REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa akwizycji - WZÓR UMOWY

Umowa o świadczenie usług akwizycyjnych to umowa jaką przedsiębiorca zawiera ze zleceniobiorcą. Na jej podstawie zleceniobiorca świadczy usługi akwizycyjne.

Umowa przechowania - WZÓR UMOWY

Umowa przechowania jest jedną z tzw. umów życia codziennego. Może mieć ona charakter odpłatny lub nieodpłatny. Zawieramy ją np. oddając kurtkę do szatni. Pobierz wzór umowy.

Różnice między śledztwem a dochodzeniem

Polski ustawodawca wyróżnił dwie formy prowadzenia postępowania przygotowawczego: śledztwo (które jest jego podstawową formą) oraz dochodzenie. Opracowanie niniejsze przedstawia różnice pomiędzy tymi dwoma formami postępowania przygotowawczego.

Umowa agencyjna - WZÓR UMOWY

Umowa agencyjna jest wykorzystywana w działalności gospodarczej. W ramach umowy agent zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami dającego zlecenie.

REKLAMA

Umowa przelewu wierzytelności - WZÓR UMOWY

Wierzyciel może przelać wierzytelność na inną osobę bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja następuje na podstawie umowy przelewu wierzytelności.

Różnice formalne między śledztwem a dochodzeniem

Śledztwo i dochodzenie to formy postępowania przygotowawczego. Pomiędzy nimi występują istotne różnice formalne. Z założenia prawodawcy śledztwo jest formą podstawową a dochodzenie- uproszczoną, co przekłada się na mniejsze wymagania formalne.

Notarialny rejestr testamentów od 5 października

Elektroniczny rejestr testamentów rusza 5 października 2011 r. Zamieszczenie testamentu w bazie będzie dobrowolne.

Postępowanie o dział spadku

Polski przedsiębiorca zostawił po śmierci cały swój majątek – przedsiębiorstwo, dom, kolekcję obrazów, jacht i samochód. Wcześniej spisał testament, w którym firmę przekazał wspólnikowi, dom i kolekcję obrazów żonie, a samochód i jacht synowi. W praktyce nikt jednak nie otrzymał tych składników majątku, a postępowania ich dotyczące ciągnęły się latami. Od 23 października, po wejściu w życie zmian w prawie spadkowym wprowadzających instytucję tak zwanego zapisu windykacyjnego, sytuacja zmieni się dość istotnie.

REKLAMA

Istotne decyzje śledczych w dochodzeniu nie wymagające uzasadnienia

Dochodzenie z założenia jest uproszczoną i szybką formą postępowania przygotowawczego (w stosunku do głównej jego formy tj. śledztwa). W związku z powyższym ustawodawca przewidział wiele różnic formalnych oraz wiele uproszczeń dla śledczych prowadzących sprawę w trybie dochodzenia. Jednym z przejawów tych proceduralnych uproszczeń jest wydawanie przez śledczych istotnych decyzji procesowych bez konieczności ich uzasadniania.

Czas trwania postępowania przygotowawczego

Jednym z problemów, który pojawia się często w praktyce jest to, jaki jest możliwy czas trwania postępowania przygotowawczego i czy są jakieś możliwości jego przyśpieszenia.

Kontrola formalna aktu oskarżenia

Każdy akt oskarżenia wnoszony przez oskarżyciela podlega wstępnej kontroli tzw. formalnej, która weryfikuje czy spełnia on wszystkie ustawowe formalne wymogi pod rygorem zwrotu aktu oskarżenia w celu uzupełnienia braków.

Władza rodzicielska po rozwodzie

Komu sąd powierzy władzę rodzicielską po rozwodzie? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców rozpoczynających rozwodowe starcie.

Skutki przedawnienia w prawie cywilnym

Przedawnienie roszczenia oznacza, że nie może ono być przymusowo dochodzone. Dłużnik z jednej strony od spełnienia roszczenia może się uchylić. Z drugiej, jeżeli roszczenie spełni, nie może domagać się jego zwrotu.

Czym jest umorzenie rejestrowe?

