REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

Konsument na urlopie-przydatne informacje

Prezentujemy przygotowany przez Europejskie Centrum Konsumenckie urlopowy przewodnik konsumenta, dzięki któremu każdy podróżujący będzie przygotowany na niemiłe niespodzianki związane z zagubionym bagażem, czy niespełniającym standardów hotelem.

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę

Zakład pracy jako zorganizowana całość może być przedmiotem obrotu. Ustawodawca przewidział wobec tego skutki jakie może nieść dla pracowników zbycie przedsiębiorstwa lub jego części dla innego pracodawcy.

Ułatwienia dla firm

Przyjęte przez Radę Ministrów założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, zawierają kolejne przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności.

REKLAMA

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, odpowiednie posiłki i napoje. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni.

Obowiązki pracodawcy w związku z wysokimi temperaturami

W okresie lata pracodawcy powinni być szczególnie uważni na warunki, w jakich pracują ich pracownicy. Praca w upalne dni niesie za sobą wiele obowiązków ciążących na pracodawcach.

Czy można skrócić czas pracy pracowników w upalne dni

Pracodawca musi w upalne dni zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy. Między innym musi zapewni napoje i odpowiednią wentylację pomieszczeń pracy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca skrócił pracownikom czas pracy.

Kiedy termin urlopu wypoczynkowego może ulec zmianie

Termin urlopu wypoczynkowego ustalany jest tak, aby pracownik mógł wypocząć w dogodnym dla siebie terminie. Czas wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien uwzględniać ponadto prawidłowe funkcjonowanie pracy z zakładzie pracy pracodawcy.

REKLAMA

Co może spowodować przerwanie urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma co roku prawo do urlopu wypoczynkowego. Termin urlopu ustalany jest w planie urlopów lub poprzez porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym, a co wiedzieć powinien każdy pracownik.

24 czerwca wypada Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej to termin, od którego zaczynamy pracować na siebie. W tym roku wypada on 24 czerwca.

Praca w wakacje- co warto wiedzieć?

Planując podjęcie wakacyjnej pracy warto zwrócić uwagę na kwestię związaną z zapłatę podatku, czy ulgi rodzinnej.

Kontrola prawidłowości korzystania ze zwolnień lekarskich przez pracownika

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasadniczym organem uprawnionym do kontrolowania prawidłowości korzystania ze zwolnień lekarskich jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przywożenie towarów zza granicy- przepisy celne

Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe.

Zmiany w przyznawaniu emerytur i rent

W projekcie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zaproponowano dalsze zmiany dotyczące zasad przyznawania rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Kiedy można założyć podsłuch?

Jednym ze sposobów uzyskania dowodów popełnienia przestępstwa może być kontrolowanie rozmów telefonicznych (założenie podsłuchu). Należy jednak pamiętać, iż jest to sytuacja wyjątkowa, na którą zgodę musi wyrazi sąd okręgowy.

Jakie prawa ma nękany pracownik?

Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu w pracy, może dochodzić swoich roszczeń zarówno wynikających z kodeksu pracy, jak i kodeksu cywilnego. Nękanie pracownika jest bowiem nie tylko naruszeniem praw pracownika, ale również dóbr osobistych.

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego?

Otrzymanie zasiłku rodzinnego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego, które obecnie wynosi 504 zł, a gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności - 583 zł. W jaki sposób oblicza się dochód rodziny?

Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

W zakresie finansów osób starszych jednym z częściej obecnie poruszanych tematów jest znajdująca się w przygotowaniach ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Dużo mówi się na ten temat w mediach, często przedstawiając jako najlepsze remedium na kłopoty finansowe polskich seniorów. Przeanalizujmy jednak szczegółowo jak może naprawdę wyglądać oferta bankowa dotycząca odwróconych kredytów hipotecznych.

Zwrot VAT za materiały budowlane w okresie lipiec – wrzesień 2011 r.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane zostaną zmniejszone od lipca. Warto więc starać się o zwrot VAT do końca czerwca.

Przedszkola w opinii NIK

Z powodu braku miejsc w przedszkolu wzrasta liczba rodziców, którym odmówiono przyjęci dziecka. Wiele placówek przekracza dopuszczalny limit dzieci, co z drugiej strony może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa maluchów.

Jakie prawa ma pasażer?

W okresie wakacyjnym każdy pasażer powinien jakie przysługują mu prawa, w sytuacji opóźnienia, czy odwołania lotu.

Zwrot kosztów za odwołanie z urlopu

Pracodawca, który skorzystał z prawa do odwołania swojego pracownika z urlopu wypoczynkowego musi się liczyć z konsekwencjami swojej decyzji. Musi on zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł w związku z odwołaniem z urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Pierwszy urlop wypoczynkowy definiowany jest jako płatna absencja w pracy, przysługująca każdemu pracownikowi w pierwszym roku świadczenia pracy. Na jakich zasadach i w jakim wymiarze przysługuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

W ściśle określonych sytuacjach pracownik może zostać zmuszony do przerwania swojego urlopu wypoczynkowego i do powrotu do pracy. Jeśli tego nie zrobi może nawet zostać zwolniony z pracy.

