REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komisja Wenecka: nie można zbiorowo usunąć sędziów powołanych w Polsce po 2018 r. [Treść opinii] Możliwa tylko indywidualna weryfikacja przez organ niezależny od rządu

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, oceniła, że nie można, bez indywidualnej oceny, usunąć wszystkich sędziów powołanych wadliwie w Polsce po 2018 roku. To główna teza opinii przyjętej 12 października 2024 r. podczas obrad w Wenecji i opublikowanej 14 października 2024 r. wieczorem. Publikujemy odnośnik do pełnej wersji tej opinii.

Jednak nie będzie można kupić alkoholu na jednym z popularnych portali sprzedażowych

Spółka Allegro podała w komunikacie, że wstrzymuje pilotaż sprzedaży alkoholu. Zapowiedź wprowadzenia takiego asortymentu do sprzedaży pojawiła się kilkanaście dni temu. 

Renta wdowia w 2025 r. Dla kogo, kiedy złożyć wniosek, jaka kwota?

Renta wdowia w 2025 r. Dla kogo, kiedy złożyć wniosek, jaka kwota? Ustawa zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Kiedy rozpocznie się wypłata tzw. renty wdowiej? Kiedy będzie można składać wnioski?

Nie dla przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawność w X 2024 r.? Nowelizacja nie pomogła?

W artykule opisujemy sytuacje, o których informują nas czytelnicy portalu Infor.pl. Rodzice niepełnosprawnych nastolatków pobiegli do WZON z najnowszą nowelizacją przepisów o przedłużaniu orzeczeń. I odbili się od ściany. Nie udało im się przedłużyć ważności orzeczeń o niepełnosprawności osób w wieku 17 lat. Bo orzeczenia te - choć przedłużane - są formalnie dla osób w wieku do 16. roku życia. Ostatnia nowelizacja miała rozwiązać ich problemy. Nic nie zmieniła?

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji trafił do konsultacji

Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji trafił do konsultacji społecznych. Ustawa ma uregulować na polskim rynku wykorzystanie i rozwój sztucznej inteligencji.

Ważna informacja dla rolników. Stawki i wypłaty płatności bezpośrednich

Już od dzisiaj, 16 października, rozpoczyna się przekazywanie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, obejmujących również ekoschematy obszarowe. Decyzja ta stała się możliwa dzięki wcześniejszemu ustaleniu stawek dla płatności bezpośrednich w roku 2024. Oto szczegóły. 

Program Aktywny Rodzic: Ponad 300 tys. wniosków złożonych do ZUS. Jedno świadczenie jest szczególnie popularne

1 października 2024 r. ruszył program Aktywny Rodzic. Od tego dnia rodzice dzieci do lat 3 mogą składać wnioski o świadczenia. Do ZUS trafiło już ponad 300 tys. wniosków. Które świadczenie jest najpopularniejsze?

ZUS: do końca października trwają Dni Seniora 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tegorocznej edycji Dni Seniora. Są to wydarzenia organizowane przez ZUS i dedykowane seniorom. W całej Polsce jest to ok. 400 wydarzeń odbywających się na terenie wszystkich oddziałów ZUS.

REKLAMA

Rewolucja w dostępie do napojów alkoholowych w Polsce – znamy już założenia projektu ustawy Ministerstwa Zdrowia

W dniu 14 października 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia zapowiadanego już wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt ten, ma stanowić odpowiedź na zdiagnozowane problemy dotyczące dostępu do napojów alkoholowych w Polsce.

Opiekujesz się chorym rodzicem? Masz prawo do zwolnienia od pracy, ale to nie wszystko z czego można skorzystać

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Świadczenie pielęgnacyjne czy emerytura. Czy opiekun ma prawo wyboru?

W sytuacji, gdy emerytura oraz świadczenie pielęgnacyjne mogą się okazać podstawowym źródłem wsparcia finansowego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, pojawia się pytanie: czy możliwe jest połączenie tych dwóch form pomocy? Czy opiekunowie mogą jednocześnie korzystać z emerytury oraz świadczenia pielęgnacyjnego? 

