REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest polecenie w testamencie?

Instytucja polecenia poszerza możliwość realizacji woli spadkobiercy. Pozwala ona zobowiązać spadkobierców i zapisobiorców do określonych działań o niekoniecznie majątkowym charakterze.

Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Obecnie obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 63 tak samo jak poprzednio obowiązująca ustawa z 1997 r., jako przestępstwo kwalifikuje nielegalna uprawę maku ( z wyjątkiem maku niskomorfinowego) konopi (z wyjątkiem konopi włóknistych) krzewów koki. Pod groźba kary zabronione jest także nielegalny zbiór mleczka makowego, opium, słomy makowej, liści koki, ziela konopi. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym nieznany był typ kwalifikowany omawianego przestępstwa.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Jeżeli jesteś użytkownikiem wieczystym gruntu, na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, możesz ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Zarobki w czasie urlopu wypoczynkowego

W okresie urlopu wypoczynkowego pracownik wypoczywa i regeneruje siły. Warto jednak wiedzieć, że za czas urlopu pracownik otrzymuje również wynagrodzenie jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował. Składają się na nie stałe i zmienne składniki.

REKLAMA

Zarobki przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Wypłata wynagrodzenia następuje, co do zasady, dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mogą jednak zmienić tę zasadę i dowolnie ustalić termin zapłaty. Jeżeli w umowie nie została ustalona wysokość wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Zarobki przy umowie o dzieło

Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Strony mają pełną swobodę co do określenia sposobu wynagrodzenia, jego postaci oraz wysokości. Istnieją dwa szczególne sposoby określania wysokości wynagrodzenia: kosztorysowe oraz ryczałtowe.

Gdzie szukać zagubionej rzeczy

Biuro Rzeczy Znalezionych przyjmuje zawiadomienia o znalezieniu rzeczy, przechowuje te rzeczy, poszukuje osób uprawnionych do ich odbioru oraz udziela informacji w przedmiotowym zakresie.

Zakupy online-8 zasad bezpieczeństwa

Zamierzasz kupić prezenty gwiazdkowe w sieci, by uniknąć tłumów i kolejek w centrach handlowych? Obawiasz się jednak, że produkty nie dotrą na czas lub padniesz ofiarą oszustwa? Prawnicy ECK Polska podpowiadają, jak bezpiecznie dokonywać zakupów w Internecie, by uniknąć rozczarowań.

REKLAMA

Czy zarabiamy za dyżur

Pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru. Czy oznacza to, że otrzyma on za czas dyżuru wynagrodzenie? Tak, pod warunkiem, że wykonywał on w tym okresie pracę. Jeżeli natomiast pracownik nie wykonywał pracy w trakcie dyżuru, to czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy.

Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Okresy pobierania zasiłku są limitowane. Oznacza to, że po upływie okresu wskazanego w ustawie (okresu zasiłkowego), bezrobotny traci prawo do zasiłku. Długość okresu zasiłkowego zależy m.in. od obszaru działania PUP, na którym bezrobotny ma miejsce zamieszkania.

Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku jeśli upłynie okres, na który został on przyznany bądź też, jeśli odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. Utrata prawa do zasiłku wiąże się jednak przede wszystkim z utratą statusu bezrobotnego.

Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Możliwa jest również wypłata na rachunek bankowy jeśli pracownik wyrazi na to zgodę albo gdy taką formę przewidują postanowienia układu zbiorowego pracy. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma również prawo dokonać wypłaty zarobków osobie wskazanej przez pracownika.

Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?

Darczyńca może polecić obdarowanemu dokonanie określonego działania lub zaniechania (polecenie). Jednak możliwości późniejszego dochodzenia ich wykonania są mocno ograniczone.

Paczki dla dzieci pracowników na święta

Bardzo wiele zakładów pracy w okresie świątecznym przekazuje paczki dla dzieci swoich pracowników. Kosze pełne smakołyków są często dużą atrakcją dla maluchów. Warto wiedzieć, że jeśli paczka zostanie w całości sfinansowana z ZFŚS, a jej kwota nie przekroczy 380 zł, nie będziemy musieli płacić podatku.

Czym jest outplacement

Redukcja zatrudnienia w firmie jest trudną decyzją dla pracodawcy i ciężkim przeżyciem dla pracownika. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług konsultantów outplacementowych. Są to osoby, które wspierają pracodawcę przy przeprowadzaniu zwolnień, a pracownikowi wskazują nową ścieżkę kariery.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy należy się osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek. Zasiłek nie zostanie przyznany, jeżeli wniosek będzie złożony za późno.

Czy nasze zarobki są jawne

Informacje dotyczące wysokości zarobków stanowią dobro osobiste pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że pracodawca będzie odpowiadał przez sądem za podanie do wiadomości wysokości wynagrodzenia lub udostępnienie dokumentów płacowych bez zgody pracownika.

Małżeństwo z przymusu a proces kościelny

Przyczynami, które mogą być powodem symulowanej zgody małżeńskiej są również przymus i bojaźń. Nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz, chociażby nieumyślnie wywołanej, od której, ażeby się uwolnić, zmuszony jest ktoś do zawarcia małżeństwa (Kan. 1103 KPK).

