REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak interpretować wyrok TSUE dla kredytów indeksowanych i denominowanych?

Implementacja wyroku TSUE w przypadku umów kredytów indeksowanych powinna przebiegać inaczej niż w przypadku kredytów denominowanych. W jaki sposób należy interpretować wyrok? Jakie znaczenie ma wola konsumenta w przyznaniu mu ochrony?

Zasiłek dla bezrobotnych - od czego zależy jego wysokość?

Na jaką kwotę może liczyć bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy? Sprawdź, od czego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych.

Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”

Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Praca na lotnisku - nowe miejsca pracy

Dynamiczny rozwój rynku lotniczego w Polsce skutkuje powstawaniem wielu nowych miejsc pracy. Samo oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zapotrzebowanie na ok. 37 tysięcy pracowników.

REKLAMA

Zniesienie limitu składek ZUS - skutki

Zniesienie limitu składek ZUS wpłynie na obniżenie wynagrodzeń pracowników i zwiększenie kosztów pracodawców. O ile procent zmniejszą się zarobki Polaków?

Elastyczne formy zatrudnienia w Polsce i na świecie

Żeby sprostać wyzwaniom nowoczesności i sprawnie funkcjonować w zglobalizowanym świecie, przedsiębiorstwo musi stale reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe, jednocześnie nie zapominając o tym, że głównym celem jego działania jest maksymalizacja zysków. Elastyczne formy zatrudnienia mogą stanowić odpowiedź na stale dokonujące się przeobrażenia na rynku pracy, a i pozwalają zmniejszyć koszty funkcjonowania firmy. Jak wykorzystuje się je w Polsce i na świecie? Które rozwiązania stosowane są najczęściej?

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Niedozwolone postanowienia umowne (klauzule abuzywne) w umowach kredytowych

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 3 października 2019 r. wyrok dotyczący skutków stosowania postanowień niedozwolonych w kredytach indeksowanych do CHF (w tzw. kredytach "frankowych"). Wyrok ten nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone. W opinii UOKiK-u, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

REKLAMA

Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią – wzór pisma

Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica karmiąca dziecko piersią. Zgodnie z Kodeksem pracy praca od 4 do 6 godzin dziennie daje możliwość skorzystania z jednej przerwy, a praca powyżej 6 godzin z dwóch. Jak długie są przerwy na karmienie? Czy można je łączyć? Jak napisać wniosek o przerwy na karmienie? Pobierz wzór pisma.

Odszkodowanie za szkody łowieckie: jakie wymogi dla pisma ze zgłoszeniem szkody?

Osoby zajmujące się rolnictwem doskonale wiedzą jak duże szkody potrafi wyrządzić na uprawach dzika zwierzyna. W takich sytuacjach poszkodowany rolnik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ma prawo do odszkodowania. Gdzie złożyć pismo ze zgłoszeniem szkody i kto obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych?

Przestępstwa karuzelowe

Przestępstwa karuzelowe stały się w ostatnim czasie przedmiotem szczególnego zainteresowania polskich organów ścigania. Zaostrzono również przepisy, a prokuratorzy zaczęli domagać się wymierzenia coraz bardziej surowych kar. Wszystko to sprawia, że zasadnym jest pytanie o wymiar represji karnej, która może zostać zastosowana w związku ze skazaniem uczestników obrotu karuzelowego.

Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Pacjenci często zastanawiają się, w jakim terminie mogą realizować recepty. Po zmianie przepisów, obowiązującej od 7 września 2019 r. obowiązuje dłuższy termin na realizację e-recepty.

Oświadczenie o zaprzestaniu karmienia dziecka piersią

Pracownica, która karmi dziecko piersią, może korzystać z prawa do płatnych przerw w pracy. Po zaprzestaniu karmienia powinna złożyć do pracodawcy pismo z datą, od której nie będzie już korzystała z przerw na karmienie dziecka.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to niemały problem dla banków, które udzielały kredytów hipotecznych, opartych o mechanizm powiązania kredytu z kursem franka szwajcarskiego (tzw. klauzula indeksacyjna). Dla niemałej liczby kredytobiorców w Polsce orzeczenie TSUE jest ogromną szansą i nadzieją na uwolnienie się od wysokich rat kredytu hipotecznego, uzależnionych od dużo wyższego kursu franka szwajcarskiego, niż w momencie zaciągania zobowiązania. Czy i w jaki sposób orzeczenie TSUE pozwoli frankowiczom na walkę z bankową machiną?

Czy wyrok TSUE poprawia pozycję "frankowiczów" w sporach z bankami?

Zdaniem Rzecznika Finansowego poprawia sytuację "frankowiczów" w sporach z bankami. W czwartek 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

W dniu 3 października 2019 roku TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu. TSUE uznał także, że sąd krajowy nie może się sprzeciwić nieważności, jeśli klient się tego domaga. Wyrok TSUE jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców – zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów kredytowych we frankach szwajcarskich

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października 2019 r. orzekł, iż prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów kredytów we frankach szwajcarskich. To przełomowe orzeczenie dla "frankowiczów".

Podwyżka dla fizjoterapeutów, diagnostów i techników

Czy fizjoterapeuci, diagności i technicy otrzymają podwyżkę wynagrodzeń? Zapowiadają strajk głodowy.

Automatyczna wymiana danych między PUE ZUS i SOW PFRON

ZUS oraz PFRON uruchamiają usługę elektroniczną umożliwiającą automatyczną wymianę danych między PUE ZUS i SOW PFRON. Co to oznacza w praktyce?

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie i wegetariańskie?

Zainteresowanie kosmetykami wegańskimi, wegetariańskimi i halal rośnie od kilku lat. Jak je rozpoznać na sklepowych półkach? Za pomocą jakich symboli są one oznaczane?

Pojęcie pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy

Pojęcie pracodawcy jest jednym z podstawowych pojęć prawa pracy. Prawidłowe zdefiniowanie tego terminu ma duże znaczenie dla innych dziedzin prawa, które również go używają i posługują się definicją legalną zawartą w Kodeksie pracy.

Podwyżka dla pracowników inspekcji sanitarnej w 2020 r.

W 2020 r. przewiduje się podwyżkę dla wszystkich pracowników inspekcji sanitarnej. Jakie wynagrodzenie otrzymają w nowym roku?

Świadczenie pieniężne dla inwalidów wojennych z KRUS od 1 października 2019 r.

KRUS zaczyna przyznawać świadczenia pieniężne dla inwalidów wojennych od 1 października 2019 r. Jeśli prawo do świadczeń pieniężnych powstało od 1 maja 2019 r. do 30 września 2019 r., KRUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem.

17% zaliczki na podatek dochodowy emeryta i rencisty od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. pomniejszeniu z 18% na 17% uległa zaliczka podatku dochodowego emerytów i rencistów. Osoby pobierające najniższą emeryturę lub rentę zyskają tym samym 8 zł miesięcznie.

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych z KRUS

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych weszła w życie z dniem 1 października 2019 r. Sprawdź, jak otrzymać to świadczenie z KRUS.

Rada Senioralna przy RPO

Powstała Rada Senioralna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ma to na celu zacieśnienie współpracy z byłymi pracownikami biura RPO. Są to aktywni seniorzy mający dużą wiedzę i doświadczenie. Pomogą w rozpoznawaniu potrzeb emerytowanych pracowników.

Czy zwolnienie lekarskie wyklucza urlop macierzyński przed porodem? - RPO

Zwolnienie lekarskie nie może uniemożliwiać rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego przed porodem. Kodeks pracy przyznaje prawo do maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem. Czy pracodawca powinien uwzględnić żądanie pracownicy w tym przedmiocie?

Międzynarodowa Konwencja o Prawach Osób Starszych?

Aby odpowiednio zadbać o prawo do godnej starości, potrzeba stworzyć Międzynarodową Konwencję o Prawach Osób Starszych. Jest to szczególnie ważne ze względu na starzejące się społeczeństwo. Seniorzy walczą o swoje prawa z myślą o przyszłości dla wszystkich.

Umowy przekazania mieszkania przez seniora w zamian za opiekę coraz popularniejsze

Często bywa tak, że senior mieszka razem z krewnym czy osobami zaprzyjaźnionymi, które opiekując się nim oczekują w przyszłości jego mieszkania lub domu. Według notariuszy umowy przekazania mieszkania w zamian za opiekę są coraz popularniejsze. Co może zrobić senior, aby uniknąć negatywnych skutków takiej decyzji?

Dzień Seniora w ZUS "Zdrowi, bezpieczni, aktywni" - 4 października 2019

ZUS zaprasza na Dzień Seniora, który w 209 roku odbywa się pod hasłem "Zdrowi, bezpieczni, aktywni". Uroczysta inauguracja odbędzie się 4 października w Warszawie. Od tego dnia seniorzy mogą korzystać z warsztatów, wykładów, wydarzeń aktywizujących.

Nowelizacja KPC 2019: postępowanie w sprawach gospodarczych [PODCAST]

Powrót postępowania w sprawach gospodarczych to ważna zmiana, jaka czeka niebawem przedsiębiorców w sądach. Już 7 listopada 2019 r. wejdą w życie kolejne przepisy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (KPC). Szczegóły w naszym podcaście.

Wybory parlamentarne 2019: głosowanie za granicą

Obywatele polscy przebywający za granicą w dniu wyborów będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, w obu Amerykach zaś - 13 października 2019 r.

Zatrudnienie członków rodziny

Częstą praktyką jest angażowanie się podmiotów w działalność gospodarczą członka rodziny na podstawie umowy o pracę. Przepisy prawa pracy nie zawierają żadnych ograniczeń dotyczących zawierania umowy o pracę między osobami fizycznymi występującymi jako pracownik i pracodawca, pozostającymi w związku małżeńskim czy będącymi członkami rodziny.

