REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Niedziela handlowa i niehandlowa w 2020 r. - kalendarz

Niedziela handlowa w 2020 r. miała docelowo wystąpić tylko 7 razy w całym roku kalendarzowym. Pozostałe niedziele są niehandlowe. Sklepy otwarte są w określone niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Poznaj kalendarz niedziel handlowych w 2020 r. Z powodu pandemii koronawirusa w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa.

REKLAMA

Dzień wolny od pracy z tytułu wezwania do sądu

Czy przysługuje nam dzień wolny kiedy dostaliśmy wezwanie do sądu? Może się zdarzyć, że zostaliśmy wezwani w charakterze świadka na rozprawę sądową – jak się zachować czy prosić o urlop wypoczynkowy a może bezpłatny? Czy jest inne rozwiązanie? Czy pracodawca musi nas zwolnić? Co z wynagrodzeniem za nieobecność w pracy?

Dozór elektroniczny (SDE) - podstawowe informacje

Dozór elektroniczny (SDE) jest pewnego rodzaju metodą wykonania kary przy jednoczesnym uwzględnieniu życia zawodowego jak i prywatnego skazanego. Innymi słowy pozwala osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na odbycie kary poza zakładem karnym pod pewnymi warunkami. Jakie wymagania i obowiązki przewidział ustawodawca?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku 2019/2020 – jak napisać, opłata (przykładowy wzór)

Sporządzając wniosek o stwierdzenie spadku, warto pamiętać o wyższej opłacie, która obowiązuje od 21 sierpnia 2019 r. Podpowiadamy jak napisać pismo i prezentujemy pomocny przykład (wzór).

Długie weekendy w 2020 r.

Długie weekendy w 2020 r. wypadają w styczniu, kwietniu, maju, czerwcu, listopadzie i grudniu. W sierpniu otrzymując dodatkowy dzień wolny od pracy za święto przypadające na sobotę, również można skorzystać z długiego weekendu. Poznaj kalendarz świąt i dłuższych przerw od pracy w 2020 r. Sprawdź, kiedy wziąć krótki urlop. Poznaj kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

REKLAMA

Skutki wyroku TSUE w sprawie tzw. kredytów frankowych będą dalekosiężne

Wyrok TSUE z 3 października 2019 r. dotyczący kredytów indeksowanych do walut obcych, mimo że dotyczy w istocie bardzo szczegółowego problemu prawnego, już ma i będzie miał unikatowe wręcz skutki, w tym oczywiście polityczne, a może nawet wyborcze. W istocie jest nokautującym ciosem dla bardzo wpływowego układu polityczno-biznesowo-medialnego, wywołanym zresztą na życzenie samych zainteresowanych. Dlaczego? Zaraz wytłumaczę, choć problem jest drażliwy, a liberalna poprawność nakazuje go przemilczeć.

Bezrobocie najniższe od 30 lat - wrzesień 2019 r.

We wrześniu 2019 r. odnotowano najniższe od 30 lat bezrobocie w Polsce. Sprawdź, w których województwach utrzymuje się najniższy poziom bezrobocia i gdzie spadek liczby bezrobotnych był najwyższy.

Aktywność zawodowa kobiet w Polsce jedna z najniższych w Europie

Aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Należy wprowadzić zmiany pozwalające na łączenie życia prywatnego z zawodowym oraz zrównać zarobki kobiet i mężczyzn.

Zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy - raport "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019"

Raport "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" jest niepokojący. Aż 46% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych padło ofiarą mobbingu. Jakie konsekwencje niosą za sobą zagrożenia psychofizyczne w miejscu pracy?

Jak sprawdzić wiarygodność e-sklepu?

Nieuczciwe e-sklepy mogą wykorzystać nieuwagę konsumentów. Jak je przechytrzyć? Europejskie Centrum Konsumenckie i CERT Polska radzą, jak szybko sprawdzić wiarygodność sklepu i nie dać się nabrać.

Dni wolne i święta w 2020 r. w Polsce

W 2020 r. będziemy obchodzili w Polsce 13 świąt, które są ustawowo dniami wolnymi od pracy. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikom 2 dni wolne za święta, które wypadają w sobotę. W 2020 r. będzie tylko 7 niedziel handlowych w całym roku kalendarzowym.

Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania gromadzonych środków?

Środki uczestnika PPK gromadzone są na rachunku imiennym instytucji finansowej prowadzącej PPK dla danego zakładu pracy. Inwestowane są w funduszach zdefiniowanej daty. Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania swoich środków?

Elektroniczny wniosek o świadczenie 500+ dla niesamodzielnych

Można już złożyć wniosek elektroniczny o świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych. Aby otrzymać świadczenie uzupełniające nie trzeba więc wychodzić z domu.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Wybory parlamentarne 2019: przeliczanie głosów na mandaty dla senatorów

W wyborach do Senatu wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. W jaki sposób przelicza się głosy na mandaty?

