REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej złożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek 27 lipca do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Jak przekazała PAP rzeczniczka prasowa MS Agnieszka Borowska ministerstwo kierunkowe, którym w tym przypadku jest MRPiPS, formułuje projekt ustawy dotyczący wypowiedzenia konwencji i kieruje go do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2020 r. (pytania i odpowiedzi)

Ile w 2020 r. wynosi zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Kto ma prawo do zasiłku? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych rodziców.

Kościelny proces małżeński – czego powinno się unikać?

Nie jest możliwym wyliczenie wszystkich sytuacji, których strony powinny unikać w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego. Zajmijmy się jednak tymi najważniejszymi.

Maseczki w Europie - gdzie są obowiązkowe?

Wprawdzie większość państw w Europie zniosła restrykcyjne ograniczenia, to jednak obowiązek noszenia maseczek jest utrzymywany. Gdzie spotkamy się z obowiązkiem zakrywania ust i nosa?

Przeprowadzanie prezentacji handlowych pod pretekstem badań lekarskich - nieuczciwe praktyki

Osoby starsze są szczególnie podatne na możliwość wprowadzenia w błąd ze strony nieuczciwych firm, które pod płaszczem dbania o zdrowie namawiają do zakupu swoich produktów, prezentując je jako wyroby medyczne (które w rzeczywistości takimi nie są). Takie działanie jest nielegalne i niezbędna jest edukacja prawna w tym zakresie.

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, iż z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie można skorzystać do 26 lipca 2020 r. Po tym okresie, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa istnieje nadal możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.

Jak założyć profil na PUE ZUS krok po kroku?

Profil na PUE ZUS jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać bon turystyczny. Podpowiadamy jak krok po kroku założyć konto w systemie. Co istotne, można to zrobić na kilka sposobów.

Rośnie zapotrzebowanie na informatyków - jak się przebranżowić?

Informatycy są stale poszukiwani przez pracodawców. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad przejściem do IT z innych branż. Czy jednak każdy może się przebranżowić? Na jakie wydatki trzeba się przygotować i ile można zarobić w nowym zawodzie?

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

W związku z wejściem w życie w dniu 18 lipca 2020 r. ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, powstają wątpliwości dotyczące zasad jego realizacji. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Obowiązki płatnicze właściciela nieruchomości wobec gminy (podatki, opłaty)

Temat obowiązków płatniczych wobec gminy może wydawać się skomplikowany dla właścicieli nieruchomości. Podpowiadamy zatem jakie podatki i opłaty należy uiścić na rzecz gminy oraz w jakim terminie to zrobić, aby uniknąć zaległości.

Bon na wakacje - od 31 lipca 2020 r. rejestracja w PUE ZUS

Kiedy rodzice chcący otrzymać bon na wakacje będą mogli zarejestrować się w PUE ZUS? "Od 31 lipca br. rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego" – powiedział PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Małżeński proces kościelny – ile razy trzeba stawić się w sądzie?

Czasami można spotkać się z pytaniem o to, ile razy dana strona procesowa będzie musiała stawić się w sądzie kościelnym. Czy jest na to określona liczba?

Zgoda małżonka za zbycie firmy - czy jest konieczna?

Czy zbycie firmy bez zgody drugiego małżonka jest nieważne, jeśli małżonek o tym nie wiedział? Przepisy dość dobrze nie regulują tej kwestii, dlatego warto odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego.

Bon na wakacje - wniosek niepotrzebny, obsługa za pomocą (PUE) ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Obsługa będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Niezawiadomienie o wypadku lub chorobie zawodowej jako przestępstwo

Analizowany przepis zalicza się do katalogu przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kiedy mamy do czynienia z niniejszym przestępstwem, kto może być jego sprawcą i jaką karę ustanowił ustawodawca?

Odpowiedź na reklamację w Polsce i UE - w jakim terminie?

W niektórych przypadkach przedsiębiorca ma nawet kilka tygodni na odpowiedź na reklamację. Przepisy obowiązujące w Polsce mogą wydawać się skomplikowane. Jak jest zatem w pozostałych państwach UE?

Ruszyły sądy do spraw własności intelektualnej!

Z dniem 1 lipca 2020 r. weszła w życie kolejna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego tj. ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła do tego kodeksu m.in. nowy rodzaj postępowania odrębnego zatytułowany „Postępowanie w sprawach własności intelektualnej”.

