REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłaty 500 plus w 2021 r.

Wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 r. uzależnione są od terminu złożenia wniosku. W jakim terminie najkorzystniej jest zawnioskować o wsparcie?

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czy rozwód cywilny ma wpływ na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czym różni się pozew rozwodowy od skargi powodowej?

Bezpłatny zakaz konkurencji po ustaniu umowy

Czy bezpłatny zakaz konkurencji po ustaniu umowy o świadczenie usług jest wiążący? Warto przeanalizować przepisy Kodeksu cywilnego oraz orzecznictwo.

500 plus dla niesamodzielnych 2021 - nowy próg dochodowy

Świadczenie "500 plus dla niesamodzielnych" od 1 marca 2021 r. przysługuje, gdy próg dochodowy nie przekracza kwoty 1772,08 zł brutto. Czy konieczny jest nowy wniosek?

REKLAMA

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Uchwała SN w sprawie kredytów frankowych – co może zmienić? Czy warto czekać z pozwem?

Kredyty we franku - uchwała SN. Sąd Najwyższy zmienił datę posiedzenia z 25 marca na 13 kwietnia br. na którym Sąd rozpozna wniosek Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie sądów powszechnych, na gruncie kredytów powiązanych kursem franka szwajcarskiego. Jak poinformował SN, przesunięcie spowodowane jest pobytem w szpitalu pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Manowskiej, która ma prowadzić to posiedzenie. Czy warto czekać z pozwem do czasu wydania owej uchwały?

Ślub online w 2021 r. – czy możliwy?

Ślub online w 2021 r. to rozwiązanie, które może interesować wielu przyszłych małżonków. Czy taka forma zawarcia małżeństwa jest jednak możliwa?

Co z kościołami w Święta Wielkanocne 2021?

Co z kościołami w Święta Wielkanocne w 2021 roku? Czy rząd przewiduje dodatkowe restrykcje? O planowanych zaleceniach mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

REKLAMA

Orzeczenia TSUE a frankowicze - analiza Rzecznika Finansowego

Orzeczenia TSUE z 2020 r. w odniesieniu m.in. do frankowiczów przeanalizował Rzecznik Finansowy. Dlaczego są one istotne dla spraw klientów podmiotów rynku finansowego?

500 plus w 2021 r. - wniosek papierowy od kwietnia

Papierowy wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 r. złożymy już w kwietniu. Gdzie składa się wnioski? Jakie dane zawierają?

Renta socjalna w 2021 r.

Renta socjalna w marcu 2021 r. została zwaloryzowana podobnie jak inne świadczenia emerytalno-rentowe. Ile obecnie wynosi?

Sędziowie pokoju - projekt ustawy

Sędziowie pokoju według projektu ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości mają odciążyć sądy powszechne. Kto będzie mógł zostać sędzią pokoju?

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie uregulowane jest przez liczne przepisy prawne. Jak zabezpieczone są prawa rodziców do przekazywania dzieciom systemu wartości zgodnych z ich przekonaniami?

Cyfrowy Zielony Certyfikat - projekt

Cyfrowy Zielony Certyfikat nazywany jest paszportem szczepionkowym. Projekt dokumentu przedstawiła Komisja Europejska.

Święta Wielkanocne 2021 - obostrzenia

W Święta Wielkanocne 2021 r. obostrzenia przewidziane wcześniej dla 4 województw mają obowiązywać na terenie całego kraju. Co się zmieni?

Czy można obciążyć pracownika zwrotem kosztów umundurowania strażnika miejskiego

Straż miejska obciąża zwalniających się pracowników kosztami elementów umundurowania niepodlegających zwrotowi, np. koszul, butów itp. Traktujemy to jako odszkodowanie z uwagi na brak możliwości wykorzystania przez jednostkę tych elementów umundurowania w przyszłości. Elementy umundurowania, za które pracownicy są obciążani, przechodzą na ich własność. Czy postępujemy prawidłowo? - pyta Czytelnik z Legionowa.

Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany

Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?

Zakaz przemieszczania się – SN uznał kasacje RPO

Zakaz przemieszczania się był wprowadzony w ubiegłym roku na początku pandemii. SN uznał, iż ograniczenia z wiosny 2020 r. rażąco naruszały prawo.

Postępowanie kościelne to nie rozwód kościelny

Postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest analogiczne do rozwodu. Dlaczego? Jakie obowiązki mają małżonkowie?

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Do kiedy przysługuje obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy? W jakich sytuacjach jest wypłacany? Ile wynosi?

Teleporady od 16 marca 2021 roku

Teleporady od 16 marca 2021 roku poza określonymi wyjątkami nie można narzucić pacjentowi. Co się zmieniło?

Emerytura tylko na konto od 2022 roku?

Emerytura na konto od 2022 roku to jedno z rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kogo obejmą zmiany?

E-sport z brakiem adekwatnych regulacji prawnych

E-sport prawnie nie jest wystarczająco uregulowany. Jakie wyzwania stoją przed prawnikami? Jak rozwija się e-sport w czasie pandemii?

Tajemnica telekomunikacyjna w postępowaniu cywilnym

Tajemnica telekomunikacyjna w postępowaniu cywilnym nie jest już twierdzą nie do zdobycia. Czy jesteśmy świadkami początku końca jej nienaruszalności?

Wielkanoc 2021 – czy będą obostrzenia?

Wielkanoc w 2021 roku już niedługo. Czy będą obostrzenia? Jakie obecnie funkcjonują zasady bezpieczeństwa?

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza cieszy się sporą popularnością głównie ze względu na szybkość takiej procedury. Jakie są koszty?

Historia rachunku bankowego zmarłego bez tajemnic dla spadkobiercy?

Historia rachunku bankowego to coraz częściej historia naszego życia. Czy spadkobierca ma nieskrępowany dostęp do wyciągu z rachunku zmarłego?

Akcja "Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci"

Akcja "Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci" ruszy 15 marca w Światowy Dzień Konsumenta i potrwa tydzień. Na czym będzie polegała?

Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO

Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy naruszeniem zakazu przemieszczania się? Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kolejną kasację dotyczącą ubiegłorocznych obostrzeń.

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne - MS proponuje zakaz

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne ma być zakazana. Wprowadzenie takiego zakazu proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

TK o przymusowym leczeniu skazanego uzależnionego od alkoholu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przymusowe leczenie skazanego uzależnionego od alkoholu jest zgodne z konstytucją. Co to oznacza?

Kto musi nosić maseczkę a kto nie? Zasada, wyjątki, kary

Kto musi nosić maseczkę? Nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki (aktualnie przedłużony do 28 marca 2021 r.) wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 367 i 415), zmienionego rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 marca 2021 r. (Dz. U. poz. 436). Kto musi nosić maseczkę? Kto nie musi nosić maseczki? Kiedy można (chwilowo) zdjąć maseczkę? Grzywna do 500 zł za brak maseczki?

Bon turystyczny w 2021 roku

Bon turystyczny przysługuje również w 2021 roku. Ile wynosi? Jak wykorzystać bon na wakacje? Do kiedy przysługuje świadczenie?

Lockdown: mazowieckie i lubuskie

Lockdown w województwie mazowieckim i lubuskim będzie obowiązywał podobnie jak w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Od kiedy?

Szczepienia ozdrowieńców przeciw COVID-19 po zmianach

Szczepienia ozdrowieńców przeciw COVID-19 to jedna z kwestii, które zmienionych nowelizacją rozporządzenia dotyczącego ograniczeń epidemicznych.

Rodzaje mandatów karnych

Rodzaje mandatów karnych zostały określone w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Czym się różnią?

Adwokat kościelny - działalność procesowa

Adwokat kościelny jest gwarantem praktycznego skorzystania z przysługującego stronom prawa do obrony. Jak w praktyce może wyglądać jego pomoc?

Na co skarżyli się konsumenci w 2020 roku?

Na co skarżyli się konsumenci w 2020 roku? Ubiegły rok podsumowało Europejskie Centrum Konsumenckie działające przy UOKiK.

Fundusz alimentacyjny – kryterium dochodowe z waloryzacją

Fundusz alimentacyjny z kryterium dochodowym podlegającym waloryzacji zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd. Co jeszcze ma się zmienić?

Teleporada - zmiany w marcu 2021 r.

Teleporada jeszcze w marcu 2021 r. nie będzie standardem w kilku przypadkach. Chodzi m.in. o dzieci do 6. roku życia. Co jeszcze się zmieni?

Czternasta emerytura w 2021 r. - ustawa podpisana

Czternasta emerytura w 2021 r. ma być wypłacana jesienią. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą świadczenia dla emerytów i rencistów.

Co z wyjazdami do sanatorium w 2021 roku?

Co z wyjazdami do sanatorium w 2021 r.? Kiedy uzdrowiska wznowią działalność? Czy wzrosną opłaty za pobyt?

Teściowa dziedziczy - kiedy i czy da się tego uniknąć?

Teściowa dziedziczy po zmarłym małżonku w określonych przypadkach. W jakich? Co zrobić, żeby uniknąć zaskakujących sytuacji? Notariusze przypominają o ważnych zasadach. W rodzinie bowiem bywa różnie.

Zmiany w obostrzeniach od 13 marca 2021 r.

Zmiany w obostrzeniach od 13 marca 2021 r. zostały przedstawione przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakich regionów dotyczą?

Jak Polak wybiera ubezpieczenie? Fakty i mity

Wybierając ubezpieczenie pojazdu możemy natknąć się na wiele opcji pakietowych, zawierających rozwiązania, których zadaniem jest zabezpieczenie nas na wypadek różnych nieprzyjemnych sytuacji. Pakiet asisstance, ubezpieczenie na wypadek rozbicia szyby czy może dodatkowe zabezpieczenie podczas wakacji? Opcji jest wiele i czasami ciężko stwierdzić, co będzie nam tak naprawdę potrzebne. Ale czy Polacy są w ogóle zainteresowani usługami dodatkowymi?

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? [AUDIO]

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć rehabilitację leczniczą? Kto pojedzie jako pierwszy?

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej?

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej? Kiedy do spadku z ustawy będzie uprawniony małżonek, a kiedy rodzice? Zasady zostały określone w Kodeksie cywilnym.

„Rozwód kościelny” a sakrament święceń [WYWIAD]

Czy tzw. rozwód kościelny jest możliwy z powodu przyjęcia sakramentu święceń? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Jak konsument może pozbyć się długów?

Jak konsument może pozbyć się długów? Co w chwili utraty lub zatrzymania się płynności finansowej? W pandemii wiele osób ma problemy finansowe.

Upadłość konsumencka – rośnie liczba wniosków

Upadłość konsumencka jest coraz częściej orzekana przez sądy. Jak wygląda procedura? Czym skutkuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

REKLAMA