Wybory parlamentarne 2019: przeliczanie głosów na mandaty dla posłów

W najbliższych wyborach, które odbędą się 13 października 2019 r. o jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów. W jaki sposób głosy przeliczane są na mandaty?

Wtorek 8 października 2019 r. ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców

Wtorek 8 października 2019 r. jest ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców. Z rozwiązania tego mogą skorzystać osoby, które w dniu wyborów parlamentarnych będą przebywały poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

25 proponowanych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

Polscy pracodawcy mają problem z pozyskiwaniem pracowników. Sytuacji tej może zaradzić uproszczenie procedury zatrudniania cudzoziemców. BCC proponuje 25 zmian w zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce, które dotyczą wykonywanych prac, pobytu na terytorium RP, postępowania wizowego oraz organizacji pracy organów administracji.

Polacy pomocy prawnej szukają w Internecie

Informacje o prawie czerpiemy głównie z Internetu. Badanie „Świadomość prawna Polaków” pokazuje, iż problem prawny ze specjalistą konsultuje jedynie co piąty Polak.

Jak interpretować wyrok TSUE dla kredytów indeksowanych i denominowanych?

Implementacja wyroku TSUE w przypadku umów kredytów indeksowanych powinna przebiegać inaczej niż w przypadku kredytów denominowanych. W jaki sposób należy interpretować wyrok? Jakie znaczenie ma wola konsumenta w przyznaniu mu ochrony?

Zasiłek dla bezrobotnych - od czego zależy jego wysokość?

Na jaką kwotę może liczyć bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy? Sprawdź, od czego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych.

Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”

Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Praca na lotnisku - nowe miejsca pracy

Dynamiczny rozwój rynku lotniczego w Polsce skutkuje powstawaniem wielu nowych miejsc pracy. Samo oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zapotrzebowanie na ok. 37 tysięcy pracowników.

Zniesienie limitu składek ZUS - skutki

Zniesienie limitu składek ZUS wpłynie na obniżenie wynagrodzeń pracowników i zwiększenie kosztów pracodawców. O ile procent zmniejszą się zarobki Polaków?

Elastyczne formy zatrudnienia w Polsce i na świecie

Żeby sprostać wyzwaniom nowoczesności i sprawnie funkcjonować w zglobalizowanym świecie, przedsiębiorstwo musi stale reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe, jednocześnie nie zapominając o tym, że głównym celem jego działania jest maksymalizacja zysków. Elastyczne formy zatrudnienia mogą stanowić odpowiedź na stale dokonujące się przeobrażenia na rynku pracy, a i pozwalają zmniejszyć koszty funkcjonowania firmy. Jak wykorzystuje się je w Polsce i na świecie? Które rozwiązania stosowane są najczęściej?

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Niedozwolone postanowienia umowne (klauzule abuzywne) w umowach kredytowych

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 3 października 2019 r. wyrok dotyczący skutków stosowania postanowień niedozwolonych w kredytach indeksowanych do CHF (w tzw. kredytach "frankowych"). Wyrok ten nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone. W opinii UOKiK-u, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią – wzór pisma

Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica karmiąca dziecko piersią. Zgodnie z Kodeksem pracy praca od 4 do 6 godzin dziennie daje możliwość skorzystania z jednej przerwy, a praca powyżej 6 godzin z dwóch. Jak długie są przerwy na karmienie? Czy można je łączyć? Jak napisać wniosek o przerwy na karmienie? Pobierz wzór pisma.

Odszkodowanie za szkody łowieckie: jakie wymogi dla pisma ze zgłoszeniem szkody?

Osoby zajmujące się rolnictwem doskonale wiedzą jak duże szkody potrafi wyrządzić na uprawach dzika zwierzyna. W takich sytuacjach poszkodowany rolnik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ma prawo do odszkodowania. Gdzie złożyć pismo ze zgłoszeniem szkody i kto obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych?

Przestępstwa karuzelowe

Przestępstwa karuzelowe stały się w ostatnim czasie przedmiotem szczególnego zainteresowania polskich organów ścigania. Zaostrzono również przepisy, a prokuratorzy zaczęli domagać się wymierzenia coraz bardziej surowych kar. Wszystko to sprawia, że zasadnym jest pytanie o wymiar represji karnej, która może zostać zastosowana w związku ze skazaniem uczestników obrotu karuzelowego.

Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Pacjenci często zastanawiają się, w jakim terminie mogą realizować recepty. Po zmianie przepisów, obowiązującej od 7 września 2019 r. obowiązuje dłuższy termin na realizację e-recepty.

Oświadczenie o zaprzestaniu karmienia dziecka piersią

Pracownica, która karmi dziecko piersią, może korzystać z prawa do płatnych przerw w pracy. Po zaprzestaniu karmienia powinna złożyć do pracodawcy pismo z datą, od której nie będzie już korzystała z przerw na karmienie dziecka.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to niemały problem dla banków, które udzielały kredytów hipotecznych, opartych o mechanizm powiązania kredytu z kursem franka szwajcarskiego (tzw. klauzula indeksacyjna). Dla niemałej liczby kredytobiorców w Polsce orzeczenie TSUE jest ogromną szansą i nadzieją na uwolnienie się od wysokich rat kredytu hipotecznego, uzależnionych od dużo wyższego kursu franka szwajcarskiego, niż w momencie zaciągania zobowiązania. Czy i w jaki sposób orzeczenie TSUE pozwoli frankowiczom na walkę z bankową machiną?

