REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest podstawienie wierzytelności hipotecznej?

Nowelizacja przepisów dotyczących hipoteki daje możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością. Jest to tzw. podstawienie wierzytelności hipotecznej. Co trzeba zrobić, by skorzystać z nowego uprawnienia?

Czy syndyk może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?

Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk albo zarządca. To oznacza, że podmioty te mogą również zaskarżać uchwały zgromadzenia wspólników. Takiego uprawnienia nie ma jednak nadzorca sądowy.

Co grozi przedsiębiorcy za nierzetelne reklamy?

Reklamy wprowadzające w błąd mogą stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową. Za nieuczciwe reklamy przedsiębiorców czeka wysoka kara finansowa.

Jak zawrzeć związek małżeński przez pełnomocnika?

Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie - w którym mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa - zostało złożone przez pełnomocnika.

REKLAMA

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Środki stosowane wobec nieletniego zostały wymienione w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Co trzecia piosenka w radio będzie polska?

W polskim parlamencie trwają pracę nad nowelizacją ustawy medialnej. Przepisy mają regulować m.in. to ile czasu antenowego zostanie przeznaczonego na polską muzykę.

Stacje benzynowe bez alkoholu?

Posłowie i senatorowie szykują ustawę, która amatorom mocnych trunków nie przypadnie do gustu. Projektodawcy chcą wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu m.in. na stacjach benzynowych.

REKLAMA

Kredyty konsumenckie będą większe?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, konsumenci będą mogli skorzystać z większych pożyczek

Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Nierzadko zdarza się tak, że ojciec dziecka, chcąc płacić jak najniższe alimenty, przepisuje swój majątek na osoby trzecie albo celowo zaniża dochody z tytułu zatrudnienia, bądź też zmienia pracę na mniej dochodową. Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczy zachowań zobowiązanego, które zmierzają do pogorszenia jego sytuacji zarobkowej i majątkowej, co może wpłynąć na jego zdolność do wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego.

Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków polega na tym, że w trakcie trwania małżeństwa istnieją tylko majątki osobiste i nie ma majątku wspólnego, natomiast w chwili ustania tego ustroju następuje wyrównanie dorobków. Ustanie następuje, np. poprzez rozwiązanie umowy, rozwód. Małżeńskie umowy majątkowe muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Od chwili zawarcia umowy pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Sprawozdanie finansowe spółki. Na jakich podstawach oprzeć zaskarżenie uchwały?

Zaskarżając uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki powinniśmy pamiętać, że prawidłowość sporządzenia sprawozdania finansowego należy oceniać wyłącznie na podstawie zasad przewidzianych w ustawie o rachunkowości. Trzeba więc wziąć pod uwagę prawidłowość sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania, a nie biznesową zasadność wydatków.

Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii

Wraz ze śmiercią spadkodawcy rusza postępowanie spadkowe. Przed śmiercią ma on prawo do wyznaczenia zarządcy, który ma poprowadzić owe postępowanie, gdy tego nie uczyni administrator zostanie wyznaczony przez sąd.

Jak wygląda obowiązek alimentacyjny w Belgii?

Regulacja prawna dotycząca alimentów zawarta jest w belgijskim kodeksie cywilnym. Obowiązek alimentacyjny jest narzucony z mocy samego obowiązującego prawa. Polega na tym, że jedna osoba ma obowiązek dostarczać drugiej osobie pomoc niezbędną do życia.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest państwową jednostką organizacyjną, która w systemie powszechnej opieki zdrowotnej zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Środki, które NFZ przeznacza na finansowanie, pochodzą ze składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Nieruchomość

Nieruchomość, jako rzecz będąca przedmiotem prawa, została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Wyróżnia się nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe.

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Notariusz

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, która korzysta z uprawnień przysługujących funkcjonariuszom publicznym. Podstawowym zadaniem notariuszy jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu sprzedaży konsumenckiej. Jest to termin prawa konsumenckiego.

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Osoba fizyczna

Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.

