REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

Uwaga na oszustwa przy zakupie mieszkania lub działki!

Notariusze ostrzegają przed oszukańczymi sprzedażami mieszkań i działek. Rejenci podkreślają, iż przestępcy najczęściej żądają zapłaty ceny w gotówce.

Pracownik z Białorusi w Polsce

Białorusini stanowią drugą narodowość po Ukrainie pod względem liczebności pracowników w Polsce. Dlaczego pracownik z Białorusi wybiera Polskę? Czym różni się od Ukraińca?

Polak najbardziej zestresowanym pracownikiem w całej Europie

Główne problemy rynku pracy w Polsce to niestabilność form zatrudnienia, bezrobocie, niskie wynagrodzenia, przepracowanie i stres. Okazuje się, że Polak jest najbardziej zestresowanym pracownikiem w całej Europie.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 – ochrona innych członków najbliższej rodziny korzystających z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Zmiany w Kodeksie pracy w 2019 r. wprowadzają szczególną ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy innych członków najbliższej rodziny korzystających z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ochrona takich osób została zrównana z ochroną pracownika-ojca wychowującego dziecko. Które przepisy zostały znowelizowane?

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Czy w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego możliwe jest zwolnienie z kosztów sądowych? Kto może starać się o rozłożenie na raty bądź obniżenie kosztów?

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK staje się faktem. Prezydent RP podpisał dziś (7 czerwca 2019 r.) ustawę, która ponadto rozszerza katalog osób zatrudnionych. Co jeszcze zmienia nowelizacja?

Hulajnogi elektryczne będą traktowane podobnie jak rowery

Hulajnogi elektryczne będą musiały poruszać się tak jak rowery. Maksymalna prędkość dla hulajnóg będzie wynosiła 25 km/h.

REKLAMA

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu - ustawa z podpisem Prezydenta

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Ustawę gwarantującą takie uprawnienie podpisał Prezydent.

Dyrektor ds. marketingu (branża FMCG) - zarobki, obowiązki 2019

Dyrektor ds. marketingu branży FMCG nadzoruje wszystkie działania marketingowe firmy. Co należy do jego obowiązków? Ile w 2019 r. zarabia dyrektor ds. marketingu? Na jakie premie może liczyć?

Dyrektor ds. sprzedaży (branża FMCG) - zarobki, obowiązki 2019 r.

Dyrektor do spraw sprzedaży w branży FMCG tworzy długoterminową politykę handlową przedsiębiorstwa i nadzoruje jej wykonywanie. Od efektywności działu, którym zarządza, zależy rentowność całej firmy. Co należy do obowiązków dyrektora ds. sprzedaży? Ile zarabia się na tym stanowisku w Polsce w 2019 r.? Na jakie premie można liczyć?

Trzynasta emerytura a dochód uprawniający do innych świadczeń

Czy otrzymanie „trzynastej emerytury” wpływa na dochód uprawniający do otrzymania innych świadczeń? Co z egzekucją komorniczą?

Rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym - ETPC

Zgodnie z Kodeksem karnym rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem, obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym, odbywa się poufnie. Czy kontroli służby więziennej nie podlegają także kontakty z przedstawicielem reprezentującym osadzonego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC), który nie należy do samorządu prawniczego?

Etyka w rekrutacji

Rekrutacja pracownika wymaga odpowiedniego podejścia do kandydata do pracy. Proces pozyskiwania nowego pracownika wpływa na wizerunek pracodawcy. Warto więc dbać o etykę podczas rekrutacji pracownika.

WSA: Sporadyczne kontakty z dzieckiem nie uprawniają do ulgi prorodzinnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, iż o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nie świadczy tylko sam fakt jej posiadania, czy spełniania obowiązku alimentacyjnego, ani sporadyczne kontakty z dzieckiem. Jeżeli władza rodzicielska nie jest wykonywana, to podatnik nie nabywa prawa do ulgi.

Praca w logistyce - BHP w magazynie

Branża logistyczna jest obecnie bardzo popularna wśród osób poszukujących pracy. W magazynach pracują głównie ludzie młodzi do 25 roku życia. Powinni przejść szkolenia BHP uzupełnione o praktyczne ćwiczenia. Jak wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków przy pracy?

RODO zmieniło świadomość konsumentów

Unijna regulacja RODO spowodowała wzrost świadomości konsumentów na temat w zakresie ochrony danych osobowych. Dwukrotnie wzrosła liczba skarg do PUODO.

BHP w warsztacie samochodowym - naprawa i serwis aut hybrydowych

BHP w warsztacie samochodowym czekają nowe wyzwania. Wciąż rosnąca liczba samochodów hybrydowych, a zatem także ich napraw i serwisowania, zmusza mechaników do dostosowania miejsca pracy oraz środków ochrony indywidualnej do nowych realiów. Ponadto mechanicy powinni przejść odpowiednie szkolenia.

