REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MRPiPS: Wzór z EKSMOON zaświadczenia dla osób niepełnosprawnych. Można wydrukować po prostu z Worda

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wyjaśniło jak stosować przepisy o wydawaniu zaświadczeń dla osób niepełnosprawnych. Od kilku miesięcy to nowy element systemu orzeczeń o niepełnosprawności.  

Wyrok sądu nadzieją na renty dla chorych na raka. ZUS przegrał pomimo wyników jak u zdrowego

Rak staje się chorobą przewlekłą. Można z nią żyć wiele lat. Powoduje to problemy z otrzymywaniem od ZUS rent dla osób, które przeszły leczenie nowotworu i na dziś nie mają wznowienia tej choroby. Dla ZUS taka osoba jest zdrowa w rozumieniu przepisów o rentach (nie ma prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy). Dla sądów nie jest to tak prosta sprawa.

Rząd wyjaśnia: Niepełnosprawny nastolatek skończył 16 lat. Dwa warianty przedłużania orzeczenia o niepełnosprawności [Wyjaśnienia]

Rząd potwierdził, że nastolatek będący osobą niepełnosprawną ma przedłużane orzeczenie także w szczególnym przypadku jakim jest ukończony 16. rok życia przed 30 września 2024 r. - jest to graniczna data w procesie przedłużania ważności orzeczeń osób niepełnosprawnych. Rząd wprowadził nowy system przydłużania ważności orzeczeń, w którym na czas załatwienia tego "stare" orzeczenie zachowuje swoją ważność. W przypadku 16-latków problemem jest to, że wiek 17 lat oznacza wygaśnięcie ważności, co powoduje wątpliwości "jak przedłużyć ważność dokumentu, który wygasł". 

Dzień wolny w Wigilię Bożego Narodzenia. Jest już projekt ustawy, Lewica chce przekonać koalicjantów do tego, żeby jak najszybciej go poprzeć

Projekt ustawy wprowadzający w Wigilię Bożego Narodzenia dzień wolny od pracy jest już gotowy - poinformował rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik. Projekt został przygotowany przez klub Lewicy. Według niego już niebawem rozpoczynają się wstępne rozmowy z koalicjantami w tej sprawie.

REKLAMA

Ulga dla seniora. Warunek „nieotrzymywania emerytury” powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu

Warunek „nieotrzymywania emerytury”, jako warunek do ulgi dla pracującego seniora, powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy.

Związek partnerski a małżeństwo. Jakie są różnice? Rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska

Aktualnie w naszym kraju istnieje tylko jedna forma instytucjonalizacji związku dwóch osób, czyli małżeństwo. Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Rząd przygotował bowiem projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Spójrzmy, jakie będą różnice między małżeństwem a rejestrowanym związkiem partnerskim.

Od 1 listopada nowe świadczenie dla niektórych rodziców i opiekunów. 1000 zł co miesiąc. Na jakich warunkach?

Od 1 listopada br. rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli skorzystać z nowego świadczenia w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Świadczenie to ma na celu wsparcie osób, które z przyczyn zawodowych nie mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński. Oto szczegóły. 

Zwolnienie z opłat za śmieci. Czy emeryci mogą liczyć na ulgę związaną z wywozem śmieci?

Zwolnienie z opłat za śmieci. Czy emeryci i renciści mogą liczyć na ulgę związaną z wywozem śmieci? Komu przysługuje zwolnienie w całości lub w części z opłaty związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi?

REKLAMA

ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent. Kto może spodziewać się wcześniejszego przelewu?

ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent. Kto może spodziewać się wcześniejszego przelewu? Kiedy emerytury i renty doręczane przez listonoszy trafią na pocztę? Wypłata świadczeń dla jednej grupy emerytów i rencistów nastąpi jeszcze w październiku.

100 proc. wynagrodzenia na L4. Co dalej ze zwolnieniami chorobowymi? Będzie rozszerzenie katalogu sytuacji uprawniających do pełnego wynagrodzenia chorobowego?

W obecnym polskim systemie ubezpieczeń społecznych zasada wypłaty pełnego wynagrodzenia za czas choroby jest stosowana wyjątkowo. Trwają jednak prace nad rozszerzeniem katalogu schorzeń uprawniających do otrzymania 100 proc. zasiłku chorobowego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że taki scenariusz jest przedmiotem analiz.

