REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak efektywnie zarządzać swoim czasem w miejscu pracy?

Aby poprawić efektywność pracy, warto się stosować do zasad zarządzania czasem i zarządzania sobą w czasie. Na czym one polegają? Dlaczego tak ważne jest codzienne planowanie dla pracy?

„Candidate experience” - dlaczego warto dbać o pozytywne wrażenie z rekrutacji?

Efektywny proces rekrutacyjny może sprzyjać budowaniu pozytywnego „candidate experience”. Warto pamiętać o tym, iż rekrutacja ma wpływ na decyzje zakupowe kandydata. Kandydaci bowiem to również klienci.

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR

W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, sąd na wniosek może zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej znajduje się wzór wniosku o zmianę takiego postanowienia.

Pracownicze programy kapitałowe - czy reforma emerytalna zachęci Polaków do oszczędzania?

Prace nad nową reformą systemu emerytalnego, która wprowadza pracownicze programy kapitałowe (PPK), nabierają rozpędu. Czy będą one cieszyły się popularnością wśród pracowników? Z jakimi kosztami będą się wiązały? Na te i inne pytania odpowiadają Piotr Kochański i Rafał Zięba z Kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy.

REKLAMA

Jazda bez dowodu rejestracyjnego od 1 października 2018 r.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego będzie możliwa już od 1 października 2018 r. Nie oznacza to jednak, iż kierowcy nie będą kontrolowani. Nadal muszą również posiadać taki dokument.

Skarga na czynności komornika 2019 - wzór formularza

Od 1 stycznia 2019 r. skarga na czynności komornika będzie mogła zostać wniesiona na urzędowym formularzu. Wzór dokumentu określa projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Zasiłek pogrzebowy – 2019 r.

Poniosłeś koszty pogrzebu bliskiej osoby? Możesz liczyć na rekompensatę od ZUS lub KRUS w postaci zasiłku pogrzebowego. W 2019 r. kwota oraz zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego nie zmienią się. Jak otrzymać rekompensatę kosztów pogrzebu? Poniżej znajdą Państwo instrukcję, wykaz niezbędnych dokumentów oraz wnioski.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych przez internet w 2019 r.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych z PFRON od połowy 2019 r. będzie można uzyskać przez internet. Dotychczas osoba niepełnosprawna, która chciała uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, musiała udać się do urzędu, żeby złożyć stosowny wniosek.

REKLAMA

Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2019 r.?

Oprócz obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, gmina musi zadbać, by spełniał on wymogi określone w ustawie o ochronie praw lokatorów. W 2019 r. nie zmienią się wymogi jakie należy spełnić, by otrzymać lokal socjalny oraz wymogi techniczne, jakie ten lokal musi spełniać.

Elektroniczne recepty we wszystkich gabinetach lekarskich od 2020 r.

Od stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane we wszystkich gabinetach lekarskich w Polsce. Pilotaż elektronicznych skierować ruszy w ciągu miesiąca. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, najważniejszym celem informatyzacji systemu ochrony zdrowia jest pozytywny efekt zdrowotny dla pacjenta.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2019 r.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) to danina, którą należy opłacić od dokonania czynności prawnych, które nie zostały obciążone podatkiem VAT. Wysokość PCC jest zróżnicowana i uzależniona od podstawy opodatkowania. W 2019 r. stawki PCC nie zmienią się.

Dzień wolny za święto w sobotę w 2019 i 2020 r.

Czy w 2019 i 2020 r. otrzymamy dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę? Kiedy i w jaki sposób pracodawca powinien udzielić takiego dnia wolnego?

Podatek przy zakupie auta – 2019 r.

Zakup auta od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, wiąże się z obowiązkiem zapłaty odpowiedniego podatku – mowa tu o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jaką kwotę należy opłacić, w jaki sposób oraz kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Dane osobowe dłużnika w świetle RODO

Jaki wpływ na przetwarzanie danych osobowych dłużnika mają przepisy RODO? Jakie dane może przetwarzać wierzyciel?

Rada Ochrony Pracy przypomina - umów o pracę nie należy zastępować ,,śmieciówkami''

Umów o pracę nie można zastępować umowami cywilnoprawnymi - przypomina Rada Ochrony Pracy. W przyjętym we wtorek stanowisku zaproponowała m.in. wprowadzenie obowiązku zgłaszania do ZUS pracowników przed podjęciem pracy, co ma się przyczynić do uszczelnienia systemu.

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu została uregulowana w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wprowadzonej w tym roku. Czym jest strefa czystego transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do takiego obszaru?

E-ZLA - najważniejsze informacje dla pacjentów

E-ZLA to wygodne rozwiązanie dla pacjentów. Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane do pracodawcy, a pacjent nie musi dostarczać druku pracodawcy. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Co grozi za przejazd bez ważnej legitymacji studenckiej/szkolnej?

