REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w postępowaniu karnym - niektóre przestępstwa będą wykroczeniami

9 listopada 2013 r. weszło w życie część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Część czynów kwalifikowanych jako przestępstwa została przeniesiona na poziom wykroczeń, wobec czego nastąpi zmiana w orzekaniu kar za niektóre czyny. Jakie nastąpią zmiany?

Urzędy pracy na nowych zasadach

Nowe zasady funkcjonowania urzędów pracy w 2014 roku zakłada przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przyjęta 10 kwietnia 2014 roku przez Senat reforma. Nowe zasady działania urzędów pracy obejmą m.in.: wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz wynagradzanie pracowników urzędów pracy za osiągane wyniki.

Squatersi - wolni ludzie, w zniewolonym świecie

W świecie, w którym każdy goni za pieniądzem, gdzie wszyscy wypruwają sobie żyły byle tylko odłożyć na nowszy samochód czy większe mieszkanie, odnaleźli się oni. Squatersi, ludzie, którzy za nic mają prawo własności i zamieszkują puste zapomniane przez właścicieli budynki. Dla jednych są żyjącymi na czyjś rachunek obibokami, dla drugich zaś tymi, którzy sprzeciwili się systemowi i postanowili zasmakować niczym nieskrępowanej wolności.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa podstawowe systemy ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to system ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. gesetzliche Krankenversicherung) i system prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. private Krankenversicherung).

REKLAMA

Zmiany w postępowaniu karnym i w wykroczeniach

Od 9 listopada 2013 r. obowiązuje część przepisów nowelizacji kodeksu postępowania karnego.

Przyczyny rozkładu pożycia w postępowaniu rozwodowym

Przyczyny rozkładu pożycia to okoliczności, które doprowadziły do rozpadu pożycia między małżonkami. Biorąc pod uwagę kryterium winy przyczyny te można podzielić na przyczyny zawinione i niezawinione oraz takie, które w zależności od okoliczności w konkretnej sprawie mogą być zarówno zawinione jak i niezawinione.

Ochrona przed zobowiązaniami małżonka

Ochrona przed zaciąganymi przez małżonka zobowiązaniami jest możliwa. Można skutecznie obronić majątek przed zlicytowaniem na pokrycie zobowiązań, wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne, wykazując, że pozostaje się w faktycznej separacji lub zawarło się intercyzę.

Depenalizacja niektórych przestępstw

Od 9 listopada 2013 r. w życie weszło część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Niektóre przestępstwa stały się wykroczeniami.

REKLAMA

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów w 2014 r.

Wysokość opłat za usunięcie drzew uzależniona jest od obwodu pnia, rodzaju i gatunku drzewa. Minister właściwy do spraw środowiska ustala corocznie maksymalne stawki opłat za ich usunięcie. Jaka będzie wysokość tych opłat w 2014 r.?

Zmiana ustawy o podatku akcyzowym

1 listopada 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Policyjne podsumowanie akcji "Znicz"

W czasie trwającej w tym roku 4 dni akcji „Znicz”, na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 1298 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

Rozwód z winy małżonka - korzyści

Rozwód z winy małżonka przynosi określone korzyści drugiej stronie. Jakie dokładnie korzyści można uzyskać po rozwodzie z winy małżonka?

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Ujednolicenie zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, opłacanie składek za osoby pobierające świadczenia, zróżnicowana wysokość wsparcia oraz okresowa weryfikacja przyznawanej pomocy – m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt zmian we wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Mieszkanie dla Młodych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

Emp@tia - pomoc społeczna przez internet

Będzie prościej, szybciej, a docelowo – bez kolejek i wychodzenia z domu. Zamiast wizyty w urzędzie wystarczą kliknięcia w domowym komputerze. Projekt „Emp@tia” wdrażany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewni informatyzację obszaru zabezpieczenia społecznego, z którego korzysta ponad milion rodzin w kraju.

Prawne podsumowanie października 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących urlopu wychowawczego, usług płatniczych oraz scalania i wymiany gruntów, które weszły w życie w październiku 2013 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Baza pytań na prawo jazdy będzie ujednolicona

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej chce ujednolicenia bazy pytań na prawo jazdy.

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r.

Za nieprawidłowe pozostawienie pojazdu na drodze, utrudnianie ruchu czy zagrażanie bezpieczeństwu, właścicielowi grozi usunięcie pojazdu z drogi na jego koszt i odholowanie na parking strzeżony. Jaka będzie wysokość wskazanych opłat w 2014 r.?

Sejm przyjął ustawę dotyczącą izolacji sprawców najgroźniejszych przestępstw

23 października Sejm przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Podsumowanie Tygodnia Mediacji

W organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Mediacji wzięło udział prawie 5000 osób.

Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego alkoholizm może być jedną z przyczyn nieważności małżeństwa.

Egzamin na aplikacje prawnicze w 2014 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało termin egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą.

Elektroniczny materiał dowodowy – część 1

W obecnych czasach aktywność społeczeństwa w głównej mierze przenosi się do cyberprzestrzeni. Każdy zostawiony ślad w Internecie może stanowić dowód elektroniczny w materiale dowodowym. Czy takie dowody nadają się do spraw sądowych?

Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

W przypadku otrzymania pisma od stosownego organu w sprawie popełnienia wykroczenia, każdy ma prawo odmówić złożenia oświadczenia o zgodności wizerunku osoby prowadzącej pojazd. W szczególności sprawa jest utrudniona, gdy użytkowników pojazdu jest wielu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w tej sprawie.

"Nowoczesna kancelaria prawna – dokumenty i sprawy pod kontrolą" - 27.11.2013 r.