Frankowiczu wynajmujesz mieszkanie kupione na kredyt i boisz się pozwać bank? Niesłusznie, bo TSUE uważa cię za konsumenta

Wyroki TSUE na dobre zagościły w polskim wymiarze sprawiedliwości, szczególnie w sporach z zakresu ochrony praw konsumentów. Tym razem 24 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie kredytobiorców, którzy za środki z kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego (tzw. kredytu frankowego) zakupili mieszkanie, które od początku okresu kredytowania było wynajmowane. 

Uszkodzony (podarty, zużyty) banknot - gdzie można wymienić. Zasady, przepisy, rozporządzenie Prezesa NBP

Zużyte lub uszkodzone (np. naddarte) banknoty polskiej waluty można z reguły wymienić na banknoty nadające się do obiegu w kasie każdego banku działającego w Polsce. Warunkami takiej wymiany są brak podejrzeń co do autentyczności banknotu oraz to, by można było na banknocie rozpoznać wartość nominalną. Jeżeli bank odmawia standardowej wymiany banknotu (bo jest np. bardzo uszkodzony), to ma obowiązek przyjąć taki banknot i przesłać do wymiany do Centrali NBP. Ale w takim przypadku można nie odzyskać pełnej wartości takiego banknotu. W przypadku banknotów podrobionych (nieautentycznych) bank zatrzymuje je i nie dostajemy w zamian nic. Zasady te dotyczą także monet.

Abonament RTV 2024 – kwoty, zwolnienia, zniżki. Czy trzeba płacić za komputer, laptop, komórkę? Likwidacja abonamentu RTV w 2025 roku?

Jaki abonament trzeba płacić za telewizory i radioodbiorniki w 2024 roku? Jakie zniżki przysługują posiadaczom telewizorów i odbiorników radiowych? Dlaczego warto zapłacić abonament RTV za cały rok? Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty tego abonamentu? Czy trzeba płacić opłatę abonamentową za komputer, laptop, czy komórkę, które używamy do oglądania programów telewizyjnych lub słuchania stacji radiowych? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpi likwidacja abonamentu RTV? Co w zamian?

TSUE: biorący kredyt na mieszkanie na wynajem jest konsumentem. Wynajmujący mieszkania frankowicze mogą liczyć na unieważnienie umowy kredytu

Wyrok TSUE z 24 października 2024 r. wzmocni pozycję osób wynajmujących mieszkania sfinansowane kredytem frankowym, ujednolici linię orzeczniczą w procesach dotyczących kredytów frankowych, ponadto sądy będą traktowały takie osoby jak konsumentów, a nie inwestorów - wynika z przesłanych PAP opinii prawników do wyroku.

Poważne zmiany w składce zdrowotnej. Co zostanie wyłączone z podstawy wymiaru składki zdrowotnej?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej. Taka zasada będzie stosowana wobec osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Strategia migracyjna - czyli rząd zaprasza, a samorządy integrują?

Strategia migracyjna, przyjęta niedawno przez rząd, przyniesie zmiany dla samorządów. Samorządowcy będą zajmować się warunkami dostępu cudzoziemców do rynku pracy oraz ich integracją.

Zmiany dla pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne i nowy obowiązek dla pracodawców. Od kiedy nowe przepisy i dyrektywa?

Komisja Europejska, poprzez nowe przepisy, chce poprawić sytuację pracowników zatrudnionych w ramach umów zlecenie. Przyjęta dyrektywa zakłada, że osoby pracujące na platformach cyfrowych powinny być traktowane jako pracownicy, a nie jako samozatrudnieni, o ile istnieją ku temu przesłanki. Polska ma obowiązek wdrożenia tych przepisów w ciągu dwóch lat. 

Polska jest coraz gorzej postrzegana przez inwestorów. Pogarsza się wiarygodność ekonomiczna Polski

Z tegorocznej edycji indeksu wiarygodności ekonomicznej wynika, że Polska wypada coraz gorzej, szczególnie w obszarze makroekonomii i finansów publicznych. Trzecia edycja indeksu została przygotowana w układzie porównawczym dla pięciu krajów: Polski, Czech, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Zamieszanie wokół praw autorskich: Jak sztuczna inteligencja narusza prawa twórców? Co przynosi unijne rozporządzenie AI Act?

Sztuczna inteligencja zdobywa coraz większą rolę w tworzeniu dzieł – od opowiadań, przez obrazy, aż po muzykę. Jednak prawo autorskie wciąż nie nadąża za tempem rozwoju technologii. Kto chroni twórców, gdy SI staje się współautorem? Unijne regulacje AI Act i rosnąca liczba pozwów mogą przynieść zmiany w ochronie twórczości w erze cyfrowej.