Studencie i uczniu - przedłuż ważność swojej legitymacji! Urząd Transportu Kolejowego przypomina o konieczności przedłużenia ważności legitymacji szkolnych i studenckich, ponieważ konsekwencją podróży z nieważnym dokumentem jest mandat w wysokości 40-krotności ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego określonego w taryfie przewoźnika. Mandat za brak legitymacji można jednak anulować w bardzo prosty sposób.

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego?

Obecnie do zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę zalicza się również dodatek przysługujący za staż pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w tym zakresie.

Dochód z gospodarstwa rolnego obowiązujący w roku akademickim 2018/2019

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego obowiązującego w roku akademickim 2018/2019. Wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego jest uwzględniana przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.

Jak wpisać się do rejestru wyborców przez internet?

Wybory samorządowe odbędą się już 21 października (I tura) oraz 4 listopada 2018 r. (II tura). Osoby chcące dopisać się do rejestru wyborców mogą to zrobić łatwo i szybko za pomocą internetu. Poniżej znajdą Państwo instrukcję jak to zrobić za pomocą serwisu obywatel.gov.

Wybory samorządowe 2018: wpis do rejestru wyborców online

Osoby chcące w wyborach samorządowych 21 października lub 4 listopada 2018 r. mogą dopisać się do rejestru wyborców online. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak to zrobić.

Krótszy czas pracy rodziców, obowiązek podania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu - Sejm debatuje nad zmianami w Kodeksie pracy

Sejm debatuje nad ważnymi zmianami w prawie pracy. Posłowie zadecydują, czy należy skrócić czas pracy do 7 godzin rodzicom lub opiekunom dziecka do lat 15 oraz czy wprowadzić obowiązek podania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu, pod groźbą grzywny. Czy proponowane zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r.?

„Wolnoć Tomku w swoim domku''? – nie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Jak wygląda organizacja życia w ramach wspólnoty mieszkaniowej, kto decyduje o jej sprawach i co w sytuacji, gdy jeden z właścicieli zalega z opłatami? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Nieodpłatna pomoc prawna 2019

Nieodpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r. będzie przysługiwała według nowych zasad. Pojawi się nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i możliwość skorzystania z bezpłatnej mediacji.

Dowód osobisty 2019 - nowy wzór

Dowód osobisty według nowego wzoru otrzymamy już w marcu 2019 r. Nie ma jednak obowiązku wymiany dotychczasowych dokumentów. Pozostaną one ważne do upływu określonych w nich terminów.

Jakie zniżki w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego?

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia komunikacyjnego warto przyjrzeć się systemowi zniżek. Wpływa on bowiem na wysokość składki, jaką przyjdzie nam płacić. Co istotne system zniżek i zwyżek na ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny?

Wyprawka szkolna dla niepełnosprawnych dzieci 2018/2019

Wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2018/2019 ma otrzymać ok. 32 269 uczniów niepełnosprawnych. Celem przyjętego przez Radę Ministrów programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów.

Zakaz pobierania odsetek od odsetek przez banki - projekt Prezydenta

Zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm) nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy pożyczki długoterminowej udziela instytucja bankowa. Prezydent chce to zmienić. Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego został skierowany do Sejmu.

CBOS: wybory samorządowe polską ,,grą o tron''

Centrum Badania Opinii Społecznego (CBOS) opublikowało wyniki najnowszych badań, w ramach których Polacy oceniali ważność wyborów oraz poczucie swojego wpływu na sprawy kraju. Obywatele twierdzą, że wybory samorządowe to wybory o największym znaczeniu - w badaniu uzyskały one wynik 7,34 w 10-punktowej skali. Niestety z badań również wynika, że duża część Polaków uważa, że nie ma wpływu na sprawy kraju.

Korzyści dla obcokrajowców z ubezpieczenia w ZUS

W ZUS ubezpieczonych jest blisko 560 tys. obcokrajowców. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez cudzoziemców to przede wszystkim korzyści dla nich.

Opłaty sądowe - planowane zmiany w procedurze cywilnej

Zmiany w opłatach sądowych oraz przyspieszenie postępowania cywilnego zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Reforma ma m.in. likwidować koszty pracownika w postępowaniach związanych z prawem pracy.

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale w 2018 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2018 r. Z komunikatu wynika, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2018 r. wyniosło 4521,08 zł brutto.

Mandaty dla rowerzystów – 2019 r.

Rowerzyści, choć czasami o tym zapominają, również podlegają przepisom Kodeksu drogowego. Za łamanie przepisów rowerzystom grożą wysokie mandaty. Za jakie przewinienia rowerzyści mogą zostać ukarani?

Konstytucja dla Nauki - będą 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne

W dniu 20 września 2018 r. Jarosław Gowin, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał rozporządzenie do Konstytucji dla Nauki. Nowe rozporządzenie zawiera nową klasyfikację dyscyplin naukowych - będzie 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne.