Kancelaria prawna jak każda inna jednostka potrzebuje systemu, który ułatwi pracę z dokumentami. Ze względu jednak na swój charakter wymaga wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo i porządek. Warto więc wybrać rozwiązanie, które w najwyższym stopniu spełni oczekiwania naszej kancelarii, a ponadto zapewni odpowiedni poziom zaufania dla klientów.

Sprawniejsza procedura karna – nowelizacja k.p.k.

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania karnego, która ma znacznie usprawnić procedurę karną. Najważniejszą zmianą będzie pełnienie roli arbitra przez sąd. Inicjatywa dowodowa będzie natomiast należeć do stron postępowania.

Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw"

W dniach 21 – 22 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywa się 10 Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw".

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu to nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule umowne są z natury niekorzystne dla konsumentów. Co zrobić, gdy uznamy, że w umowie którą zawarliśmy, znajduje się postanowienie tożsame z klauzulą wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych?

Od 2014 r. lepsza mobilność zawodowa w Unii Europejskiej

Od 2014 r. lekarze, aptekarze, architekci, pielęgniarki czy przedstawiciele innych zawodów będą mieli ułatwiony dostęp do pracy zawodowej w innym państwie Unii Europejskiej za pomocą karty kwalifikacji zawodowej. Zmieni się również system ostrzegania.

Kto ma prawo do wyższego zachowku?

Osobom, które byłyby powołane do spadku w drodze ustawy należy się zachowek. Uprawnieni stale niezdolni do pracy bądź małoletni mają prawo do wyższego zachowku w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by im przypadał w drodze dziedziczenia ustawowego.

Limit godzin nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona w ściśle określonych przypadkach. Limit godzin nadliczbowych przewiduje Kodeks pracy. Wprowadza maksymalną liczbę godzin nadliczbowych, która zależy od przyczyny warunkującej pracę w godzinach nadliczbowych.

Zmiany w e – sklepach od 2014 r.

Od 25 grudnia 2014 r. na zwrot zakupionego towaru w sieci konsument będzie miał czternaście dni zamiast dziesięciu. Wprowadzone zostaną również ułatwienia w reklamacji wadliwego towaru. Właściciele e-sklepów będą zobowiązani do wprowadzenia zmian w systemie informacyjnym, regulaminach i procedurach sprzedaży.

Reklamacja usług wykonanych na podstawie umowy zlecenia

Reklamacja usług na podstawie umowy zlecenia nie znajduje bezpośredniego uregulowania w przepisach prawa. W przypadku wadliwości wykonanej usługi konsument może skorzystać z regulacji kodeksu cywilnego i żądać od usługodawcy naprawienia szkody.

Badania lekarskie młodocianych

Badania lekarskie młodocianych obejmują badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Badania mogą wykazać, że pracownik nie może dalej wykonywać pracy na określonym stanowisku. Jakie obowiązki ciążą wówczas na pracodawcy?

Dyskryminacja w zatrudnieniu - nierówne traktowanie pracowników

Dyskryminacja w zatrudnieniu może być wywołana poprzez nierówne traktowanie pracowników. W takiej sytuacji dyskryminowany pracownik może wystąpić na drogę sądową. Jego zadaniem jest uprawdopodobnienie nierównego traktowania. Wówczas pracodawca będzie musiał udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami.

Sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę

Sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę należy do jego obowiązków. Gdyby pracodawca nie sporządził protokołu, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego sporządzenie, które nie ulega przedawnieniu z upływem 3 lat jak inne roszczenia wynikające ze stosunku pracy.

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy utrata prawa dotyczy całego okresu zwolnienia jak w przypadku zasiłku chorobowego?

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika? Kodeks pracy przewiduje sytuacje, gdy podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Do tych sytuacji zalicza się przestój, godziny nadliczbowe i dyżur.

Jak dopisać się do listy wyborców w Warszawie, aby zagłosować 13.10?

13 października 2013 r. w Warszawie odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy – Hanny Gronkiewicz - Waltz. W referendum mogą wziąć udział osoby zameldowane, jak również każdy z mieszkańców, po dopisaniu się do listy wyborców. W jaki sposób można dopisać się do listy?

Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Od 2014 roku wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Stawki te są waloryzowane każdego roku przez Ministra Finansów.

Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Odszkodowanie za opóźnienie pociągu spowodowane siłą wyższą

Śnieżyca czy huragan nie mogą wyłączyć odpowiedzialności przewoźnika za opóźnienie pociągu. Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że pasażerowie, których pociąg spóźnia się z powodu działania siły wyższej, mają prawo do odszkodowania w postaci częściowego zwrotu pieniędzy za bilet. Jeśli opóźnienie przekracza godzinę, pasażerowi należy się 25 proc. ceny, w przypadku ponad 120-minutowego opóźnienia – 50 proc. ceny biletu.

Jak udzielać urlopów wychowawczych po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla danego pracownik-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana dotycząca udzielania urlopów wychowawczych na nowych zasadach

Zmiany w urlopie wychowawczym

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Celem nowelizacji jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego. Sprawdź jakie zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie.

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

Utrata uprawnień podczas urlopu podstawą do zwolnienia pracownika?

Utrata uprawnień podczas urlopu może stanowić podstawę do zwolnienia pracownika. Dotyczy to m.in. pracownika będącego kierowcą, który w trakcie urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy. Pracodawca może pod nieobecność pracownika rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Czy dziecko może mieć dowód osobisty i jak go uzyskać?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty, który jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Co zrobić, gdy organizator wycieczki nie dotrzymuje umowy?

Konsument, który uzna, że organizator danej imprezy turystycznej nie dotrzymuje postanowień umowy albo jakość usług znacznie odbiega od przewidzianej oferty, może żądać obniżenia ceny, odstąpić od umowy oraz żądać naprawienia szkody.

REKLAMA