5 000 złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wnioski o wypłatę środków trzeba złożyć do 29 listopada 2024 r.

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 5 tysięcy złotych w ramach tzw. bonusu frekwencyjnego. Nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie 19 października 2024 r., zmieniła zasady przyznawania tej formy dofinansowania. Wnioski można składać do 29 listopada 2024 r., a środki mają zostać wypłacone do 31 grudnia 2024 r. 

ZUS uruchomił punkty mobilne – można składać wnioski o świadczenie

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą ubiegać się o wsparcie w postaci świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać przez internet, w placówkach ZUS lub w uruchomionych przez ZUS punktach mobilnych.

Kobieta poszukiwana od 6 lat listem gończym za niepłacenie alimentów została złapana

Po 6 latach udało się złapać poszukiwaną listem gończym. Kobieta uchylała się od płacenia alimentów. Została zatrzymana przez żagańską policję. 

Nowa płaca minimalna - powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym

Pojawią się istotne zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.

Rzecznik MŚP: Świadczenie interwencyjne nie dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców?

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, apeluje o zapewnienie wsparcia wszystkim poszkodowanym w wyniku powodzi firmom. Przepisy dotyczące świadczenia interwencyjnego mogą uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania wielu podmiotom dotkniętym klęską żywiołową.

Duże zmiany nie tylko w podatku od nieruchomości. Także w opłacie uzdrowiskowej

Rząd wprowadził projekt nowelizacji przepisów dotyczących podatku rolnego, podatków i opłat lokalnych oraz opłaty skarbowej. Projekt, który ma na celu przede wszystkim uszczegółowienie zasad opodatkowania nieruchomości i opłat uzdrowiskowych, został przekazany pod obrady parlamentu. Oto szczegóły. 

Marsz Niepodległości nie przejdzie przez Warszawę 11 listopada? Ratusz nie wydał pozwolenia

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie dostało w tym roku pozwoleń od ratusza na zorganizowanie 11 listopada na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. 

3 główne powody rozwodów w Polsce

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? Co Polacy wskazują jako główny powód w powód rozpadu małżeństwa w pozwie rozwodowym? Sprawdzamy. 

5 świadczeń dla niepełnosprawnych w 2025 r. Na jedno z nich wniosek możesz wysłać wcześniej, ale wypłata z wyrównaniem od stycznia będzie dopiero w maju 2025 r.

5 świadczeń dla niepełnosprawnych w 2025. Na jedno z nich wniosek możesz wysłać wcześniej, ale wypłata z wyrównaniem od stycznia będzie dopiero w maju 2025 r. Które ze świadczeń podlegają waloryzacji i od 1 marca 2025 r. zostaną podwyższone?

Zarząd Poczty Polskiej chce zrównania pensji minimalnej w spółce z płacą minimalną

Zarząd Poczty Polskiej przedstawił właśnie projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, proponuje w nim zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej. Tak wynika z opublikowanego komunikatu Poczty Polskiej.

Idą zmiany w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Jakie są nowe propozycje rządu?

Rząd zauważył, że występują trudności z zapewnieniem opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Mamy więc nowe propozycje. Zmiany mają polegać m.in. na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

Jakie są prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi? Jak w tym zakresie wspiera powodzian nowa ustawa?

W wyniku wrześniowej powodzi stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. Realnie powódź dotknęła 57 tys. osób, które nadal usuwają jej skutki ze swoich domów czy miejscowości. Warto wiedzieć, jak w tym zakresie wspiera powodzian ustawa, określająca prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje? Jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi? Przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy? Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? 

Świadczenie dla osób, które nie podjęły zatrudnienia lub z niego zrezygnowały. Jakie warunki należy spełnić, żeby je otrzymać?

Nawet o 1780,96 zł miesięcznie mogą ubiegać się osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w razie braku dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

1500 złotych dla seniorów, niezależnie od emerytury. Od października 2024 roku ich sytuacja finansowa ma szansę się poprawić. Od czego to zależy? Sprawdź zasady.

Dodatkowe 1500 zł dla seniorów już w październiku 2024. Niezależnie od emerytury. To może poprawić ich sytuację finansową i przyczynić się do przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego. Komu przysługuje?