Opłaty za pobyt w przedszkolu - kiedy są bezprawne?

Bezprawne jest pobieranie przez przedszkole innych dodatkowych opłat za pobyt w przedszkolu np. poprzez zobowiązanie rodziców do zakupu książek. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, iż nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna.

Zasiłek szkolny 2018/2019

Uczeń znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może otrzymać wsparcie finansowe w postaci zasiłku szkolnego. Zasiłek szkolny może zostać przyznany w formie pomocy rzeczowej lub świadczenia pieniężnego. Na jakie wsparcie mogą liczyć uczniowie w roku szkolnym 2018/2019 i jak je uzyskać?

Zgoda na publikację wizerunku a RODO

Jak powinna wyglądać zgoda na publikację wizerunku na stronie www, Facebooku, Instagramie, YouTubie? Czy forma nagrania jest tu prawidłowa?

Jak zapobiegać aferom finansowym? UOKiK ma propozycje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysunął kilka propozycji dotyczących zwiększenia nadzoru nad sprzedażą produktów finansowych. UOKiK proponuje m.in. by wprowadzić możliwość nakładania kar finansowych na menedżerów, wprowadzenie limitu wynagrodzenia prowizyjnego dla pośredników, a także stworzenie rejestru osób sprzedających produkty finansowe. Czy takie rozwiązania pozwolą uniknąć drugiego GetBack'u?

Jakie kary z Urzędu Pracy mogą zostać wymierzone bezrobotnemu?

Status osoby bezrobotnej niesie ze sobą nie tylko prawa ale też liczne obowiązki, których niedopełnienie jest karane. Niezdyscyplinowanym bezrobotnym może grozić czasowa utrata statusu osoby bezrobotnej, obowiązek zwrotu poniesionych przez Urząd Pracy kosztów, a także kara grzywny.

Nakaz zapłaty - krótki poradnik dla dłużnika

Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym i dopiero w dalszej kolejności zostaje on, wraz z pozwem, doręczony pozwanemu. Otrzymana zatem pocztą przesyłka z sądu, w której znajduje się nakaz zapłaty jest często zaskoczeniem dla pozwanych. Ze zdziwieniem przyjmują oni fakt, że nakaz został wydany bez ich wiedzy i udziału, czyli przed tym, gdy w ogóle uzyskali wiedzę, że zostali pozwani.

Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych od 2019 r.

Fundusz Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych ma funkcjonować od 1 stycznia 2019 r. Fundusz będzie zasilany m.in. z daniny solidarnościowej.

Kary za cofanie licznika w autach - Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający surowe kary dla osób ,,przekręcających'' liczniki w samochodach. Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja Kodeksu drogowego i Kodeksu karnego zakłada, że każde "przekręcenie" licznika będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, zarówno wykonawcy jak i zleceniodawcy przekręcenia. Co więcej, grzywnę do 3 tys. zł dostać będzie mógł właściciel, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy.

Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne zostanie zwaloryzowane 1 stycznia 2019 r. Kwota świadczenia uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wniosek mogą złożyć rodzice, którzy z powodu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem rezygnują z pracy bądź jej nie podejmują.

Kosiniakowe 2019 – dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2019 r. będzie przysługiwało w kwocie 1000 zł miesięcznie. Nie zmieniły się również zasady przyznawania świadczenia.

Czy twój dostawca internetu wywiązuje się z umowy? Sprawdź to za pomocą aplikacji UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej uruchomił wersję testową darmowej aplikacji, dzięki której konsumenci mogą sprawdzić szybkość łącza internetowego dla komputerów stacjonarnych. Wynik pomiaru prędkości docelowo będzie mógł posłużyć jako podstawa do reklamowania usług dostawców internetu.

Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Rok akademicki 2018/2019 zbliża się nieubłaganie. Na większości uczelni już od września można składać wnioski o przyznanie stypendium socjalnego. W nadchodzącym roku akademickim próg dochodowy tj. wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta gwarantująca mu otrzymanie stypendium socjalnego, zwiększył się.

Nowa ustawa o rynku pracy ma zachęcać cudzoziemców do pracy w Polsce

Nowa ustawa o rynku pracy jest po konsultacjach oraz uzgodnieniach międzyresortowych. Jak mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy te podtrzymują preferencyjną ścieżkę dla obywateli sześciu państw.

Szukasz pracy? Sprawdź branżę budowlaną

Branża budowlana rozwija się - ok. 20 % pracodawców z tego sektora planuje zwiększyć liczbę pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jest to dobra wiadomość dla osób poszukujących zatrudnienia w ,,budowlance'', nie tylko ze względu na więcej miejsc pracy ale również z uwagi na to, że budowlany rynek pracy stanie się bardziej konkurencyjny, co pozytywnie wpłynie na warunki pracy i płacy.

REKLAMA