REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Legitymacja radcy prawnego i aplikanta radcowskiego w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty. Są to legitymacja radcy prawnego i legitymacja aplikanta radcowskiego. Kolejna grupa zawodowa ma możliwość potwierdzania swoich uprawnień zawodowych za pomocą dokumentu w smartfonie.

Ulga na dziecko 2024 - limit dochodu

Limit dochodu przy uldze na dziecko powoduje, że niektórzy rodzice lub opiekunowie prawni nie uzyskają zwrotu z ulgi w rozliczeniu PIT. Jakie limity obowiązują w 2024 roku?

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Resort sprawiedliwości chce nowelizacji przepisów

Nowe przepisy umożliwiają konfiskatę aut pijanym kierowcom. Ministerstwo Sprawiedliwości już myśli o ich nowelizacji.

Zasiłek pogrzebowy 2024 - ile wynosi, komu przysługuje

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku - ile wynosi i komu przysługuje? Jakie dokumenty należy przedstawić? Jakie koszty pokrywa zasiłek pogrzebowy? Czy zakup samej trumny wystarczy do otrzymania zasiłku?

REKLAMA

W jakich przypadkach można przerwać ciążę? Są wyniki sondażu

W czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowano wyniki sondażu pracowni United Surveys, w którym respondenci wskazywali, w jakich przypadkach można przerwać ciążę.

Zaostrzenie przepisów UE. Sprzedawcy tekstyliów będą pokrywać koszty ich zbierania, sortowania i recyklingu?

Czy będzie zaostrzenie przepisów mających na celu ograniczenie marnowania żywności i tekstyliów w UE? W środę Parlament Europejski w Strasburgu przyjął wnioski w tej sprawie. Posłowie zagłosowali 514 głosami za, 20 przeciw, 91 wstrzymało się. 

Konfiskata pojazdu. Przepisy już weszły w życie, jednak nie wiadomo czy faktycznie będą funkcjonować

14 marca 2024 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Nadal nie ma jednak aktów wykonawczych, które umożliwiałyby nakładanie tego typu kar. Z kolei resort sprawiedliwości już zapowiedział, że zapisy dotyczące przepadku pojazdów zostaną złagodzone.

RPO i MSWiA o przenoszeniach między służbami mundurowymi. Nie można się przenieść do straży pożarnej

Funkcjonariusze Służby Więziennej dziś nie mogą przenieść się do policji i Straży Granicznej.

REKLAMA

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność": 10 maja wielka demonstracja w Warszawie. Chcemy referendum o Zielonym Ładzie

NSZZ "Solidarność" zorganizuje demonstrację,10 maja 2024 r. w Warszawie. Żądamy ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. 

Historia jak z filmu Spielberga. Kobieta od miesiąca koczuje na lotnisku

Takie rzeczy zdarzają się jak widać nie tylko w filmach. Pochodząca z Iranu naukowczyni Shiva Kaviani od miesiąca koczuje na lotnisku w Stambule. Kanada, do której chciała się udać, odmówiła jej wizy ze względów formalnych, a do kraju nie może wrócić z powodów politycznych.  

Spadek, a koszty pogrzebu. Na co uważać, kiedy dziedziczymy majątek

Do spadku należą także zobowiązania nie zaciągnięte przez spadkodawcę. Są to między innymi koszty pogrzebu w zakresie, w jakim odpowiada on miejscowym zwyczajom, wydatki związane z wykupieniem miejsca pochówku na cmentarzu, koszty trumny lub urny, urządzenia ceremonii pogrzebowej i stypy. 

Zakaz TikToka w USA coraz bliżej?

W USA przyjęto projekt ustawy potencjalnie zakazującej TikToka. Jaki jest powód?

Nie będzie obowiązkowej konfiskaty samochodów nietrzeźwym kierowcom od 14 marca? Wiceminister Myrcha: to będą martwe przepisy, nie ma aktów wykonawczych. MS pracuje nad zmianą przepisów

W dniu 14 marca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu karnego i Kodeks postępowania karnego nakazujące konfiskatę pojazdu (np. samochodu) w przypadku, gdy kierowca prowadził go mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, a także gdy kierowca spowoduje wypadek mając przynajmniej 1 promil alkoholu we krwi lub w warunkach recydywy. Arkadiusz Myrcha, Sekretarz Stanu (potocznie: wiceminister) w Ministerstwie Sprawiedliwości poinformował 13 marca 2024 r., że nowe prawo będzie w praktyce martwe, bo nie ma gotowych aktów wykonawczych. Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają pracę nad zmianą tych przepisów. Resort sprawiedliwości chce zrezygnować z obligatoryjności orzekania przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu, ale sądy nadal będą mogły orzekać taki przepadek.

Wszystkie media będą musiały ujawnić, kto jest ich właścicielem. Ochrona pracy i źródeł dziennikarzy. Nowy akt o wolności mediów w UE

Parlament Europejski przyjął 13 marca 2024 r. nowe przepisy, które mają chronić dziennikarzy i media w Unii przed ingerencją polityczną lub gospodarczą. Chodzi o rozporządzenie European media freedom act (EMFA), które m.in. przewiduje, że: nie będzie można przeciwko dziennikarzom używać oprogramowania szpiegującego z wyjątkiem ściśle określonych przypadków; wszystkie media będą musiały ujawniać informacje o tym, kto jest ich właścicielem; powstanie mechanizm, który będzie zapobiegać arbitralnemu ograniczaniu wolności prasy przez bardzo duże platformy internetowe.

Konfiskata aut pijanym kierowcom od 14 marca 2024 r. Samochód w leasingu, w najmie, po wypadku, nawiązka i inne odpowiedzi na najczęstsze pytania o nowe przepisy

W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Przedstawiamy wyniki badań i odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania związane z nowymi karami dla prowadzących auto po spożyciu alkoholu.

Czy polski konsument wie, jakie prawa mu przysługują? Na pytanie, czy paragon jest niezbędny do złożenia reklamacji poprawnie odpowiedziało tylko 15% Polaków

15 marca to Światowy Dzień Konsumenta. Jak Polacy oceniają swoja wiedzę na temat przysługujących im praw konsumenckich?

Gaz cieplarniany SF6 zakazany przez UE. Co to oznacza dla branży energetycznej?

Gaz SF6 zakazany rozporządzeniem UE dotyczącym zakazu stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych, które weszło w życie 11 marca br. W Polsce sektor energetyczny przyzwyczaił się do stosowania rozwiązań wykorzystujących ten typ gazu. Jednak branża w całej Europie musi przygotować się na znaczące zmiany. Jak wskazują eksperci, kluczowe w odchodzeniu od stosowania SF6 będzie dopracowanie wytycznych związanych z utylizacją rozdzielnic.

Czy kryptowaluty powinny podlegać tym samym przepisom prawnym co akcje i obligacje?

Czy kryptowaluty powinny być taka samo traktowane pod względem prawnym jak akcje i obligacje? Wynik rozważań sędziów federalnych w Stanach Zjednoczonych może mieć istotny wpływ na przyszłość rynku kryptowalut, jak i samych walut cyfrowych.

Emerytury z zagranicy wciąż budzą wątpliwości. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację w sprawie wypłacania emerytur zagranicznych obywatelom Polski, którzy pobierają również świadczenie krajowe.

800 plus w 2024 roku. Konieczne ponowne złożenie wniosku po zmianie konta. Trzeba też złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy

ZUS informuje, że w przypadku zmiany rachunku bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie wychowawcze  800+, rodzic ma obowiązek złożyć nowy wniosek. Dotyczy to zarówno obecnego okresu 2023/2024, jak i nowego 2024/2025.

Rząd: 150 000 wniosków o świadczenie wspierające. Na dziś tylko 3000 osób niepełnosprawnych ma określone poziomy wsparcia

Rząd: 80% ze 150 000 wniosków o świadczenie wspierające „na papierze. To źle. Lepiej składać wnioski elektronicznie. Tylko 3000 osób niepełnosprawnych ma określone poziomy wsparcia. na dziś.

Profil zaufany. Jak założyć i przedłużyć ważność profilu zaufanego

Profil zaufany to nasze cyfrowe okienko w urzędzie. Pozwala korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług publicznych, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Dzięki profilowi zaufanemu można złożyć podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez potrzeby drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i wysyłania pocztą.

Ile po świętach zapłacimy za jedzenie? MF już zdecydowało, że więcej.

