REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy separacja powoduje rozdzielność majątkową?

Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy. Na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Do uzyskania rozwodu konieczny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Spadek

W skład spadku wchodzi ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na jego spadkobierców w drodze dziedziczenia ustawowego jak i testamentowego.

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Od 14 lutego 2001 roku, wraz z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dziedziczenie gospodarstw rolnych odbywa się na zasadach ogólnych.

REKLAMA

Testamenty szczególne

Testamenty szczególne można sporządzić w sytuacjach wyjątkowych, gdy sporządzenie testamentu zwykłego jest utrudnione lub niemożliwe.

Zachowek

Instytucja zachowku ma na celu zadośćuczynienie najbliższym spadkodawcy to, że zostali pominięci w testamencie bądź to, że ich udział w spadku został zminimalizowany.

Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia jest niezdolnością względną. Oznacza to, że określona osoba nie może dziedziczyć po ściśle określonym spadkodawcy.

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Istnieje możliwość darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Taką darowiznę można również odliczyć od podatku.

REKLAMA

Zwolnienie z długu

Istnieje możliwość zwolnienia dłużnika z długu za pomocą darowizny.

Darowizna kwoty pieniężnej

Przedmiotem darowizny mogą być zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. Bez żadnych przeszkód można więc zawrzeć umowę darowizny kwoty pieniężnej.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Nabycie majątku na podstawie darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu. W pewnych przypadkach możliwe jest odstąpienie od opodatkowania darowizny.

Upomnienie pracownika w niemieckim prawie pracy

Naruszenie obowiązku pracowniczego z reguły nie może prowadzić do wymówienia stosunku pracy. Pracodawca musi dać szansę pracownikowi do zmiany swojego zachowania.

Darowizna gospodarstwa rolnego

Przedmiotem umowy darowizny może być zarówno rzecz ruchoma jak i nieruchomość. Istnieje więc możliwość przekazania w darowiźnie gospodarstwa rolnego.

Darowizna nieruchomości

Dla darowizny nieruchomości kluczowe znaczenie ma forma w jakiej została zawarta umowa.

Zwolnienie z kosztów notarialnych

Opłata u notariusza często jest bardzo wysoka, jednak przy spełnieniu pewnych warunków można zwolnić się od kosztów notarialnych związanych z darowizną.

Rażąca niewdzięczność obdarowanego

Sytuacja związana z istnieniem rażącej niewdzięczności obdarowanego jest przesłanką, która uzasadnia odwołanie darowizny nawet już wykonanej.

Niedostatek darczyńcy

Niedostatek darczyńcy, powstały wraz z umową darowizny, może być powodem odwołania darowizny.

Darowizna niewykonana

Darowizna niewykonana ma miejsce wtedy, gdy przedmiot darowizny nie został jeszcze wydany obdarowanemu.

Darowizna wykonana

Przez darowiznę wykonaną należy rozumieć w pełni spełnione świadczenie zawarte w umowie o darowiznę.

Polecenie

Darczyńca, w umowie darowizny, ma możliwość obciążenia obdarowanego obowiązkiem działania lub zaniechania bez czynienia kogokolwiek wierzycielem.

Obdarowany

Obdarowany jest jedną ze stron umowy darowizny. Uzyskuje on od darczyńcy rzecz, która wchodzi w skład jego majątku, powiększając go.

Darczyńca

Darczyńca to jedna ze stron umowy darowizny. To od niego pochodzi rzecz, która stanowi przedmiot darowizny.

Zapis windykacyjny wejdzie w życie za pół roku

Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie cywilnym, umożliwiające zapisanie w testamencie notarialnym poszczególnych składników majątku konkretnym spadkobiercom.

Służby mundurowe utracą część przywilejów rentowych

Zmiany mają dotyczyć żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy po raz pierwszy wstępujących do służby. Od 1 stycznia 2012 r. utracą oni część przywilejów rentowych.

Dowóz dzieci do szkoły bez względu na odległość

Od września 2012 r. samorządy będą mogły organizować transport dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Prezydent podpisał ustawę o OFE

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych została 7 kwietnia 2011 r. podpisana przez Prezydenta. Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 maja 2011 r.

Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

Do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia praw do spadku można występować bez ograniczeń czasowych. U notariusza można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, o ile otwarcie spadku (czyli śmierć spadkodawcy) nastąpiło po 30 czerwca 1984 r.

Reforma szkolnictwa wyższego

Prezydent RP, w dniu 5 kwietnia 2011 r. podpisał ustawę o szkolnictwie wyższym i ustawę o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Nowe przepisy będą obowiązywać już od października 2011 r.

Jak sprawdzić czy rachmistrz nie jest oszustem?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. W każdej chwili można dokonać samospisu w Internecie, a 8 kwietnia pracę rozpoczęli rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. Jak rozpoznać, że osoba, która przyjdzie do Twojego domu na pewno jest tym, za kogo się podaje?