Emerytura policyjna - brak warunku ukończenia 55 lat

Powstał projekt zmian dotyczący emerytury policyjnej. MSWiA proponuje rezygnację z warunku ukończenia przez policjanta 55 lat. Ponadto wprowadza się odpłatność 100% stawki godzinnej za czas służby przekraczający normy.

Odpowiedź na pozew rozwodowy – jak napisać?

Odpowiedź na pozew rozwodowy to istotne pismo procesowe strony pozwanej. Jak prawidłowo je napisać?

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 - dyskryminacja i nierówne traktowanie

Prezydent podpisał kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Dotyczą dyskryminacji i nierównego traktowania pracowników. Nowelizacja otwiera katalog kryteriów uzasadniających dyskryminację w zatrudnieniu. Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w 2019 r.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury/renty w KRUS - kwoty przychodu od 1 czerwca 2019 r.

Podano nowe kwoty przychodu skutkujące zmniejszeniem lub zawieszeniem emerytur i rent w KRUS. Obowiązują od 1 czerwca 2019 r.

Akt urodzenia dziecka z małżeństwa jednopłciowego - nie będzie zmiany przepisów

Zdaniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zastąpienie w akcie urodzenia oraz jego odpisach nazw obecnych rubryk dotyczących rodziców oznaczonych jako „matka" i „ojciec" sformułowaniami typu „rodzic 1" i „rodzic 2" byłaby sprzeczna z polskimi zasadami ustalającymi pochodzenie dziecka, uregulowanymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Na problem ze stosowaniem przez urzędy precedensowego wyroku NSA z października 2018 r. oraz potrzebę zmian legislacyjnych zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Automatyzacja pracy księgowych - wpływ na pracowników

Automatyzacja pracy księgowych staje się rzeczywistością. Roboty zastępujące pracę ludzi wprowadzają już duże przedsiębiorstwa. Jaka jest przyszłość działów księgowych? Jakie umiejętności powinni rozwijać księgowi?

Koszty rzeczoznawcy z OC komunikacyjnego - uchwała SN

„Nabywcy - w drodze przelewu - wierzytelności o odszkodowanie za szkodę komunikacyjną przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot uzasadnionych kosztów ekspertyzy zleconej osobie trzeciej tylko wtedy, gdy jej sporządzenie było w okolicznościach sprawy niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania."- uznał Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów. Zdaniem Rzecznika Finansowego to kolejny krok do poprawy jakości likwidacji szkód.

Odwołanie pracownika z urlopu - kiedy jest możliwe i jakie obowiązki ma pracodawca?

Pracownikowi przysługuje urlop, z kolei pracodawca ma obowiązek jego udzielenia. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracodawca udzielił pracownikowi urlop, ale w pewnym momencie zorientował się, że pracownik jest potrzebny w pracy. Wówczas pojawia się możliwość odwołania pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami.

30. rocznica wyborów 4 czerwca 89’

4 czerwca 1989 r. to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Wtedy odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory. W 2019 r. obchodzimy 30. rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne uroczystości.

Informatyzacja postępowania sądowoadministracyjnego w 2019 r.

Informatyzację postępowania sądowoadministracyjnego przewidują przepisy, które weszły w życie 31 maja 2019 r. Celem zmian jest umożliwienie stronom komunikacji elektronicznej z sądem.

Dodatek aktywizacyjny 2019 - warunki, kwota, wniosek, zmiana pracy

Dodatek aktywizacyjny może otrzymać osoba zarejestrowana jako bezrobotna, która z własnej inicjatywy bądź w wyniku skierowania przez doradcę klienta podejmuje pracę. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać to świadczenie? Ile w 2019 r. wynosi dodatek aktywizacyjny? Jak złożyć wniosek? Czy zmiana pracy pozbawia prawa do dodatku?

4 czerwca 2019 r. - 30. rocznica wolnych wyborów do Senatu

Dnia 4 czerwca 2019 r. świętujemy 30. rocznicę wolnych wyborów. Całkowicie wolne wybory odbyły się tylko do Senatu, w wyniku których aż 99% mandatów zdobyła opozycja.

Trzynasta emerytura z KRUS w lipcu 2019 r.

Niektóre osoby pobierające emerytury lub renty z KRUS otrzymają trzynastkę dopiero w lipcowych terminach wypłaty świadczeń. Kto otrzyma dodatkową emeryturę z KRUS w lipcu 2019 r.?

Ochrona danych dla dzieci

Jak dzieci i młodzież powinny dbać o ochronę, gdy korzystają z komputera czy telefonu? W jaki sposób wytłumaczyć, czym są dane i jak je chronić, aby było to zrozumiale?

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE polega na prawnym uregulowaniu łączności pomiędzy systemami zabezpieczenia społecznego państw członkowskich Unii. Osoby przemieszczające się do innych krajów unijnych, zmieniające miejsce zamieszkania i pracy, zachowują prawo do świadczeń z każdego z tych państw.