Zasady obliczania płacy minimalnej na nowych zasadach od 2026 r. Co zmienią w Polsce przepisy Unijnej dyrektywy?

Zasady obliczania płacy minimalnej na nowych zasadach od 2026 r. Co zmienią w Polsce przepisy Unijnej dyrektywy? Jak będzie obliczana wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 2026 r.? Chodzi o projekt z 22 sierpnia 2024 r. ustawy z  o minimalnym wynagrodzeniu. 

Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Rozszerzenie zakresu czynności doradców podatkowych

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Projektowana ustawa m.in. modyfikuje zakres usług doradztwa podatkowego, umożliwia wykonywanie tych czynności na podstawie umowy cywilno-prawnej, obliguje Krajową Radę Doradców Podatkowych do publikowania danych doradców podatkowych, wpisanych na prowadzoną przez nią listę.

Policja nie może przetrzymywać danych bez ograniczeń. TSUE stwierdził, że gromadzenie wrażliwych danych o osobie w celach prewencyjnych, bez powiązania z jej przeszłością kryminalną, jest niedopuszczalne

Zdaniem TSUE ingerencja policji w sferę praw i wolności obywatelskich, związana z czynnościami operacyjnymi podejmowanymi w interesie publicznym, nie może być nieograniczona. Przez jak długi czas policja może zatem przetrzymywać dane o osobach?

MRiRW: Można uzyskać 200 tys. zł wsparcia. Nabór wniosków do 20 listopada 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy dla interwencji I.10.4 „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór potrwa do 20 listopada 2024 r.

System kaucyjny: Co się ma zmienić po 1 lipca 2025 r.? Jakie konsekwencje?

System kaucyjny: Co się ma zmienić po 1 lipca 2025 r.? Jakie konsekwencje? Resort klimatu skierował do konsultacji autopoprawkę do nowelizacji wprowadzającej system kaucyjny. Jakie rodzaje opakowań obejmie system kaucyjny?

Aktywny Rodzic. ZUS już wie, które świadczenie jest najpopularniejsze w programie

Z danych ZUS wynika, że najpopularniejszym świadczeniem jest "aktywnie w żłobku", o które zawnioskowało 159,1 tys. osób na 161,7 tys. dzieci. Od początku października rodzice złożyli ponad 327,5 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło ponad 333 tys. dzieci.

Duża nowelizacja prawa karnego. Zmiany obejmują m.in. wzmocnienie prawa do obrony, ograniczenie stosowania tymczasowego aresztu czy zakaz wykorzystywania dowodów zdobytych nielegalnie

Nowelizacja Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego ma na celu dostosowanie polskiego prawa do standardów konstytucyjnych i unijnych. Planowane zmiany to m.in. wzmocnienie prawa do obrony, ograniczenie czasu stosowania tymczasowego aresztu oraz zakaz wykorzystywania dowodów zdobytych nielegalnie. Reforma ma poprawić przejrzystość procedur sądowych oraz przywrócić zaufanie obywateli do systemu sprawiedliwości.

Czy w 2025 r. też tak jak w 2024 r.: 99 zł na ucznia – w przypadku klas I–III; 185 zł na ucznia – w przypadku klasy IV; 238 zł na ucznia – w przypadku klas V i VI; 330 zł na ucznia – w przypadku klas VII i VIII?

Rodzice uczniów zastanawiają się czy w 2025 r. będzie też tak jak w 2024 r. w zakresie dotacji, to jest m.in.: 99 zł na ucznia – w przypadku klas I–III; 185 zł na ucznia – w przypadku klasy IV; 238 zł na ucznia – w przypadku klas V i VI; 330 zł na ucznia – w przypadku klas VII i VIII? 

Podczas rozmowy rekrutacyjnej wciąż pytają o plany rodzinne

Co czwarta osoba była w trakcie rekrutacji pytana o plany rodzinne. Wśród kobiet odsetek wyniósł 32 proc., wśród mężczyzn 19 proc. Co jeszcze może spotkać poszukujących pracy w czasie rozmowy? 

Renta rodzinna 2024. ZUS: bez tego wniosku i zaświadczenia nie będzie wypłaty za październik

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS tylko do 31 października mogą dostarczyć zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki oraz złożyć wniosek o dalszą wypłatę tego świadczenia. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną pieniędzy za październik.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy w 2024 r. [różnice]: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

ZUS: Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne. Jakie świadczenia się należą? Obowiązkowe czy dobrowolne?

