REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy premier może rozwiązać zarząd powiatu?

Organami powiatu są rada oraz zarząd. Rada jest organem stanowiącym w powiecie natomiast zarząd jest organem wykonawczym. Nadzór nad działalnością tych organów prowadzi Prezes Rady Ministrów oraz właściwy miejscowo wojewoda.

Jak działa biuro rzeczy znalezionych

Biuro rzeczy znalezionych, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem do którego możemy zgłaszać przypadkowo znalezione rzeczy, które nie są naszą własnością, ale także udać się w poszukiwaniu rzeczy, które sami zagubiliśmy.

Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Organem stanowiącym w powiecie jest rada powiatu. To ten organ wydaje uchwały będące aktami prawa miejscowego na terenie powiatu. Uchwały te mogą być jednak uchylane w ramach nadzoru nad działalnością powiatu.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

REKLAMA

Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza?

Nadzór nad samorządem powiatowym wykonuje Prezes Rady Ministrów, wojewoda i w ograniczonym zakresie regionalna izba obrachunkowa. Jednym natomiast ze sposobów na unikniecie łamania prawa przez władze powiatu jest wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Kto prowadzi nadzór nad powiatem?

W Polskim systemie prawa przewidziana jest kontrola administracji rządowej nad administracja samorządową. Nadzór i kontrola odbywa się na różnych poziomach. Jednak organami sprawującymi nadzór jest Prezes Rady Ministrów, właściwy wojewoda oraz regionalna izba obrachunkowa.

Właściwość miejscowa sądu w sprawach konsumentów

Zamówiłem w Internecie szafę. Mieszkam w Kielcach, a przedsiębiorca ma siedzibę w Olsztynie. Niestety doszło między nami do sporu o płatność i sprzedawca grozi mi procesem. Po dokładnym przestudiowaniu regulaminu odkryłem, że zgodnie z jego postanowieniami spór ma rozstrzygać sąd w Olsztynie. Czy takie zastrzeżenie jest dozwolone?

Jaka kara za brak biletu?

Jazda autobusem bez biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu, grozi mandatem. W jakiej wysokości? Kiedy możemy nie uiścić opłaty?

REKLAMA

Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie domu opieki społecznej?

Polskie prawo umożliwia utworzenie przez prywatnego przedsiębiorcę domu pomocy społecznej. Prowadzenie takiej działalności jest jednak możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia.

Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Każdy dom pomocy społecznej niezależnie od typu ma obowiązek świadczyć usługi wskazane w rozporządzeniu ministra polityki społecznej. Powinien on zapewnić m.in. dach nad głową, wyżywienie, a także udzielać pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w kodeksie postępowania karnego

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczący wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowej instytucji "sądu odmiejscowionego".

Ile trwa obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka?

Zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ustanawiający obowiązek alimentacyjny nie zawiera żadnego określenia daty końcowej obowiązku alimentacyjnego.

O czym pamiętać wybierając ubezpieczenie w banku?

Ubezpieczenie od utraty pracy, na życie, czy też na wypadek choroby to jedne z typowych ubezpieczeń, stosowanych i wymaganych przez banki przy umowach kredytowych. Zanim zawrzemy umowę ubezpieczenia należy uprzednio dowiedzieć się jakie są warunki wypłaty odszkodowania.

Kto może zostać przyjęty do domu spokojnej starości?

Coraz częściej starsi ludzie trafiają do domów opieki społecznej. Wynika to z ich trudnej sytuacji życiowej, braku najbliższych krewnych oraz coraz częściej z braku warunków, możliwości lub ochoty tych krewnych do opieki nad osobami starszymi.

Ustalali ceny farb i lakierów, teraz zapłacą karę

Rynek farb i lakierów to jeden z najbardziej zagrożonych zmowami cenowymi sektorów gospodarki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wykrył kolejną, w której udział brał producent i czołowe hipermarkety. Teraz zapłacą karę.