Hulajnogi na drodze - Ministerstwo Infrastruktury zapowiada nowelizację przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich pytał Ministerstwo Infrastruktury o to, jakie działania zamierza podjąć dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszych na chodnikach oraz określenia zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg. W odpowiedzi resort zapowiedział nowelizację Prawa o ruchu drogowym.

Absencje chorobowe i zasiłki z ZUS w okresie styczeń-kwiecień 2019 r.

Liczba absencji chorobowych w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. była niższa niż zeszłoroczna. Jak długie były okresy niezdolności do pracy? Które grupy chorobowe przeważały? W jakim wieku Polacy najczęściej korzystają ze zwolnień lekarskich?

Kary za cofanie liczników - co ze starą wersją przepisów?

Sejm nie uniknął wpadki przy modyfikacji przepisów sankcjonujących cofanie licznika. Wątpliwości budzi fakt istnienia obok siebie dwóch wersji art. 306a Kodeksu karnego.

Świadczenie wychowawcze (500 plus) dla samotnych rodziców w 2019 r. - ważne zmiany

Od 1 lipca 2019 r. będą obowiązywały ważne zmiany, dotyczące przyznawania świadczenia wychowawczego (500 plus) dla samotnych rodziców. Czy uzyskanie świadczenia na dziecko będzie łatwiejsze?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. - kwota brutto i netto

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. będzie to najprawdopodobniej kwota, jaką proponuje resort pracy. Rada Ministrów ustali wysokość płacy minimalnej na 2020 r. w rozporządzeniu najpóźniej do dnia 15 września. Ile w przyszłym roku wyniesie minimalne wynagrodzenie brutto , a ile netto?

Zasiłek dla bezrobotnych 2019/2020 – kwota netto

Zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2019 r. do 31 maja 2020 r. będzie wyższy o 13,60 zł w stosunku do poprzedniej kwoty. Ile obecnie wynosi kwota netto zasiłku dla bezrobotnych?

Najwcześniejszy możliwy termin wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r.

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło 13 października 2019 r. może być dniem wyborów, jednak za wcześnie jest na przesądzanie tej daty. Wybory parlamentarne w Polsce zarządza Prezydent.

Podatek komunijny - kiedy nie trzeba go płacić?

Prezent komunijny to klasyczna darowizna. Nie zawsze jednak trzeba od niej zapłacić podatek. Jak „ominąć” płacenie podatku komunijnego?

Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?

Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju?

30 maja Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przypadającym 30 maja Dniu Rodzicielstwa Zastępczego przyjrzało się systemowi pieczy zastępczej w Polsce. Według statystyk wzrasta liczba rodzin zastępczych zawodowych, maleje zaś - niezawodowych.

Monitoring w placówkach medycznych a RODO - zmiany od 4 maja 2019 r.

Obecnie coraz więcej placówek medycznych stosuje monitoring swoich pomieszczeń, najczęściej w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Brak było regulacji prawnych w tym zakresie. Obowiązujące od 4 maja 2019 r. nowe przepisy w ustawie o działalności leczniczej wprowadziła ustawa dostosowująca polskie przepisy do RODO.

Darowizna od partnera w całości przeznaczona na cel wskazany w umowie bez podatku

Jeżeli darowizna pieniężna od partnera w całości zgodnie ze wskazaniem darczyńcy zostanie przeznaczona na cel ściśle wskazany w umowie darowizny, to osoba obdarowana nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny. Wartość wykonanego polecenia darczyńcy obniża bowiem podstawę opodatkowania z tytułu darowizny.

Program rozwoju talentów informatycznych na lata 2019-2029

Program rozwoju talentów informatycznych na lata 2019-2029 został ustanowiony przez rząd. Ma na celu rozwój młodzieży o dużych zdolnościach z obszaru algorytmiki, programowania i projektowania gier komputerowych.

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2020 r. - propozycja resortu pracy

Płaca minimalna w 2020 r. zgodnie z propozycją resortu pracy wzrosłaby o 200 zł. Jaka będzie kwota płacy minimalnej i stawki godzinowej w przyszłym roku?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. - propozycja pracodawców

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. powinno wynosić mniej niż propozycja rządowa. Jaką wysokość płacy minimalnej w przyszłym roku proponują pracodawcy?

500 plus na pierwsze dziecko - pytania i odpowiedzi

Świadczenie wychowawcze ("500 plus") od 1 lipca 2019 r. będzie przysługiwało bez względu na dochód również na pierwsze dziecko. Ministerstwo rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na najważniejsze z pytań, dotyczących zmian w rządowym programie.

Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania - wyrok ETPCz

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Kanciał przeciwko Polsce. W opinii ETPCz Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. Zastosowano nadmierny przymus bezpośredni w trakcie i po zatrzymaniu. Nie przeprowadzono ponadto odpowiedniego postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

REKLAMA