Opłaty sądowe - planowane zmiany w procedurze cywilnej

Procedura cywilna, koszty sądowe - zmiany/ Fot. Shutterstock
Zmiany w opłatach sądowych oraz przyspieszenie postępowania cywilnego zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Reforma ma m.in. likwidować koszty pracownika w postępowaniach związanych z prawem pracy.

Ziobro: zwalniamy z sądowych opłat mniej zamożnych Polaków, przyśpieszamy postępowania

Reforma Kodeksu postępowania cywilnego, którą wprowadzamy, zakłada zwolnienie z sądowych opłat mniej zamożnych Polaków, a także pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców oraz przyśpieszenie postępowań sądowych - powiedział w czwartek szef MS Zbigniew Ziobro.

Ziobro powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że resort sprawiedliwości przygotował zmiany legislacyjne w Kodeksie postępowania cywilnego, które mają na celu przyśpieszenie w sposób bardzo istotny biegu postępowań.

Polecamy: Kalendarz 2019

"Chodzi o to, aby sprawy, o ile to możliwe, zwłaszcza te drobne sprawy, były rozstrzygane na pierwszej rozprawie. Jeśli to nie będzie możliwe, chcielibyśmy, aby te sprawy były rozstrzygane w możliwe szybkim, intensywnym działaniu procesowym w sądzie, a nie ciągnęły się latami, jak dzieje się to dzisiaj. To jest jednym z celów tych zmian, aby sądy były bliżej ludzi" - podkreślił Ziobro.

Aby tak się stało - mówił Ziobro - MS chce dać szansę każdemu, kto został pokrzywdzony np. przez nieuczciwie działająca firmę, która ma siedzibę w odległej dla niego części Polski, by mógł dochodzić swoich roszczeń przed sądem najbliższym jego miejsca zamieszkania.

Jak dodał, kolejna zmiana ma dotyczyć kosztów sądowych. "Zdecydowaliśmy się tutaj postępować w myśl zasady, że sądy są nie tylko dla bogatych, a koszty sądowe powinny być obniżane dla osób mniej zamożnych. Dlatego zdecydowaliśmy się zlikwidować całkowicie jakiekolwiek koszty na etapie postępowań związanych z szeroko rozumianym prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, tam gdzie pracownik - osoba często bardzo niezamożna spiera się z osobą bardzo zamożną" - zapowiedział Ziobro. Zaznaczył, że takie wysokie koszty bardzo często zniechęcają do pozywania osoby biedniejsze.

"Wprowadzamy szereg bardzo precyzyjnych rozwiązań; chcemy zlikwidować całą masę cwaniactwa, kombinacji, które zmierzają do tego, by odwlec wyrok sądu, aby doprowadzić do przewlekłości postępowania" - podkreślił.

Minister zauważył, że czwartkowa konferencja jest dowodem na to, "że nie rzucamy słów na wiatr". "Że reformujemy wymiar sprawiedliwości kompleksowo, że wprowadzamy zmiany w zakresie struktury sądownictwa, od których zaczęliśmy, bo uznaliśmy, że ta, którą zastaliśmy (...) jest archaiczna, skostniała, z rozbudowaną mentalnością kastową. Bez zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości nie da się przeprowadzić zmian, które właśnie przedstawiamy" - oświadczył szef MS. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek, Maciej Zubel

wni/ zub/ par/

PAP

Polecamy serwis: W sądzie

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...