Polskich pisze w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kto najbardziej zawodzi oczekiwania konsumentów?

Wysoko oceniamy rynek książki i czasopism. W transporcie najwyższe notowania mają linie lotnicze. Z drugiej strony najgorzej oceniamy emerytury, nieruchomości, czy usługi internetowe. Sprawdź, które segmenty rynku nie spełniają oczekiwań konsumentów.

REKLAMA

Czy Rząd wygra z dopalaczami?

Niezależnie od oceny podjętych przez rząd działań w sprawie walki z dopalaczami i abstrahując zupełnie od tego, czy metody jakie w tej sprawie przedsięwzięto były słuszne, a przede wszystkim, czy można im nadać dystynkcję legalnych, warto zastanowić się jak obecnie centralne organy administracji rządowej powinny działać, aby wypowiedziana producentom i handlarzom dopalaczy wojna błyskawiczna nie przerodziła się w klęskę.

Loteryjne sms-y pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada postępowanie podmiotów, które zachęcają do udziału w konkursach za pomocą sms-a. Urzędnicy sprawdzą, czy nie zostało złamane prawo.

Mobilny Internet. Można zrezygnować, gdy brak zasięgu w domu?

Kilka miesięcy temu zawarłem umowę na Internet mobilny. Niedawno przeprowadziłem się do nowego mieszkania, w którym nie mam zasięgu. Czy w takiej sytuacji mogę zrezygnować z umowy?

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

REKLAMA

Jaka jest minimalna powierzchnia celi mieszkalnej

Jednym z podstawowych problemów polskiego więziennictwa jest przeludnienie w zakładach karnych. Taki stan spowodowany jest przede wszystkim brakiem odpowiedniej ilości zakładów karnych. W konsekwencji nie mogą być spełnione podstawowe standardy, wynikające z aktów Prawa Międzynarodowego dotyczących Praw Człowieka. Pomimo to, kodeks karny wykonawczy wyznacza pewne minimum, jakie zakłady karne powinny zapewnić osadzonym.

Na czym polega klasyfikacja skazanych

Klasyfikacja skazanych to kolejny znany polskiemu prawu karnemu środek, który zgodnie z zamysłem ustawodawcy ma zapewnić osiągnięcie celów kary pozbawienia wolności. Klasyfikacja skazanych to także przejaw zasady indywidualizacji, należącej do podstawowych zasad wykonywania kary pozbawienia wolności.

Na czym polega tymczasowy areszt?

Tymczasowe aresztowanie stanowi najbardziej dolegliwy ze znanych polskiej procedurze karnej środków zapobiegawczych. Jest jedynym środkiem izolacyjnym, który powinien być stosowany w wyjątkowy sytuacjach, w których inne łagodniejsze środki zapobiegawcze nie mogą spełnić należycie swych zadań.

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Jak sprawdzić cenę Premium smsa?

Bardzo często dostęp do płatnych serwisów internetowych, czy udział w różnego rodzaju loteriach jest uzależniony od wysłania smsa. Czy jednak zawsze wiesz, ile taki sms naprawdę kosztuje?

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

Wykorzystywanie seksualne dzieci w Kodeksie karnym

W czerwcu 2010 r. weszła w życie ważna nowelizacja Kodeksu karnego oraz innych aktów prawnych regulująca przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, których ofiarami mogą być tylko i wyłącznie dzieci

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Jak skorzystać z ulg w PIT dokonując darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.

Zwolnienie od podatku darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dokonanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zwolnione z podatku. Przekazane w ten sposób kwoty można odliczyć w zeznaniu rocznym PIT.

Czy rodzice są rozliczani z zarządu majątkiem dziecka

Zgodnie z art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko.

Co robić gdy sprawca przemocy wyjdzie z zakładu karnego

Całe postępowanie karne zmierza nie tylko do tego, aby sprawca przestępstwa został pociągnięty do odpowiedzialności, ale także do tego by dobro osoby pokrzywdzonej było chronione. Jeśli sprawca przemocy trafił do zakładu karnego, osoba pokrzywdzona ma prawo do informacji o opuszczeniu przez niego tego zakładu.

Formalności spadkowe – stwierdzenie nabycia spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia

Zgodnie z art. 1025 k.c. „Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.” Alternatywą dla stwierdzenia nabycia spadku przez sąd w trybie nieprocesowym jest więc akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Więzień CIA uzyskał status poszkodowanego.

Abd al-Rahim al-Nashiri, domniemany więzień CIA uzyskał status pokrzywdzonego w Polsce. Decyzja Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie jest efektem działań prowadzonych przez mecenasa Mikołaja Pietrzaka z Kancelarii Prawnej Pietrzak & Sidor. Adwokat we wrześniu złożył do prokuratury wniosek,
w którym domaga się ukarania winnych przetrzymywania i torturowania Saudyjczyka.