Czy bliscy muszą dopłacać za pobyt seniora w domu opieki?

Pobyt osoby w domu opieki społecznej jest odpłatny. Koszty pobytu pokrywa sam przebywający lub w pewnych przypadkach inne osoby.

Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Przeważająca liczba mieszkańców domów opieki społecznej sama wyraża zgodę na przebywanie w tych placówkach. Jednak zdarzają się sytuacje oraz osoby, które ze względu np. na swój stan zdrowia i warunki bytowe zostają przymusowo umieszczane w domu opieki społecznej.

Jak są tworzone nowe powiaty

Polska ma obecnie trójstopniowy podział administracyjny. Oznacza to, że w Polsce mamy trzy różnego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego. Są to: gmina, powiat i województwo. Rząd w drodze rozporządzenia może tworzyć nowe powiaty.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Co to jest miasto na prawach powiatu

W Polce występują dwa „rodzaje” powiatów. Są bowiem powiaty ziemskie oraz miasta na prawach powiatu. Warto o tym pamiętać załatwiając sprawy urzędowe.

Czym jest samorząd powiatowy

Od 1 stycznia 1999 r. Polska jest podzielona na gminy, powiaty i województwa.  Wtedy bowiem w życie weszła reforma administracyjna rządu Jerzego Buzka.

Co to jest pozwolenie na budowę

Każdy to chce wybudować dom musi uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Akty prawa miejscowego stanowione przez powiat

Samorząd powiatowy posiada kompetencje prawotwórcze, które odnoszą się przede wszystkim do tworzenia aktów prawa miejscowego. Podstawowe regulacje dotyczące stanowienia przez organy powiatu prawa miejscowego zawiera ustawa o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998.

Co to jest zarząd powiatu

Zarząd powiatu to jeden z organów powiatu. Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Zarząd powiatu wykonuje uchwały rady powiatu i zadania powiatu określone przepisami prawa.

Co wchodzi w skład mienia powiatu

Mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat lub inne powiatowe osoby prawne. Powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu nienależącego do innych powiatowych osób prawnych. Zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością.

Czym charakteryzuje się związek powiatów

Związek powiatów wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Związek ma osobowość prawną. Rejestr związków prowadzi minister właściwy do spraw administracji publicznej.

Czym jest związek powiatów

Zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie powiatowym powiaty mogą tworzyć związki z innymi powiatami, w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, w tym wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

Czym zajmuje się starosta?

Starosta wchodzi w skład zarządu powiatu. Starosta kieruje powiatem oraz reprezentuje go na zewnątrz. W przypadku miasta na prawach powiatu funkcję starosty sprawuje burmistrz lub prezydent miasta.

Co załatwimy w starostwie

Samorząd powiatowy wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym. Zadania powiatu nie mogą naruszać zakresu działania gmin. Za realizację zadań samorządu powiatowego odpowiedzialni są zarząd oraz starosta.

Nadzór nad działalnością powiatu

Istota nadzoru polega przede wszystkim na możliwości władczego ingerowania w działalność podmiotu nadzorowanego, wraz z pociąganiem do odpowiedzialności osób, nakazywania naprawienia uchybień, z zagrożeniem karami dyscyplinarnymi w razie niewykonania tychże nakazów.

Co to jest rada powiatu

Rada powiatu oraz zarząd to organy powiatu. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym powiatu, z zastrzeżeniem przepisów o referendum powiatowym. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich. Kadencja rady trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów.

Wybory do rad powiatów

Rada powiatu jest jednym z organów powiatu. Rada powiatu jest co do zasady organem stanowiącym i kontrolnym powiatu. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich. Kadencja rady trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów.

Jak zorganizować zbiórkę publiczną

Wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub naturze na pewien z góry określony cel wymaga pozwolenia właściwego terenowo organu władzy. Zbiórka publiczna prowadzona bez odpowiedniego zezwolenia jest wykroczeniem.

Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Wyjazd do uzdrowiska z NFZ - dla kogo?