Bon na wakacje - ustawa z podpisem Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Bon będzie miał wartość 500 zł na dziecko, a przypadku dzieci z niepełnosprawnością, świadczenie wynosić będzie 1000 zł. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bon na wakacje - potrzebny profil na PUE ZUS

Skorzystanie z bonu turystycznego będzie wymagało założenia profilu na PUE ZUS. "Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE" – informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Korzystanie z nieruchomości przez byłego małżonka - kiedy za wynagrodzeniem?

Po rozwodzie może dojść do sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków w całości korzysta z nieruchomości, wchodzącej w skład majątku wspólnego. Należy pamiętać, iż wynagrodzenie za korzystanie ze wspólnej nieruchomości przysługuje tylko w ściśle określonych prawem przypadkach.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek online?

Czy wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć online? Jak długo czeka się na odbiór dokumentu?

Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią.

Odpowiedzialność za lichwę po nowelizacji art. 304 Kodeksu karnego

Ustawa potocznie nazywana „Tarczą 3.0” znowelizowała art. 304 Kodeksu karnego. Odpowiedzialność karna za lichwę została istotnie poszerzona.

Program „Dotacje na kapitał obrotowy” - kto i jak może uzyskać dofinansowanie?

W związku z pandemią koronawirusa wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się pomoc z programu „Dotacje na kapitał obrotowy”. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie?

Bon turystyczny skierowany do rodzin z dziećmi niezależnie od zarobków

Ministerstwo Rozwoju podkreśla, iż bon turystyczny jest skierowany do wszystkich rodzin z dziećmi niezależnie od tego, jakie mają zarobki. Prawa do świadczenia nabędą dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym trafi teraz do podpisu Prezydenta.

Świadczenie z programu „Dobry start” a rozwód

W jaki sposób rozwód wpływa na prawo do świadczeń w ramach programu „Dobry start”? Który z rodziców powinien otrzymać świadczenie na dziecko? W jakich przypadkach kwota jest dzielona na pół?

Małżeństwo z krótkim stażem – czy jest nieważne?

Czy można stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego, które trwało krótki czas? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego?

Czym jest dokument tożsamości?

W wielu formularzach czy w trakcie załatwiania spraw urzędowych pojawia się pojęcie „dokument tożsamości”. Może to budzić wątpliwości. Co jest zatem dokumentem tożsamości?

Sejmowa komisja: bon turystyczny dla dzieci rodziców pracujących za granicą

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła poprawki Senatu, zgodnie z którymi bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Poprawka, obejmująca bonem turystycznym emerytów i rencistów, została odrzucona.

Rezygnacja klienta z imprezy turystycznej - kiedy możliwa i na jakich warunkach?

Sytuacja związana z pandemią koronowirusa na świecie zmienia się dość dynamicznie. Część osób zdecydowała się na podróże mimo obostrzeń z tym związanych, natomiast część klientów, którzy wykupili już wcześniej wycieczki chce zrezygnować. Kiedy i na jakich warunkach można to zrobić?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jak przebiega krok po kroku?

Po raz pierwszy przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego zastosowano 1 lipca 2020 r. Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują krok po kroku kolejne etapy nowej procedury.

Sądy orzekają nieważność polisolokat

Wyrokiem z 26 maja 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał za nieważną umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym zawartą pomiędzy powodem a jednym z towarzystw ubezpieczeniowych (sygn. akt XXV C 725/17).

Protest wyborczy - w jakim terminie?

Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego. Warto pamiętać o krótkim terminie na wniesienie pisma.

Bon turystyczny - Rzecznik MŚP za rozszerzeniem definicji imprezy turystycznej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o poparcie poprawki, która rozszerza definicję imprezy turystycznej w ustawie o polskim bonie turystycznym. Wprowadzenie poprawki pozwoliłoby na finansowanie z bonu nie tylko zorganizowanej wycieczki, ale też pojedynczej usługi turystycznej takiej jak na przykład zamówienia przewodnika czy wynajęcie kajaku.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020/2021 – pytania i odpowiedzi

Kiedy można złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres zasiłkowy 2020/2021? Komu przysługuje świadczenie? Czy sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ na prawo do wsparcia? Warto znać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Narażenie pracownika na niebezpieczeństwo w prawie karnym

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest kojarzone z przepisami Kodeksu pracy. Celem zabezpieczenia interesów pracowników, ustawodawca uregulował jednak narażenie pracownika na niebezpieczeństwo w przepisach ustawy karnej jako jedno z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Na czym polega omawiane przestępstwo, kto może być sprawcą i jaką karę przewidział ustawodawca?

