REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

TK: Przepisy ustawy o KRS niezgodne z Konstytucją

20 czerwca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zgodność z Konstytucją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Uznał, że niektóre regulacje tej ustawy są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego

Od dnia 11 czerwca 2017 r. obywatele Ukrainy mogą przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

SN o oskładkowaniu umów zawieranych z twórcami

Sąd Najwyższy odniósł się w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej do swoich ostatnich rozstrzygnięć dotyczących oskładkowania umów zawieranych z artystami. Budzą one kontrowersje w środowisku twórców.

Nowy elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego

Od 14 czerwca można skorzystać z nowego elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego. We wniosku on-line większość danych wypełnia się automatycznie, a cała operacja trwa zaledwie kilka minut.

REKLAMA

Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017

Ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. 2016.2255) wprowadziła szereg o różnym oddziaływaniu zmian w obowiązujących przepisach prawa. Jedną ze wprowadzonych zmian jest nowelizacja art. 115 kodeksu cywilnego będącego jednym z przepisów regulujących zasady obliczania terminów dla dokonania czynności prawa cywilnego. Wspomniany przepis reguluje zasady obliczania upływu ram czasowych.

Będzie zakaz nieuzasadnionego blokowania numerów ratunkowych?

Prezydent złożył do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Ma on na celu zapewnienie skuteczniejszego dostępu do numerów alarmowych, w szczególności 112, 997, 998 i 999.

Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w obcej walucie?

Jeśli przedsiębiorcy rozliczają się z klientami w obcej walucie, to dla wygody mogą zaproponować także pracownikom wynagrodzenie w tej walucie. Jednak firma musi to indywidualnie uzgodnić z każdym zatrudnionym, zawrzeć takie postanowienie w umowie o pracę, a potem systematycznie sprawdzać kurs złotego w NBP.

Obrona konieczna - rozszerzenie granic przy napaści na dom

Projekt noweli Kodeksu karnego rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na dom opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie są proponowane zmiany?

REKLAMA

Jak uzyskać paszport tymczasowy?

Kto może uzyskać paszport tymczasowy oraz jak długo taki paszport jest ważny?

Instytucja zagadnień prawnych zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Posłowie PiS zaskarżyli w czwartek do TK instytucję zagadnień prawnych kierowanych przez sądy do Sądu Najwyższego, a także Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uważają, że jest ona niekonstytucyjna, sprzeczna z zasadą niezawisłości sędziów.

Czy pracownicy zagraniczni wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt w Turcji?

Z uwagi na gorszą koniunkturę na rynku pracy i panujące bezrobocie – Polacy coraz częściej decydują się na pracę poza granicami kraju. Jednym z kierunków ich podróży jest Turcja. Czy pracownicy zagraniczni w tym kraju wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt?

Powiadomienie sms lub e-mail, że nowy paszport jest gotowy do odbioru

MSWiA przygotowało ułatwienie dla osób składających wniosek o nowy paszport. Od 1 czerwca 2017 r. informację o tym, że dokument jest już gotowy do odbioru będzie można otrzymać e-mailem lub sms-em.

Skimming

RPO: nowe przepisy o abonamencie RTV mogą godzić w prawa obywatelskie

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do Marszałka Sejmu, w którym wskazuje na wątpliwości w zakresie inicjatywy ustawodawczej związanej z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Wskazuje, że proponowane przepisy mogą naruszać prawo do ochrony danych osobowych a także są niesprawiedliwe.

Zmiany w prawach pracownika 2017/2018

Zgodnie z nowym projektem ustawy nowelizującej kodeks pracy, ochrona przed wypowiedzeniem zostanie poszerzona na innych członków rodziny (babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie), którzy korzystają z urlopu macierzyńskiego w zastępstwie matki dziecka. Rozwinięta zostanie również ochrona przed dyskryminacją oraz mobbingiem.

Mediacja w sprawach ze stosunku pracy

Sporów pomiędzy pracodawcą i pracownikiem nie można uniknąć, nie zawsze jednak wbrew powszechnemu przekonaniu muszą być rozstrzygane wyrokiem sądowym. Niekiedy warto poszukać innej możliwości rozwiązania konfliktu, wykorzystując jego potencjał mediacyjny.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury podpisana przez Prezydenta

Ukończenie Krajowej Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest warunkiem dojścia do zawodu sędziego lub prokuratora. Zgodnie z nowelizacja ustawy o KSSiP asesorzy sądowi otrzymają wszelkie atrybuty niezawisłości i jeżeli ich praca nie będzie budziła zastrzeżeń ich kandydatura zostanie przedstawiona Prezydentowi.