Umorzenie rejestrowe jest instytucją z kodeksu postępowania karnego. To jeden ze sposobów zakończenia postępowania przygotowawczego.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika pod lupą UOKiK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu stosował niedozwolone postanowienia umowne naruszające prawa konsumentów – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012

W opinii przedstawicieli UEFA zastosowanie biometrycznej identyfikacji na stadionach podczas Euro 2012 byłoby zbyt uciążliwe dla kibiców. W związku z tym biometria nie zostanie wykorzystane podczas przyszłorocznych Mistrzostw Piłki Nożnej.

Następcza merytoryczna kontrola aktu oskarżenia

Merytoryczna następcza kontrola aktu oskarżenia polega na tym, iż sąd rozpoznaje zasadność i słuszność aktu oskarżenia oraz jego dowodowe podstawy już w toku postępowania (tj. po rozpoczęciu przewodu sądowego – odczytaniu aktu oskarżenia). Ten aspekt odróżnia tę formę merytorycznej kontroli od kontroli uprzedniej – dokonywanej przez rozpoczęciem postępowania.

Wstępna kontrola aktu oskarżenia

Merytoryczna uprzednia kontrola aktu oskarżenia polega na tym, że sąd jeszcze przed wyznaczeniem terminu rozprawy (i dalszym procedowaniem) dokonuje swoistej kontroli względem treści aktu oskarżenia. To właśnie ów etap kontroli sądowej wyróżnia ją od kontroli następczej (która następuje w już w toku postępowania sądowego).

Czy świadek może zmienić swoje zeznania?

Praktycznym problemem, który pojawia się często jest to, czy świadek może zmienić swoje poprzednie zeznania – a jeśli tak to w jakiej formie i co mu za to grozi. Niniejsze opracowanie podda analizie ten problem prawny.

Czy świadek może stać się podejrzanym w sprawie?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista – może. Następuje tutaj tzw. konwersja (czyli zamiana) roli procesowej danej osoby. Powstaje jednak wiele pytań – jaki wpływ będą miały jego zeznania w roli świadka, czy może być za nie karany etc. Opracowanie to przedstawi sytuację prawną takiej osoby.

Organizacja KRUS

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja państwowa, która ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie społeczne rolników. Warto zwrócić uwagę na organizację tej instytucji.

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej jest określone ustawowo. Jednak przepisy unijne dotyczące m. in. wspólnej polityki rolnej, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj od 1 maja 2004 roku, obowiązują także w Polsce.

Emerytura rolnicza z KRUS

Emerytura rolnicza to świadczenie pieniężne, wypłacane z Funduszu emerytalno – rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na zasadach określonych w ustawie.

Czy podejrzany może zmienić swoje wyjaśnienia?

W praktyce spraw karnych często oskarżony lub podejrzany zadaje swojemu obrońcy pytanie, czy może zmienić swoje wyjaśnienia? Należy odpowiedzieć, że tak i w dodatku wskazać, iż nie ponosi za to odpowiedzialności karnej. Istnieją jednak pewne uwarunkowania zmiany treści wyjaśnień, które należy omówić i znajdują się one poniżej.

Dozór elektroniczny - nowa strona www

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę na temat zastosowania systemu dozoru elektronicznego.

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku – cz. 2

Wniosek o stwierdzenie nabycia podlega określonej opłacie sądowej. Uczestnikami postępowania sądowego w sprawie stwierdzenia nabycia spadku nie tylko spadkobiercy, ale także każda inna osoba, które prawa będzie dotyczył wynik postępowania.

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku

Orzeczenie stwierdzające nabycie spadku służy głównie legitymizacji stanu majątkowego, jaki powstał w wyniki otwarcia spadku. Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można udać się do sądu spadku.

Najniższa emerytura – 2012

Kwota najniższej emerytury w 2012 roku zmieni się w marcu, tak jak co roku. Jest to związane z przeprowadzaną waloryzacją. W poniższym artykule wyjaśniamy, o ile i dlaczego wzrosną emerytury.

Dodatki do renty Vademecum

Dodatki do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, czy renty socjalnej mogą spowodować podwyższenie świadczenia rentowego.

