REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieudzielenie pomocy w rozumieniu Kodeksu karnego

Na temat przestępstwa nieudzielenia pomocy krąży wiele mitów, które są popularne zwłaszcza na forach internetowych. Ich pochodzenie jest różne, część wynika z niezrozumienia przepisu karnego, a część z opowieści osób trzecich, które często nie znając stanu faktycznego, dorzucają kilka słów od siebie. Jak zatem należy rozumieć przestępstwo nieudzielenia pomocy, kogo dotyczy i co za nie grozi?

Szczególne rozwiązania związane z koronawirusem - nowe przepisy już obowiązują

Ustawa wprowadzająca szczególne rozwiązania związane z koronawirusem weszła w życie 8 marca 2020 r. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

Imprezy masowe - rekomendacja GIS w związku z koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w zamkniętych pomieszczeniach. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dofinansowanie do aparatów słuchowych od 1 marca 2020 r.

Od 3 marca 2020 r. obowiązuje Program dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sprawdź, jakie są zasady uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Dofinansowanie do aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych

O dofinansowanie do zakupy aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych można ubiegać się od 3 marca 2020 r.

Czy specustawa dotycząca koronawirusa narusza Konstytucję RP?

Rzecznik Praw Obywatelskich podaje uwagi do specustawy dotyczącej koronawirusa. Jakie zasady konstytucyjne mogą zostać naruszone?

Międzynarodowy Dzień Kobiet - 7 postulatów RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił 7 postulatów w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, który obchodzi się 8 marca każdego roku. Należą do nich m.in.: likwidacja luki płacowej, wdrożenie dyrektywy o równowadze życia zawodowego i prywatnego, poprawa ochrony praw reprodukcyjnych kobiet.

Fundusz alimentacyjny 2020 r. – wyższe kryterium dochodowe i inne planowane zmiany

Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń alimentacyjnych ma zostać podwyższone od października 2020 r. Osoby wnioskujące o świadczenia nie będą musiały przedstawiać papierowych zaświadczeń o dochodach. Planowane zmiany mają ułatwić uzyskiwanie świadczeń.

REKLAMA

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. W połączeniu z urlopem rodzicielskim mama może przebywać rok na urlopie. Pobiera w tym czasie zasiłek macierzyński. Ile dokładnie trwa tzw. roczny urlop macierzyński?

Francja: kierowca Ubera jest pracownikiem

Francuski Sąd Najwyższy uznał kierowców Ubera za pracowników. Nie mogą być podwykonawcami skoro nie mają możliwości budowania własnej bazy klientów oraz ustalania odmiennych cen za przewóz osób.

Wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 - nowe terminy

W 2021 r. pierwsze wnioski o świadczenie wychowawcze (500 plus) rodzice będą mogli złożyć już w lutym. Nowe terminy są związane ze zmianą okresu świadczeniowego.

Gdzie bada się próbki pod kątem koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podało informację, że próbki pod kątem koronawirusa bada się w 13 laboratoriach w Polsce. Sprawdź, gdzie znajdują się te placówki.

Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan

Specustawa o koronawirusie przyznaje pracodawcom prawa do stosowania pracy zdalnej w przypadku zagrożenia spowodowanego koronawirusem. Jest jednak pewien problem - nie każdy pracownik może wykonywać pracę w systemie home office. Jakie rozwiązanie proponuje Konfederacja Lewiatan?

Wniosek o emeryturę złożony w czerwcu powoduje niższe świadczenie - RPO

Osoby, które składają wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymują niższe świadczenie. Problem emerytur czerwcowych należy koniecznie rozwiązać. RPO kolejny raz występuje w tej sprawie do MRPiPS.

Co powinna zawierać umowa o zachowaniu poufności, aby spełniała swoją funkcję?

Zasady związane z przekazywaniem i wykorzystywaniem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa powinny być określone przez strony w umowie o zachowaniu poufności (NDA) lub w odpowiednio sformułowanej klauzuli. Jak wygląda to w praktyce? O czym należy pamiętać podpisując porozumienie z nowym partnerem biznesowym?

Koronawirus a przestrzeganie prawa pracy - prawa i obowiązki

Koronawirus nie uzasadnia łamania przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy zdalnej. W niektórych przypadkach powinien zapewnić maseczki higieniczne i odzież ochronną. Pracownik może odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone epidemią. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku z koronawirusem?

Zwolnienie lekarskie: jak pracodawca może weryfikować L4?