Od razu po świętach czeka nas podwyżka cen na jedzenie. MF już podjęło decyzję - stawka VAT wzrośnie z 0 do 5%.

Nie jest łatwo wykazać zabójstwo w obronie koniecznej. Kiedy jest to możliwe?

Nie zawsze osoba, która dopuściła się czynu zabronionego poniesie za to odpowiedzialność karną. Jednym z takich przypadków jest zachowanie podjęte w ramach obrony koniecznej. Każdy ma bowiem prawo bronić się przed niebezpiecznym zamachem.

VAT na żywność. "Rezygnacja z zerowego VAT na żywność wynika ze spadku inflacji"

Rezygnacja z zerowego podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe i powrót do stawki 5 proc. wynika ze spadku inflacji, która obecnie jest poniżej 4 proc. - wskazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

800 plus: ZUS przyjmuje wnioski na nowy okres świadczeniowy - wpłynęło ponad 2,4 mln wniosków

Trwa nabór wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Dokumenty trzeba złożyć do końca kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia. Do ZUS wpłynęło już ponad 2,4 mln wniosków.

Jakie świadczenia wypłacane są przez ZUS dla rodzin? Komu przysługują?

Świadczenia dla rodziny z ZUS obejmują świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku oraz program Dobry Start 300+. Komu przysługują te świadczenia?

Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży – będzie nowelizacja rozporządzenia

Wykonywanie świadczeń zakończenia ciąży będzie obowiązkowe dla świadczeniodawców realizujących umowy z NFZ.

Legia Akademicka: Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów szkół wyższych

15 marca 2024 r. mija termin naboru zgłoszeń do udziału w VII edycji projektu „Legia Akademicka”. Dzięki niemu studenci i absolwenci szkół wyższych mogą odbyć ochotnicze szkolenia wojskowe. Docelowo planuje się zlecenie realizacji zadania w ramach projektu około 50 uczelniom.

Nowa dyrektywa ma poprawić warunki pracy w ramach platform internetowych

Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów w Brukseli przyjęła dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.

Wielkopolskie – rolnicy zakończyli blokady. Drogi są przejezdne

Około 700 osób korzystających z 580 ciągników blokowało w poniedziałek drogi w 16 miejscach w Wielkopolsce. Pikiety w regionie już się zakończyły.

Aborcja – Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych nowelizację rozporządzenia

W poniedziałek 11 marca przekazano do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany dotyczą wykonywania przez szpitale świadczeń zakończenia ciąży.

Odchudzanie podstawy programowej – w połowie kwietnia odbędą się konsultacje publiczne. Co z powstaniem wielkopolskim?

Jak wynika z zapowiedzi wiceszefowej MEN Katarzyny Lubnauer, od połowy kwietnia rozpoczną się konsultacje publiczne projektów rozporządzeń dotyczących zmian w podstawie programowej.

Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego? Musisz to zrobić, by móc załatwiać sprawy urzędowe (komunikat MC)

Profil zaufany pozwala korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług publicznych, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Jeśli straci ważność, stracisz tę możliwość.

800 plus – kiedy wypłata 2024?

800 plus - wypłata w 2024 roku za nowy okres świadczeniowy uzależniona jest od terminu złożenia wniosku. Kiedy ZUS wypłaci 800 +, jeśli złożysz wniosek w kwietniu, maju, czerwcu? Co stanie się w przypadku złożenia wniosku po terminie?

Rihanna założyła buty rok przed zgłoszeniem wzoru do rejestracji. To powód unieważnienia prawa do zarejestrowanego wzoru wspólnotowego

W dniu 6 marca 2024 r. Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) odnośnie unieważnienie prawa do wspólnotowego wzoru butów sportowych, który zarejestrowano na rzecz Pumy. Powodem unieważnienia było ujawnienie tego wzoru przed dokonaniem zgłoszenia do rejestracji.

800 plus – do kiedy wniosek 2024?

800 plus obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres świadczeniowy? Do kiedy najlepiej złożyć wniosek o 800 plus do ZUS? Jak można złożyć wniosek online?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Kiedy się odbędą?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Kancelaria Prezydenta poinformowała o postanowieniu w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 r. Jest postanowienie prezydenta

Eurowybory w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku - przekazała Kancelaria Prezydenta, informując, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.