Czy wyrok TSUE poprawia pozycję "frankowiczów" w sporach z bankami?

Zdaniem Rzecznika Finansowego poprawia sytuację "frankowiczów" w sporach z bankami. W czwartek 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

W dniu 3 października 2019 roku TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu. TSUE uznał także, że sąd krajowy nie może się sprzeciwić nieważności, jeśli klient się tego domaga. Wyrok TSUE jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców – zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów kredytowych we frankach szwajcarskich

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października 2019 r. orzekł, iż prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów kredytów we frankach szwajcarskich. To przełomowe orzeczenie dla "frankowiczów".

Podwyżka dla fizjoterapeutów, diagnostów i techników

Czy fizjoterapeuci, diagności i technicy otrzymają podwyżkę wynagrodzeń? Zapowiadają strajk głodowy.

Automatyczna wymiana danych między PUE ZUS i SOW PFRON

ZUS oraz PFRON uruchamiają usługę elektroniczną umożliwiającą automatyczną wymianę danych między PUE ZUS i SOW PFRON. Co to oznacza w praktyce?

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie i wegetariańskie?

Zainteresowanie kosmetykami wegańskimi, wegetariańskimi i halal rośnie od kilku lat. Jak je rozpoznać na sklepowych półkach? Za pomocą jakich symboli są one oznaczane?

Pojęcie pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy

Pojęcie pracodawcy jest jednym z podstawowych pojęć prawa pracy. Prawidłowe zdefiniowanie tego terminu ma duże znaczenie dla innych dziedzin prawa, które również go używają i posługują się definicją legalną zawartą w Kodeksie pracy.

Podwyżka dla pracowników inspekcji sanitarnej w 2020 r.

W 2020 r. przewiduje się podwyżkę dla wszystkich pracowników inspekcji sanitarnej. Jakie wynagrodzenie otrzymają w nowym roku?

Świadczenie pieniężne dla inwalidów wojennych z KRUS od 1 października 2019 r.

KRUS zaczyna przyznawać świadczenia pieniężne dla inwalidów wojennych od 1 października 2019 r. Jeśli prawo do świadczeń pieniężnych powstało od 1 maja 2019 r. do 30 września 2019 r., KRUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem.

17% zaliczki na podatek dochodowy emeryta i rencisty od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. pomniejszeniu z 18% na 17% uległa zaliczka podatku dochodowego emerytów i rencistów. Osoby pobierające najniższą emeryturę lub rentę zyskają tym samym 8 zł miesięcznie.

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych z KRUS

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych weszła w życie z dniem 1 października 2019 r. Sprawdź, jak otrzymać to świadczenie z KRUS.

Rada Senioralna przy RPO

Powstała Rada Senioralna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ma to na celu zacieśnienie współpracy z byłymi pracownikami biura RPO. Są to aktywni seniorzy mający dużą wiedzę i doświadczenie. Pomogą w rozpoznawaniu potrzeb emerytowanych pracowników.

Czy zwolnienie lekarskie wyklucza urlop macierzyński przed porodem? - RPO

Zwolnienie lekarskie nie może uniemożliwiać rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego przed porodem. Kodeks pracy przyznaje prawo do maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem. Czy pracodawca powinien uwzględnić żądanie pracownicy w tym przedmiocie?

Międzynarodowa Konwencja o Prawach Osób Starszych?

Aby odpowiednio zadbać o prawo do godnej starości, potrzeba stworzyć Międzynarodową Konwencję o Prawach Osób Starszych. Jest to szczególnie ważne ze względu na starzejące się społeczeństwo. Seniorzy walczą o swoje prawa z myślą o przyszłości dla wszystkich.

Umowy przekazania mieszkania przez seniora w zamian za opiekę coraz popularniejsze

Często bywa tak, że senior mieszka razem z krewnym czy osobami zaprzyjaźnionymi, które opiekując się nim oczekują w przyszłości jego mieszkania lub domu. Według notariuszy umowy przekazania mieszkania w zamian za opiekę są coraz popularniejsze. Co może zrobić senior, aby uniknąć negatywnych skutków takiej decyzji?

Dzień Seniora w ZUS "Zdrowi, bezpieczni, aktywni" - 4 października 2019

ZUS zaprasza na Dzień Seniora, który w 209 roku odbywa się pod hasłem "Zdrowi, bezpieczni, aktywni". Uroczysta inauguracja odbędzie się 4 października w Warszawie. Od tego dnia seniorzy mogą korzystać z warsztatów, wykładów, wydarzeń aktywizujących.

REKLAMA