REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

Wynagrodzenie minimalne w 2025 r. Jakie są plany rządu?

O ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2025 roku? Rząd wysyła sygnały, że wzrost będzie ograniczony. Premier Donald Tusk zapowiedział, że płacą minimalną na 2025 r. rząd zajmie się dzisiaj, w czwartek 13 czerwca. Jest też sprawa wdrożenia unijnych regulacji dotyczących adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, którą Polska musi przyjąć już w tym roku. Jaka więc może być płaca minimalna w 2025 roku?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Czy to będzie koniec problemów z WF-em w szkołach? Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiada zmiany. Odetchną rodzice i uczniowie.

Wychowanie fizyczne wciąż budzi emocje. Jednak może to będzie koniec wieloletnich problemów z WF-em w szkołach? Odetchną rodzice i uczniowie. Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiada zmiany.

REKLAMA

100-proc. wynagrodzenia na zwolnieniu. Dla każdego chorego pracownika na L4. Zapłaci ZUS. Od kiedy?

100-proc. wynagrodzenia na L4. Zapłaci ZUS. W MRPiPS trwają prace nad przepisami, które wprowadzą zmiany w zakresie zwolnień lekarskich. Obecnie prowadzona jest analiza zagrożeń i skutków finansowych.

Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie to zostało tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Wzrosną kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON

Rząd szykuje podwyższenie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON. Proponowane rozwiązanie zakłada zwiększenie o 15% ustawowych stawek dofinansowań do wynagrodzeń.

Min. edukacji B. Nowacka reformuje WF w szkołach. Podwyżki dla nauczycieli WF-u za dorabianie po godzinach i w weekendy.

Będą zmiany w testach sprawnościowych uczniów. Tak, aby nie dzielić uczniów na dwie grupy: wybitnie sprawnych i tych mających kłopoty na WF-ie. Baza wyników z testów nie będzie służyła wyłapywaniu talentów (od tego będą inne programy przeznaczone dla utalentowanych sportowców).

Na około 100 tys. dzieci nie złożono jeszcze wniosków o świadczenie 800 plus. Po 30 czerwca nie będzie wyrównania

ZUS w komunikacie na swojej stronie podał, że na około 100 tys. dzieci nie złożono jeszcze wniosków o świadczenie 800 +na nowy okres świadczeniowy. Opóźnienie złożenia wniosku to opóźnienie wypłaty świadczenia.

Renta dla alkoholika. Ile wynosi? Wyjaśnienia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Osobie niezdolnej do pracy z powodu chorób wywołanych chorobą alkoholową przysługuje renta (tzw. alkoholowa). Ile wynosi taka renta? Kto może się o nią starać? Jakie są statystyki tych świadczeń. Wyjaśnień udzielił Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Aktywny rodzic 2024 - wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu

Aktywny rodzic 2024 - ustawa z podpisem prezydenta zaczyna obowiązywać od 1 października 2024 roku. Wniosek o świadczenia aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu będzie można składać tylko elektronicznie. Dla kogo są te nowe świadczenia i jakie warunki należy spełnić? Jak mają się do RKO? Marnotrawienie świadczeń będzie prowadziło do konkretnych konsekwencji dla rodziców.

Czy emeryt może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Czy opiekun, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? Jakie są aktualne przepisy? Ile aktualnie wynosi świadczenie pielęgnacyjne?

800 plus – wniosek w czerwcu zapewni wypłatę z wyrównaniem

800 plus – dlaczego trzeba złożyć wniosek do końca czerwca 2024 roku? Nie przegap tego terminu i sprawdź czy wniosek nie ma błędów. Liczy się tylko prawidłowo złożony do ZUS i kompletny wniosek.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją prawa cywilnego. Ma ono na celu pomoc osobie, która nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem albo ma z tym poważne trudności. Wiele osób może się więc zastanawiać czy taki chory człowiek może podjąć się zatrudnienia i zarabiać na podstawie stosunku pracy.

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) apeluje o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Chodzi m.in. wysokość wynagrodzenia nauczycieli, uregulowanie delegacji służbowych, godzin nadliczbowych i dobowego i tygodniowego czasu pracy.

Przetwarzanie danych przez ZUS i płatników składek. Bezpłatne seminarium organizowane przez ZUS i UODO

ZUS i UODO zapraszają na bezpłatne seminarium „Przetwarzanie danych przez ZUS i płatników składek w związku z realizacją ustawowych obowiązków. Praktyczne aspekty”.

Nowa renta wdowia – jak zmieni się wysokość i zasady świadczenia?

