REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wcześniejsza naprawa pojazdu a wysokość odszkodowania

Czy wcześniejsza naprawa pojazdu wypływa w jakikolwiek sposób na wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu w ramach ubezpieczenia OC? SN przypomina: naprawa pojazdu przed ustaleniem wysokości odszkodowania nie ma wpływu na jego wysokość. Co więcej, odszkodowanie nie musi odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy.

Emerytura bez podatku i składki zdrowotnej?

Emerytura bez podatku to obywatelski projekt ustawy, który trafił do dalszych prac w komisji sejmowej. Zgodnie z propozycją zmiany emerytura trafiałaby do rąk emerytów w kwocie brutto.

Szkolenie "RODO w archiwach" - 18 grudnia 2018 r.

Zapraszamy na szkolenie "RODO w archiwach", które odbędzie się w Warszawie 18 grudnia 2018 r. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Przestępstwa seksualne - jakie dowody?

W postępowaniu karnym o przestępstwa seksualne postępowanie dowodowe często opiera się na relacjach sprawcy i ofiary. W takich przypadkach sąd musi zachować należytą ostrożność i szczególną wnikliwość w ocenie tych zeznań.

REKLAMA

Zakaz cesji wierzytelności - na czym polega i jak wpłynie na klientów?

Senacki projekt ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych zawiera zapis wprowadzający zakaz cesji wierzytelności (sprzedaży roszczeń), którego wejście w życie negatywnie wpłynie na klientów - mówi przedstawiciel RF. Cesja wierzytelności na kancelarię odszkodowawczą lub inny wyspecjalizowany podmiot (np. warsztat samochodowy) umożliwia klientom szybkie uzyskanie większej kwoty odszkodowania od tego podmiotu, bez konieczności stawania do walki przed sądem z ubezpieczycielem, który zaniżył kwotę odszkodowania.

Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – kwota netto

Aktualna wysokość zasiłku dla bezrobotnych obowiązuje od 1 czerwca 2018 r. do 31 maja 2019 r. Jaka jest kwota netto zasiłku dla bezrobotnych w 2019 r.? Kiedy zostanie przyznany zasiłek w pełnej wysokości, a kiedy obniżony lub podwyższony? Sprawdź, ile wynosi każda z tych kwot.

Wigilia dniem wolnym od pracy w 2020 r.?

Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia 2019 r. może być dniem wolnym od pracy. Obecnie to dzień pracy. Pracodawcy mogą jedynie z dobrej woli przyznać pracownikom wolne 24 grudnia. Powstał projekt ustawy dodający do dni wolnych od pracy Wigilię Bożego Narodzenia. Zmiana miała obowiązywać już od 2019 r. Czy wejdzie w życie w 2020 r.?

Pierwszy wzrost bezrobocia od stycznia 2018 r.

W listopadzie odnotowano pierwszy wzrost bezrobocia od stycznia 2018 r. Stopa bezrobocia wyniosła 5,8%. O ile wzrosła w porównaniu do października 2018 r.?

REKLAMA

Powstanie europejski urząd do spraw pracy

Powstanie europejski urząd do spraw pracy, który będzie dbał o respektowanie unijnych przepisów chroniących i regulujących mobilność pracowników. Ma ułatwić i uskutecznić ich przestrzeganie.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność od 2019 r. - ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r.

Wyższe kryterium dochodowe dla świadczenia 500 plus?

"Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy" – przekonuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Świadczenia alimentacyjne z wyższym kryterium dochodowym w 2019 r.

W okresie 2019/2020 do poziomu 800 zł wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm.

Nowe e-dowody osobiste: Sejm poparł poprawki Senatu

Nowe e-dowody osobiste będą wyposażone w podpis elektroniczny, który będzie tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Wydawanie e-dowodów rozpocznie się w marcu 2019 r.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2019 - wzór wniosku

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w 2019 r. przysługują pracującym rodzicom w niezmienionym wymiarze. Aby otrzymać dni wolne na dziecko, należy złożyć stosowny wniosek. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać zwolnienie w dniach, czy w godzinach. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o opiekę na dziecko.

