REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot towaru a brak opakowania

Zwrot towaru jest możliwy także mimo braku oryginalnego i nienaruszonego opakowania – na takim stanowisku stanął w dniu 17 listopada 2014 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Konsument nie traci prawa do zwrotu towaru poprzez rozpakowanie i sprawdzenie go.

Karta Dużej Rodziny 2015

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny został przyjęty przez rząd (w dniu 25 listopada 2014 roku). Ustawa gwarantuje rodzinom wielodzietnym zniżki m.in. na: przejazdy kolejowe i opłaty paszportowe. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?

O ważności i prawidłowości przeprowadzenia wyborów, także wyborów samorządowych, może zdecydować jedynie niezawisły sąd. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podkreślił, że jedyną drogą do powtórzenia wyborów samorządowych jest protest wyborczy.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Wykonywanie przez cudzoziemców pracy na terenie Polski wymaga pozyskania zezwolenia na pracę. Generalną regułą jest, że zatrudnienie bez ważnego zezwolenia będzie uważane za pracę nielegalną, z czym wiążą się pewne negatywne skutki, zarówno dla pracownika-cudzoziemca jak też dla podmiotu, który powierzył mu wykonywanie pracy. Jakie rodzaje zezwoleń na pracę dla cudzoziemców wyróżniamy?

REKLAMA

Depozyt notarialny jako zabezpieczenie zapłaty ceny

Prawo cywilne rozróżnia kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie zapłaty ceny. Poddanie strony kupującej egzekucji z aktu notarialnego, złożenie pieniędzy do depozytu notarialnego oraz internetowy przelew bankowy to najbardziej popularne metody. Jak działa depozyt notarialny?

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny to bardzo istotny punkt każdej umowy notarialnej. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia zapłaty ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 kpc, czyli odebranie oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji.

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Ulga podatkowa na dziecko 2015

Ulgi podatkowe, w tym ulga na dziecko, będzie obowiązywała w 2015 roku na zmienionych zasadach. Zgodnie z głównymi założeniami polityki prorodzinnej z nowych zasad wykorzystywania ulg podatkowych na dzieci będzie można skorzystać już w rozliczeniu za rok 2014.

REKLAMA

Obowiązkowe odblaski dla pieszych uczniów

Obowiązkowe odblaski dla pieszych zostały wprowadzone z dniem 31 sierpnia 2014 wskutek nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Do noszenia obowiązkowych elementów odblaskowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca pieszych uczniów.

Porwanie rodzicielskie w Polsce

Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia w sytuacji, w której jeden z rodziców wywozi dziecko zagranicę Polski lub zatrzymuje je poza granicami kraju. Porwanie rodzicielskie odbywa się bez woli i wiedzy drugiego rodzica, najczęściej pod pretekstem krótkotrwałego wyjazdu lub pobytu.

Umowa o pracę na okres próbny - zmiany 2015

Zmiany w zasadach zawierania umów o pracę na okres próbny to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji Kodeksu Pracy. W 2015 roku umowy o pracę na okres próbny mają być zawierane w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju.

Referendum lokalne w szpitalu

Referendum lokalne będzie przeprowadzane – zgodnie ze znowelizowaną ustawą o referendum lokalnym - także w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczym. Zmiany w organizacji referendum lokalnego nie obejmą domów studenckich i ich zespołów.

Wyniki wyborów samorządowych 2014

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014, których pierwsza tura odbyła się 16 listopada 2014 roku (w niedzielę), poznamy najprawdopodobniej dzisiaj, w piątek – 21 listopada. Takie stanowisko dotyczące wyników głosowania przedstawił sędzia PKW.

Ubezpieczenie społeczne rolników 2015

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników w 2015 roku będą takie same jak w IV kwartale 2014 roku. Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2014 r. i I kwartale 2015 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegająca temu ubezpieczeniu.

Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rolnika

Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rolnika uzależniony jest od zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego, czyli ustania ubezpieczenia społecznego rolników. Ograniczenie to dotyczy również zasiłku dla opiekuna oraz świadczenia pielęgnacyjnego.

Uprowadzenie dziecka a porwanie rodzicielskie

Jeśli konflikty między rodzicami doprowadzają do porwania dziecka przez jednego z nich, kwestia samego uprowadzenia zatraca charakter wyłącznie kryminalny i staje się przedmiotem rozważań w oparciu o przepisy prawa rodzinnego. Co zrobić, gdy dziecko zostanie porwane? Jakie są konsekwencje uprowadzenia dziecka?

