REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego?

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego? Czy można odwołać darowiznę już po śmierci obdarowanego?

REKLAMA

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia 2021 r.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od 2 sierpnia 2021 r. Kto otrzyma nowe dokumenty? Jakie zmiany będą na nich widoczne?

Choroba przedsiębiorcy a prowadzenie działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), powinien zwrócić uwagę czy w przypadku pozostawania na zwolnieniu chorobowym, upoważnił kogoś do reprezentowania przedsiębiorcy.

500 plus – koordynacja świadczeń bez ponagleń

W przypadku świadczeń 500 plus realizowanych w związku z unijną koordynacją rodzice nie wniosą ponagleń. Projekt zmian przygotował resort rodziny.

Wzór wniosku o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola

Wniosek o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola jest ważnym krokiem w procedurze odwoławczej. Prezentujemy prosty wzór pisma.

REKLAMA

Negatywny wynik testu a kwarantanna - 3 przypadki

Negatywny wynik testu na COVID zwalnia z kwarantanny? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób kwarantanna została nałożona. Wymienia się 3 przypadki: kwarantanna graniczna, kwarantanna po skierowaniu na test, kwarantanna domownika osoby chorej na COVID-19.

Uchylanie się od płacenia alimentów - przestępstwo niealimentacji

Jakie kary przewidziano za przestępstwo niealimentacji? Kiedy można stwierdzić, iż sprawca uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki - ok. 90 tys. wniosków

Po zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki zgłosiło się ok. 90 tys. Polaków. Lista beneficjentów jest jednak kilkukrotnie większa. Z jakiego powodu?

Kredyty frankowe - przełożony termin posiedzenia SN

Termin posiedzenia Izby Cywilnej w sprawie kredytów frankowych został przełożony na 11 maja. Jakie będą konsekwencje uchwały w tej sprawie?

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. - rozporządzenie

Rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 18 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jakie zmiany zawiera?

Uzależnienie od rodziców a nieważność małżeństwa kościelnego

Specyficznym przejawem niedojrzałości, mającym wpływ na funkcjonowanie małżeństwa, jest nadmierne, patologiczne uzależnienie dziecka od rodziców.

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości - przesłanki pozytywne

Uprawnienie o zwrot wywłaszczonych nieruchomości należy przyrównać charakterem prawnym do cywilnoprawnych roszczeń osobistych. Komu przysługuje?

Czy możliwe jest odszkodowanie za zakażenie COVID-19 w pracy?

Uzyskanie odszkodowania za zakażenie COVID-19 w pracy może okazać się bardzo trudne. W jakim zakresie odpowiedzialność ponosi pracodawca?

Wniosek świadczenie dobry start tylko on-line?

Wniosek o świadczenie dobry start tylko online i inne ważne zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ostrzeżenie Rzecznika Finansowego w sprawie wycieku danych

Rzecznik Finansowy ostrzega, iż dane, które wyciekły z Facebooka, mogą służyć przestępcom do dokonywania oszustw. O czym zatem warto pamiętać?

Nowa ustawa deweloperska już wkrótce

Nowa ustawa deweloperska w niektórych obszarach może mieć znaczący wpływ zarówno na pozycję dewelopera, jak i nabywcy. Co się zmieni?

Upadłość a majątek małżonków - ważne zmiany

Co należy zrobić, aby małżeńska umowa majątkowa była skuteczna względem masy upadłości? O jakich ważnych zmianach warto wiedzieć?

Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada wykształcenie wyższe w stopniu minimalnym magister. Kto może otrzymać miano adwokata kościelnego?

Samospis i PESEL współlokatora – RPO pyta GUS o prywatność

Aby przeprowadzić samospis, w praktyce należy podać dane współlokatorów, w tym PESEL. RPO zwraca uwagę na prawo do prywatności.

Jak epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur?

Jak epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur? Co z osobami, które w poprzednich latach zdecydowały się odroczyć decyzję o przejściu na emeryturę?

Zakaz eksmisji w czasie pandemii – do kiedy?

Zakaz eksmisji w czasie pandemii może stanowić problem dla właścicieli nieruchomości. Czy wiadomo już do kiedy będzie obowiązywał?

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r. zostaną przedłużone? Czy będą dotyczyły całego kraju?

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny - skarga RPO

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny, czyli sporządzony przed organami administracyjnymi. Zdaniem RPO sąd powinien potraktować do jak dwa odrębne testamenty.

Kto dziedziczy spadek po ojcu?

Kto dziedziczy spadek po ojcu? Jak go uzyskać? Czy spadek po ojcu wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?

