REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kserowanie książek – przestępstwo, czy dozwolony użytek?

Masowe kopiowanie książek, czasopism, czy albumów, które w zdecydowanej większości przypadków stanowią utwory chronione prawem autorskim, jest powszechnie znane.

Wezwanie do sądu a absencja w pracy

Wezwania do sądu skutkują koniecznością stawienia się w dzień roboczy. Jak przedstawia się ta kwestia z punktu widzenia relacji pracodawca - pracownik? Czy pracodawca ma prawo nie zapłacić nam za dzień nieobecności w pracy spowodowany koniecznością stawienia się na wezwanie Sądu oddalonego od miejsca zamieszkania?

Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Przy podziale majątku wspólnego obowiązuje zasada, która stanowi, że wartość tego co przypadnie każdemu z małżonków powinna być taka sama. Jednak sąd ma możliwość ustalenia nierównych udziałów w majątku w wyjątkowych sytuacjach. Sąd może to ustalić na żądanie jednego z małżonków. 

Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym spadkodawcy, które powoduje przysporzenie w majątku zapisobiorcy. Należy pamiętać, że przysporzenie to jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jaki podatek zapłaci zapisobierca?

REKLAMA

Czy małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny?

Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej mają możliwość przekazywania sobie składników majątkowych za pomocą darowizny. Wspólność majątkowa charakteryzuje się istnieniem majątku wspólnego, majątku osobistego męża oraz majątku osobistego żony.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

REKLAMA

Czy niedoubezpieczenie może powodować zmniejszenie odszkodowania?

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia, gdy ubezpieczenie jest na wartość niższą niż wartość rzeczywista. Czy w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że niedoubezpieczenie spowoduje zmniejszenie odszkodowania?

Rowerzysta będzie miał więcej praw na drodze

Rowerzysta będzie mógł pojechać po chodniku w razie złych warunków atmosferycznych. Otrzymają również szereg innych uprawnień, które mają sprawić, że będą bardziej widoczni i bezpieczni na drodze.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Jobseekers Allowance jest cotygodniowym świadczeniem pieniężnym dla osób bezrobotnych lub pracujących w niewielkim wymiarze godzin, lecz zdolnych do pracy i aktywnie poszukujących zatrudnienia. Jest jeszcze kilka innych warunków, które dodatkowo należy spełnić, by ubiegać się o ten zasiłek.

Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela. Po zawarciu umowy ubezpieczyciel nie ma swobody w zwiększaniu składki ubezpieczeniowej poza jednym przypadkiem.

Osoba broniąca porządku publicznego chroniona jak policjant

Osoba, która zainterweniuje na widok aktu chuligaństwa jest chroniona jak funkcjonariusz publiczny. Ci, którzy napadną na osobę interweniującą muszą liczyć się z dużo surowszymi karami.

UOKiK karze miejskie wodociągi z Bydgoszczy

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Bydgoszczy naruszała prawa konsumentów i narzucała im niekorzystne warunki umów – uznała Prezes UOKiKu. Obędzie się jednak bez finansowej kary.

Jakie są założenia programu walki z depresją dzieci w województwie łódzkim?

W województwie łódzkim rozpoczął się „Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży”. Program jest adresowany do dzieci w wieku 11 – 13 lat. Program przewiduje udział w warsztatach terapeutycznych oraz konsultacje bezpłatne z terapeutami.

Ustanie małżeństwa w wyniku uznania małżonka za zmarłego

W razie uznania jednego z małżonków za zmarłego domniemywa się, że małżeństwo ustało z chwilą oznaczoną w orzeczeniu jako chwila śmierci tego małżonka. Jakie są skutki ustania małżeństwa w wyniku uznania za zmarłego?

Na czym polega separacja w procesie?

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci albo nie mają wspólnych małoletnich dzieci, ale jest brak zgodnego żądania orzeczenia separacji między małżonkami, to rozpoznanie sprawy następuję w postępowaniu procesowym.

Zmiany w opiece nad seniorem

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podwyższa kryterium dochodowe, które zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności dopłacania do pobytu w domu pomocy społecznej. Zmiany dotyczą też liczby pracowników socjalnych.

Jaka jest odpowiedzialność za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

W dniu 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie to jest wynikiem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r., stąd potrzeba, aby rozporządzenie weszło w życie.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to świadczenie pieniężne, które przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Taki zasiłek może również uzyskać osoba ucząca się. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy jest świadczeniem pieniężnym, który może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

Wywiad środowiskowy

Wywiad środowiskowy ma na celu uzyskanie informacji na temat kontrolowanej osoby lub rodziny. Informacje te służą przede wszystkim do prawidłowego podejmowania decyzji w sprawie kontrolowanego.

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze są świadczone przez ośrodki pomocy społecznej. Polegają one na wsparciu przy codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy załatwianie spraw urzędowych.

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która opiekuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest przez ośrodki pomocy społecznej.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne mają na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy kierowany jest do bezrobotnych i ma na celu umożliwienie bezrobotnemu zdobycia doświadczenia niezbędnego do podjęcia pracy w przyszłości. Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. 

Praktyki absolwenckie

Praktyki absolwenckie kierowane są do młodych bezrobotnych i pozwalają im na zdobycie doświadczenia zawodowego.