Rząd chwali się ustawą hazardową z 2010 r.

Mniej automatów do gier, brak nowych zezwoleń na prowadzenie punktów gier na automatach o niskich wygranych. Rada Ministrów przedstawiła efekty ustawy hazardowej.

Zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem

Zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem przeciwko środowisku. Osoby odpowiedzialne będą zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy.

Transport kolejowy ma być lepszej jakości

Rada Ministrów przyjęła projekt zwiększający uprawnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Zmiany mają zwiększyć standard usług na kolei.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Odpowiedź na pytanie, ile dokładnie dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi w ciągu roku nie jest prosta. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy bowiem od wielu czynników.

Jaka umowa przy remoncie?

Wybierając fachowca do remontu mieszkania warto zadbać o porządną umowę, która zabezpieczy nas przed fuszerką oraz innymi przykrymi niespodziankami. W takich sytuacjach zawieramy umowę o roboty budowlane.

Co warto wiedzieć zanim wykupimy wycieczkę

Zanim kupimy wycieczkę powinniśmy dowiedzieć co powinna zawierać umowa o świadczenie usług turystycznych, a także jakie są obowiązki biura podróży.

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

Rzecznik Praw Dziecka broni Konwencji o Prawach Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apeluje o zaakceptowanie projektu do Konwencji o Prawach Dziecka.

Nowe stawki za przejazd autostradami

20 groszy za kilometr dla samochodów oraz 10 groszy dla motocykli. Takie stawki będą ponosili kierowcy za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Umowa o pracę na czas określony w Niemczech

Umowa o pracę na czas określony uregulowana jest w Niemczech w osobnej ustawie. Zawarcie umowy na czas określony - bez podania rzeczowego powodu- jest prawnie dopuszczalne tylko na okres dwóch lat

Ustalenie drogi koniecznej przez sąd

Jeśli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.

Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Odpis aktu małżeństwa stanowi dowód jego zawarcia. Poza małżonkami i członkami najbliższej rodziny odpis może uzyskać każdy, kto wykaże interes prawny.

Spadek zagraniczny - jakie prawo właściwe?

Spadki zagraniczne mogą przysporzyć wielu wątpliwości. Otrzymując schedę z zagranicy często nie wiemy czy stosować prawo polskie czy obce. A przecież w każdym państwie są inne terminy i inne uprawnienia spadkobierców.

Odszkodowanie dla żony i dzieci zmarłego

Od kilku lat członkowie najbliższej rodziny zmarłego mogą domagać się odszkodowania za śmierć ojca, czy męża. Zadośćuczynienie przysługuje każdemu z osobna.

Jak uzyskać dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej?

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej jest jednym ze świadczeń przysługujących osobom pobierającym zasiłek rodzinny. O świadczenie mogą ubiegać się rodziny z minimum trojgiem dzieci.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Niepełnosprawny w podróży i jego prawa

Niepełnosprawni, oraz osoby, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się, mają prawo do równego dostępu do usług kolejowych, oraz pomocy podczas podróżowania.

Czym jest śledztwo?

Postępowanie przygotowawcze jest prowadzone albo w formie dochodzenia albo w formie śledztwa. W obu wypadkach postępowanie to ma na celu ustalenie czy popełniono przestępstwo, wykrycie sprawcy i ustalenie pokrzywdzonych oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu.

Umowny dział spadku

Do działu spadku nie jest konieczne postanowienie sądu. Gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę - umowę o dział spadku.

Apelacja od postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Apelacja od postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku powinna być złożona w terminie trzytygodniowym od ogłoszenia sentencji. Gdy żaden z uczestników apelacji nie wniesie, postanowienie się uprawomacnia.

Unieważnienie ślubu konkordatowego - jak i kiedy?

Małżeństwo potocznie nazywane konkordatowym wywołuje  skutki zarówno wyznaniowe, jak i cywilne. Unieważnienie takiego małżeństwa przez polski sąd nie oznacza zatem automatycznego unieważnienia ślubu w Kościele.

Świadczenia rodzinne 2011 - wystarczą oświadczenia

Od 1 lipca 2011r. nie musimy okazywać zaświadczeń. Do otrzymania świadczeń rodzinnych wystarczą oświadczenia.

Nazwisko małżonków i dzieci

Zwyczajowo przeważa pogląd, że kobieta z chwilą zawarcia związku małżeńskiego przyjmuje nazwisko męża. Nie jest to jednak powinność jaką nakazuje małżonkom prawo, lecz wyłącznie ich decyzja.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - podsumowanie

Zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski zakończyły się w piątek 17 czerwca 2011 r. Trwający 4 dni sprawdzian podsumowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA