REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy jest szansa na zniesienie zakazu handlu w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele i święta został wprowadzony w I połowie 2018 r. Jak ma się dzisiaj? Czy jest szansa na jego zniesienie? Odpowiada dr Maria Andrzej Faliński - prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

4-dniowy tydzień pracy w Rosji?

W Rosji trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy z 5 do 4 dni roboczych. Czy i kiedy taka zmiana miałaby szanse powodzenia?

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy przez internet?

Rejestracja w urzędzie pracy i uzyskanie statusu osoby bezrobotnej uprawnia do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Jak można się zarejestrować? Czy można zrobić to także przez internet?

Wyższe wynagrodzenie urzędników w 2020 r.

W 2020 r. urzędnicy otrzymają wyższe wynagrodzenia. Ile wyniesie kwota średniego wynagrodzenia w służbie cywilnej? Kto najbardziej skorzysta na podwyżce płac?

REKLAMA

Ile zarabia ławnik sądowy?

Ławnik sądowy bierze udział przy rozstrzyganiu spraw sądowych. Kto może zostać ławnikiem? Jakie wymagania należy spełnić? Ile zarabia ławnik sądowy?

Ile wynosi średnia wysokość emerytury w Polsce?

ZUS podał , ile wynosi średnia wysokość brutto pobieranych w Polsce emerytur i rent. Sprawdź, jaka kwota trafia co miesiąc w ręce najstarszych Polaków w 2019 r.

Becikowe 2020 - dochód, kryteria, wniosek

W 2020 r. nie zmienią się zasady przyznawania becikowego, czyli jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Ile wyniesie kryterium dochodowe? Kto może otrzymać świadczenie i jak złożyć wniosek?

Świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych - nie zawsze 500 zł

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji popularnie nazywanej jest „500 plus dla niepełnosprawnych”. W praktyce jednak wysokość świadczenia będzie mogła być niższa niż 500 zł. Decyduje o tym wysokość otrzymywanych świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia 2020 r.

W 2020 r. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) będące również Świętem Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia każdego roku wypada w sobotę. W związku z tym pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy.

Święta w Niemczech w 2020 r.

Kiedy wypadają święta państwowe, a w związku z tym także dni wolne od pracy, w 2020 r. w Niemczech? Czy Niemcy obchodzą te same święta, które świętują Polacy? Poszczególne landy, np. Bawaria, Brandenburgia, mają swoje święta. Sprawdź kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 r. dla każdego z nich.

Dofinansowanie do kosztów pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej 2020

W 2020 r. wzrośnie dofinansowanie do kosztów pobytu w warsztacie terapii zajęciowej. Warsztaty terapii zajęciowej dają osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Wynagrodzenie kierowcy: ile minimalnie może zarobić pracownik delegowany we Francji i Niemczech?

Czy kierowca może być pracownikiem delegowanym? Jakie składniki możemy wliczyć do płacy minimalnej w Niemczech czy we Francji?

Zmiana art. 135 ustawy o PPK

Z dniem wczorajszym (5 września 2019 r.) weszła w życie zmiana art. 135 ustawy o PPK. Wprowadza możliwość ubiegania się przez wykonawców zamówień publicznych o wyższe wynagrodzenie w związku ze wzrostem kosztów spowodowanym wpłatami do PPK.

Fałszywe zeznania i zatajenie prawdy w rozumieniu Kodeksu karnego

Zeznania są jednym z głównych dowodów w procesie karnym, przez co należy dołożyć wszelkich starań, aby były one złożone w oparciu o posiadaną wiedzę. Niestety zdarzają się sytuacje, że zeznania są składane fałszywie i w konsekwencji mogą one doprowadzić do skazania jak również do uniewinnienia podejrzanego. W związku z powyższym ustawodawca postanowił zakwalifikować składanie fałszywych zeznań oraz zatajenie prawdy jako przestępstwo.

Zasada „złotówka za złotówkę” – na czym polega i jak się ją stosuje?

Zasada „złotówka za złotówkę” polega na obniżeniu wysokości otrzymywanych świadczeń w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Reguła jest stosowana przy przyznawaniu zasiłków rodzinnych.

IV Kongres Pracy Tymczasowej - 26 września 2019 r.

Serdecznie zapraszamy na IV Kongres Pracy Tymczasowej, który odbędzie się dnia 26 września 2019 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia zostaną poruszone takie tematy, jak: problemy z legalizacją pracy cudzoziemców w Polsce czy otwarcie rynku niemieckiego na obywateli państw spoza UE. Patronat nad Kongresem objął portal Infor.pl.

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Czy zakaz nieuzasadnionego geoblokowania uwolni elektroniczny handel transgraniczny?

Stosowane od 3 grudnia 2018 roku rozporządzenie unijne w sprawie zakazu nieuzasadnionego geoblokowania jest doniosłym krokiem w procesie wdrażania strategii jednolitego rynku cyfrowego. Jak pokazują badania Komisji Europejskiej (zob. Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z 10.05.2017 r. – Sprawozdanie końcowe na temat badania sektora handlu elektronicznego, COM(2017) 229 wersja ostateczna) przeprowadzone przed przyjęciem rozporządzenia, jedną z najpoważniejszych przeszkód uniemożliwiających swobodne dokonywanie zakupów w Internecie była dotychczasowa praktyka blokowania geograficznego. Czy obowiązujące rozporządzenie o zakazie nieuzasadnionego geoblokowania poprawi sytuację konsumentów w sferze sprzedaży towarów i usług online?

Sumy ubezpieczenia w szkolnych polisach grupowych są zbyt niskie

Zdaniem ekspertów Biura Rzecznika Finansowego sumy ubezpieczenia w szkolnych polisach grupowych są zbyt niskie. Warto pamiętać o tym, iż ubezpieczenia takie nie są obowiązkowe.

Wynagrodzenie minimalne w 2020 r. powyżej 2450 zł?

Rząd rozważa ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2020 r. powyżej przewidywanej kwoty 2450 zł.

Sztuczna inteligencja wymusi zmiany prawa

Wzrasta popularność produktów i usług wykorzystujących modele i narzędzia sztucznej inteligencji. Jednocześnie w wielu krajach, w tym w Polsce, przepisy nie są w pełni dostosowane do postępu technologicznego.

Szkolnictwo zawodowe - nowe zasady

Szkolnictwo zawodowe wymaga zmian. Pracodawcy powinni mieć większy wpływ na program nauczania. Co się zmieni?

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury/renty w KRUS - kwoty przychodu od 1 września 2019 r.

KRUS informuje o nowych kwotach przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty. Obowiązują od 1 września 2019 r.

Świadczenie uzupełniające z KRUS - dla kogo, wysokość, jak uzyskać

Świadczenie uzupełniające z KRUS przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które muszą spełnić jeszcze kilka innych warunków. Jaka jest wysokość nowego świadczenia, tzw. 500+? Jak je uzyskać?

500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z KRUS od października 2019 r.

Sprawdź, jak uzyskać świadczenie uzupełniające, tzw. 500+, dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z KRUS. Rozpoznawanie wniosków w tej sprawie rozpocznie się z dniem 1 października 2019 r.

Renta zagraniczna a ulga na komunikację miejską

RPO wystąpił do prezydenta Warszawy z problemem braku ulgi na komunikację miejską dla rencistów pobierających świadczenie od instytucji zagranicznej. Czy nie narusza to zasady równości?

Zmiany w pouczeniach dla stron procesu cywilnego w 2020 r.

Nowe, komunikatywne pouczenia dla stron procesu cywilnego przygotowane zgodnie z dyspozycją zawartą w nowelizacji KCP mają być wprowadzone do 5 sierpnia 2020 r.

Niedziela handlowa – październik 2019

Niedziela handlowa w październiku 2019 r. wypada tylko raz w miesiącu. Która z niedziel, 6.10, 13.10, 20.10 czy 27.10, będzie niedzielą z dozwolonym handlem? Kiedy sklepy będą otwarte i zrobimy zakupy?

Ubezpieczenia środowiskowe nie cieszą się popularnością

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie powinna przypomnieć samorządom oraz przedsiębiorcom o konieczności ubezpieczania się od skutków skażenia środowiska. Zwłaszcza że do podobnego zdarzenia doszło w zeszłym roku w Gdańsku. Mimo że polisy środowiskowe dostępne są od wielu lat, to nie cieszą się popularnością.

Świadectwo pracy - zmiany od 7 września 2019 r.

Świadectwo pracy zostanie zmienione od 7 września 2019 r. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza termin wydania świadectwa pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jakie sankcje za niewydanie świadectwa pracy w terminie przewiduje nowe prawo? Co jeszcze się zmienia?

Wyższe opłaty sądowe i koszty dochodzenia roszczeń

Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku, rozpoczynają zmiany w procedurze cywilnej, większość zmian w przepisach dotyczących dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców wejdzie w życie dopiero 7 listopada 2019 roku, ale opłaty sądowe zmieniają się już teraz.

500+ dla niepełnosprawnych - warunki przyznania świadczenia

Aby otrzymać 500+ dla niepełnosprawnych, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat oraz być niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile faktycznie wyniesie świadczenie? Co muszą zrobić osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji?