Czy dziecko może być pracownikiem

Przepisy zezwalają na korzystanie za wynagrodzeniem z pracy dzieci przez podmioty prowadzące działalność kulturalna, artystyczną, sportową lub reklamową. Praca ta nie może jednak zagrażać życiu, zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu dziecka. Oprócz tego pracodawca, który chce zatrudnić dziecko musi uzyskać zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Bony świąteczne dla pracowników

Przyznawanie bonów świątecznych dla pracowników jest coraz częstszą praktyką wśród pracodawców. Stanowią one bowiem dobrą alternatywę dla prezentów. Nie są jednak nagrodą lecz pomocą dla pracownika finansowaną ze środków ZFŚS.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia od 2011 będzie uznawane za święto państwowe. Oznacza to dla pracowników i pracodawców kolejny dzień wolny od pracy.

Kiedy emerytowi przysługuje świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Określona grupa emerytów ma oprócz emerytury, także prawo do świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej. Muszą oni spełnić ściśle określone przez prawo warunki.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Niewidomi emeryci, którzy utracili wzrok w czasie działań wojennych mają prawo do dodatkowego świadczenia. Emeryt uzyskuje prawo do świadczenia z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników

Świadczenie pieniężne przysługuje żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Ryczałt energetyczny dla emeryta

Emeryt ma prawo otrzymać ryczałt energetyczny, dzięki któremu opłaty za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe mogą został zmniejszone nawet o połowę.

Prawo do ekwiwalentu zamiast bezpłatnego węgla

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla przysługuje byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej, którzy przeszli na emeryturę.

Kiedy emerytowi przysługuje prawo do deputatu węglowego

Emerytowi, który był pracownikiem kolejowym przysługuje prawo do deputatu węglowego, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Ekwiwalent wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek za tajne nauczanie

Osoby, które uczyły języka polskiego w czasie okupacji mogą liczyć na dodatek za tajne nauczanie. Dodatek może co miesiąc zwiększyć przyznane emerytowi świadczenie.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

Ubezpieczający może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w każdy czasie, lecz z zachowaniem terminu, który został określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę tylko w określonych sytuacjach.

Reklamacja: zwrot pieniędzy a obniżenie ceny

Zwrot zapłaconej ceny to dodatkowe uprawnienia konsumenta przy reklamacji, które jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. W pewnych przypadkach można jednak żądać wyłącznie obniżenia ceny.

Egzekucja alimentów krok po kroku

Do wszczęcia egzekucji alimentów niezbędne jest złożenie wniosku u komornika. Wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika, z którego egzekucja ma być prowadzona. To komornik powinien przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.

Reklamacja: kiedy zwrot pieniędzy

Kim jest zapisobiorca?

Zapisem określone jest zobowiązanie, jakim obarczony jest spadkobierca testamentowy. Zobowiązanie to odnosi się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz oznaczonej osoby. Zapis może mieć miejsce jedynie w testamencie.

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Jak kupować zabawki-12 rad

Jak co roku, w grudniu jednymi z najchętniej kupowanych produktów są zabawki. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas dawania prezentów, a prośba o wymarzone zabawki jest w każdym liście do Mikołaja. Co kupować i jak kupować, żeby sprawić radość a jednocześnie być pewnym, że zabawka nie wyrządzi dziecku krzywdy?

Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Coraz częściej wśród małżeństw z krótkim stażem można zaobserwować odchodzenie od ustawowej wspólności majątkowej na rzecz ustrojów majątkowych umownych, przede wszystkim rozdzielności majątkowej.

Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma możliwość udzielenia dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki czy proteza), osobom, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do takiego zakupu.

Jakim jesteś konsumentem?


Uwielbiasz zakupy i nie ufasz reklamie? Jesteś „nieostrożnym optymistą”. A może sceptycznie podchodzisz do sprzedawców i starannie wybierasz produkty? „Nieufny lider” to właśnie ty. O tym, jakim jesteś konsumentem dowiesz się z najnowszego badania UOKiK.

Wskaźniki i stawki grudzień 2010

Jeżeli nie wiesz ile wynosi wynagrodzenie minimalne lub jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego oraz jaką opłatę powinieneś wnieść z tytułu posiadania psa przeczytaj poniższy artykuł.

Kiedy gmina może pobierać opłatę miejscową

Gmina może pobierać opłatę miejscową od osób fizycznych przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, zdrowotnych lub turystycznych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach - za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Zwolnienia od podatku od nieruchomości reguluje art. 7 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Zwolnienia od podatku od środków transportu

Zwolnienia od podatku od środków transportu reguluje art. 12 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Jak emeryt może otrzymać dodatki do swojej emerytury?

Emeryt ma prawo do wielu dodatków, ekwiwalentów pieniężnych, które w znaczny sposób mogą zwiększyć jego emeryturę. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i niezbędne dokumenty.

Jak otrzymać dodatki do renty

Prawo do dodatków do renty przysługuje osobie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy i rentę rodzinną. Prawo do dodatku dla sieroty zupełnej przysługuje tylko renciście uprawnionemu do renty rodzinnej.

Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Osoba, która przebywała na zasiłku chorobowym, a która nadal jest niezdolna do pracy może złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. O takie świadczenie może się starać, tylko osoba, której dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny, który pokrył koszty pogrzebu zmarłego. Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.

Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

W przypadku, kiedy legitymacja rencisty ulegnie zniszczeniu, rencista może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie nowej legitymacji.

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Znęcanie się nad zwierzętami stanowi w Polsce (i nie tylko) poważny problem. W związku z nagłaśnianymi przez media kolejnymi przypadkami wręcz bestialskiego traktowania zwierząt, środowiska zajmujące się ich ochroną, zaczęły coraz głośniej wypowiadać się co do konieczności surowszego karania tych, którzy dopuszczą się złego traktowania zwierząt.

REKLAMA