Przesuwamy wskazówki zegarów. Ktoś pośpi dłużej, a ktoś inny zarobi więcej. Przed nami zmiana z czasu letniego na zimowy. Sprawdź zasady na 2024 rok.

Kiedy w 2024 roku przesuniemy wskazówki zegarów po raz drugi? W związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy jedni będą spali dłużej, a drudzy zarobią więcej. Sprawdź, jak będzie rozliczany czas pracy dla pracowników pracujących w nocy.

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązkowy system kaucyjny dla placówek handlowych powyżej 200 m2 [sklepy zachęcają: ​1 butelka = 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł + wartość kuponu rabatowego]. Co z nakrętkami?

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązkowy system kaucyjny dla placówek handlowych powyżej 200 m2. Duże sieci sklepów zachęcają np. taką reklamą: ​1 butelka = 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł + wartość kuponu rabatowego. My pytamy, ale jak mają funkcjonować butelkomaty, co z nakrętkami?

800 zł plus 1000 zł plus 1500 zł po urodzeniu dziecka. Trzeba złożyć trzy wnioski żeby dostać te świadczenia do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia

800 zł plus 1000 zł plus 1500 zł po urodzeniu dziecka. Trzeba złożyć trzy wnioski żeby dostać te świadczenia do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Sprawdź, które ze świadczeń przysługują przed 1 rokiem życia dziecka.

4 świadczenia dla rodzin w 2024 i 2025

4 świadczenia dla rodzin w 2024 i 2025. Niektóre z poniższych świadczeń przysługują niezależnie od dochodu w rodzinie. Jedno ze świadczeń przysługuje raz w roku, inne są wypłacane co miesiąc. Sprawdź, co zrobić, by uzyskać określone świadczenia.

MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. 1 112 zł, 2 000 zł, 2 700 zł rocznie. 11 świadczeń zwolnionych z PIT

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym? MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. 1 112 zł, 2 000 zł, 2 700 zł rocznie. 11 świadczeń zwolnionych z PIT

Bezpieczeństwo rodzących zagrożone w związku z likwidacją porodówek – czy kobiety będą musiały pokonywać dziesiątki kilometrów, żeby dojechać do najbliższego szpitala?

Planowana przez Ministerstwo Zdrowia reforma systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), która zakłada likwidację porodówek, które nie odbierają rocznie min. 400 porodów, była w dniu 8 października 2024 r. przedmiotem burzliwych dyskusji podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej. W projekcie tym, dyrektorzy szpitali powiatowych, dostrzegają istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia rodzących kobiet. 

500 złotych mandatu za palenie na balkonie lub w oknie. Od kiedy? I kto będzie za to karał? Spór o dym papierosowy wchodzi w kolejną fazę

500 złotych mandatu za palenie na balkonie lub w oknie. Kto będzie mógł karać i od kiedy? Spór o dym papierosowy wchodzi w kolejną fazę, a wciąż nie wiadomo, czyje prawa są ważniejsze – palaczy, czy niepalących?

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

SN: Wpis w księdze wieczystej nie cieszy. Ale przerywa bieg zasiedzenia [wzór, przykład]

Wpis w księdze wieczystej z roszczeniem wierzyciela, to bez zawsze dla właściciela nieruchomości przykra rzecz. Ale taka sytuacja może jednocześnie ucieszyć - broni potencjalnie przez zasiedzeniem. Wpis w księdze wieczystej nieruchomości to pośrednia wskazówka na to, że wierzyciel uważa za właściciela nieruchomości nie jej aktualnego posiadacza (starającego się o jej zasiedzenie), a rzeczywistego właściciela (wskazanego w akcie notarialnym i księdze wieczystej).

NSA: Postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić? I dlaczego mu się nie udało.

RPO i MSWiA: Przenosiny między służbami mundurowymi. Nie można się przenieść do straży pożarnej

Funkcjonariusze Służby Więziennej dziś nie mogą przenieść się do policji i Straży Granicznej.