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne, choć niektórym osobom kojarzą się podobnie, są zupełnie różnymi ubezpieczeniami. Brak rozróżnienia tych pojęć może mieć swoje konsekwencje, gdyż podczas choroby można nie mieć prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego. Dlatego w przypadku ubezpieczeń warto wiedzieć jakie uprawnienia z każdego z nich przysługują osobie, która płaci składkę (lub za którą składka jest płacona). 

Jak złożyć wniosek o tzw. babciowe w 2024 r. [Aktywny Rodzic]? Pieniądze również dla obywateli Ukrainy

ZUS informuje, że od 1 października 2024 r. można składać wnioski w programie Aktywny Rodzic (tzw. "babciowe") o nowe świadczenia pieniężne dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku żłobkowym. Wnioski trzeba składać do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej. Wniosek złożony na papierze ZUS zignoruje - pozostawi bez rozpatrzenia.

RPO prof. Wiącek do premiera: sędziowie powołani od 2018 r. są pełnoprawnymi sędziami, a ich orzeczenia są skuteczne

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Dodatki do emerytury z ZUS 2025 r. Co przyniesie kolejny rok kalendarzowy?

Dodatki do emerytury z ZUS 2025 r. Co przyniesie kolejny rok kalendarzowy? Na jakie dodatki mogą liczyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni? Czy wszystkie dodatki przysługują na wniosek?

GUS: Sprzedaż detaliczna mocno w dół - w ujęciu miesięcznym spadła o 5,7 proc., a w ujęciu rocznym spadła o 3,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2024 r. spadła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 2,2 proc. rdr.

Strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030 uchwalona - znamy treść i szczegóły. Będzie nowa ustawa o cudzoziemcach. Co jeszcze się zmieni?

W dniu 15 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie strategii "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030". W dniu 17 października br, dokument liczący 36 stron został opublikowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i zostanie przekazany do konsultacji społecznych. Co zmieni ta strategia w podejściu państwa polskiego do migracji?

Niesamowita historia: mężczyzna po wybudzeniu ze śpiączki pamięta tylko to, co wydarzyło się 39 lat temu

Niecodzienna historia przydarzyła się mieszkańcowi Rzymu. Mężczyzna w 2019 roku uległ wypadkowi samochodowemu, zapadł w śpiaczkę, a gdy się wybudził, pamiętał tylko to, co wydarzyło się 39 lat temu. 

Klęska programu 800 plus. Jak długo jeszcze świadczenie będzie wypłacane?

Do Sejmu trafiło sprawozdanie z wykonania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za 2023 r. W raporcie rząd stwierdza, że program 800 plus poniósł klęskę i ma ograniczony wpływ na dzietność. Czy to oznacza, że świadczenie wychowawcze zostanie obniżone lub zlikwidowane?

Dostępność produktów i usług. Nowa ustawa od czerwca 2025 roku

W najbliższych miesiącach wielu przedsiębiorców stanie przed wyzwaniem poprawy dostępności swoich produktów i usług. Już w czerwcu 2025 roku wchodzi w życie „Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze”, będąca odpowiedzią na europejski Accessibility Act.

ZUS: 331,2 tys. wniosków o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic". Najpopularniejsze: "aktywnie w żłobku" - 160,3 tys. wniosków. Na drugim miejscu: "aktywni rodzice w pracy" - 89 tys. wniosków. Na trzecim: "aktywnie w domu" – 81,8 tys. wniosków.

ZUS: 331,2 tys. wniosków o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic". Najpopularniejsze: "aktywnie w żłobku" - 160,3  tys. wniosków. Na drugim miejscu: "aktywni rodzice w pracy" - 89 tys. wniosków. Na trzecim: "aktywnie w domu" – 81,8 tys. wniosków. Które świadczenie najlepiej wybrać? Kiedy pierwsze wypłaty?

Po wyroku TK niemal 200 tys. emerytów może odzyskać od ZUS nawet 64 tys. zł. Podpowiadamy jak to zrobić

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., o sygn. akt SK 140/20 – niemal 200 tys. emerytów, którzy przed 6 czerwca 2012 r. przeszli na wcześniejszą emeryturę, a następnie – złożyli wniosek o emeryturę powszechną, która została im pomniejszona na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – może teraz otrzymać od ZUS wyrównanie. Zgodnie z szacunkami ZUS – sięgające nawet 64075 zł. Podpowiadamy kogo dokładnie obejmuje zakres podmiotowy wyroku Trybunału i w jaki sposób można dochodzić swoich praw.