Sanatorium z NFZ w 2019 r. – jakie zmiany w leczeniu uzdrowiskowym?

Roczny czas oczekiwania po powrocie z sanatorium na złożenie kolejnego skierowania to jedna z najważniejszych zmian w leczeniu uzdrowiskowym, jaka może wejść w życie w 2019 r. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi zasadami dotyczącymi skierowań.

Duże zmiany w procesie karnym - przewodnik po nowelizacji

Nadchodzą duże zmiany w polskim procesie karnym - projekt z dnia 4 grudnia 2018 r. zawiera propozycję nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, a także Kodeksu karnego wykonawczego oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowe przepisy mają przyspieszyć postępowanie poprzez rezygnację ze zbędnego formalizmu, wprowadzić ułatwienia dla uczestników postępowania, związanych z udziałem w nim, oraz zapewnić szersze zabezpieczenie interesu społecznego w postępowaniu. Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po zmianach.

W jakim terminie należy złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Każda osoba w swoim życiu spotka się z sytuacją, w której zostanie powołana do spadku. Nie każdy jednak wie, jak zachować się w takiej sytuacji. Z czym wiąże się przyjęcie spadku, a z czym odrzucenie? Czy jest na to jakiś termin?

Wniosek o przywrócenie terminu zawitego w postępowaniu karnym 2019 – WZÓR

Czynność podjętą po upływie terminu zawitego przewidzianego do jej dokonania uważa się za bezskuteczną. W sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony lub innej osoby, istnieje możliwość przywrócenia terminu zawitego do dokonania danej czynności. Jak powinien wyglądać wniosek o przywrócenie terminu zawitego?

PPK i zniesienie limitu składek na ZUS w 2019 r.

W 2019 r. zostaną wprowadzone Pracownicze Plany Kapitałowe. Czym są PPK i jak oceniają je pracodawcy? Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności zniesienia limitu składek na ZUS. Nie wykluczone jednak, że limit trzydziestokrotności ponownie stanie się przedmiotem prac rządu.

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym

Wiele terminów obecnych w postępowaniu karnym to tzw. terminy zawite. Czynność podjęta po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna. Jednakże w sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony, może ona starać się o przywrócenie terminu zawitego do dokonania danej czynności. O czym należy pamiętać przywracając termin w postępowaniu karnym?

Najważniejsze zmiany dla pracownika w 2019 r.

Najważniejsze zmiany w prawie pracy, które wejdą w życie w 2019 r., oprócz PPK, to: skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, możliwość prowadzenia akt w formie elektronicznej, zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców, zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Być może zostaną wznowione prace nad nowelizacją ustawy o rynku pracy. Proponuje się także utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji. Jak wyzwania te ocenia Konfederacja Lewiatan?

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę - sprzeciw pracodawców

Zmiany w zakazie handlu w niedzielę doprecyzowują przepisy. Dotyczą m.in. wyłączenia z wyjątków od zakazu handlu sklepów świadczących usługi pocztowe (możliwość odbioru i nadania przesyłki). Pracodawcy sprzeciwiają się nowelizacji ze względu na jej przedwczesność i niezgodność z Konstytucją.

500 plus a wymóg alimentów (wywiad)

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie daje samotnym rodzicom możliwość uzyskania świadczenia 500 plus na drugie i kolejne dziecko bez ustalonych alimentów. Dorota Hildebrand-Mrowiec w rozmowie z DGP przekonuje, iż wyrok powinien być wskazówką dla MRPiPS do zmiany przepisów.

Wyższa składka zdrowotna dla rodziców nieszczepionych dzieci

Wyższa składka zdrowotna miałaby obowiązywać rodziców nieszczepionych dzieci. Takie rozwiązanie proponuje Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego. Jaka wysokość składki zdrowotnej jest postulowana?