Mandat za spacer z psem grozi właścicielowi, który nie zachowuje środków ostrożności przy jego trzymaniu. Jakie kary przewidziano? Od kiedy wzrosną?

Liczba osób tymczasowo aresztowanych rośnie

Liczba osób tymczasowo aresztowanych rośnie z każdym rokiem. Tymczasowe aresztowanie jest najbardziej restrykcyjnym, izolacyjnym środkiem zapobiegawczym.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany dotyczą m.in. skarg nadzwyczajnych.

UOKiK o produktach bezglutenowych

UOKiK sfinansował badanie składu produktów bezglutenowych. Jak powinny być oznaczone takie produkty? Czy konsumenci mogą reklamować żywność?

Przymusowa rozdzielność majątkowa

Przymusowa rozdzielność majątkowa może powstać na skutek orzeczenia sądu. Kto i kiedy może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej?

Nakaz opuszczenia mieszkania

Ofiary przemocy mogą liczyć na natychmiastową izolację sprawcy od ofiary – nakaz opuszczenia mieszkania na 14 dni z możliwością przedłużenia.

Spis powszechny od 1 kwietnia 2021 r.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Do kiedy potrwa? Czy jest obowiązkowy? Kogo dotyczy?

Spis powszechny w 2021 r. - jak uchronić się przed oszustwami?

Spis powszechny startuje 1 kwietnia 2021 r. Jak uchronić się przed oszustami wyłudzającymi dane osobowe? Czy można zweryfikować rachmistrza?

Nieodpłatna mediacja – co to jest i komu przysługuje?

Nieodpłatna mediacja to rozwiązanie dla osób, które chciałyby rozwiązać swój spór polubownie. Czym jest nieodpłatna mediacja? Komu przysługuje?

Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko w 2021 r.?

Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko w 2021 r.? Co z wyłączeniem środków przysługujących z tytułu ulgi na dzieci spod egzekucji?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa - na co uważać?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa to nowy trend, który dotyczy nawet pozornie małych szkód. Czy jest to zgodne z prawem? Jak uzyskać odszkodowanie?

Przestępstwo z użyciem przemocy obejmuje przemoc psychiczną

"Przestępstwo z użyciem przemocy" obejmuje nie tylko przemoc fizyczną, ale też psychiczną. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Zmiany w o ochronie konkurencji i konsumentów - opinia BCC

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw - zdaniem BCC - powinien być przedmiotem dalszych, wnikliwych prac i szeroko zakrojonych konsultacji.

Ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym?

Ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym? Czy zakażenie musi być potwierdzone testem? Co z automatyczną kwarantanną po skierowaniu na test?

Wielkanoc w 2021 r. – dni wolne od pracy

Wielkanoc w 2021 r. oznacza dni wolne od pracy. Na ile dni wolnych mogą liczyć pracownicy? Kto może pracować w sklepie w Święta Wielkanocne?

Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka – RPD wnosi o podwyżkę

Zasiłek pielęgnacyjny z podwyżką i coroczną waloryzacją? O takie zmiany wystąpił do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Rzecznik Praw Dziecka.

Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r.

Czy negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov-2 zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne? Ważne zmiany w tym zakresie obowiązują od 30 marca 2021 r.

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących zawiera rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - wypłaty z ZUS [AUDIO]

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ZUS wypłaca tysiącom osób uprawnionych. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek.

Konstytucja a prawo unijne - wniosek premiera do TK

Wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Jak napisać odwołanie do przedszkola (wzór)

Jak napisać odwołanie do przedszkola? Prezentujemy prosty wzór oraz informacje dla rodziców, których dziecko nie dostało się do publicznej placówki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje po 28 marca 2021 r. Do kiedy został przedłużony? Kto może skorzystać z zasiłku?

Jazda pod wpływem alkoholu – złagodzenie odpowiedzialności

Jazda pod wpływem alkoholu z możliwością złagodzenia odpowiedzialności? Wymiar kary może się zmieniać m.in. w zależności od stopnia zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.

Nowe obostrzenia i pandemia - jak pracują sądy?

Czy nowe obostrzenia i trzecia fala zakażeń wypłynęły na pracę sądów? Niektóre z nich wprowadziły zarządzenia o możliwości lub odwołaniu posiedzeń.

Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku?

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2021 roku? O której godzinie przestawiamy zegarki? Z jakich przepisów wynikają zmiany czasu w Polsce?

Spis powszechny w 2021 r. – kara

Spis powszechny ruszy w kwietniu 2021 r. Jaka kara grozi za odmowę wykonania obowiązku statystycznego? Czy tegoroczny spis jest obowiązkowy?

REKLAMA