Z leczenia uzdrowiskowego ma prawo skorzystać każdy ubezpieczony. Musi on posiadać skierowanie od lekarza oraz odczekać swoje w kolejce.

PSL chce samorządowców w Senacie

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada projekt ustawy, który umożliwi samorządowcom kandydowanie do Senatu. Gdyby pomysł znalazł poparcie, do Senatu mogliby zawitać wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci miast.

Jakie są przeszkody do udzielenia prawa ochronnego dla znaku towarowego?

Praw ochronnych nie uzyskają oznaczenia, które nie mogą być znakiem towarowym lub nie mają dostatecznych znamion odróżniających.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Pracownik był zatrudniony na cały etat, w okresie od 01.10.2010 do 31.12.2010, miał ustalone wynagrodzenie 1800 zł brutto, ponadto ze względu na staż pracy przysługuje mu 20 dni urlopu. Jaki ekwiwalent pieniężny będzie mu przysługiwał z tytułu niewykorzystanego urlopu?

Kto ponosi koszty obrońcy z urzędu?

Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Rejestracja samochodu przez Internet

Wraz z nowym rokiem pojawia się udogodnienie w zakresie rejestracji pojazdów. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów umożliwia złożenie wniosku o rejestrację pojazdu wraz z cyfrową postacią niezbędnych do tego dokumentów za pośrednictwem strony internetowej starostwa.

Ekwiwalent pieniężny za urlop zmarłego pracownika

Po zmarłym pracowniku, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, najbliższej rodzinie należy się ekwiwalent pieniężny. Kto jest uprawniony do tego ekwiwalentu?

Niszczenie rzeczy o wartości niemajątkowej

Ustawodawca w ramach ochrony własności prywatnej i ochrony dóbr osobistych penalizuje nie tylko wykroczenie niszczenia cudzych rzeczy materialnych, ale również wykroczenie polegające na przywłaszczeniu, umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu cudzej rzeczy przedstawiającej wartość niemajątkową.

Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Zasady wynagradzania pracowników młodocianych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Komu przysługuje obrońca z urzędu?

W toku postępowania karnego oskarżonemu (oraz podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, którego jednym z przejawów jest prawo do ustanowienia obrońcy. Wskazany obrońca może pochodzić z wyboru oskarżonego (podejrzanego) czyli być ustanowionym do prowadzenia sprawy na podstawie jego indywidualnej umowy z oskarżonym (podejrzanym) lub może być ustanowiony dla oskarżonego przez sąd (jest to tzw. „obrońca z urzędu”). Istnieje określony katalog sytuacji kiedy oskarżony może mieć przyznanego obrońcę z urzędu.

Czy mogę zrzec się prawa do zarobków na męża?

Czy mogę zrzec się prawa do wynagrodzenia na rzecz mojego męża? Jeśli tak, jak mogę to uczynić?

Jaka jest wysokość nagrody jubileuszowej dla pracownika samorządowego?

W październiku 2010 pracownik urzędu gminy nabył prawo do nagrody jubileuszowej, we wrześniu otrzymał podwyżkę w kwocie 200zł, wcześniej zarabiał 1800 zł, po podwyżce 2000zł. Jaką podstawę wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę ?

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych - porada

Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody, albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.

Kto może być pracownikiem samorządowym?

Często zastanawiamy się jakie wymagania należy spełnić, aby zostać pracownikiem samorządowym. Warto przy tym podkreślić, że przepisy Ustawy o pracownikach samorządowych szczegółowo określą warunki jakie należy spełnić, aby nim zostać.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w COS jest przyznawana na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu.

Kiedy można wypłacić środki z IKE nie tracąc ulgi podatkowej?

Środki emerytalne zgromadzone w IKE można wypłacić po osiągnięciu 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia. W przypadku wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE, jeżeli nie można dokonać wypłaty lub wypłaty transferowej, następuje zwrot środków od których pobierany jest podatek.

REKLAMA