REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 roku?

W 2015 roku kasy fiskalne pojawią się obowiązkowo m.in.: w warsztatach motoryzacyjnych, u wulkanizatorów, na stacjach badań technicznych pojazdów, także u lekarzy, dentystów, doradców podatkowych, prawników (z wyjątkiem notariuszy), w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych. Jakie inne zmiany związane z kasami fiskalnymi przewiduje Ministerstwo Finansów?

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu także przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego to dwa dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Na jakich zasadach

Okres ważności recepty lekarskiej

Okres ważności recepty lekarskiej, co do zasady, nie może przekraczać 30 dni. Z dniem 4 października 2014 roku zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich, dotyczące głównie długości okresu, na jaki może zostać wypisana recepta oraz ilości leku, jaką lekarz może przepisać na jednej recepcie.

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna cechuje się tym, że dziecko mieszka (przebywa) naprzemiennie, raz u jednego raz u drugiego z rodziców. Opieka naprzemienna popularna jest w USA i krajach skandynawskich. Czy zgodnie z polskim porządkiem prawnym można ustanowić opiekę naprzemienną?

Za Święto Zmarłych – dodatkowy dzień wolny

Za Święto Zmarłych – 1 listopada pracownikom przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Pracodawca powinien oddać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

REKLAMA

Zakaz palenia na cmentarzu

Na cmentarzu – podobnie jak w każdym innym miejscu publicznym – obowiązuje całkowity zakaz palenia. Zakaz palenia na cmentarzu został wprowadzony 15 listopada 2010 roku. O zakazie dotyczących palaczy warto pamiętać w kontekście przypadającego w sobotę Święta Zmarłych – 1 listopada.

Zakaz orzekania ponad żądanie w postępowaniu cywilnym

Zakaz orzekania ponad żądanie został uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego. Zakaz orzekania ponad żądanie oznacza, że to strona sporu sądowego ma kluczowy wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie sądu. To bowiem jej żądania (a w przypadku pozwanego – zarzuty) wytyczają ramy orzekania, poza które sąd nie powinien wychodzić.

Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Znaczne uproszczenie projektu budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Założeniem ustawy jest zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowy domu jednorodzinnego oświadczeń m.in. o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu.

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Zakaz palenia a Kodeks pracy

Zakaz palenia dla pracowników nie wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. Jednak pracodawca ma możliwości i narzędzia by skutecznie walczyć z nałogowymi palaczami. Czy zakaz palenia może być obwarowany karami finansowymi?

Kodeks budowlany – pierwszy kwartał 2015

Założenia do Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów – zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz – w pierwszym kwartale 2015 roku. Kodeks budowlany ma objąć kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących

Z dniem 25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.). Sama ustawa, jak i zmodyfikowane przez nią przepisy Kodeksu cywilnego, zastąpią dotychczasowe przepisy, regulujące sprzedaż z udziałem konsumentów: ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Plany wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (e-BTE) to jeden z pomysłów na usprawnienie procesu dochodzenia wierzytelności bankowych. Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?

Budowę domu jednorodzinnego bez konieczności uzyskania pozwolenia umożliwia projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych. Zgodnie z tymi przepisami procedura budowy domu jednorodzinnego ma zostać ułatwiona i przyspieszona.

Ślub cywilny poza urzędem

Możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego wprowadza nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Zorganizowanie ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego będzie możliwe od 1 stycznia 2015 r.

Jasne zasady konkursu smsowego

Zasady konkursu smsowego powinny być – zgodnie z wyrokiem Sądu Ochrony Konsumentów i Konkurencji – jasne i precyzyjne. Wiadomości zachęcające do udziału w konkursie sms muszą jasno, rzetelnie i wyraźnie informować, kto jest jego organizatorem, jakie są jego zasady i z jakimi kosztami się wiąże.

Ryzyko zagrożenia życia i zdrowia w pracy

Ryzyko zagrożenia życia i zdrowia w pracy jest lekceważone przez ponad połowę pracujących Polaków. Jak skutecznie podnieść standardy bezpieczeństwa w pracy? Jaką rolę w zmniejszaniu ryzyka zagrożenia życia i zdrowia pełnią menadżerowie?

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Odwrócony kredyt hipoteczny jest - zdaniem posłów - korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla seniorów. Pozwala im bowiem uzyskać dodatkowe pieniądze na bieżące wydatki. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 23 października przyjęta przez Sejm.

Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany od 31 grudnia 2014

Zatrudnianie niepełnosprawnych będzie stanowiło przedmiot prac rządu na posiedzeniu w dniu 28 października 2014 roku. Nowelizacja w zakresie zasad zatrudniania pracowników niepełnosprawnych jest konieczna ze względu na zmianę unijnych przepisów PFRON.

