REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Prezydent Bronisław Komorowski 3 sierpnia 2015 r. podpisał nowelę ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Kradzież w trakcie urlopu

Kradzieże podczas urlopów zdarzają się coraz częściej i niestety bardzo często krzyżują wypoczynkowe plany turystów. Kto i w jakiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za skradzione mienie turystów?

Koniec komisji trójstronnej

Po 21 latach swoją działalność zakończyła komisja trójstronna. Zastępuje ją Rada Dialogu Społecznego.

Asystent podatnika od 2016 r.

Asystent podatnika będzie pomagał świeżo upieczonym przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych.

REKLAMA

Marihuana w medycynie

Używanie marihuany w celach medycznych nie jest zabronione. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w dalszym ciągu w ramach importu docelowego można sprowadzać dla pacjentów produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, spełniające wymagania określone w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Elektroniczne biuro podawcze od 2016 r.

Ustawa przewiduje możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną i dokonywania doręczeń elektronicznych (za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze”) we wszystkich sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i w postępowaniach egzekucyjnych, które są prowadzone przez komornika.

Drony a polskie prawo

W związku z incydentami z udziałem dronów, do jakich dochodziło ostatnio w pobliżu polskich lotnisk, przypominamy o konieczności przestrzegania kilku prostych zasad, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych.

Jak zarejestrować anglika?

Od 15 sierpnia 2015 r. będzie można zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie.

REKLAMA

Świadczenie rodzicielskie 2016 r.

Świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł przez pierwszy rok po urodzeniu dziecka rodzice otrzymają już od początku przyszłego roku. Nowelizacja czeka teraz na podpis Prezydenta RP.

Wyższe zasiłki z pomocy społecznej od października 2015 r.

Podwyższenie kryteriów dochodowych wpłynie na wzrost liczby świadczeniobiorców korzystających ze świadczeń pieniężnych, których przyznanie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego oraz wzrost wysokości tych świadczeń.

Spadek bezrobocia w czerwcu 2015 r.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. spadła do 10,3 proc. podał GUS. To o 0,1 proc. mniej niż wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany w funduszu alimentacyjnym

Sejm przyjął zmiany mające na celu uproszczenie procedur administracyjnych i efektywniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego.

Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru

Od 1 lipca 2015 r. na terenie całego kraju wdrożono Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru (EPO). Oznacza to, że jako dowód doręczenia do sądu powraca, w miejsce tradycyjnego kartonika zwrotki, elektroniczny formularz potwierdzenia odbioru opatrzony odręcznym podpisem odbiorcy.

Inicjatywa Obywatel - usługi dla obywateli

Na stronie www.obywatel.gov.pl zostało udostępnionych 101 kart opisujących najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych.

Obrońca w sprawach o wykroczenia

Od 1 sierpnia 2015 r. podejrzany o popełnienie wykroczenia może korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika już na etapie postępowania wyjaśniającego.

Przesłuchanie dziecka w specjalnych pomieszczeniach

Przesłuchanie dzieci w trybie art. 185a i 185b kpk może być przeprowadzone wyłącznie w pomieszczeniach spełniających określone standardy.

Wyższe opłaty za czynności adwokackie i radców prawnych

29 lipca 2015 r. Minister Sprawiedliwości Borys Budka podpisał rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie i czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Poszerzenie kompetencji radców prawnych o reprezentowanie klienta w procesie karnym

Od 1 lipca 2015 r. weszła w życie zmiana Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do występowania w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, zrównując tym samym pozycję adwokata i radcy prawnego w postępowaniu karnym. Oznacza to, że adwokaci utracili dotychczasowy monopol na występowanie przed sądami w charakterze obrońcy.

Ustawa o uzgodnieniu płci - procedura i skutki prawne

Wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba pełnoletnia, niepozostająca w związku małżeńskim. Do wniosku będzie musiała dołączyć dwa orzeczenia lekarskie. Wniosek rozpatrywać będzie Sąd Okręgowy w Łodzi. Takie zapisy wprowadza ustawa uchwalona w czwartek 23 lipca 2015 r. przez Sejm.

Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

Dziedziczenie długów czekają zmiany z dniem 18 października 2015 r. Nowe przepisy zapewniają większą ochronę dłużnikom i będą miały zastosowanie do spadków, które zostały otwarte z tą datą lub późniejszą. Jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Senat 10 lipca przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Ustawa zakłada utworzenie Rady, jako forum trójstronnej współpracy strony pracowniczej, pracodawców oraz strony rządowej.

Pojednawcze umorzenie postępowania w kodeksie karnym

Nowelą z dnia 1 lipca 2015 roku do polskiego kodeksu karnego została wprowadzona całkowicie nowa instytucja pojednawczego umorzenia postępowania karnego. Aby mogło dojść do tego swoistego wykupienia się od odpowiedzialności karnej, niezbędnym jest aby pokrzywdzony złożył wniosek w tym względzie (na piśmie lub ustnie do protokołu) przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji.

Rząd przyjął projekt ustawy o zdrowiu publicznym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Zawiera on regulacje, które mają poprawić stan zdrowia polskiego społeczeństwa.

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Urlop ojcowski stał się bardzo popularny. Tylko od początku 2015 r. skorzystało z niego ponad 52 tys. mężczyzn.

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o pracach nad możliwością rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie.

Cyfrowa rewolucja procedury cywilnej

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało szereg ułatwień przyspieszających postępowania sądowe. Będzie to możliwe poprzez ograniczenie kognicji sądów, rozszerzenie kompetencji referendarzy sądowych i komorników sądowych, uproszczenie niektórych czynności procesowych oraz zmodyfikowanie tych instytucji, które są obecnie wykorzystywane przez uczestników postępowań w celu przedłużania postępowań sądowych.

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji

Sejm uchwalił ustawę o kontroli niektórych inwestycji, która zakłada ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem.

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego zaczyna być coraz częściej stosowane w naszym kraju. Ten sposób zabezpieczenia pozwala uniknąć finansowych strat, które wynikają z ryzyka poniesionego nabywaniem nieruchomości lub finansowaniem kredytów hipotecznych.

GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki temu GUS rozpocznie publikację wskaźników zmian cen nieruchomości.

Czy można sobie zapewnić „dziedziczenie” praw do lokalu komunalnego oraz praw do lokalu socjalnego?

Śmierć osoby wynajmującej lokal socjalny czy też lokal komunalny stawia pod znakiem zapytania sytuację mieszkaniową osób wspólnie z nią zamieszkujących. Zarówno lokal socjalny, jak i lokal komunalny, nie stanowią przedmiotu własności najemcy, co powoduje, iż lokal taki nie wchodzi do masy spadkowej po zmarłym najemcy. W konsekwencji ani najemca, ani jego rodzina nie mogą podjąć żadnych skutecznych prawnie działań, które powodowałyby w przyszłości „dziedziczenie” praw do takiego lokalu przez rodzinę najemcy.

Uzależnienie od gier i zakładów jako przyczyna ubezwłasnowolnienia

Rodziny osób uzależnionych od gier i hazardu niejednokrotnie stają się bezradne wobec trwonienia majątku przez ich bliskiego. Czy można coś zrobić od strony prawnej by temu zapobiec? Czy istnieją skuteczne środki prawne ochrony takiej rodziny? Pierwsze, co z reguły przychodzi na myśl, to możliwość ubezwłasnowolnienia uzależnionego od hazardu. Przyjrzyjmy się od strony prawnej, czy takie rozwiązanie będzie skuteczne.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatników

Dzięki noweli Ordynacji podatkowej, wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników.

Czym zajmuje się Rzecznik Finansowy?

Sejm przyjął ustawę, która reguluje postępowanie reklamacyjne w instytucjach finansowych i wprowadza instytucję Rzecznika Finansowego.

Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy społecznej dzięki której dzieci, rodziców pozbawionych władzy rodzicielskiej nie będę musiały ponosić odpłatności za ich pobyt w domu pomocy społecznej.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada miedzy innymi dalsze prowadzenie stacji kontroli pojazdów przez szkoły, centra kształcenia praktycznego i inne podmioty.

NIK zbadał pracę asystentów rodzin

Według raportu NIK, praca asystentów rodzin przyczyniła się do zmniejszenia liczby dzieci przekazanych do domów dziecka i rodzin zastępczych.

Dotkliwe kary za finansowanie terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy

Resort sprawiedliwości przygotował projekt, który wprowadza kary za finansowanie grup terrorystycznych, zmowę przy praniu brudnych pieniędzy i zrównanie sankcji za udział w nielegalnych grach hazardowych.

Kto i jak może umieścić osobę bliską w miejscu stałej opieki nad osobami starszymi?

Zgodne z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej: osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Formy zabezpieczenia majątku osoby starszej z chorobami demencyjnymi

Osoba dotknięta schorzeniami demencyjnymi bardzo często działa w sposób nieracjonalny w zakresie spraw życia codziennego, w tym zakresie gospodarowania majątkiem i finansami. Podkreślić jednak należy, iż stopień niegospodarności takiej osoby jest ściśle uzależniony od zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia. Warto zauważyć, iż aktualnie obowiązujące przepisy nie regulują wprost sytuacji majątkowej osób z chorobami demencyjnymi oraz Alzhaimerem. W tym zakresie konieczne jest korzystanie z generalnych sposobów przewidzianych przez przepisy prawa w zakresie ochrony majątku.

34 sądy znów będą działać

Od 1 lipca 2015 r. wróciły 34 sądy rejonowe, w 23 okręgach sądowych, w 9 apelacjach.

Mieszkanie dla młodych po zmianach

Rząd zaproponował zmiany w obecnie funkcjonującym programie Mieszkanie dla młodych, które mają na celu objęcie nim większej liczby rodzin.

Nowe zasady oznaczania wyrobów budowlanych

Sejm przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane. Celem jest poprawa skuteczności i przejrzystości przepisów dotyczących wyrobów budowlanych.

Czy członkowie rodziny mogą zabezpieczyć sobie dziedziczenie po osobie starszej?

Dziedziczeniem nazywamy nabycie po osobie zmarłej majątku, ale także obowiązków majątkowych, np. długów. Spadek można odziedziczyć na podstawie zasad ustawowych określonych w Kodeksie cywilnym i mamy wówczas do czynienia z tzw. dziedziczeniem ustawowym.

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

Orzecznictwo sądów dostępne online

Za pomocą portalu internetowego można uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa polskich sądów powszechnych.

III transza deregulacji

Sejm przyjął III transzę deregulacyjną. Zmiany dotyczą m.in. takich zawodów jak rzecznik patentowy, tłumacz przysięgły, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, zawody związane z geologią i górnictwem, muzealnik, czy inżynier pożarnictwa.

Postępowanie karne po zmianach 1 lipca 2015 r.

1 lipca 2015 r. weszła w życie reforma zmieniająca filozofię prowadzenia procesu karnego. Dzięki niej proces karny będzie szybszy, sprawniejszy, a kara dotkliwa i nieuchronna.

Darmowa pomoc prawna od stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. będzie można bezpłatnie skorzystać z porad prawnych. Sejm 25 czerwca 2015 r. przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Co się zmieniło w naliczaniu emerytur od 1 maja 2015 r.

Od 1 maja 2015 r. obowiązują korzystniejsze dla ubezpieczonych zasady obliczania kapitału początkowego, a także ustalania wysokości emerytury. Osoby, które nabyły już uprawnienia emerytalne, mogą ubiegać się o ponowne obliczenie swojego świadczenia.

Korzystanie z dłuższych urlopów dla rodziców

Minęły dwa lata od wprowadzenia dłuższych urlopów dla rodziców. Tylko od początku tego roku skorzystało z nich 217 tys. osób.

REKLAMA