Programy lojalnościowe – czy nadal wszystkie chwyty są dozwolone?

W ostatnich miesiącach ostatecznie rozstrzygnięty został spór, czy regulaminy programów lojalnościowych stanowią wzorce umowne, które podlegają kontroli w zakresie poszanowania praw konsumentów. Na początku roku Sąd Najwyższy wydał bowiem precedensowe orzeczenie, w którym jasno wskazał, że regulaminy programów lojalnościowych stanowią wzorce umowne.

Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kwoty bazowej oraz posiadanych przez rencistę okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta socjalna Vademecum

Renta socjalna wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Renta socjalna przysługuje w związku z niezdolnością do pracy. Wysokość renty socjalnej wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta rodzinna Vademecum

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości emerytury lub renty, która przysługiwałaby zmarłemu.

Renta inwalidzka Vademecum

Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności pracy. Przysługuje ona, jak sama nazwa wskazuje osobie, która stała się niezdolna do pracy, czy to wskutek choroby, czy wypadku przy pracy.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Występowanie z roszczeniami cywilnymi na drogę sądową wiąże się z obowiązkiem ponoszenia ciężaru kosztów sądowych, w tym opłat od wnoszonych pism. W pewnych sytuacjach określone osoby będą podlegały zwolnieniu. Kto i kiedy?

Koszty postępowania wieczystoksięgowego

W postępowaniu wieczystoksięgowym wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej należy złożyć na urzędowym formularzu. Aby jednak wpis został dokonany w księdze wieczystej, należy również uiścić odpowiednią opłatę.

Wstępne wyniki na aplikacje prawnicze

Znane są pierwsze wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Najgorzej wypadły egzaminy na aplikację notarialną, które zdało jedynie około 15 proc. kandydatów

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Wypłata zasiłków Vademecum

Większość zasiłków wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS należy między innymi wypłata zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy pogrzebowego.

Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Celem wypłaty zasiłku pogrzebowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest zwrot kosztów poniesionych w związku z pokryciem kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w stałej i jednakowej dla wszystkich wysokości 4000 zł.

Zasiłek rodzinny Vademecum

Zasiłek rodzinny przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem. Do zasiłku rodzinnego przysługuj ponadto szereg dodatków, które dodatkowo wspomagają budżet rodzinny, osób wychowujących dzieci.

Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 2

Dla polskich przedsiębiorców znajomość VOB/B, który reguluje wszystkie etapy budowy od zawarcia umowy, aż do rozliczenia i odebrania z określonymi tam obowiązkami i terminami, jest niezbędna.

Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1

W Niemczech, inaczej jak w Polsce, umowa o roboty budowlane nie jest - jako szczególny typ umowy - uregulowana w Kodeksie cywilnym.

Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego rozpoczniemy sporządzając skargę powodową. Sędzia nie może rozpoznać żadnej prośby, jeżeli nie zostanie przedstawiona przez tego, kto ma prawo zaskarżyć małżeństwo.

Niezdolność natury psychicznej - „unieważnienie małżeństwa”

Niezdolność natury psychicznej jest jedną z przesłanek procesowych, która umożliwia uzyskanie orzeczenia o nieważności małżeństwa. Proces ten najczęściej rozpoczynamy powołując się na tytuł prawny : kan. 1095 n.3

Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Według wstępnych wyników Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik z egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną uzyskało ponad pięć tysięcy osób. Do egzaminów w tym roku przystąpiło 12 tysięcy kandydatów.

E-sąd i jego funkcjonowanie

Elektroniczny sąd ruszył w styczniu 2010 roku. Do maja 2011 za pośrednictwem Internetu do e-sądu wpłynęło 1,1 miliona spraw, z których milion został już rozpatrzony.

Zasiłek pielęgnacyjny Vademecum

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem opiekuńczym, które ma na celu pokryć wydatki niezbędne na opiekę, osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie.

Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje pracownikowi, który na przechodzi rehabilitację zawodowa na skutek obniżonej sprawności do pracy. Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem pracownika w czasie rehabilitacji zawodowej.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

REKLAMA