REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

REKLAMA

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Problem warunków kontraktowych FIDIC w praktyce w procesie budowlanym

Warunki kontraktowe FIDIC są powszechnie wykorzystywane przy zawieraniu wszelkiego rodzaju kontraktów budowlanych oraz umów obejmujących specjalistyczne usługi budowlane.

Odpowiedzialność karna w przypadku korupcji

Przyjęte przez ustawodawcę uregulowania mają na celu skuteczne zwalczanie korupcji poprzez zastosowanie sankcji karnej oraz pozbawienie sprawców owoców przestępstw. Mają również spełniać względy profilaktyczne.

Jak sprzedać nieruchomości, na których znajdują się powierzchniowe wody płynące?

W celu zbycia nieruchomości, na których znajdują się wody płynące konieczne jest wydzielenie tych wód. Z wnioskiem należy wystąpić do właściwego starosty.

REKLAMA

Niekaralne formy korupcji

Do niekaralnych form korupcji możemy zaliczyć nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów. Jak rozpoznać takie zachowania?

Regulacje prawne dotyczące korupcji - poradnik

Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. Płatną protekcją jest zaś podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.

Czy w razie kolizji ubezpieczyciel zapłaci za auto zastępcze?

Obowiązkiem ubezpieczyciela w razie uszkodzenia pojazdu klienta jest pokrycie kosztów najmu samochodu zastępczego. Nie jest to uzależnione od żadnych dodatkowych przesłanek.

Czy pracodawca odpowiada za mobbing?

Mobbing to zjawisko, polegające na długotrwałym i uporczywym nękaniu pracownika w jakikolwiek sposób. Bez względu na osobę sprawcy, odpowiedzialność za jego wystąpienie zawsze spoczywa na pracodawcy.

Molestowanie seksualne w miejscu pracy

Za molestowanie seksualne w miejscu pracy należy uznać wszelkie zachowania, gesty, wypowiedzi o podłożu seksualnym, godzące w dobra osobiste i godność pracownika. Sprawcą tych czynów może być zarówno przełożony jak i współpracownik ofiary.

Trybunał w Strasburgu w sprawie Katynia

Rosja nie traktowała rodzin ofiar katyńskich humanitarnie, a w przedmiotowej sprawie nie współpracowała z Trybunałem. Tak wynika z najnowszego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie rodzin zamordowanych oficerów.

Co może być dowodem w postępowaniu administracyjnym?

Dowodami w postępowaniu administracyjnym mogą być w szczególności dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych czy oględziny. Nie jest to jednak katalog zamknięty.

Reprezentacja dziecka przed sądem w sprawach karnych i administracyjnych

W sprawach karnych osoby nieletnie, a więc takie które nie ukończyły siedemnastego roku życia mogą być reprezentowane przez swoich rodziców. W przypadku postępowania administracyjnego osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają w pewnych przypadkach zdolność procesową. W pozostałym zakresie działają przez przedstawicieli ustawowych.

Reprezentowanie dziecka w sądowych sprawach cywilnych

Co do zasady w postępowaniu cywilnym osoby małoletnie reprezentowane są przez swoich rodziców. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak aby dziecko, które ukończyło trzynaście lat występowało przed sądem samodzielnie. Istnieją też sytuacje, gdy reprezentacja przez przedstawicieli ustawowych jest prawnie niedopuszczalna.

Dziedziczenie w spółce partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego. Prowadzona jest przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Oznacza to, że ich udziały nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż w miejsce zmarłego partnera wstąpi jego spadkobierca posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce.

Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Przedstawiciele tych zawodów później przechodziliby w stan spoczynku dopiero od 2013 r.

Darowizna samochodu w rodzinie

Poprzez umowę darowizny można przenieść własność samochodu na inną osobę zarówno z rodziny jak i spoza niej. Istotne znaczenie ma sposób opodatkowania przedmiotu darowizny, ponieważ osoby z najbliższej rodziny zwolnione są z zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Darowizna samochodu z poleceniem

Darczyńca w umowie darowizny może zobowiązać obdarowanego do określonego działania bądź zaniechania, nie czyniąc z nikogo wierzyciela. Wypełnienie polecenia uzależnione jest od wykonania postanowień umowy przez darczyńcę.

Podatek od kopalin - wejście w życie w kwietniu

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin wprowadza nowy rodzaj podatku od wydobycia miedzi i srebra. Nowe przepisy wchodzą w życie 18 kwietnia 2012 r.

Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy

Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy to uprawnienie przysługujące zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, jeśli warunki w jakich wykonują świadczenie odpowiadają stosunkowi pracy. Roszczenie to ma przeciwdziałać niezgodnemu z prawem zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.

Elastyczne formy zatrudniania pracowników

Flexicurity, czyli stosowanie elastycznych form organizacji i czasu pracy to odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. Koncepcja ta umożliwia efektywne i świadome zarządzanie firmą, stanowi narzędzie walki z bezrobociem, może być także pomocna w czasie kryzysu.

Błąd a odpowiedzialność cywilna adwokata w Niemczech

Podobnie jak w Polsce, każdy adwokat ma obowiązek ubezpieczenia swojej odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania w okresie wykonywania zawodu.

Odebranie dziecka - jak i kiedy?

Sądowa instytucja odebrania dziecka ma pomóc rodzicom, którzy nie mogą wykonywać swojej władzy rodzicielskiej, ponieważ dziecko jest przetrzymywane przez osobę nieuprawnioną. Podpowiadamy jak sporządzić wniosek i jak wygląda postępowanie.

Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem

Środki służące egzekwowaniu prawa do kontaktów z dzieckiem przewidziane są w Kodeksie postępowania cywilnego. W szczególności osoba, która wbrew orzeczeniu sądowemu, utrudnia spotkania rodzica z dzieckiem może zostać obciążona karą pieniężną.

Darowizna samochodu na rzecz małżonka

O tym czy darowizna samochodu dokonana na rzecz jednego ze współmałżonków wejdzie do jego majątku osobistego czy też do majątku wspólnego obojga, decyduje wola darczyńcy. Gdy nie jest jednoznaczna wykładni umowy darowizny dokona sąd.

Sądowy dział spadku

Podział spadku może nastąpić poprzez zawarcie umowy między spadkobiercami bądź przez orzeczenie sądu. Każda z osób uprawnionych do spadku może dochodzić działu spadku przed sądem, jeżeli spadkobiercy nie są zgodni co do jego dokonania.

Darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku

Wykonanie umowy darowizny można uzależnić od spełnienia się określonego warunku niezależnie od formy jej dokonania. Zastrzeżenie warunku powoduje uzależnienie dokonywanej czynności od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Darowizna udziału we współwłasności samochodu

Umowa darowizny jest jedną z najbardziej popularnych umów mających na celu przeniesienie własności rzeczy. Ma ona charakter nieodpłatny, co oznacza, że darczyńca nie otrzymuje z tego tytułu żadnego ekwiwalentu pieniężnego. W tym przypadku nie jest wymagana forma aktu notarialnego a jedynie forma pisemna.

Jak dokonać darowizny udziału we współwłasności samochodu?

W jakiej formie dokonać darowizny? Kiedy wywołuje ona skutki prawne?

Policyjne podsumowanie Świąt Wielkanocnych

236 wypadków, 21 osób zabitych i 298 rannych – to podsumowanie czterech świątecznych dni na polskich drogach.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Prawo telekomunikacyjne: bilingi pod kontrolą

Operatorzy będą przechowywali dane o połączeniach o połowę krócej niż obecnie. Nowe przepisy Prawa Telekomunikacyjnego mogą wejść w życie na początku 2013 r.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Zgłoszenie budowy do starosty

W przypadku niewielkich przedsięwzięć budowlanych wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego organu. Są też i takie przypadki, kiedy żadne formalności nie są wymagane aby móc rozpocząć realizację drobnych prac budowlanych.

Kontrola stanu technicznego budynku

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Bilingi jako środek dowodowy w postępowaniu wykroczeniowym

Dopuszczalność wykorzystywania bilingów rozmów jako środka dowodowego w sprawach o wykroczenia budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony brak jest przepisu, który by na to wprost zezwalał. Z drugiej zaś prawo tego jednoznacznie nie zabrania.

Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Osoby niesłyszące oraz słabosłyszące będą miały ułatwiony dostęp w załatwianiu spraw urzędowych samodzielnie. W instytucjach publicznych zostaną wprowadzone udogodnienia w środkach komunikowania się.

Dni wolne w święta dla innych wyznań

Co z pracownikami wyznającymi wiarę inną niż katolicka? Czy mają prawo do dni wolnych od pracy w celu obchodzenia własnych świąt religijnych?

Zwolnienie pracownika, który popełnił przestępstwo

Pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę pracodawcy można zwolnić bez wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Jednakże w jakim trybie należy zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę osoby prywatnej?

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Jednakże nie można wydać decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeżeli w ostatnim półroczu płacił on 50% kwoty zasądzonych alimentów.

Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim.

Zasiłek pielęgnacyjny 2012

Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Obok świadczenia pielęgnacyjnego należy do kategorii świadczeń opiekuńczych.

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Obywatele Unii Europejskiej wystąpią z inicjatywami

Komisja Europejska uruchomiła inicjatywy obywatelskie. Od 30 marca 2012 r. milion obywateli może zwrócić się do Komisji o zajęcie się istotną dla nich kwestią.

Prokurator

Prokurator to funkcjonariusz publiczny, powoływany do wyodrębnionego pionu organów państwowych- prokuratury. Najważniejsze zadania jakie realizuje w ramach swej działalności to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Rodzina na swoim - nowe limity na II kwartał 2012 r.

Od kwietnia 2012 r. zmieniły się limity w programie "Rodzina na swoim". Przedstawiamy tabelę wskaźników.

Podjęcie i wykonywanie działalności detektywistycznej

Podjęcie i prowadzenie działalności detektywistycznej wiąże się z szeregiem wymogów formalnych, które muszą spełnić osoby zainteresowane świadczeniem takich usług. Ponadto kandydat na detektywa powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz dysponować wiedzą m.in. z zakresu prawa cywilnego, karnego i konstytucyjnego.

Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest dbać o jego należyte utrzymanie. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy prowadzenie książki obiektu oraz dokonywanie okresowych kontroli budynku.

Przestępstwo łapówkarstwa wśród urzędników

Przyjmowanie korzyści majątkowych, osobistych, bądź ich obietnicy przez osoby pełniące funkcje publiczne stanowi przestępstwo karne. Obowiązujące przepisy prawa dość surowo traktują skorumpowanych urzędników. Za przyjęcie łapówki w związku z zajmowanym przez siebie stanowiskiem, grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA