REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

Zasady rejestracji pisma w opinii Trybynału Konstytucyjnego

Odpowiedzialność karna za wydawanie czasopisma drukowanego bez rejestracji jest niezgodna z konstytucją uznał w dniu 14 grudnia 2011 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznając skargę dotyczącą zasad rejestracji czasopisma.

Umowa z konsumentem musi być precyzyjna

W umowach z konsumentami przedsiębiorcy powinni wystrzegać się nieprecyzyjnych zapisów, które niejasno określają sytuację ich klienta. Treść umów musi być jasna i nie może budzić wątpliwości.

Legalna sprzedaż choinek - sprawdź co powinieneś wiedzieć

Sprzedawcy zajmujący się handlem bożonarodzeniowymi drzewkami mają obowiązek zadbać nie tylko o to, aby uzyskać pozwolenie z urzędu miasta na zajęcie pasa drogowego. Powinni również posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające legalne pochodzenie drzewka.

REKLAMA

Czym jest carding?

Nazwa “carding” odnosi się (wbrew pozorom) nie do całej grupy przestępstw popełnianych w związku z wykorzystaniem kart płatniczych, ale do jednego jego specyficznego rodzaju. Niniejsze opracowanie przedstawi czym jest ów carding oraz jak mu zapobiegać.

Obrońca z urzędu

Niektórym osobom przysługuje adwokat z urzędu bez dopełniania innych formalności. W innych sytuacjach konieczne jest złożenie wniosku. Sprawdź kiedy możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata.

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Podsumowanie świąt na polskich drogach

W ciągu tegorocznego świątecznego weekendu na polskich drogach doszło do 301 wypadków, w których śmierć poniosły 44 osoby, a 408 zostało rannych. Wśród osób które zginęły - 19 to piesi. W ciągu tych kilku dni policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierujących.

REKLAMA

Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste

Do końca grudnia gminy mogą ustalić nową wysokość opłat za użytkowanie wieczyste. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wiele z nich zdecyduje się na podwyżki.

Nie będzie powszechnego abonamentu

Po krytycznych głosach, jakie wywołała propozycja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by abonamentem obciążyć każdego kto jest odbiorcą prądu, pomysł został zarzucony – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zmiany w ewidencji ludności będą odsunięte?

Minister spraw wewnętrznych chce opóźnić zmiany, jakie miała wprowadzić przyjęta we wrześniu 2011 r. nowa ustawa o ewidencji ludności. Stosowny projekt ustawy zmieniającej zaakceptował już rząd.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu pod wpływem a po użyciu środka odurzającego

O ile stan nietrzeźwości został precyzyjnie określony w kodeksie karnym o tyle żadna ustawa nie zawiera kryteriów kiedy osoba znajduje się pod wpływem środka odurzającego a kiedy po użyciu środka odurzającego.

Częściowe zastępstwo za pracownika

Obowiązujące przepisy nie wykluczają zastosowania umowy na zastępstwo w celu częściowego zastąpienia pracownika świadczącego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(7) Kodeksu pracy.

Do jakiego sądu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym - wydział cywilny. Podlega ono opłacie w wysokości 50 zł.

Kredyt konsumencki - nowe przepisy

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy). Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 2

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która weszła w życie w dniu 18 grudnia 2011 r. Poniższe uwagi dotyczą obowiązków kredytodawców związanych z reklamą kredytu konsumenckiego oraz oceną ryzyka kredytowego konsumenta, a także likwidacji przepisu określającego maksymalną wysokość wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy kredytowej.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 1

W dniu 18 grudnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę pod tym samym tytułem. Nowa ustawa wprowadzi bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w zasadach udzielania kredytów konsumenckich. Jednocześnie dostosuje ona polskie przepisy prawne do założeń prawa unijnego obowiązujących w tym zakresie.

Czy można odpowiadać karnie za pomówienie innej osoby w piśmie procesowym?

Zgodnie z art. 212 kk - Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności – podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności.

Pięć zasad umiejętnego zarządzania czasem pracy

Realizacja celów biznesowych firmy jest ściśle związana z efektywnością personelu. Kluczem do jej osiągnięcia jest umiejętność zarządzania czasem, czyli samym sobą.