Wzór z ZUS: Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Przykład. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS, 2024 r. i w 2025 r.]

W artykule zrzuty ekranu z PUE ZUS jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Jak wypełnić wniosek. Krok po kroku ….

ESAP, czyli informacje o podmiotach unijnych rynków finansowych na jednej platformie

Informacje o podmiotach rynków finansowych objętych unijnymi regulacjami mają być bezpłatnie dostępne na jednej platformie (ESAP) - przewidują unijne przepisy, które ma wdrożyć projektowana nowelizacja. Jej założenia przedstawiono w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Artyści w ZUS. Będą dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne [do otrzymania dopłaty w 2025 r. będzie uprawniał przychód do 5 832,50 zł]

Artyści zyskają możliwość wejścia w system ubezpieczeń społecznych. Dzięki dopłatom uzupełnione zostaną składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, by zrównać je z poziomem wynikającym z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będę one ewidencjonowana na kontach w ZUS.

Związki partnerskie w Polsce [dwa projekty ustaw]. Rejestracja w USC, wspólny majątek i nazwisko, jedno rozliczenie PIT, dziedziczenie, zwolnienie z podatku spadkowego, renta rodzinna i inne zmiany

W dniu 18 października 2024 r. w na stronach Rządowego Centrum Legislacji Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projekt ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Celem tych ustaw jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej instytucji: rejestrowanego związku partnerskiego, dostępnego dla par tej samej płci oraz dla par różnej płci. Projekty nowych przepisów mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w IV. kwartale 2024 r. Na ten moment nie ma informacji o planowanym terminie wejścia w życie tych przepisów.

Opony zimowe 2024/2025: zmiana przepisów w kilku krajach Europy. Gdzie są obowiązkowe, a gdzie tylko zalecane?

W tym sezonie zimowym zmienią się regulacje dotyczące stosowania opon zimowych z symbolem M+S m.in. we Francji, Niemczech i Szwecji. Przed planowaną podróżą warto też sprawdzić, w których państwach opony zimowe są obowiązkowe, a gdzie jedynie zalecane, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i uniknąć ewentualnych mandatów. Goodyear opracował przewodnik po aktualnych przepisach dotyczących opon zimowych w wybranych krajach Europy. 

Który miód lepszy: krajowy, czy importowany? Prosto z pasieki, czy ze sklepu? Jaka jest jakość mieszanek miodów? Czy miód jest badany i kontrolowany?

Kupując miód, warto sięgać po produkty najwyższej jakości, oferowane przez polskie firmy, a szczególnie warto zwrócić uwagę na te dostępne w handlu detalicznym – sklepach spożywczych czy sieciach handlowych. Przechodzą one bowiem rygorystyczne kontrole i spełniają najwyższe standardy jakościowe, nawet jeśli zawierają mieszanki miodów z różnych krajów - informuje Stowarzyszenie Polska Izba Miodu. W praktyce oznacza to, że każdy słoik miodu, zanim trafi na sklepowe półki, poddawany jest szczegółowym badaniom, w tym na zawartości pyłków, obecność pozostałości pestycydów czy antybiotyków. Z myślą o konsumentach - Polska Izba Miodu chce jednak pójść o krok dalej i podnieść jakość badań miodu w naszym kraju na jeszcze wyższy poziom.

Korzyści dla pracodawców zatrudniających żołnierzy - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zachęcającą pracodawców do zatrudniania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy. Będą ulgi podatkowe, zniesienie obowiązku wypłaty odprawy powołanemu żołnierzowi i ułatwienia przy staraniu się o zamówienia publiczne.

Bon senioralny: 2150 zł od 1 stycznia 2026 r. Warunki, kryteria, usługi [projekt ustawy]

Bon senioralny: 2150 zł od 1 stycznia 2026 r. Warunki, kryteria, usługi. Projekt ustawy o bonie senioralnym trafił do konsultacji i uzgodnień. Kto będzie mógł wnioskować o bon senioralny? Jakie będą zasady przyznawania bonu senioralnej? 

Czy będzie możliwa adopcja dzieci w związku partnerskim [projekt ustawy]

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich trafił do konsultacji społecznych. Gorące reakcje budzi kwestia adopcji dzieci przez osoby pozostające w związku partnerskim. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?

REKLAMA