REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa przedwstępna przed zawarciem umowy o pracę

Zawarcie umowy przedwstępnej przed zawarciem umowy o pracę jest możliwe. Ma to na celu zobowiązanie pracodawcy i przyszłego pracownika do zawarcia w przyszłości umowy o pracę.

Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW):

Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy

W przypadku gdy doszło do wypadku przy pracy, w konsekwencji czego pracownik jest niezdolny do pracy, może on otrzymać od pracodawcy i z Funduszu Ubezpieczeń społecznych określone świadczenia.

Problematyka gruntów warszawskich

Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu określonej osoby prawa do rzeczy na mocy indywidualnego aktu prawnego. Po 5 kwietnia 1958 r. wywłaszczeni zostali całkowicie pozbawieni prawa do rzeczy w tym wypadku do gruntu, a odszkodowanie które chcą uzyskać za wywłaszczenie nieruchomości jest skomplikowana i długotrwała.

REKLAMA

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Od 7 lipca 2012 r. zmianie uległ między innymi wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o pomoc

Dobra osobiste i ich ochrona

W naszych publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśnić możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale których charakterystyka i skutki nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

Jak można zwalczać czyny nieuczciwej konkurencji?

W naszych publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśniać możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale ze względu na specyfikę terminologii prawniczej nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

Nowe prawo jazdy – zmiany w przepisach od 2013 r.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy wejdą już styczniu 2013 r. Prawo jazdy przestanie być bezterminowe.

REKLAMA

Na czym polega nadużycie pozycji dominującej?

Staramy się wyjaśnić możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale których charakterystyka i skutki nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

Roszczenie o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy – służebność przesyłu

W dniu 8 września 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, w której uznał, że właścicielowi nieruchomości nie przysługuje wobec nieuprawnionego posiadacza służebności przesyłu roszczenie o naprawienie szkody z powodu obniżenia jej wartości, związanego z normalnym korzystaniem z nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści takiej służebności (sygn. akt III CZP 43/11, dalej „uchwała”).

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przedsiębiorstwie

W naszych publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśniać możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale ze względu na specyfikę terminologii prawniczej nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

Wadliwe doręczenie korespondencji osobie niepełnoletniej

W dniu 17 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej „WSA”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że strona postępowania administracyjnego może, w celu obrony własnych interesów, podnieść skutecznie zarzut wadliwego doręczenia korespondencji, jeżeli korespondencja ta została odebrana przez osobę niepełnoletnią (sygn. akt II SA/Op13/2011, dalej „Wyrok”).

Zwrot opłaty legalizacyjnej od kontrahenta a podatek VAT

W dniu 1 marca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów (dalej „organ podatkowy”) wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) kwoty opłaty legalizacyjnej, otrzymanej w związku z legalizacją samowoli budowlanej (sygn. IPPP1/443-20/12-2/IGo, dalej „Interpretacja”).

Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Aby wyjechać do sanatorium z NFZ należy uzyskać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Jednakże druk skierowania wystawiany przez lekarza nie gwarantuje uzyskania miejsca w uzdrowisku.

Od 2013 r. waloryzacja procentowa emerytur i rent

Od marca 2013 r. emerytury i renty będą ponownie waloryzowane procentowo. Do końca lutego 2013 r. obowiązuje waloryzacja kwotowa.

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Kim jest przedsiębiorca według przepisów polskiego prawa? Jakie są jego uprawnienia i obowiązki? Jak brzmi definicja przedsiębiorcy w kodeksie cywilnym?

W 2013 r. wzrośnie ulga prorodzinna

Rząd wraz z początkiem 2013 r. planuje zwiększyć ulgę prorodzinną dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci.

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy mamy do czynienia z problemem, wielu z nas wierzy, że zamiast od razu przejąć inicjatywę i zabrać się do działania, powinniśmy poczekać, lub spokojnie ten problem przemyśleć.

Dezinformacja w Internecie: jak znaleźć pomoc prawną?

Istnieje wiele stron internetowych, publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie”. Jeśli chcesz uzyskać informację lub poradę prawną, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji.

Dream Act

Niedawno administracja Prezydenta Obamy ogłosiła, że nie będzie deportować młodzieży, która przebywa w USA nielegalnie. Oznacza to, że teoretyczne ponad 800 tys. młodych ludzi, którzy nie posiadają legalnego statusu, mogą uniknąć deportacji, a także ubiegać się o pozwolenie na pracę.

Ostatnia wola, ale czy rzeczywiście twoja?

Twój Testament (Ostatnia Wola i Testament) informuje wszystkich, w jaki sposób twój majątek i nieruchomości mają być podzielone po twojej śmierci. Wyraża on twoje intencje i zamiary, a rozporządzenia zawarte w Testamencie dyktują twoją wolę długo po tym jak odejdziesz. Chyba, że sąd z jakiś względów stwierdzi, że dokument jest nieważny.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Świadczenia przysługujące samotnym rodzicom

Samotny rodzic, który jest uprawniony do zasiłku na dziecko może otrzymać dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa. Uprawnienie to wynika z ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.