Transakcje zawierane ze sprzedawcami działającymi w państwach zrzeszonych w UE i spoza niej - na co zwrócić szczególną uwagę?

Polacy coraz częściej dokonują zakupów, czy to w sklepach internetowych, czy na aukcjach on-line, od sprzedawców spoza Polski. W takich transakcjach nie zawsze nabywcy będzie przysługiwała ochrona, jaką gwarantują polskie przepisu konsumenckie. Warto, aby nabywca, wiedział, w jakich sytuacjach będzie mógł korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z obowiązujących w Polsce przepisów konsumenckich.

Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Czy urodzenie dziecka we Włoszech zagwarantuje mu automatyczne uzyskanie przez nie włoskiego obywatelstwa?

Zmiany w kredytach konsumenckich 2012

18 grudnia weszła w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Nowe przepisy będą oznaczały dłuższy czas na odstąpienie od umowy, czy też wyższy próg maksymalny kredytu.

Wstrzymanie świadczeń pieniężnych - jak i kiedy?

Postępowanie w omawianych sprawach uruchamiane jest z urzędu przez organ administracji publicznej wtedy, gdy zaistnieje przesłanka to uzasadniająca. Katalog przesłanek uzasadniających wstrzymanie świadczenia pieniężnego jest zamknięty.

Na jaki okres wstrzymuje się świadczenia pieniężne?

Wstrzymanie świadczenia pieniężnego jest łączone z czasowym zaprzestaniem jego realizacji. Na jaki okres organ wstrzymuje realizację świadczenia z pomocy społecznej i w jaki sposób następuje ponowne jego podjęcie?

Czy czekają nas zmiany w becikowym?

Badania od 12., a nie tak jak dotychczas od 10. roku życia proponuje nowy minister pracy i polityki społecznej.

Prezenty a PIT

Jak opodatkowane są bony, talony oraz świąteczne prezenty rzeczowe, które pracownicy otrzymują z okazji świąt? Czy jest znaczenie jeśli pracodawca finansuje je ze środków obrotowych czy z ZFŚŚ ?

Nowa dyrektywa o prawach konsumentów opublikowana

Dziesięć rozwiązań proponowanych w nowej unijnej dyrektywie w sprawie praw konsumentów, dzięki którym konsumenci dokonujący zakupów w Internecie będą mieli większe prawa.

Prawo do prawa

Każdy z nas powinien znać swoje prawa i obowiązki. Jednak mimo dużego zapotrzebowania na wiedzę z tej dziedziny, przeciętny Polak nie zna nawet podstawowych paragrafów czy rozporządzeń. Dlatego eksperci proponują, aby w Polsce, wzorem innych krajów Unii Europejskiej, do szkół wprowadzić edukację prawną.

Czym jest wstrzymanie świadczeń pieniężnych?

Wstrzymanie może dotyczyć jedynie świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Rozważenia wymagają dwie kwestie: charakter prawny wstrzymania świadczeń pieniężnych oraz przesłanki uzasadniające podjęcie takiego rozstrzygnięcia.

Nie zapomnij o tym zawierając umowę pożyczki

Kredyt bankowy nie jest jedyny wyjściem na pozyskanie finansowania dla swojej firmy. Alternatywą jest także zawarcie umowy pożyczki z drugim przedsiębiorcą. Na co trzeba zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Kary w prawie kościelnym

Przyczyną kary jest zewnętrzne naruszenie normy karnej, świadomie i dobrowolne, dokonana tylko i wyłącznie przez siebie (przestępstwo własne), ciężko zawinione. Karanie czynów, Kościół uznał za ostateczny środek, po wcześniejszym wyczerpaniu wszystkich możliwości wpływu, oddziaływania mającego na celu skłonienie sprawcy do poprawy i zadośćuczynienia.

Problem wyłączenia sędziego

Przepisy karnoprocesowe wprowadzają instytucję wyłączenia sędziego. Sędzia może zostać wyłączony z orzekania w dwóch przypadkach.

Co to jest zdolność do czynności prawnych? Komu przysługuje i co ona daje?

Zdolność do czynności prawnych podobnie jak zdolność prawna również nie posiada definicji kodeksowej. Powszechnie przyjmuje się, że zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych we własnym imieniu.

Stan wojenny z 1981 r.

Uchwała Rady Państwa wprowadziła z dniem 13 grudnia 1981 r. stan wojenny z polecenia Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Zarówno wydanie dekretów, jak i powołanie WRON było niezgodne z ówczesnym prawem.

Czy Skarb Państwa jest osobą prawną?

Osoba prawna to jednostka organizacyjna osoby fizycznej, która z mocy przepisu ustawy została wyposażona w zdolność prawną i w związku z tym może być podmiotem stosunków cywilnoprawnych. Osoba prawna posiada nie tylko zdolność prawna, ale również zdolność do czynności prawnych.

Jak korzystać z uprawnień rękojmi?

Przy umowie sprzedaży kupujący może korzystać ze specjalnych uprawnień, które gwarantują przepisy o rękojmi. Nie dotyczy to jednak sprzedaży konsumenckiej.

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Gdy ustaną przyczyny, z powodu których sąd orzekł o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, rodzic może złożyć do sądu odpowiednie pismo. Sąd w przedmiocie wniosku orzeka po przeprowadzeniu rozprawy.

Biedronka przejmie kilka sklepów Marcpolu

Jeronimo Martins Dystrybucja, czyli spółka prowadząca sieć sklepów Biedronka, może przejąć 9 placówek Marcpolu – orzekł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu działalności gospodarczej

Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Problemem może się okazać uzyskanie numerów NIP i REGON.

Jak zabić karpia zgodnie z prawem?

Kupując karpia podczas świątecznych zakupów powinniśmy pamiętać o tym, że jako istota żywa musi być traktowany humanitarnie. Naruszenie tego obowiązku może nas narazić na konsekwencje prawne.

Projekt ustawy budżetowej na 2012 rok gotowy

Według zapewnień premiera nowa ustawa budżetowa ma chronić przed skutkami kryzysu gospodarczego. Kto w przyszłym roku może liczyć na podwyżkę?

Czy podstawą ubezwłasnowolnienia może być nadużywanie alkoholu lub narkotyków?

Intensywne uzależnienie od alkoholu lub narkotyków może stanowić podstawę do ubezwłasnowolnienia takiej osoby. Kodeks cywilny stanowi, że osobę można być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Zakupy w sieci przed świętami

Czy można oddać nietrafiony prezent bez względu na kraj zakupu? Jak płacić bezpiecznie? Najważniejsze porady dla Świętych Mikołajów kupujących w sieci wspólnie przedstawiają: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskie Centrum Konsumenckie.

Łatwiejsze rozwiązywanie sporów z przedsiębiorcami

W dniu 29 listopada 2011 roku Komisja Europejska ogłosiła pakiet wniosków ustawodawczych, które mają zagwarantować, że wszyscy konsumenci UE będą mieli możliwość rozwiązywania problemów bez potrzeby wchodzenia na drogę sądową.

Godło na koszulkach reprezentacji

Prezydent proponuje, by godło na koszulkach reprezentacji było obowiązkowe.

Czym są agresywne praktyki rynkowe?

Niedozwolonym działaniem jest jakakolwiek forma nacisku, czy to psychicznego, czy też fizycznego na konsumenta. Dotyczy to każdego etapu zawierania transakcji.

Informacje na etykiecie produktu

Do informacji, jakie muszą znaleźć się na produkcie lub etykiecie należy cena. Oprócz niej konsument powinien otrzymać jeszcze kilka innych wiadomości

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia pracownika

Wyrejestrowaniu z ubezpieczenia podlega pracownik, w stosunku do którego wygasł tytuł do obowiązkowych lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych bądź zdrowotnych. Obowiązek wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia spoczywa na płatniku składek.

Wynagrodzenie chorobowe pracownika

Wynagrodzenie chorobowe jest wynagrodzeniem gwarancyjnym. Obowiązek jego wypłaty powstaje w sytuacji, gdy pracownik jest niezdolny do pracy wskutek choroby bądź też odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną. Co ważne wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje pracownikowi pozbawionemu prawa do zasiłku chorobowego.

Wynagrodzenie 2012

Od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 1500 zł. W stosunku do obecnej wysokości minimalnego wynagrodzenie, czyli kwoty1386 zł, jest to wzrost o 8,2 %.

REKLAMA