500 plus dla niepełnosprawnych: formularz wniosku dostępny na stronach ZUS-u

ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Rozpatrywanie wniosków rozpocznie się 1 października 2019 r.

Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla - dodatek do emerytury lub renty

Niektórzy emeryci i renciści mogą liczyć na ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Kto jest uprawniony do tego dodatku do emerytury lub renty? Jak złożyć wniosek o ekwiwalent pieniężny?

Świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych

Osoby niebiorące udziału w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej albo w wyniku eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie w Polsce utraciły wzrok i w związku z tym stały się całkowicie niezdolne do pracy mają prawo do świadczenia pieniężnego. Jaka jest wysokość świadczenia i jak złożyć wniosek?

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR uprawnione są do dedykowanego im świadczenia pieniężnego. Jest to świadczenie przyznawane także osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty bądź pobierającym świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych.

Trzynasta emerytura także w 2020 r.?

Czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona także w 2020 r.? Na razie budżet nie przewiduje wydatków na trzynastkę, jednak PiS planuje dodatkową emeryturę w przypadku wygrania wyborów.

Które przepisy pracodawcy naruszają najczęściej?

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na to, które przepisy są najczęściej naruszane przez polskich pracodawców. Nie przestrzegają regulacji czasu pracy i wypłaty świadczeń.

Pełnomocnictwo opiekuńcze dla seniorów z zaburzeniami umysłowymi

Zdaniem notariuszy wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby zabezpieczyć interesy seniorów w przypadku zaburzeń umysłowych. Rozwiązanie to od wielu lat funkcjonuje w Niemczech.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych

Byłym żołnierzom przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych przysługuje specjalne świadczenie pieniężne. Ile wynosi i jak je uzyskać?

Nowo założona rodzina a kościelny proces małżeński

Nie do rzadkości należy pytanie o to, czy nowo założona rodzina, czyli sytuacja, kiedy na świat przyszło już dziecko, ma wpływ na kościelny proces małżeński. W pytaniu tym często kryje się nadzieja, iż kościelny trybunał sądowy, biorąc pod uwagę aktualną sytuację stron, przychylniej spojrzy na sprawę.

Czy nowelizacja KPC ograniczy prawo do sądu?

Celem najnowszej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego jest m.in. usprawnienie i skrócenie czasu trwania postępowań sądowych. Prawnicy obawiają się jednak, iż w praktyce nowe przepisy mogą ograniczać prawo do sądu.

Dodatek weterana poszkodowanego do emerytury lub renty

Osoba posiadająca status weterana poszkodowanego może złożyć wniosek o specjalny dodatek do emerytury lub renty, zwany dodatkiem weterana poszkodowanego. O ile w takim przypadku wzrośnie emerytura lub renta?

Grywalizacja narzędziem motywacji i rozwoju pracowników

Grywalizacja w pracy łączy elementy gry i rywalizacji. To narzędzie budujące motywację i wspomagające rozwój pracowników.

Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia to czas, w którym obie strony stosunku pracy przygotowują się na rozwiązanie stosunku pracy. Długość okresu wypowiedzenia została uregulowana w odpowiednich przepisach kodeksu pracy i jest zależna od stażu pracy u konkretnego pracodawcy i typu umowy. Strony stosunku pracy, a więc pracodawca i pracownik mogą w sposób swobodny kształtować treść umowy o pracę i innych postanowień związanych ze świadczeniem pracy. Jednak czy mogą skrócić lub wydłużyć okres wypowiedzenia, pomimo jasnych przepisów w tym zakresie?

Bezpłatne leki dla seniorów 2020: recepty wystawią lekarze specjaliści

1 lipca 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy, które umożliwią lekarzom specjalistom wystawianie recept na bezpłatne leki dla seniorów w ramach programu "Leki 75+". Obecnie mogę to robić jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Emerytura rolnicza z KRUS  – dodatki

Emerytura rolnicza wypłacana jest z KRUS osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i posiadają 25 lat podlegania pod rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Ile wynosi najniższa emerytura rolnicza? Na jakie dodatki do emerytury mogą liczyć byli rolnicy?

Projekt zmian w ZFŚS przyjęty przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący zmian w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czego dokładnie dotyczy nowelizacja?

Pomoc dla rolników od września 2019 r. - susza, huragan, grad, deszcz, przymrozki i powódź

Pomoc dla rolników, którzy ponieśli szkody w związku z suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami i powodzią zostanie przyznana w ramach dotacji. Pierwsze wypłaty nastąpią we wrześniu 2019 r.

REKLAMA