Jak zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Okres Świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja by zaplanować urlop wypoczynkowy. Dzięki korzystnemu układowi kalendarza na 2014 rok wykorzystując tylko 8 dni urlopu można zyskać aż 18 dni wolnych. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Podział majątku wspólnego małżonków

Podziału majątku wspólnego małżonków dokonać można zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, na wniosek jednej ze stron, sąd może orzec o kwestii podziału majątku wspólnego już w wyroku orzekającym rozwód, o ile przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernych trudności i zwłoki w postępowaniu. Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego uwzględnia się stan majątku z chwili zniesienia współwłasności, a wartość tego majątku z chwili orzekania.

Ile kosztuje paszport?

Paszport jest dokumentem, z którego wyrobieniem wiążą się określone koszty: opłata paszportowa i opłata za wykonanie zdjęć biometrycznych. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Kto i na jakich zasadach może zostać zwolniony z ponoszenia kosztów?

Nagrywanie spraw cywilnych

Nagrywanie spraw cywilnych, sporządzanie protokołu elektronicznego, ustne uzasadnianie wyroków oraz doręczanie ich za pomocą systemu teleinformatycznego to tylko niektóre ze sposobów na usprawnienie procesów cywilnych. 27 października 2014 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada przyspieszenie postępowań przed sądami cywilnymi.

Ślub cywilny w plenerze – 1 tys. zł

Możliwość udzielenia ślubu cywilnego w plenerze, poza urzędem stanu cywilnego, przewiduje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. W 2015 roku za ślub cywilny udzielony w plenerze zapłacimy tysiąc złotych, co będzie stanowiło dochód gminy.

Wyższe emerytury i renty w 2015 r.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z FUS emerytury i renty w 2015 roku wzrosną minimum o 36 zł. Wyższe emerytury i renty w od 1 marca 2015 roku to efekt przyjęcia procentowo-kwotowej metody waloryzacji świadczeń.

Niebieska Karta - procedura

Niebieska Karta to nazwa procedury podejmowanej i prowadzonej w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienie przemocy w rodzinie. Kto i na jakich zasadach może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty? Na czym ona polega i jak długo trwa?

Podział majątku po rozwodzie a kredyt mieszkaniowy

Podział majątku po rozwodzie nastręcza wielu trudności, gdy małżonków łączy również kredyt mieszkaniowy. Mimo rozwodu małżonkowie nie przestają być dłużnikami banku. Czy zatem sąd dokonując podziału majątku wspólnego zwolni jednego z małżonków z obowiązku spłaty kredytu mieszkaniowego?

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony może zostać podpisana z danym pracownikiem tylko trzykrotnie, a łączny ich czas nie może przekraczać 33 miesięcy. Zasad stosowania umów na czas określony dotyczy projekt nowelizacji kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Pracy.

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Większą ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym ma zapewnić Konwencja Rady Europu, na której ratyfikację zgodę wyraził Senat. Jakie nowe obowiązki w zakresie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym nakłada Konwencja na Polskę?

Karta parkingowa ważna do 30 czerwca 2015

Przedłużenie ważności kart parkingowych to efekt prac Senatu. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym stare karty parkingowe będą ważne do 30 czerwca 2015 roku.

Czy dziecko może samodzielnie działać w sądzie?

Dziecko, będące pokrzywdzonym, nie może samodzielnie działać ani w sądzie ani nawet przed prokuratorem. Za małoletnich pokrzywdzonych (tj. osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia) najczęściej działa w sądzie rodzic, opiekun lub kurator.

Sądowy podział majątku a kredyt hipoteczny

Sądowy podział majątku wspólnego byłych małżonków musi obejmować także wysokość hipoteki, która obciąża nieruchomość. Sąd dokonując podziału majątku powinien więc wziąć pod uwagę wysokość kredytu hipotecznego.

Temperatura w pracy biurowej

Zapewnienie pracownikowi minimalnej temperatury w miejscu pracy biurowej to obowiązek pracodawcy wynikający bezpośrednio z przepisów bhp. Niezachowanie norm dotyczących minimalnej temperatury w biurze może upoważniać pracownika do odmowy wykonywania obowiązków służbowych.

Polisolokaty - działania UOKiK

Polisolokaty – skomplikowane produkty finansowe oraz prawa i obowiązki stron umów ich dotyczących stanowią przedmiot działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wydał 4 decyzje administracyjne, prowadzi 24 postępowania, przygotował także propozycje zmian regulacyjnych dot. polisolokat.