Najlepszy pracodawca roku 2018

Najlepszym pracodawcą roku 2018 została firma konsultingowa Bain & Company. Facebook, ubiegłoroczny lider, zajął w tym roku 7. miejsce. Co wpłynęło na spadek Facebooka z 1. na 7. miejsce?

Pomoc rodziców przy spłacie kredytu a podatek od darowizny

Spłata przez rodziców, będących dłużnikami solidarnymi, całości lub części rat kredytu nie może być postrzegana w kategorii darowizny. Osoba korzystająca z takiej formy pomocy finansowej ze strony swoich rodziców nie ma zatem obowiązku składania zgłoszenia SD-Z2.

Rada Ochrony Pracy - plan prac na 2019 r.

Zdaniem Pracodawców RP Rada Ochrony Pracy jako organ nadzoru nad warunkami pracy oraz działalnością PIP w roku 2019 powinna skupić się m.in. na systemie szkoleń z zakresu BHP, pracy na wysokości, służbie medycyny pracy, pracy osób 50+ w mikroklimacie gorącym oraz sprecyzowaniu katalogu rozwiązań mających na celu zapewnienie pracownikom posiłków profilaktycznych.

Ewidencja czasu pracy 2019 - zmiany w dokumentacji pracowniczej

Ewidencja czasu pracy od dnia 1 stycznia 2019 r. będzie odbywała się na nowych zasadach. Jakie zmiany w dokumentach związanych z ewidencjonowaniem czasu pracy zaczną obowiązywać w nowym roku?

Wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał informacje o wskaźniku waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

Bilans zwolnień lekarskich od 1 grudnia

Bilans zwolnień lekarskich od 1 grudnia 2018 r., kiedy to wprowadzono obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień, przedstawia się następująco: ponad 200 tys. e-zwolnień i tylko 161 zwolnień papierowych.

Egzamin ośmioklasisty w 2019 r.

Egzamin ośmioklasisty po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w kwietniu 2019 r. Będzie on obowiązkowy.

Praca kierowców ciężarówek - zmiany

UE pracuje nad Pakietem Mobilności. Prawdopodobnie do końca 2024 r. przewoźnicy będą mieli obowiązek zaopatrzenia się w nowe tachografy. Zmianie ulegną również zasady dotyczące kabotażu, powrotu do domu i odpoczynku tygodniowego. W jaki sposób kierowcy będą podlegali zagranicznej płacy minimalnej?

Rośnie liczba wniosków o interwencję w związku z kredytem konsumenckim

Rzecznik Finansowy zwraca uwagę na fakt rosnącej liczby wniosków o interwencję w sporze związanym z kredytem konsumenckim. Pożyczkodawcy próbują omijać przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

Prawo jazdy kategorii B także na trójkołowiec

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat będą mogły kierować motocyklem trójkołowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 22 grudnia 2018 r.

Dokumentacja pracownicza 2019 - akta w wersji elektronicznej

Zmiany w dokumentacji pracowniczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r. Akta osobowe pracowników będzie można prowadzić i przechowywać w formie elektronicznej. Szczegółowe zasady określa projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Jak zabezpieczyć elektroniczną dokumentację pracowniczą? Jak wprowadzić do e-akt dokumentację papierową?

Prawa konsumenta kupującego w internecie

Nadchodzą święta - czas prezentów. Jak co roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzmaga działania informacyjne w zakresie praw konsumenckich. UOKiK radzi i przypomina Mikołajom kupującym prezenty przez internet o podstawowych prawach jakie im przysługują: np. prawie do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny lub prawie do reklamacji.

Wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku  2018/2019 – WZÓR

W największej liczbie przypadków, warunkiem skutecznego wszczęcia postępowania odwoławczego w sprawach karnych jest otrzymanie wyroku z uzasadnieniem. Wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku strona może złożyć w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Jak powinien wyglądać wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku?