Telefoniczny kontakt aresztowanego z obrońcą

Zakaz telefonicznego kontaktu aresztowanego z obrońcą jest – zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego – niekonstytucyjny. 25 listopada 2014 roku zagadnieniem prawa aresztowanego do telefonicznego kontaktu z obrońcą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Zasady konkursów sms – wyrok sądu

Zasady konkursów sms stanowiły przedmiot prac Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sędziowie stwierdzili, że nieprecyzyjne zasady takich konkursów stanowią praktykę niezgodną z prawem. Gwarancja udziału w konkursie sms nie może być traktowana równoznacznie z gwarancją otrzymania nagrody.

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy nie przysługuje stażyście. Umowa o staż nie powoduje bowiem powstania stosunku pracy, który uprawnia do korzystania z prawa do wypoczynku. Stażysta ma jednak prawo do płatnych dni wolnych (dwóch dni za każde trzydzieści dni stażu).

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zostały podane przez Państwową Komisję Wyborczą w nocy z wtorku na środę (18-19 listopada 2014 roku). Aż w 890 gminach i miastach dojdzie 30 listopada 2014 do drugiej tury wyborów samorządowych.

Umowa na okres próbny 2015

Zasady zawierania umów na okres próbny mogą ulec zmianie w 2015 roku. Modyfikacje w zakresie odnoszącym się do zawierania umów o pracę na okres próbny przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który obecnie jest przedmiotem konsultacji społecznych.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypada - zgodnie z uchwałą Sejmu - 20 listopada. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka to inicjatywa rzecznika praw dziecka - Marka Michalaka. 20 listopada 2014 roku to także 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Umowa na czas nieokreślony - wymarzona forma zatrudnienia?

Umowa o pracę na czas nieokreślony to wymarzona forma zatrudnienia dla etatowych pracowników. Z drugiej strony, w opinii pracodawców, jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy bezterminowego zatrudnienia tj. umowy na czas nieokreślony?

Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?

"Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?" to pytanie, na które odpowiedzieć ma społeczna kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Wspólne działania siedmiu instytucji publicznych m.in.: Narodowego Banku Polskiego, Policji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają na celu podniesienie świadomości konsumentów dotyczącej bezpiecznego zaciągania pożyczek.

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko

Świadczenie pielęgnacyjne na drugie niepełnosprawne dziecko powinno – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – przysługiwać również w sytuacji gdy drugi z rodziców ma już takie świadczenie w związku z opieką nad innym niepełnosprawnym dzieckiem. Regulacje ustawy o świadczeniach rodzinnych zostały uznane za niekonstytucyjne.

Dopalacze – nowa definicja

Nowa definicja dopalaczy oraz nowej substancji psychoaktywnej została sformułowana w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Definicja dopalaczy zostanie rozszerzona, więcej substancji będzie traktowanych jako narkotyki.

Odebranie dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Od 8 października 2012 r. ponownie możliwe jest odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Praktycznie jednak taka możliwość powróciła dla pracowników dopiero od 2014 r., bowiem święta 3 maja i 1 listopada wypadają właśnie w sobotę. Pracownicy mają prawo do odebrania dwóch dodatkowych dni wolnych.

Budowa domu jednorodzinnego na podstawie samego zgłoszenia

Budowa domu jednorodzinnego będzie możliwa na podstawie samego zgłoszenia - to główne założenie rządowego projektu nowelizacji Prawa budowlanego. W 2015 roku do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego wystarczające będzie dokonanie samego zgłoszenia.

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.

Przestępstwo zniesławienia na podstawie art. 212 kodeksu karnego

Zniesławienie jest przestępstwem, którego przedmiotem jest naruszenie czci i godności człowieka. Ustawodawca mając na uwadze znaczenie tych wartości uregulował kwestię pomówienia nie tylko w kodeksie cywilnym jako naruszenie dobra osobistego, ale również w kodeksie karnym.

Zmiana sposobu liczenia głosów

Zmiana sposobu liczenia głosów przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) to jedna z propozycji zmian w Kodeksie wyborczym wysunięta przez PiS po wyborach samorządowych – 16 listopada 2014 roku. Jakie inne zmiany w prawie wyborczym proponuje PiS?

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko w przypadku, gdy inna osoba w rodzinie posiada już uprawnienie do takiego świadczenia będzie przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego w dniu 18 listopada 2014 roku. Skarżącym jest ojciec, któremu odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Ochrona dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym

Ochrona dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym została zwiększona, co jest efektem podpisania przez prezydenta ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (tzw. Konwencji z Lanzarote). Konwencja ma na celu zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci oraz zwiększona ochronę ich praw.

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków jest - na gruncie kodeksu postępowania cywilnego - możliwa, gdy małżonków łączy system wspólności majątkowej. Jak bronić się przed egzekucją ze wspólnego rachunku bankowego, jakie środki są zwolnione z takiego zajęcia?