Reklamacja do biura podróży za nieudane wakacje

Każdy ma możliwość złożenia reklamacji do biura podróży w przypadku nieudanych wakacji, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od powrotu z wycieczki.

Komisja Europejska mobilnie o prawach pasażerów

Komisja Europejska przygotowała aplikację na smartfony, wyjaśniającą podróżującym ich prawa w trudnych sytuacjach. To część kampanii "Prawa pasażera w zasięgu ręki".

Urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim

Pracownik może wziąć urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy.

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

Odpis z KRS przez Internet

Aktualny odpis z KRS będzie można pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Usługa jest bezpłatna.

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela uzależniony jest od tego, czy placówka pracuje w systemie feryjnym. Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielom przysługuje wynagrodzenie.

Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje nauczycielom?

Regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego nauczycieli zawiera Karta Nauczyciela. Wymiar urlopu uzależniony jest od tego, czy placówka pracuje w systemie feryjnym.

Wymiar emerytur osób zatrudnionych za granicą niezgodny z Konstytucją

Różnicowanie osób otrzymujących emerytury z pracy za granicą od tego, czy przed wyjazdem były zatrudnione w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Jak znaleźć prawnika w Irlandii?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać prawnik, wykonujący swój zawód w Irlandii? Ile może kosztować nas tłumaczenie?

Otrzymałeś nieprawidłową receptę? Zgłoś to do rzecznika!

Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.

Nowa ustawa ograniczy nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza nowe typy przestępstw dotyczących nielegalnego zatrudnienia.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

Ułatwienia przy inwestycjach w infrastrukturę energetyczną - nowa ustawa korytarzowa

W myśl zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki 1 stycznia 2013r. powinna wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę sieci energetycznych, w tym instrumentów prawnych rozwiązujących dotychczasowe problemy z procesem pozyskiwania gruntu.

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Niezwykle istotną zmianą, jaka zaszła na gruncie prawa podatkowego jest podpisanie 7 czerwca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską oraz Wielkie Księstwo Luksemburskie protokołu zmieniającego Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wprowadzone modyfikacje objęły postanowienia dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania oraz w zakresie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.

Bezpłatne porady prawne dla pasażerów linii lotniczych

4 lipca 2012 r. w na lotnisku Chopina bezpłatnych porad prawnych pasażerom linii lotniczych udzielą eksperci z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Urlop wypoczynkowy w równoważnym systemie czasu pracy

Wyjątkowa sytuacja pracowników, zatrudnionych w systemie równoważnego czasu pracy polega na tym, iż ich urlop podlega przeliczeniu na godziny. Jakie ma to konsekwencje dla pracownika i pracodawcy?

Prawa pasażerów lotniczych w Unii Europejskiej

Pasażerom przysługuje wiele praw w przypadku zaniedbań ze strony linii lotniczych. Sprawdź, kiedy możesz liczyć na bezpłatny nocleg, a kiedy na stosowne odszkodowanie.

Kolejne propozycje do pakietu ustaw energetycznych?

29 maja 2012r. na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki zaprezentowano kolejne propozycje zmian do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pomimo, iż są to dość ogólne założenia to mogą wprowadzić bardzo istotne zmiany do dotychczasowych ustaleń.

Dochodzenie roszczeń za bezumowne korzystanie z gruntu

Zgodnie z uchwałą podjętą 6 czerwca 2012 r. przez Sąd Najwyższy zarząd wspólnoty mieszkaniowej uprawniony jest do dochodzenia od osoby trzeciej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości będącej współużytkownikiem wieczystym właścicieli lokali (III CZP 25/12).

Prawne podsumowanie czerwca 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Rodzina na swoim - nowy limit na III kwartał 2012 r.

Rodzina na swoim, limit na III kwartał 2012 r. Limity są niemal identyczne jak w II kwartale 2012 r. Wyjątkiem jest województwo pomorskie, gdzie limit zmienił się i to na wyższy, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

Rząd chce szerszego dostępu do lokali socjalnych

Najubożsi częściej będą mogli liczyć na lokal socjalny. Rząd chce dać gminom więcej elastyczności w gospodarowaniu posiadanym zasobem mieszkaniowym.

Startują internetowe portale orzeczeń

Do końca lipca 2012 r. w każdym Sądzie Apelacyjnym zostaną uruchomione Internetowe Portale Orzeczeń.

Niedozwolone klauzule przy sprzedazy biletów na EURO 2012

Warunki sprzedaży przez UEFA biletów na mecze EURO 2012 w Polsce zawierały 19 klauzul niedozwolonych.

REKLAMA