Prawo skazanych do kontaktu ze światem zewnętrznym

Polskiemu systemowi prawa karnego wykonawczego nie jest znane jednolite uprawnienie skazanych do kontaktów ze światem zewnętrznym. Treść omawianego uprawnienia w konkretnym przypadku zależeć będzie od rodzaju i typu zakładu karnego, w którym przebywa skazany. Zgodnie z zamysłem ustawodawcy realizacja omawianego uprawnienia jest jednym ze środków oddziaływania na skazanego.

Prawa skazanych odbywających karę pozbawienia wolności

Kodeks karny wykonawczy w wielu przepisach wymienia prawa należne osobom skazanym. Nie można jednak powiedzieć, że polskiemu prawu wykonawczemu znana jest wyczerpująca lista tych uprawnień. Mając na uwadze warunki panujące w zakładach karnych w całej Polsce, a przede wszystkim występujące powszechnie przeludnienie, stwierdzić należy, że w praktyce prawa skazanych nie mogą być realizowane. Skutkuje to coraz częstszym występowaniem przez skazanych z powództwami przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej do instytucji międzynarodowych.

Podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej skazanych

Skazany podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za zawinione naruszenie, zwane dalej przekroczeniem, nakazów lub zakazów wynikających z ustawy, regulaminu lub innych przepisów, albo też ustalonego w zakładzie karnym lub miejscu pracy porządku. Jeżeli przekroczenie zawiera znamiona wykroczenia, skazany podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, chyba że wykroczenie popełnione zostało w czasie pobytu poza obrębem zakładu karnego.

Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Edukacja skazanych jest obecnie bardzo ważnym środkiem w procesie resocjalizacji. W związku z powyższym obowiązujący Kodeks karny wykonawczy rozszerza możliwości podejmowania nauki w zakładach karnych. Prawo dopuszcza także możliwość by osoba osadzona uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych poza terenem miejsca odosobnienia.

Nagrody dla skazanych w areszcie śledczym

Do 1 września 2003 r., czyli do dnia wejścia w życie Ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw, polski system prawa karnego wykonawczego nie przewidywał możliwości przyznawania nagród za dobre sprawowanie osobom tymczasowo aresztowanym. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym tymczasowo aresztowany w określonych sytuacjach mógł otrzymać jedynie ulgi na warunkach przewidzianych w odrębnym regulaminie.

Nagrody i ulgi przyznawane osobom skazanym

System nagradzania skazanych stanowi ważny element w procesie resocjalizacji. Motywuje on osadzonych do pożądanych zachowań, co ułatwia zapewnienie ładu i porządku w placówkach penitencjarnych.

Kto i kiedy jest konsumentem?

Głównym celem przepisów regulujących obrót konsumencki jest ochrona i zabezpieczenie interesów konsumenta. Nie zawsze jednak będziemy konsumentem.

Dyrektywy wymiaru kar dyscyplinarnych oraz realny zbieg przekroczeń

Istnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej w systemie polskiego prawa karnego wykonawczego ma uświadamiać osoby skazane oraz pokazywać, że każde naruszanie przez nich zakazów i nakazów związanych z odbywaniem kary pozbawienia wolności powodować będzie szybką i zdecydowaną reakcję władz zakładu karnego. Sytuacja taka z założenia ma kształtować osobowość oraz postawę osób osadzonych i jednocześnie ułatwiać kierowanie jednostkami penitencjarnymi.

Cele mieszkalne skazanych

Przez okres pozostawania przez skazanego w rygorze zakładu karnego najczęściej przebywać będzie on w celi mieszkalnej. Ustawodawca w tym zakresie dokładnie określa okoliczności jakie decydować mają o przydziale osób skazanych do cel mieszkalnych. W Kodeksie karnym wykonawczym umieszczona została także lista przedmiotów osobistych, które skazany może posiadać w celi mieszkalnej na terenie zakładu karnego.

Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?

Zamówiłem u stolarza szafkę pod umywalkę do łazienki. Nie wykonał on zamówienia tak, jak mu to poleciłem. Stolarz próbował następnie usunąć wadę mebla i odpowiednio go dopasować, co moim zdaniem jeszcze pogorszyło stan szafki, gdyż wady tej nie da się usunąć. Co mogę zrobić?

Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Osoba, która pobiera emeryturę pomostową nie może ponownie podjąć pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli chce aby przyznane świadczenie było wypłacane przez ZUS. Takie uregulowanie zostało zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla artystów i twórców

Osoby wykonujące działalność artystyczną lub twórczą, czyli aktorzy, tancerze, kaskaderzy,
są pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze. W związku z tym przysługuje im emerytura w niższym wieku emerytalnym, czyli tzw. wcześniejsza emerytura.