Czy pracodawca może samodzielnie weryfikować fakt przebywania przez swoich podwładnych na zwolnieniu lekarskim? Czy podczas kontroli L4 pracodawca może ingerować w prywatność pracownika?

III edycja konkursu "Pracownik Roku" - przedłużony termin naboru!

Informujemy o przedłużeniu naboru w III edycji konkursu "Pracownik Roku" do dnia 17 marca 2020 r. Organizatorzy konkursu Business Centre Club i 4 Business & People wyszli naprzeciw oczekiwaniom firm, które nie zdążyły przesłać swoich zgłoszeń. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Staże zawodowe dla niepełnosprawnych w administracji rządowej 2020

W 2020 r. w administracji rządowej odbywają się staże zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Organizowane są w ramach programu "Stabilne zatrudnienie". Staże przewidziane są dla 490 osób. Jakie są warunki uczestnictwa w programie? Jak się zgłosić?

Obowiązek wykazania wpłat do PPK w raportach ZUS RCA

Płatnik składek ma obowiązek wykazania wpłat do PPK w raportach ZUS RCA. Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający stają się przychodem uczestnika PPK w momencie przekazania ich do instytucji finansowej.

Zasiłek macierzyński 2020 – kwota, wniosek

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim oraz urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest kwota zasiłku macierzyńskiego w 2020 r.? Jak napisać wniosek?

Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki

Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Pracodawco, pozwól pracownikowi podejmować decyzje!

Pracodawca powinien pozwalać podejmować decyzje swoim pracownikom. W ten sposób będą mieli wpływ na to, co dzieje się w firmie. Obecnie bardzo ważne jest skupienie się na budowaniu relacji i przynależności pracownika do firmy.

Nakaz opuszczenia mieszkania - nowe rozwiązania dla ofiar przemocy domowej

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych przez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę domowej przemocy. Nowelizacja ustawy została przyjęta przez rząd. Jej celem jest wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

Minister Zdrowia poinformował o potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały poddane kwarantannie domowej.

Odwołanie wycieczki z powodu epidemii koronawirusa – uprawnienia branży turystycznej

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje szczególne rozwiązania w przypadku odwołanych podróży w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Nowe przepisy mają na celu zabezpieczenie rynku turystycznego.

Ustawa w sprawie koronawirusa a możliwość zlecenia pracy zdalnej

Ustawa w sprawie koronawirusa wprowadza możliwość zlecenia przez pracodawcę pracy zdalnej. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa pracowników. Może również stanowić test nowej formy wykonywania pracy. Jak podmioty zatrudniające powinny się przygotować?

Ile można dorobić do emerytury i renty od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r.?

Wzrosły limity dorabiania do emerytur i rent. Sprawdź, ile emeryci i renciści mogą dorabiać od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Co dzieje się w przypadku przekroczenia maksymalnej kwoty?

Erotomania a „unieważnienie ślubu kościelnego”

Erotomania to nadmierna popędliwość seksualna, która przybiera czasami postać zupełnego braku opanowania aktywności seksualnej. Prowadzi do podejmowania współżycia z wieloma partnerami przygodnie spotkanymi, bez żadnego uczucia i wyłącznie pod wpływem impulsu. Ma ona zdecydowanie bardziej charakter fizjologiczny niż psychiczny. W odniesieniu do kobiet nazywa się ją nimfomanią, a u mężczyzn satyryzmem.

Koronawirus a rezygnacja z wycieczki i zwrot biletu lotniczego

Czy z powodu koronawirusa konsument może zrezygnować z wykupionej w biurze podróży wycieczki lub zwrócić bilet lotniczy? Szczegółowe informacje zaprezentował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Koronawirus - uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza szczególne rozwiązania

Sejm uchwalił ustawę w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Nowe przepisy zakładają m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.

Koronawirus - prawo pracownika do odmowy wyjazdu służbowego

Na przestrzeni ostatnich dni wielu pracowników, w szczególności kierowców samochodów ciężarowych odmówiło wyjazdów służbowych do krajów, w których wykryto zachorowania na koronawirusa. W dyskusji kadrowej pojawiło się pytanie o to kiedy i w jakich warunkach pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego. Takim poleceniem niewątpliwie jest wyjazd służbowy. Również takie pytania zaczęły spływać do Państwowej Inspekcji Pracy, która zajęła w tym zakresie stosowne stanowisko, powołując się na obowiązujące przepisy prawa pracy.

Podróż do Chin - koronawirus i inne zagrożenia

Aktualnie ze względu na koronawirusa (SARS-CoV-2) Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróży do Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei. Sprawdź, jakie jeszcze zagrożenia występują w Chinach.