Najniższa emerytura 2015 wzrośnie o 60 zł?

Najniższa emerytura w 2015 roku powinna wzrosnąć – zdaniem klubów poselskich SLD i PiS – o 60 zł, nie o 36 zł. Zgodnie z projektem przygotowanym przez MPiP w 2015 waloryzacja rent i emerytur będzie miała charakter kwotowo-procentowy, dzięki czemu najniższa emerytura 2015 wyniesie 880,45 zł.

Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe to termin używany powszechnie przez uczestników obrotu gospodarczego. Jakie są podstawowe mechanizmy rządzące instytucją odsetek ustawowych za opóźnienie? Poniżej najważniejsze zagadnienia związane z odsetkami ustawowymi.

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 25 na 26 października 2014 roku. Warto przypomnieć sobie, w jaki sposób zmiana czasu z letniego na zimowy wpływa na rozliczanie czasu pracy pracowników nocnej zmiany.

Pobyt nielegalny na terytorium RP a wydanie zezwolenie na pobyt

Pobyt nielegalny na terytorium RP co do zasady wyklucza możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt, czyli prawnego uregulowania obecności w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie mimo nielegalnego pobytu w kraju?

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Specjalny zasiłek opiekuńczy to świadczenie wprowadzone do polskiego porządku prawnego 1 lipca 2013 roku. O specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się osoby opiekujące się innymi niż niepełnosprawne dzieci, członkami rodziny. Na jakich zasadach i po spełnieniu jakich kryteriów przyznawany jest specjalny zasiłek opiekuńczy?

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego stanowiło przedmiot prac Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem TK różnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność stanowi naruszenie zasad konstytucyjnym.

Kryterium wieku przy świadczeniu pielęgnacyjnym - niekonstytucyjne

Kryterium wieku przy świadczeniu pielęgnacyjnym jest - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku - niekonstytucyjne. TK uznał, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od kryterium wieku narusza standard konstytucyjny.

Zasiłek pogrzebowy 2015

Zasiłek pogrzebowy w 2015 roku będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną. Rozszerzony krąg członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy w 2015 roku wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, autorstwa MPiPS.

Minimalna emerytura 2015

Minimalna emerytura i renta w 2015 roku ma wynieść - zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - 880,45 zł netto. Taka wysokość minimalnej emerytury 2015 to efekt wprowadzenia waloryzacji procentowo-kwotowej. Oznacza to przeprowadzenie waloryzacji procentowej (1,08 proc.) z jednoczesnym zagwarantowaniem minimalnej podwyżki na poziomie 36 zł.

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym stanowi przedmiot prac Sejmu podczas 78. posiedzenia (21-23 października 2014 r.). Wg wyliczeń autorów projektu wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym mogłoby wynieść ok. 300 zł brutto.

Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej

Uzyskanie pozytywnej opinii psychologicznej stanowi jeden z koniecznych wymogów stawianych przed kandydatami na rodziców zastępczych. Specjalistyczna opinia psychologiczna ma na celu potwierdzenie predyspozycji do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać status rodziny zastępczej?

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Argumenty, jakie warto podnieść na rozprawie rozwodowej, zależą od kwestii spornych w rozwodzie. W każdym jednak przypadku warto dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej, a przede wszystkim - ustalić z adwokatem zakres żądań i podnoszonych argumentów.

Ocena stanu technicznego lokalu jako czynność poprzedzająca wynajem

Ocena stanu technicznego lokalu jest konieczną czynnością, która poprzedza wynajem. Jeśli więc planujemy wynajęcie lokalu (pokoju, mieszkania, domu) musimy dokonać jego oględzin. Ma to na celu sprawdzenie przydatności lokalu do zaplanowanego użytku oraz prawidłowe sformułowanie obowiązków stron umowy i opisanie przedmiotu najmu.

Najemca a podatek śmieciowy

Podatek śmieciowy obciąża, co do zasady, właściciela nieruchomości. Nie wyklucza to jednak możliwości obciążenia najemców obowiązkiem ponoszenia kosztów podatku śmieciowego. Jak zatem obciążać najemców i dzierżawców należnościami z tytułu podatku śmieciowego?

Obowiązki stron po zakończeniu stosunku najmu w praktyce

Zakończenie stosunku najmu może nastąpić w drodze wypowiedzenia umowy, rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. Zakończenie stosunku najmu wiąże się - w każdym przypadku - z tożsamymi obowiązkami po stronie najemcy i wynajmującego. Podstawowy obowiązek najemcy to zwrot rzeczy.

REKLAMA