Jak dokonywany jest spis powszechny?

1 kwietnia 2011 roku ruszył kolejny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. 8 kwietnia do pracy zabiorą się ankieterzy statystyczni oraz rachmistrzowie. W jaki sposób można dokonać spisu?

Czy na wszystkie pytania rachmistrza musimy odpowiedzieć?

Aby uniknąć wizyty rachmistrza lub przeprowadzania spisu drogą telefoniczną, możemy dokonać samospisu przez Internet. Od 8 kwietnia do 30 czerwca trwa jednak spis telefoniczny i wizyty rachmistrzów spisowych.

Spis powszechny przez Internet?

Spis powszechny będzie mógł zostać przeprowadzony także przez Internet. Od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku możemy dokonać tzw. samospisu.

O co będą pytać rachmistrzowie?

8 kwietnia rozpoczęli pracę rachmistrzowie i ankieterzy statystyczni. Będą przeprowadzać spis powszechny do 30 czerwca 2011 roku. Od 1 kwietnia do 16 czerwca może dokonać spisu samodzielnie – przez Internet. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Po co organizowany jest spis powszechny?

1 kwietnia 2011 roku ruszył pierwszy po akcesji Polski do Unii Europejskiej spis powszechny. Kto go przeprowadza? Po co jest organizowany?

O licytacji mieszkania dowiemy się z portalu?

Licytacja komornicza to okazja na kupienie mieszkania po zdecydowanie niższej cenie. O terminie takiej licytacji wkrótce dowiemy się ze specjalnie utworzonego do tego celu portalu. Przewidywane są również inne zmiany. Jakie?

Czy w postępowaniu karnym może brać udział przedstawiciel organizacji społecznej?

Przedstawiciel organizacji społecznej może zgłosić swój udział w celu ochrony praw pokrzywdzonego, oskarżonego bądź innych uczestników postępowania. Przesłanką jego udziału w postępowaniu karnym jest potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego.

Skarga powodowa - sporządzona poprawnie to wygrany proces

Sędzia nie może rozpoznać żadnej prośby, jeżeli nie zostanie przedstawiona prośba przez tego, kto ma prawo zaskarżyć małżeństwo (por. Kan. 1501 i 1674, art. 114 Digintas connubii).

Porada Eksperta: Prawa pracowników delegowanych do pracy w Niemczech

Od 1 maja 2011 r. będzie wprowadzona nieograniczona swoboda przepływu siły roboczej do 25 państw Unii Europejskiej. Problem ten dotyczy między innymi pracowników delegowanych, którzy świadczą pracę na polecenie i na rzecz swojego pracodawcy, którego siedziba znajduje się w Polsce.

Nie będzie potrzebny kask na rower - senat odrzucił poprawkę

Jednak nie będzie wymogu jazdy w kasku na rowerze przez dzieci do 15 roku życia. Poprawkę odrzucił Senat, w trakcie prac nad nowelizacją, potocznie zwaną „rowerową”. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić poruszanie się po drogach rowerzystom.

Timesharing- sposób na bezpieczne wakacje

Nowe rozwiązania zaproponowane prze rząd mają lepiej chronić prawa osób korzystających z usług timeshare. Chodzi o korzystanie z nieruchomości, np. ośrodka turystycznego, hotelu, pensjonatu, apartamentu, w określonych, regularnie powtarzających się odstępach czasu w każdym roku.

Zrzeczenie się dziedziczenia

Zrzeczenie się dziedziczenia przebiega na podstawie umowy, w której spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po spadkodawcy.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie potocznie jest uznawane za wyłączenie członków najbliższej rodziny od dziedziczenia. Według Kodeksu cywilnego jest to pozbawienie małżonka, dzieci oraz rodziców prawa do zachowku.

Zapis

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym. Na jego mocy spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej przez siebie osoby.

Testament notarialny

Przy sporządzaniu testamentu notarialnego obecny jest notariusz. Dzięki jego obecności testament notarialny uważany jest za najbardziej bezpieczną formę testamentu.

Testament holograficzny

Testament holograficzny, inaczej własnoręczny musi być w całości spisany pismem ręcznym przez spadkodawcę.

Testament allograficzny

Testament allograficzny często jest nazywany administracyjnym, gdyż sporządzany jest w obecności organów administracyjnych.

Testament ustny

Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu. Można go sporządzić tylko w określonych przypadkach wskazanych przez ustawę.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia wydawany jest przez notariusza i istnieje obok sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Polecenie

Spadkodawca w swoim testamencie może zobowiązać swojego spadkobiercę lub zapisobiorcę do określonego działania lub znoszenia określonego stanu rzeczy. Spadkodawca osiąga taki cel za pomocą polecenia.

Kiedy ustanawia się kuratora dla osoby niepełnosprawnej?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy.

REKLAMA