Obowiązki sprzedawcy

W przypadku sprzedaży konsumenckiej sprzedawca ma szereg obowiązków względem kupującego. Wśród nich należy przede wszystkim wyróżnić obowiązek przyjęcia i rozpatrzenia reklamacji.

Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę?

Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Regulacja prawna, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego znajduje się we francuskim kodeksie cywilnym.

Porada Eksperta: Jak zawierać umowy ze "spółką cywilną"?

W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani statusu przedsiębiorcy. Choć potocznie mówi się, że spółka ta „coś sprzedała”, czy też „ coś kupiła”, to jest to jednak skrót myślowy. Stroną umowy nie jest bowiem sama spółka, ale jej wspólnicy. W konsekwencji w nagłówku zawieranej przez nas umowy należy pisać, że jest ona zawierana z „Janem Kowalskim (…), Janem Wiśniewskim (…), Janem Bednarskim (…) – działającymi w ramach spółki cywilnej o nazwie…”.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest stroną stosunku pracy, z którego wynikają jego prawa i obowiązki. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy wypłata wynagrodzenia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

Obowiązki pracownika

Pracownik jest stroną stosunku pracy, z którego wynikają jego prawa, jak również obowiązki. Podstawowym uprawnieniem pracownika jest prawo do terminowego wynagrodzenia.

Pozew

Pozew jest to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego. W treści pozwu zawarte jest skonkretyzowane żądanie powoda, domagającego się ochrony prawnej.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Pracodawca

Pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Pracownik

Pracownikiem jest osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy nie są osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Przedsiębiorca

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna lub prawna lub też tzw. ułomna osoba prawna, która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny otwarty

Fundusze inwestycyjne otwarte są najbardziej popularnym rodzajem funduszy inwestycyjnych. W zasadzie każdy może stać się jego uczestnikiem, osoba fizyczna, osoba prawna a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Jedynym ograniczeniem jest wysokość pierwszej i kolejnych wpłat.

Rozbój

Rozbój jest to kwalifikowana postać kradzieży, która wiąże się z użyciem przemocy lub groźbą jej natychmiastowego użycia względem osoby pokrzywdzonej. Rozbój jest zagrożony karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?

Nabywanie znacznych pakietów akcji wiąże się dla nabywców z określonymi obowiązkami. Akcjonariusz, który ich nie dopełni, zostanie pozbawiony prawa głosu z nabytych akcji. Czy jednak zarząd może samodzielnie pozbawić prawa głosu?

Rozdzielność majątkowa

Jest to jeden z typów małżeńskiego ustroju majątkowego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, a jedynie dwa odrębne majątki osobiste każdego z nich.

Reklamacja

Reklamacja jest żądaniem kupującego, wynikającym z zawartej ze sprzedawcą lub usługodawcą umowy. Jest to uprawnienie przysługujące z racji nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę.

Rozwód

Jest to jedna z przyczyn ustania małżeństwa. Jest orzekany wyrokiem sądu na żądanie małżonków, w przypadku gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Przedawnienie

Główne skutki przedawnienia określa art. 117 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Regulamin pracy

W regulaminie pracy ustala się organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady, to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kodeksowych przepisów o rękojmi nie stosuje się przy obrocie konsumenckim.

Pozew grupowy

Od 19 lipca 2010 r. w ramach postępowania cywilnego możliwe jest dochodzenie roszczeń grupowo. W imieniu grupy powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Przewóz osób

W ramach umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się przewieźć, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, osoby lub rzeczy.

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, jak również środków wychowania. Obowiązanymi są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.

Niedozwolone klauzule umowne

Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to niedozwolone klauzule umowne.

Czym jest specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty?

W specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym statut może ograniczać krąg podmiotów, które mogą stać się uczestnikami funduszu, określając warunki jakie spełnić należy, aby stać się uczestnikiem.

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny to sąd państwowy, sprawujący kontrolę nad działalnością administracji publicznej. Kontrola ta oznacza m.in. rozpatrywanie skarg na decyzje administracyjne.

REKLAMA