Dodatkową składkę w ramach PPK zapłaci 15% pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe przewidują dwa rodzaje składek: podstawowe i dodatkowe. Płacenie dodatkowej składki w ramach PPK deklaruje 15% pracodawców.

Tylko 28% niepełnosprawnych aktywnych zawodowo w Polsce

W Polsce jest tylko 28% niepełnosprawnych aktywnych zawodowo. Średnia unijna wynosi 40%. Dlaczego niepełnosprawni w Polsce nie pracują? Jak wpłynąć na ich aktywizację zawodową?

Wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu 2018/2019 – WZÓR

Jednym z najważniejszym uprawnień oskarżonego w postępowaniu karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym powinien zostać pouczony. Oskarżony, który nie jest reprezentowany przez obrońcę z wyboru, może żądać, aby wyznaczono mu obrońcę z urzędu, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Poniżej wzór wniosku o ustanowienie obrońcy z urzędu.

Ulepszanie CV i symulowanie rozmowy kwalifikacyjnej na portalu Zielona Linia

Ulepszanie CV i symulowanie rozmowy kwalifikacyjnej to rodzaj bezpłatnej pomocy portalu Zielona Linia dla osób poszukujących pracy. Za pośrednictwem portalu można zrobić testy osobowości i predyspozycji. Jak stworzyć profesjonalne CV? Jak nie dać się zaskoczyć rekruterowi?

Umieszczenie w rodzinie zastępczej z poszanowaniem więzi kulturowych?

Polska poprawka do rozporządzenia Bruksela II bis przewiduje, iż dzieci powinny trafiać do rodziny zastępczych, w których zostaną zachowane ich więzy kulturowe. W tym tygodniu zapadnie decyzja o tym czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do unijnych przepisów.

Forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, z ograniczeniem tej odpowiedzialności lub też spadek odrzucić. Skuteczność oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uzależniona jest m.in. od zachowania przewidzianej przez przepisy prawa formy.

Urzędnik państwowy: duże wymagania - niskie zarobki

Zainteresowanie pracą w służbie publicznej wyraźnie spada. Wynika to m.in. z dużej konkurencji w sektorze prywatnym, gdzie zarobki są o jedną czwartą wyższe. Średnie zarobki w biznesie wynoszą 5133 zł, a w sektorze publicznym 3851 zł brutto. Zarobkowe ambicje najważniejszych urzędników skutecznie ogranicza ustawa kominowa.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2019

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2019 r. nie ulegnie zmianie. Nowelizacja Kodeksu pracy z 22 lutego 2016 r. zrównała okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z okresami wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Długość okresu wypowiedzenia zależy więc od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Dziedziczenie ustawowe – kodeksowa kolejność dziedziczenia

Dziedziczenie ustawowe jest obok dziedziczenia testamentowego formą dziedziczenia. Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia w przypadku braku testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. W jakich częściach poszczególne osoby dziedziczą spadek?

SN: śmierć uczestnika postępowania wieczystoksięgowego nie stanowi postawy do zawieszenia postępowania

W dniu 28 listopada br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. akt III CZP 25/18, podjął ważną uchwałę dotyczącą postępowania wieczystoksięgowego. Otóż według SN śmierć uczestnika postępowania wieczystoksięgowego nie stanowi podstawy do zawieszenia przez sąd postępowania.

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej 2019

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Zostanie doprecyzowana kwestia poświadczania dokumentacji "za zgodność z oryginałem". Będzie możliwość przechowywania oświadczeń i dokumentów znajdujących się w częściach A, B i C akt osobowych pracownikach w podczęściach. Projektodawca rozstrzyga kwestie związane z wydawaniem pracownikowi kopii dokumentów z akt osobowych. Kiedy pracodawca ma obowiązek wydać całą dokumentację pracowniczą? Co jeszcze zmienia się w dokumentacji pracowniczej?

REKLAMA