Zasiłek dla bezrobotnych na cały rok

Zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany nawet przez cały rok kalendarzowy. Sprawdź, kiedy przysługuje i jakie warunki należy spełnić, aby pobierać go przez dłuższy okres.

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Żądanie organu egzekucyjnego podania danych dłużnika a RODO

Organ egzekucyjny może żądać m.in. od podmiotu zatrudniającego dłużnika (jako od innej instytucji określonej w art. 761 § 1 pkt 13 Kodeksu postępowania cywilnego) wyjaśnień i informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku oraz danych adresowych, ale tylko w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Rozpatrywanie wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych od 1 października 2019 r.

Od wtorku 1 października 2019 r. ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków o świadczenie "500 plus dla niepełnosprawnych". W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia.

PPK czyli jak podnieść wysokość swojej emerytury

Przewiduje się, że za 30 lat emerytura wyniesie około 30% ostatniej pensji. Jak podnieść wysokość świadczenia emerytalnego? Jednym ze sposobów jest PPK.

Konkurs "Lodołamacze 2019" rozstrzygnięty!

Konkurs "Lodołamacze 2019" został rozstrzygnięty! Gala finałowa odbyła się dnia 26 września 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Kto najczęściej chodzi na zwolnienie lekarskie? - dane ZUS

Sprawdź, kto według danych ZUS najczęściej korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Czy są to osoby w wieku przedemerytalnym?

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Prawo pracy chroni wynagrodzenie pracownika m.in. poprzez ustanowienie kwot wolnych od potrąceń. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. zmienia się wysokość kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Unieważnienie sakramentów świętych

Możliwość stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa rodzi pytanie o podobne rozwiązania dotyczące pozostałych sakramentów św. Czy można unieważnić chrzest lub bierzmowanie? Jakie warunki są wymagane do ważności poszczególnych sakramentów?

W jakim zakresie Google jest administratorem danych osobowych - wyrok TSUE

W wyroku w sprawie C-136/17 Trybunał rozstrzygnął, że operator wyszukiwarki jest administratorem danych osobowych w zakresie czynności przetwarzania jakim jest odsyłanie do strony zawierającej dane osobowe i wyświetlanie tego linku na liście wyników. Tym samym podlega regulacji przepisów o ochronie danych osobowych, w tym w zakresie spełniania przesłanek legalizacyjnych przetwarzania i zakazu przetwarzania danych osobowych wrażliwych. Wyrok omawia dr Dominik Lubasz.

Prawo do bycia zapomnianym nie obejmuje wszystkich wersji językowych wyszukiwarki Google - wyrok TSUE

W wyroku z 24 września 2019 r. w sprawie C-507/17 Google LLC/CNIL Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że operator wyszukiwarki internetowej nie jest zobowiązany do usunięcia linków ze wszystkich wersji swej wyszukiwarki. Natomiast jest zobowiązany do usunięcia linków z wersji odpowiadających wszystkim państwom członkowskim UE oraz do zastosowania środków zniechęcających internautów do uzyskiwania, z terenu któregoś z państw członkowskich, dostępu do spornych linków zamieszczonych w funkcjonujących poza Unią wersjach tej wyszukiwarki. Wyrok przedstawia dr Dominik Lubasz.

Idealne konto dla dziecka

Wielu rodziców rozważa założenie rachunku bankowego dla dziecka. Wszystko w trosce o finanse swoich pociech. Takie konto uczy odpowiedzialności, a także jest dobrą formą wsparcia startu w dorosłe życie. Jak wybrać idealne konto dla dziecka

Pomoc w zatrudnieniu i dofinansowania dla niepełnosprawnych

Aktualnie działa wiele programów wspierających niepełnosprawnych. W dużej mierze są to programy pomagające w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, jak: "Aktywni plus", "Praca-Integracja", "Stabilne zatrudnienie", "Absolwent", "Aktywny samorząd". Wróciło również dofinansowanie do zakupy wózka elektrycznego.

Wybory parlamentarne 2019: jak głosować?

Już w październiku 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne. Podpowiadamy, kto i jak może głosować, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego i z jakich praw korzystają osoby niepełnosprawne.

Wyższe opłaty nie zmniejszą liczby spraw w sądach

Nowe stawki opłat to element dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Wynikają one z nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem adwokat Kancelarii BCLA zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ilość pracy w sądach i liczbę wpływających praw.

Lista instytucji finansowych oferujących PPK

Oficjalny portal internetowy PPK podaje listę instytucji finansowych oferujących PPK. Pracodawcy wybierają z listy tę instytucję, której oferta im najbardziej odpowiada. Uzgadniają to z pracownikami, a następnie podpisują z wybranym podmiotem umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK.

REKLAMA