Pracownik socjalny

Pracownik socjalny jest zatrudniony w administracji publicznej. Ze względu na powierzone mu zadania powinien charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi oraz profesjonalnym wykształceniem.

Pomieszczenie tymczasowe

Pomieszczenia tymczasowe mają na celu uniknięcie eksmisji lokatorów na bruk. W sytuacjach eksmisji do pomieszczeń tymczasowych, z powodów luk wprawie, często dochodzi do nadużycia prawa.

Lokal socjalny

Gmina ma obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców. Dzieje się to w dużej części poprzez lokale socjalne.

Kontrakt socjalny

Celem kontraktu socjalnego jest przezwyciężenie trudnej życiowej sytuacji, w jakiej znajduje się osoba lub rodzina, z którą kontrakt jest zawierany.

Eksmisja

Eksmisja ma miejsce w sytuacji, gdy lokator długotrwale nie wywiązuje się z obowiązków lokatorskich. Chodzi tu przede wszystkim o niepłacenie czynszu za lokal mieszkalny.

Dodatek mieszkaniowy

Z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy mogą występować najemcy lub właściciele, którzy nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na utrzymanie mieszkania.  

Bezdomny

Bezdomny to osoba nie posiadająca własnego mieszkania, jak również osoba, która mieszkania nie wynajmuje oraz nie jest nigdzie zameldowana na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Bezdomność w Polsce jest nadal poważnym problemem społecznym.

Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Prawo zobowiązuje rodziców do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Czy obowiązek ten doznaje ograniczeń? Co jest podstawą do powstania obowiązku świadczenia alimentacyjnego wobec dziecka?

Zarządzenie wykonania kary zawieszonej

Sąd karny może wobec sprawcy przestępstwa zastosować warunkowe zawieszenie kary jednocześnie poddając go próbie. Warunkiem zawieszenia kary jest pozytywna prognoza, że cele kary wobec sprawcy zostaną osiągnięte szczególnie zaś, że nie powróci on do przestępstwa.

Kiedy notariusz nie poświadczy dziedziczenia?

Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić na dwa sposoby: w drodze postępowania sądowego albo przed notariuszem. W tym drugim przypadku, ustawa Prawo o notariacie wskazuje kilka przypadków, kiedy notariusz może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Zniknie możliwość redukcji punktów karnych?

Aktualnie, kierowca, który zgromadził pewną liczbę punktów karnych ma możliwość zredukowania ich jednorazowo o 6. Za dwa lata zostanie pozbawiony takiej możliwości. Czy uzyska coś w zamian?

Gdzie załatwimy sprawy związane z rejestracją stanu cywilnego?

Czasem zastanawiamy się, do jakiego urzędu musimy się udać, by załatwić konkretną sprawę. Gdzie udać się po akt urodzenia? Jakie dokumenty powinniśmy przedstawić, gdy chcemy zawrzeć związek małżeński? I, wreszcie, kto powinien zgłosić zgon osoby?

Kiedy można sporządzić akt stanu cywilnego na postawie zagranicznego?

Akt stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) dotyczący obywatela polskiego, a sporządzony za granicą, może zostać wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje trzy sytuacje, kiedy może to zostać dokonane.

Zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie

Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne: o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o braku propozycji zatrudnienia dla osoby ubiegającej się o dodatek, o wielkości gospodarstwa rolnego.

Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków

Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Odstępstwem od tej zasady jest możliwość opisane w § 2 – ustalenia nierównych udziałów.

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest dokumentem, w którym pracodawca potwierdza zatrudnienie pracownika. W dokumencie tym są zawarte nieodzowne informacje o podwładnym przydatne dla kolejnego pracodawcy. Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.

Czym jest badanie reprezentacyjne?

Od 1 kwietnia 2011 roku trwa Narodowy Spis Powszechny. Do pracy wyruszyli również rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. To, na ile pytań będziemy usieli odpowiedzieć zależy od tego, czy zostaliśmy wylosowani do badania reprezentacyjnego czy też nie.

Co to jest opłata śmieciowa?

Liczba dzikich wysypisk śmieci rośnie z miesiąca na miesiąc. Zaradzić ma temu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Wprowadzić ma ona tzw. opłatę śmieciową, która pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych.

Czy komitet wyborczy może zaskarżyć podział czasu antenowego?

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego wprowadza kilka zmian w zakresie prowadzenia kampanii wyborczej w mediach. Zmiany dotyczą nieodpłatnych audycji wyborczych oraz określają zasady składania skarg przez komitety wyborcze na podział czasu antenowego.

Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Dotychczas zakładano, że nowym dowodem osobistym, wyposażonym w chip, będzie można posługiwać się od 1 lipca 2011 roku. Jak się jednak okazuje termin ten ulegnie przesunięciu. Nowe dowody będą funkcjonować najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.

Będzie można jeździć bez dokumentów?

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców wprowadza wiele rozwiązań, które mają ułatwić życie obywatelom

Kto jest objęty Narodowym Spisem Powszechnym?

Od 1 kwietnia 2011 roku trwa narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do 16 czerwca można spisać się samodzielnie drogą elektroniczną, natomiast 30 czerwca pracę zakończą rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. Kto objęty jest spisem?

REKLAMA