Utwór stworzony przez pracownika

Stworzenie przez pracownika utworu w czasie wykonywania pracy w ramach zatrudnienia jest zagadnieniem dotyczącym coraz większej grupy zawodów, m.in.: architektów, programistów, informatyków, designerów, rzemieślników. Czy utwór stworzony przez pracownika stanowi jego własność czy należy do zatrudniającego?

Wybory samorządowe 2014 – druga tura

Wybory samorządowe odbyły się 16 listopada 2014 roku. Zgodnie z Kodeksem wyborczym druga tura jest organizowana w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta w sytuacji, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 30 listopada 2014 roku.

Wybory samorządowe 2014 – frekwencja

Frekwencja w wyborach samorządowych 2014 wyniosła – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą - 46, 64 proc. Oznacza to, że w głosowaniu 16 listopada 2014 roku wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych wyborców.

Protokół przed zawarciem małżeństwa w Polsce a w Niemczech

Porównanie protokołów sporządzanych przed zawarciem małżeństwa w Polsce i w Niemczech ma na celu wskazanie różnic w mentalności ludzi, zamieszkujących te państwa. Dodatkowo coraz częściej zawierane są małżeństwa z obcokrajowcami, co również ma wpływ na wykonywane czynności związane z zawarciem małżeństwa.

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – wady i zalety

Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie została wprost uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mimo tego sądy - w uzasadnionych przypadkach - decydują się na orzeczenie o systemie opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Jej główną zaletą jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym z rodziców. Jakie wady ma opieka naprzemienna?

Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności?

Zatrudnianie osób pozbawionych wolności jest – zgodnie z polskim porządkiem prawnym – dopuszczalne. Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności, jakie korzyści z tytułu zatrudnienia ma pracodawca?

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających będzie stanowił przedmiot prac Sejmu na 80. posiedzeniu w dniach 26-28 listopada 2014 roku. Wprowadzenie jednoznacznych definicji pojęć "stanu po spożyciu" oraz "stanu pod wpływem" środka odurzającego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tylko ustne uzasadnienie wyroku?

Wygłoszenie tylko ustnego uzasadnienia wyroku przewidują zmiany w procedurze cywilnej, które weszły w życie 27 października 2014 roku. Ustne uzasadnienie wyroku będzie możliwe, gdy posiedzenie sądu będzie rejestrowane za pomocą urządzenia nagrywającego dźwięk lub obraz i dźwięk.

Egzekucja bez upomnienia

Egzekucja administracyjna niektórych należności pieniężnych może być wszczęta, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, bez doręczenia upomnienia. Jakich należności można dochodzić w postępowaniu egzekucyjnym bez konieczności uprzedniego upomnienia dłużnika?

Praca w sobotę za dodatkowe wynagrodzenie?

Praca w sobotę za dodatkowym wynagrodzeniem jest - zgodnie z wynikami badań TNS Polska - akceptowana przez większość pracujących Polaków (69 proc.). Czy przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w sobotę zamiast prawa do dodatkowego dnia wolnego zostanie wprowadzone do Kodeksu pracy?

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia

Zarówno odrzucenie spadku jak i zrzeczenie się dziedziczenia to dwie instytucje prawa cywilnego, których celem jest wyłączenie od dziedziczenia. Jaka jest zatem różnica między odrzuceniem spadku a zrzeczeniem się dziedziczenia?

Cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi 2014

Cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi 2014 rozpocznie się - zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej - na 24 godziny przed dniem głosowania. Zatem cisza wyborcza będzie trwała od 15 listopada od godz. 24.00 do 16 listopada 2014 roku, do godziny 21.00. Co grozi za naruszenie ciszy wyborczej?

Maksymalna opłata śmieciowa 2015

Maksymalna opłata śmieciowa w 2015 roku ma - zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wynosić 2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem. Za posegregowane śmieci w 2015 roku zapłacimy więc maksymalnie 25 zł od osoby miesięcznie.

Umowa o pracę na okres próbny 2015

Zasady zawierania umów o pracę na okres próbny tylko nieznacznie zmienią się w 2015 roku. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, przewiduje nie tylko – szeroko komentowane - zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony. Zmianie mają bowiem uleć również przepisy dotyczące umów o pracę na okres próbny.

Prawa pasażerów niepełnosprawnych

Nad prawami pasażerów niepełnosprawnych pracował rząd. Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym w całej Polsce zostaną wyznaczone dworce autobusowe i autokarowe, na terenie których osobom niepełnosprawnym i o ograniczonej sprawności ruchowej będzie udzielana pomoc.

Dodatkowy dzień wolny

Dodatkowy dzień wolny od pracy może przysługiwać pracownikom z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę. Kiedy i komu należy się dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w weekend, np. za 1 listopada 2014 roku?

REKLAMA