Ceny ubezpieczeń OC menedżerów pójdą w górę

Składki ubezpieczeń OC menedżerów (D&O) rosną na innych rynkach w dwucyfrowym tempie. W Stanach Zjednoczonych wzrosty przekroczyły już 40%. Fala podwyżek dotarła już do Polski.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jednakowa dla wszystkich

Senat podjął prace nad korzystnym dla opiekunów osób niepełnosprawnych wyrokiem TK z 21 października 2014 r. (K 38/13). TK uznał, że różnicowanie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w zależności od tego kiedy niepełnosprawność powstała jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości.

Nowe zasady i sposoby doręczania przesyłek pocztowych

W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 praktycznie w każdej instytucji publicznej wprowadzono środki mające na celu znaczące ograniczenie bezpośrednich kontaktów społecznych, w tym wymianę dokumentów. Tego rodzaju rozwiązanie zostało przez ustawodawcę przewidziane również w odniesieniu do usług świadczonych przez operatorów pocztowych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem.

Fundusz alimentacyjny 2020/2021 – jak złożyć wniosek i uzyskać świadczenie?

Od 1 lipca można składać elektroniczne wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy 202/2021. W tym roku warto pamiętać o kilku ważnych zmianach m.in. wyższym kryterium dochodowym uprawniającym do otrzymania wsparcia.

Małżeństwo kościelne z powodu ciąży – co z nieważnością zawartego związku?

Czy zawarcie małżeństwa z powodu ciąży jest nieważne, skoro przecież sam prawodawca pośrednio „podważa” jego ważność przez wyżej wymienioną okoliczność? Na tak postawione pytanie można udzielić dwóch i to całkiem różnych odpowiedzi.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 – kwota netto

Zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2020 r. jest wyższy. Nowa wysokość powinna obowiązywać do 31 maja 2021 r., jednak przewiduje się kolejną podwyżkę zasiłku we wrześniu. Ile obecnie wynosi kwota netto zasiłku dla bezrobotnych?

Pierwszeństwo pieszego przed przejściem 2020 – co z planowanymi zmianami?

Zmiany przepisów dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszego przed przejściem miały wejść w życie 1 lipca 2020 r. Tak się jednak nie stało. Z powodu poważnych opóźnień nie wiadomo kiedy planowana nowelizacja zacznie obowiązywać.

Bon na wakacje – zasady działania i warunki korzystania

Bon na wakacje ma być formą wsparcia dla rodzin oraz firm z branży turystycznej. Kto będzie mógł otrzymać bon turystyczny w wysokości 500 zł? Jakie przewidziano zasady działania i warunki korzystania z bonu?

Znaczny wzrost spraw frankowych w sądach w czasie pandemii

W czasie pandemii sądy odnotowały nawet 400% wzrost liczby pozwów w tzw. sprawach frankowych. Sędziowie podkreślają, iż pozwów będzie przybywać i wskazują na problemy, z którymi muszą się mierzyć.

Dodatek solidarnościowy czy zasiłek dla bezrobotnych?

Czy nabycie prawa do dodatku solidarnościowego wpływa na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Ubezpieczenie zamiast premii – pracodawcy szukają oszczędności w czasie pandemii

Z powodu pandemii pracodawcy zmieniają podejście do benefitów pozapłacowych i dodatków do pensji. Zauważalnie rośnie zainteresowanie grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Część przedsiębiorców kupując dodatkową ochronę lub rozszerzając dotychczasową, rekompensuje pracownikom inne ograniczenia.

„Dobry Start” - od 1 lipca 2020 r. można składać wniosek online

Od 1 lipca 2020 r. można składać wniosek online o świadczenie z programu „Dobry Start”. Jednorazowe wsparcie dla ucznia rozpoczynającego rok szkolny wynosi 300 zł.

Darmowe aplikacje - jak świadomie z nich korzystać?

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, iż „darmowe” aplikacje zachęcają do dzielenia się wieloma informacjami na własny temat. Pozyskują dane często zbędne do świadczonej usługi. Jak zatem świadomie z nich korzystać?

Prywatność w okresie pandemii - czy jest zagrożona?

Na całym świecie wdrażane są aplikacje telefoniczne, które pozwalają śledzić osoby zarażone COVID-19, czy też pozostające w kwarantannie, dla ustalenia zakresu ich kontaktów i potencjalnego rozprzestrzeniania się epidemii. Czy daleko posunięte udostępnianie danych może być niebezpieczne dla obywateli? Jak można osiągnąć właściwą równowagę?

REKLAMA