Sejm pracuje nad wprowadzeniem renty wdowiej, modyfikując przepisy dotyczące emerytur i rent z FUS. Obywatelski projekt ustawy ma na celu umożliwienie połączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Planowane zmiany przewidują, że renta wdowia nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury z ZUS. Nowa renta wdowia będzie dostępna w dwóch wariantach.

Radca prawny: W sytuacji pracowników dokona się rewolucyjna zmiana [WYWIAD]

„W mojej ocenie najskuteczniejsze sposoby ochrony sygnalisty to kanały zgłoszeniowe umożliwiające dokonywanie zgłoszeń anonimowo oraz wyznaczenie odpowiednich ludzi do przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych. To także zmiana kultury organizacyjnej, dzięki przykładowi kierownictwa i odpowiedniej komunikacji, w tym szkoleniom. Warto też zapewnić bezpłatny i otwarty dla wszystkich dostęp do kompleksowych i obiektywnych informacji oraz porad na temat systemu dla sygnalistów, pomoc prawną i wsparcie psychologiczne” – przekonuje radca prawny Paweł Bronisław Ludwiczak.

Alimenciarze coraz rzadziej skazywani, a problem niepłaconych alimentów się nie zmniejsza. Dlaczego?

Sądy coraz rzadziej skazują za niepłacenie alimentów. Ale czy to oznacza, że skala problemu niepłaconych alimentów rzeczywiście się zmniejsza? Niekoniecznie. Eksperci uważają, że ministerialne dane nie korelują z tymi z rejestrów osób zadłużonych.

Aktywny Rodzic już z podpisem prezydenta. Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać od października

Program "Aktywny Rodzic" już dostał zielone światło, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. "Chcemy, aby od 1 października rodzice mogli składać wnioski do programu Aktywny Rodzic i decydować się na jedno z trzech nowych świadczeń" – powiedziała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Mniej osób dostanie świadczenia rodzinne. Rząd nie pozostawia złudzeń. Stawia na wsparcie aktywnych rodziców.

Mniej osób dostanie świadczenia rodzinne. Rząd stawia na wsparcie aktywnych rodziców. 674 zł - ta kwota będzie kluczowa aż do 2027 r. To oznacza, że mniej osób dostanie zasiłek na dziecko. Nadal jednak jest wiele innych form wsparcia.

Pracodawca może zwolnić działaczy związkowych. Wystarczy zapomnieć o jednym obowiązku

Zakładowa organizacja związkowa musi składać pracodawcy informację o liczbie swoich członków. Organizacje, które nie spełnią tego obowiązku, do czasu jego wypełnienia stracą uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

MRPiPS: przykłady zmian po waloryzacji emerytur 2024 r. Kiedy podwyżki o 250 zł i 300 zł? Kiedy o 450 i 580 zł?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że osobie ubezpieczonej, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, "waloryzacja 2024 r." składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat).

Wyniki wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. PKW opublikowała obwieszczenie w Dzienniku Ustaw

W poniedziałek po południu w Dzienniku Ustaw ukazało się obwieszczenie PKW o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 9 czerwca 2024 r.

Problem z wycieczkami szkolnymi. Można dostać 1250 zł dofinansowania na osobę, rusza nabór wniosków, ale nauczyciele nie chcą jechać.

Zamieszanie wokół wycieczek szkolnych trwa. W ramach programu Podróż z klasą można dostać nawet 1250 zł dofinansowania na osobę, ale nauczyciele nie chcą jechać. Nie znikają problemy z czasem pracy i wynagrodzeniem.

500 zł mandatu za wjazd do strefy czystego transportu. W Stolicy już od 1 lipca 2024 r. Na razie bez naklejek

Strefa Czystego Transportu w Stolicy już od 1 lipca 2024 r. Wykroczeniem będzie wjazd do SCT bez uprawnień, a nie brak naklejki. SCT nie dotyczy dużej ilości pojazdów, a od wymogów przewidziane są wyjątki.

500 metrów – to nowa minimalna odległość między elektrowniami wiatrowymi a zabudową mieszkaniową. Od kiedy?

Proponowane główne zmiany do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych to zniesienie generalnej zasady 10H i usprawnienie udostępnienia mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom.

Wysokość renty wdowiej i model kroczący

Ile ma wynosić wysokość renty wdowiej? Czym jest model kroczący? Już teraz wiemy, że renta w pełnej wysokości nie będzie przysługiwała od razu. 

Kiedy babciowe i dla kogo? 1500 czy 1900 zł na dziecko miesięcznie?