WSA: Staruszek 86 lat i dziecko 3 lata. Opieka jest tożsama. MOPS wypłaci świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł

Sąd porównał opiekę nad staruszkiem do opieki nad dzieckiem. To, że dziecko może wykonać samodzielnie niektóre czynności, nie oznacza, że matka może zostawić dziecko bez opieki. Podobnie jest z opieką nad nieporadną, starszą osobą. Nikt nie kwestionuje obowiązku stałej obecności matki przy dziecku, które umie sobie zawiązać buty, skorzystać z toalety, ubrać się, zrobić samodzielnie herbatę. Tymczasem gminy kwestionują konieczność stałej opieki nad niedołężnym staruszkiem poprzez wykazanie, że staruszek 86 lata może sam zrobić te wszystkie czynności.

Rodzice już nie zrobią zdjęcia w szkole. Dzień Nauczyciela jednak z prezentami, ale za to bez zdjęć? MEN nie zdążył z kontrolami, a MS wydał jasne wytyczne.

Rodzicu, już nie zrobisz zdjęcia na szkolnej uroczystości. Dzień Nauczyciela jednak z prezentami, ale za to bez zdjęć? Kto dopilnuje przestrzegania tych zasad wynikających z ministerialnych wytycznych?

WSA o starym świadczeniu pielęgnacyjnym 2988 zł. Staruszek (87 lat), MOPS, wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sądy bronią staruszków pozbawionych świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS ignorują korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wszyscy już wiedzą, że jak się ignoruje wyrok TK, to zapewne przez neosędziów. W 2014 r. nie było jednak tego problemu. Więc gminy nie mogą twierdzić, że nie wykonując tego wyroku z uwagi na obecny spór polityczny wobec TK. Postępowanie urzędników jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę stanowisko WSA i NSA - sędziowie w dziesiątkach wyroków uznają moc wyroku TK z 2014 r. 

Ekspertka: zawieszenie prawa do azylu jest niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka; prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18

Pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu jest krótkowzroczny, niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka - powiedziała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek odnosząc się do zapowiedzianej przez premiera strategii migracyjnej.

Emeryci żądają od rządu zmian. Przeliczanie kapitału emerytalnego. Niekorzystne tablice dalszego trwania życia GUS

Emeryci chcą mieć do wyboru aż trzy momenty przeliczenia kapitału emerytalnego na emeryturę na podstawie tablic emerytalnych GUS. Zły wybór tego momentu powoduje spadek emerytury. Posłanka mówi o obniżce emerytur przez tablice trwania życia GUS aż o 7,2%. To jej zdaniem "kara" za to, że emeryci uwierzyli w to, że opóźnienie o rok przejścia na emeryturę spowoduje jej zwiększenie. Na końcu artykułu negatywna odpowiedź rządu w pliku PDF (całość do ściągnięcia na komputer).

Premier: zredukujemy do minimum nielegalną migrację w Polsce; jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

Świadczenie wspierające: Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę wojewódzki zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? Jak określa się słynny poziom potrzeby wsparcia?

Sąd: ZUS jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych emerytowi [Waloryzacja, ponowne przeliczenie]

Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 2 kodeksu postępowania cywilnego przyznał emerytowi prawo do wypłaty odsetek od decyzji ZUS ponownie ustalającej wysokość emerytury. ZUS zagubił pieniądze emeryta. I nie chciał zapłacić z własnej woli odsetek. Pieniądze przeleżały kilka lat na jakimś dziwnym subkoncie.

Koniec z alkotubkami, sprzedażą alkoholu w nocy na stacjach benzynowych i nie tylko. Rewolucja w sprzedaży alkoholu w czterech punktach

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Policjanci chcą 15% podwyżki i kilku innych zmian - zaczęli protest. Pouczenia zamiast mandatów, strajk włoski i niekorzystanie z prywatnych telefonów

Związkowcy z policyjnej "Solidarności" poinformowali, że w związku z brakiem odpowiedzi na ich postulaty, rozpoczęli w poniedziałek akcję protestacyjną, tzw. strajk włoski, polegający m.in. na skrupulatnym prowadzeniu niektórych czynności.

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

REKLAMA