400 zł. miesięcznie dla działaczy opozycji w PRL?

W środę Sejm zajmie się projektem dot. pomocy finansowej dla osób, które angażowały się w działalność antykomunistyczną. Jakie rozwiązania przewiduje projekt?

Jak wyrobić paszport w 2017 r?

Zbliża się okres urlopowy. W związku z tym warto pomyśleć o wyrobieniu paszportu jeśli nie posiadamy jeszcze takiego dokumentu lub jeżeli dotychczasowy stracił ważność. Podpowiadamy jak to zrobić.

Od 1 czerwca 2017 r. surowsze kary dla piratów drogowych

1 czerwca weszła w życie ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużająca okres przedawnienia karalności wykroczeń. Jakie kary czekają nieodpowiedzialnych kierowców?

Nowe prawo alimentacyjne weszło w życie

31 maja 2017 r. weszła w życie ustawa mająca na celu skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Według Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika na zmiany w tym obszarze czekano wiele lat.

Praca tymczasowa - zmiany w zatrudnieniu 2017

Od 1 czerwca 2017 r. nastąpią zmiany w zatrudnieniu osób do pracy tymczasowej. W głównej mierze będą one dotyczyły agencji pracy, które dotychczas oferowały taki rodzaj zatrudnienia. Co się zmieni i jak nową sytuację odczują pracownicy oraz pracodawcy? Nowe regulacje przedstawia Natalia Bogdan z Agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

Roszczenia właściciela w stosunku do osoby korzystającej bezumownie z lokalu mieszkalnego

Z dniem zakończenia stosunku najmu lokator zobowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu wynajmującemu. Problem powstaje, gdy najemca lokalu mieszkalnego spóźnia się ze spełnieniem swojego obowiązku i zamieszkuje w lokalu mimo braku obowiązującej umowy. W najgorszym przypadku – nie tylko nie wydaje lokalu w terminie, ale również nie płaci za korzystanie z niego w okresie po rozwiązaniu umowy.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej w 2017 r.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzi procedurę stosowania niestandardowych terapii w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Zgodnie z nowymi przepisami antykoncepcja hormonalna będzie dostępna tylko na receptę.

Czy Prezydent może stosować prawo łaski przed wydaniem prawomocnego wyroku? - uchwała SN

Sąd Najwyższy udzielił odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez Prezydenta RP Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. Prezydent skorzystał z konstytucyjnego prawa łaski jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego.

Prezydent chce wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z solarium

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Przewiduje on m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

Ochrona konsumentów w UE w 2018 r.

UE zapowiada wprowadzenie zmian w 2018 r. w zakresie prawnej ochrony konsumentów. Zmiany dotyczyć będą procedury składania pozwów zbiorowych oraz dostosują regulacje do rynku cyfrowego poprzez stworzenie aplikacji, dzięki którym konsumenci będą informowani o swoich prawach i sposobie ich dochodzenia.

Nowe prawo UE w zakresie zwalczania handlu dopalaczami

UE zapowiada wprowadzenie nowego prawa w zakresie zwalczania handlu dopalaczami. Nowe procedury będą szybsze, co pozwoli na lepszą ochronę przed skutkami zażywania dopalaczy i umożliwi lepszą wykrywalność nowych substancji psychoaktywnych.

Wypisanie pacjenta ze szpitala

Wypisanie pacjenta ze szpitala, albo innego zakładu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju całodobowe i stacjonarne świadczenia zdrowotne możliwe jest jedynie w sytuacjach wskazanych w art. 29 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. 2016, poz. 1638, z późn. zm.), a katalog zawarty w ust. 1 przytoczonego przepisu ma w zasadzie charakter katalogu zamkniętego.

Ustawa o restytucji dóbr kultury trafiła do Prezydenta

Sejm przyjął siedem poprawek Senatu zgłoszonych do ustawy o restytucji dóbr kultury. Aktualnie akt prawny został skierowany do podpisu przez Prezydenta.

Ogłoszono skład Rady Społecznej przy Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji Warszawy

Przedstawiamy skład Rady społecznej przy Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji Warszawy.

Nie będzie skrócenia czasu pracy dla rodziców

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy dot. skrócenia czasu pracy dla rodziców. Projekt został złożony przez PSL.

Co zrobić jeśli bank odrzucił reklamację?

Warto regularnie przeglądać historię swojego rachunku oraz dochodzić swoich praw. Co jednak zrobić jeśli bank nie przyjmie reklamacji - radzi Jarosław Sadowski, ekspert rynku finansowego.