Dofinansowanie z PFRON dla niepełnosprawnych 2020 - skutery i wózki o napędzie elektrycznym

PFRON udzieli osobom niepełnosprawnym dofinansowania do skuterów i wózków o napędzie elektrycznym. W 2020 r. można otrzymać nawet 25 000 zł wsparcia. Jak złożyć wniosek o pomoc?

Obowiązek informowania o różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn?

Powstał projekt ustawy nakładający na pracodawców zatrudniających ponad 20 pracowników obowiązek informowania o różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Wydawanie posiłków więźniom przez okno w drzwiach celi - względy bezpieczeństwa

Zdaniem służby więziennej decyzja dyrektora więzienia o dystrybucji posiłków przez okna w drzwiach celi podyktowana jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa i porządku.

Nieruchomość w spadku - dziedziczenie, podatek sprzedaż

Stan prawny nieruchomości znajdującej się w spadku zawsze wymaga uregulowania. Jednak uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie oznacza końca obowiązków spadkobiercy. Należy pamiętać o podatku od spadków i darowizn, a niekiedy również od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Co do zasady celem oszczędzania w PPK jest zabezpieczenie finansowe na czas obniżonej aktywności zawodowej i wypłata po 60 roku życia. Można jednak wypłacić te środki wcześniej. Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Zamknięcie żłobka, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa a zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa może być podstawą do przyznania zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi świadczenie z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w tym czasie? Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile dni można je pobierać?

Ustawa dotycząca koronawirusa w Sejmie

Rządowy projekt ustawy w sprawie koronawirusa trafił do Sejmu. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, m.in. zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych.

Zaległe alimenty a pomoc społeczna

Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie wskazują wprost czy zaległe alimenty mają wpływ na dochód osoby ubiegającej się o świadczenia. Odwołują się jedynie ogólnie do pojęcia alimentów.

Wybory prezydenckie 2020 - ochrona danych osobowych przez komitety wyborcze

W toku kampanii wyborczej na Prezydenta RP komitety wyborcze będą przetwarzać na dużą skalę dane osobowe. Kto ma dostęp do danych osobowych? Jak przetwarzać je zgodnie z prawem?

Zakaz bicia dzieci ma charakter absolutny - RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że zakaz bicia dzieci ma charakter absolutny. Nie ma od niego żadnych wyjątków. RPO wysłał kolejne pismo do Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w sprawie książki "Pasterz serca dziecka", która promuje przemoc wobec dzieci jako metodę wychowawczą.

Uchwała SN w sprawie uznawania ojcostwa dziecka poczętego od anonimowego dawcy nasienia

Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie uznawania ojcostwa dziecka poczętego od anonimowego dawcy nasienia. Orzekł, iż powództwo prokuratora, wytoczone w sprawie o ustalenie bezskuteczności takiego uznania może być oddalone przez sąd jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) pomocny dla mam wracających do pracy

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) pomaga dowiedzieć się, jakich umiejętności i kompetencji wymaga dana kwalifikacja oraz gdzie można je potwierdzić poprzez uzyskanie certyfikatu z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK). Jest to narzędzie niezwykle pomocne mamom, które nie pracują ze względu na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem i mogą ten czas poświęcić także na zdobywanie nowych kompetencji.

Stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych możliwe w przypadku koronawirusa

Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie umożliwia stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa określa m.in. tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia.

Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2020 r. stanowi jedynie część wartości usług związanych z pogrzebem zmarłego. Czy kwota zasiłku wzrośnie? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS i KRUS?

Uczestnik PPK poniżej 26 roku życia nie płaci PIT od wpłat do PPK

Program "Bez PIT dla Młodych" dotyczy także uczestnika PPK poniżej 26 roku życia i wpłat na jego rachunek finansowanych przez samego pracownika jak i przez zatrudniającego. Sprawdź, ile dzięki temu zyskuje uczestnik PPK.

Urlop sabbatical - na czym polega urlop regeneracyjny?

Urlop sabbatical, zwany też urlopem sabatycznym czy regeneracyjnym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w korporacjach na całym świecie. Czym jest urlop sabbatical? Czy zlostał uregulowany przez polskie prawo?

Pracownik z podejrzeniem koronawirusa - co powinien zrobić pracodawca?

Jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, że pracownik może być zarażony koronawirusem, pracodawca powinien podjąć kroki mające na celu ochronę zdrowia pracowników. Co zrobić w takiej sytuacji?

REKLAMA