Przerwa świąteczna 2024 r.: Dni wolne od nauki zaczynają się przed Wielkanocą

Zbliża się Wielkanoc. W związku z tym uczniowie czekają na świąteczną przerwę w zajęciach szkolnych. Kiedy zaczyna się przerwa w nauce? Czy będą także inne dni wolne od zajęć w szkole?

Kasowanie punktów karnych kierowcom w 2024 roku. Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku?

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 17 września 2023 r. zlikwidowały zasadę, że punkty karne kierowców przyznane za wykroczenia drogowe kasują się po dwóch latach. Przywrócono zasadę, że punkty karne kasują się automatycznie po 1 roku. Ale cały czas są wątpliwości kogo obejmuje roczny termin kasowania punktów karnych. Wszystkich, czy tylko tych, którzy otrzymali te punkty od 17 września 2023 r.? Również w mediach, czy nawet na stronach niektórych ubezpieczycieli pojawiają się nierzetelne informacje na ten temat. Jak jest naprawdę?

Dwa rozporządzenia: Podwyżki do 8000 zł w prokuraturze i sądach. Możliwe jednak jest tylko 5000 zł [kwoty brutto]

Podwyżki i ujednolicenie stawek wynagrodzenia pomiędzy asystentami i starszymi asystentami prokuratorów, a asystentami sędziów. 

Żłobkowe 2024. Dla kogo i ile dofinansowania do opłaty za żłobek, czy klub dziecięcy? ZUS przyjmuje wnioski

Rodzice małych dzieci mogą uzyskać z ZUS dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To świadczenie jest potocznie zwane „żłobkowym”. Warto wiedzieć, że prawo do tego dofinansowania nie zależy od dochodów rodzica ani rodziny. Dofinansowanie można dostawać także wtedy, gdy pobiera się 800 plus. Wniosek o to dofinansowanie można składać do ZUS-u najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. 

Zmiany w wyszukiwarce Google. Lider rynku ogłosił nowy pakiet aktualizacji - dużo mniej spamu, więcej pomocnych treści

Zmiany w wyszukiwarce Google od 5 maja. Lider rynku ogłosił nowy pakiet aktualizacji. Ma być dużo mniej spamu, więcej pomocnych treści i wyszukiwarka ma być bardziej wyczulona na te materiały, stworzone przez AI, które zawierają nieprawdziwe dane.

Podwyżka dodatków o 41%: szeregowy otrzymał 800 zł, plutonowy 1050 a sierżant 1150 zł. Kwoty brutto. Pierwsza podwyżka od 15 lat

Dodatki w tej wysokości przyznano funkcjonariuszom Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego. Wypłata za okres od 1 stycznia 2024 r.

Śpiewasz w autobusie w tym mieście? Możesz dostać mandat

Zakazy bywają różne, czasami wręcz absurdalne. W rodzinnym mieście włoskiego kompozytora Gioachino Rossiniego w Pesaro zakazano śpiewać w autobusach. 

Prawie co trzeci Polak na lewym zwolnieniu lekarskim

Na lewym zwolnieniu lekarskim był prawie co trzeci Polak. 3 na 4 lewe zwolnienia L4 wystawił lekarz NFZ. 85% pacjentów, którzy udawali chorych, nie poniosło konsekwencji – wyniki badania.

MEN: Można składać wnioski o środki na sprzęt komputerowy. Rusza kolejna edycja Programu Aktywna Tablica

Szkoły mogą uzyskać środki na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii. Rusza kolejna edycja rządowego Programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024.

Czy odprawa emerytalna podlega opodatkowaniu? To zależy, czy dopilnowano terminu jej wypłaty.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Czy pracownicy dostaną świadczenia z ZFŚS przed Wielkanocą? To zależy m.in. od tego, czy złożyli niezbędne oświadczenie.

Przed świętami, czy to przed Bożym Narodzeniem, czy przed Wielkanocą, każdy pracownik liczy na to, że otrzyma od pracodawcy świadczenie świąteczne z ZFŚS. Jednak nie każdy może je otrzymać. Pracodawcy muszą stosować kryterium socjalne, którego nie mogą ustalić bez współpracy ze strony pracownika. Nie wolno im wypłacać świadczeń tylko na podstawie wysokości wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w zakładzie pracy.

REKLAMA