Abonament RTV - rząd przyjął kontrowersyjny projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, złożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje poprawę ściągalności opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji.

Nowa forma rejestracji aut w 2017 r.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy nowelizującej Prawo o ruchu drogowym, firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony. Zgodnie z założeniami, jednostka zastąpi Biuro Ochrony Rządu (BOR). Projekt przedstawia zasady organizacji PSO.

Projekt zmian w KRS przyjęty przez sejmową komisję sprawiedliwości

We wtorek został przyjęty przez komisję projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Główna poprawka wprowadzona do projektu przewiduje, że Prezydium Sejmu lub 50 posłów będzie mogło wybierać kandydatów na członków KRS wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez środowiska prawnicze.

Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady UE 2016/679 czekają nas duże zmiany w zakresie zasad ochrony danych osobowych. Dotyczą one w szczególności zakresu odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz administracyjnej za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych.

Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy dożywocia?

Umowa dożywocia może być korzystna dla osób starszych, zapewnić im w podeszłym wieku utrzymanie oraz opiekę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy któraś ze stron tej umowy rozmyśli się i chce ją odwołać. Możliwe jest to tylko w wyjątkowych przypadkach.

Europejski nakaz dochodzeniowy 2017 r.

W 28 państwach członkowskich UE zostanie wdrożona procedura europejskiego nakazu dochodzeniowego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło mobilne narzędzie do mierzenia luk płacowych

Luki placowe stanowią różnice w wynagrodzeniach pracowników w danej firmie. Dzięki aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, każdy pracodawca będzie mógł zbadać wysokość luk płacowych w ich zakładach pracy.

TK zbada konstutucyjność wyboru I prezesa SN oraz trzech sędziów TK

22 czerwca Trybunał Konstytucyjny na wniosek parlamentarzystów PiS zbada konstytucyjność regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. 13 lipca Trybunał rozpatrzy zaś wniosek Zbigniewa Ziobry w sprawie wyboru w 2010 r. do TK sędziów: Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika.

Nowelizacja KPA w 2017 r.

1 czerwca 2017 r. w życie wchodzi nowelizacja KPA. Głównym celem ustawy zmieniającej jest przyspieszenie postępowania administracyjnego. Ustawa wprowadza również zasadę przyjaznej interpretacji przepisów – „w razie wątpliwości co do treści normy prawnej, należy rozstrzygnąć na korzyść strony”.

Nowe obowiązki informacyjne wobec podmiotu danych po wejściu w życie RODO

Wraz z wejściem unijnych przepisów rozszerza się katalog praw osób, których dane dotyczą (podmiotów danych). Przede wszystkim RODO podkreśla prawo do przejrzystego i jasnego komunikowania o zasadach przetwarzania danych. Poza tym podmiot danych może w każdej chwili żądać wyczerpujących informacji na temat przetwarzania swoich danych, ich sprostowania, usunięcia (o ile nie stoi to w sprzeczności z przepisami prawa), zaprzestania przetwarzania (jeżeli jest to uzasadnione), przeniesienia lub ograniczenia przetwarzania. Administrator danych ma obowiązek w momencie pozyskiwania danych wypełnić obowiązek informacyjny wynikający z przepisów o ochronie danych osobowych wobec każdej osoby, której dane pozyskał.

Senat odrzucił zmiany w zasiłku pogrzebowym

Nie będzie zmian w zasiłku pogrzebowym w 2017 r. Senat odrzucił projekt ustawy, który zakładał zróżnicowanie jego wysokości.

Odszkodowania dla pasażerów samolotu w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu

Kwestie świadczeń dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub opóźnienia lotu reguluje Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r.

Jak wynika z projektu ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury, podmioty wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami będą musiały dostosować swoją działalność do nowego ustawowego obowiązku prowadzenia ksiąg ewidencyjnych posiadanych zabytków.

Nowa ustawa o komornikach w 2017 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało kompleksową nowelizację ustaw o komornikach oraz kosztach komorniczych. Zmiany będą dotyczyć m. in. zwiększenia nadzoru na komornikami, poszerzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz wprowadzenia obowiązku nagrywania czynności egzekucyjnych.

Koniec papierowych zwolnień lekarskich od połowy 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie już można wystawiać papierowych zwolnień lekarskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Prezydent podpisał ustawę "Apteka dla aptekarza"

Ustawa zwana "apteką dla aptekarza" wejdzie w życie. Podpisał ją Prezydent Andrzej Duda. Przewiduje ona przede wszystkim ograniczenia w otwieraniu nowych aptek.

REKLAMA