Kiedy babciowe i dla kogo? Maksymalnie będzie to 1500 zł lub 1900 zł na dziecko miesięcznie. Babciowe przeszło ostatni etap legislacyjny, jest podpis prezydenta. Chodzi o trzy świadczenia na dziecko: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Najwyższe babciowe wyniesie 1900 zł miesięcznie na dziecko.

Płaca minimalna 2025 wciąż pod znakiem zapytania. Posiedzenie rządu przerwała Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Płaca minimalna 2025 wciąż pod znakiem zapytania. Posiedzenie rządu przerwała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Jak poinformował premier Donald Tusk, płacą minimalną na 2025 r. i założeniami do przyszłorocznego budżetu rząd zajmie się w środę – to wtedy odbędzie się druga część posiedzenia Rady Ministrów.

NSZZ Solidarność: KG Policji zakazała policjantom kamizelek taktycznych (z wkładem balistycznym). Policjanci proszą premiera o zmiany w prawie

Kamizelki z takim wkładem chronią przed zranieniem po strzale z broni palnej (albo zmniejszają skutki strzału).

Ochrona sygnalistów w Polsce. Nie będzie zgłaszania naruszeń prawa pracy? Zamiast kompromisu kolejna rewolucja

Zamiast kompromisu kolejna rewolucja – tak można podsumować prace Senatu nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów. Wykreślenie prawa pracy z zakresu ustawy znajdzie swoich przeciwników i zwolenników, przy czym każdy z nich ma swoje argumenty. Niemniej prawo pracy należało zostawić w projekcie ustawy i skupić się na wysłuchaniu jednej i drugiej strony, co pozwoliłoby wypracować kompromis - piszą eksperci z CRIDO.

Renta wdowia: zachowanie swojego świadczenia i dodanie 50% renty rodzinnej lub pobranie renty rodzinnej i 50% swojego świadczenia. To dwie opcje do wyboru

Renta wdowia ma gwarantować godne warunki dla seniora po śmierci współmałżonka. Jakie dwie opcje renty proponuje ustawodawca? Jakie opcje wybraliby uprawnieni?

Od 19 czerwca 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Publikujemy wzór wniosku

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Chodzi o pieniądze z przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą ,,Podróże z klasą”. Wniosek składa dyrektor szkoły począwszy od 19 czerwca 2024 r. Na finansowanie przedsięwzięcia przewidziana jest łączna kwota 60 mln zł. Jaki jest wzór wniosku? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie wycieczek szkolnych?

Babciowe z podpisem prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Będą wprowadzone trzy nowe świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tzw. babciowe.

Alimenty na dziecko. Do kiedy trzeba płacić?

W społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że alimenty na dzieci płaci się do 25 lub 26 roku życia. Powyższe wyobrażenie nie jest jednak zgodne z prawdą. Istnieją bowiem sytuacje, w których ten obowiązek może trwać dłużej, a czasem nawet ustanie wcześniej. Tak naprawdę nie ma górnej granicy wieku, która uchyla obowiązek alimentacyjny rodziców względem swoich dzieci. Jakie są zasady dotyczące trwania obowiązku alimentacyjnego względem dzieci?

Nie mniej niż 4510,90 zł brutto – 3405 złotych na rękę. Podwyżka o 144 zł dla tej grupy pracowników

Nie mniej niż 4510,90 zł brutto – 3405 złotych na rękę. Podwyżka o 144 zł dla tej grupy pracowników. Ile będzie wynosić płaca minimalna od 2025 r? Dowiemy się tego już niedługo. Dziś w Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, na którym rząd ma zająć się propozycją wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Ponad 3,5 mln pracowników czeka z niecierpliwością na wieści. 

Kto zdobył mandat? Oficjalne wyniki wyborów do PE

Kto zdobył mandat do PE? Znamy już oficjalne wyniki wyborów. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20 mandatów, Konfederacja - 6 mandatów, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 mandaty i Lewica - 3 mandaty. Tak przekazała Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).

Oto najwięksi wygrani tych wyborów. Zobacz, kto uzyskał największą liczbę głosów

Najwyższą liczbę głosów w skali kraju spośród kandydujących do Parlamentu Europejskiego uzyskali kolejno: Borys Budka (KO) - 334 842 głosów, Bogdan Zdrojewski (KO) - 310 544 głosów oraz Beata Szydło (PiS) - 285 336 głosów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak odrzucić spadek w imieniu dziecka? Pytania i odpowiedzi

Czy zawsze rodzic potrzebuje zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego? Jakie są najważniejsze terminy i formalności? Co z odrzuceniem spadku w imieniu dziecka u notariusza? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

REKLAMA