Zwrot towaru. Czy można oddać zbyt ciasny garnitur?

Niedawno w jednym ze sklepów kupiłem garnitur. Niestety podczas mierzenia w domu okazało się, że jest zbyt ciasny. Sprzedawca nie chce jednak przyjąć zwrotu. Czy mogę zażądać zwrotu pieniędzy?

Czy dziennikarze nadal mają prawo do wcześniejszej emerytury

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje tylko niektórym grupom zawodowym. Wśród nich znaleźli się dziennikarze. Ustawodawca zaliczył ich do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla celników

Obowiązujące przepisy umożliwiają celnikom przejście na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Uprawnienie to wynika z faktu, że praca celnika została zaliczona do pracy o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla strażaków

Funkcjonariusze straży pożarnej, czyli strażacy wykonują pracę w szczególnym charakterze, czyli wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej. W związku z tym mogą przejść na wcześniejszą emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

W świetle obowiązujących przepisów świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie 670 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że podlega ona waloryzacji na zadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne trzeba spełnić szereg warunków. Należą do nich m.in. osiągnięcie określonego wieku, posiadanie wymaganego stażu zawodowego, okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy, okres pobierania renty, a także sposób zakończenia zatrudnienia lub działalności gospodarczej.

Czym jest kwota bazowa i jakie ma znaczenie dla emeryta

Kwota bazowa ma znaczenie przy ustalaniu wysokości rent i emerytur oraz wpływa na wysokość tzw. podstawy wymiaru świadczenia. Od marca 2010 r. do lutego 2011 wynosi ona 2716,71 zł.

Jak odbywa się waloryzacja emerytur

Najprościej rzecz ujmując waloryzacja polega na przystosowaniu wysokości emerytur do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. W świetle obowiązujących przepisów odbywa się ona corocznie od dnia 1 marca.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy o szczególnym charakterze

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby wykonujące prace o szczególnym charakterze np. kontroler ruchu lotniczego, członek zespołu ratownictwa medycznego albo kierowca autobusu. Nabycie prawa do tego świadczenia jest uzależnione od złożenia wniosku przez zainteresowanego.

Jak przenieść numer telefonu?

Zmiana operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru to prosta i bezpłatna usługa, która może się ograniczyć do jednej wizyty w salonie telekomunikacyjnego dostawcy.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Nie każdy wie, że osoby wykonujące zawód nurka, tancerza zawodowego czy taż garbarza mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Pracami w szczególnych warunkach są prace związane w czynnikami ryzyka tzn. prace pod wodą, na wodzie, w powietrzu i pod ziemią.

Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych waloryzacja odbywa się corocznie od dnia 1 marca. Głównym celem waloryzacji jest dostosowanie wysokości emerytury do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. Szacuje się, że w 2011 r. emerytury wzrosną średnio o 36 zł.

Zwolnienie z zakładu karnego

Jednym z podstawowych celów kary jest resocjalizacja skazanego. Ma to zapobiec powrotowi osoby skazanej do popełniania przestępstw. Ustawodawca przyjął założenie, że właściwe przygotowanie skazanych do zwolnienia z zakładów karnych może wywierać istotny wpływ na efekty wykonania kary, może je zwiększać lub przeciwnie może je niekiedy wręcz unicestwiać.

Odwołanie odroczenia kary pozbawienia wolności

Obowiązujące przepisy prawa wykonawczego przewidują możliwość odroczenia wykonania kary pomimo istnienia zasady niezwłocznego jej wykonania po uprawomocnieniu się orzeczenia. Odraczając wykonanie kary sąd w postanowieniu określa dokładnie termin do jakiego wykonanie kary odracza. Nie znaczy to jednak, że kwestia ta nie może ulec zmianie. Przede wszystkim w określonych prawem okolicznościach sąd może odroczenie kary pozbawienia wolności odwołać.

Prawo do wolności religijnej skazanego

Jednym z najważniejszych uprawnień osoby odbywającej karę pozbawienia wolności jest prawo do korzystania z wolności religijnej. Uprawnienie to gwarantuje skazanemu przede wszystkim Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Rodzaje oraz typy zakładów karnych

Karę pozbawienia wolności wykonuje się wyłącznie w zakładach karnych, które jako jednostki organizacyjne podlegają Ministrowi Sprawiedliwości. Zakłady karne nie mają jednolitego charakteru, ich typy oraz rodzaje odpowiadają znanym polskiemu prawu wykonawczemu kategoriom skazanych.

REKLAMA