REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Eksmisje w 2022 roku. Zakaz eksmisji zniesiony - brakuje lokali socjalnych i tymczasowych

Zniesienie zakazu eksmisji oznacza powrót do rozwiązań funkcjonujących przed pandemią COVID-19. Jedyną różnicą będzie specyficzny status Ukraińców, którym użyczono mieszkań. W czasie pandemii utrzymał się spory niedobór mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych, który teraz będzie spowalniał uwolnione eksmisje. Z powodu eksmisji w całym kraju na pomieszczenia tymczasowe i lokale socjalne czeka około 60 000 gospodarstw domowych.

Wakacje kredytowe w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom

Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom, to kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podwyżka stóp procentowych NBP to szansa dla frankowiczów. Dlaczego?

Wysokie stopy procentowe utrudniają zaciągnięcie kredytu i powodują wzrost rat. Zdecydowana większość kredytobiorców jest przejęta tym faktem. Paradoksalnie, jak się okazuje, jest grupa osób, która może na tym skorzystać - frankowicze. Jak to możliwe?

Bon turystyczny - do kiedy?

Do kiedy rodzice mogą wykorzystać bon turystyczny? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie i najważniejszych zasadach.

REKLAMA

Odwołanie stanu epidemii w Polsce – pojawił się projekt rozporządzenia

Rozporządzenie w sprawie odwołania stanu pandemii w Polsce znosi przepisy wprowadzone ogłoszeniem pandemii. Od kiedy i co ulegnie zmianie?

Las w słoiku - jak nie złamać prawa?

Czy las w słoiku może wiązać się z zagrożeniem dla przyrody i konsekwencjami karnymi? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że niektóre mchy i porosty są pod ochroną.

UE/ Szefowa KE za zmianą traktatów europejskich, odejściem od zasady jednomyślności

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się w poniedziałek za zmianą traktatów europejskich i za rezygnacją z zasady jednomyślności w głosowaniach dotyczących kluczowych kwestii w Radzie UE

Wynagrodzenie asystenta sędziego w 2022 r. – zmiany

Ile po zmianach wynosi wynagrodzenie zasadnicze asystenta sędziego? Jakie dodatki przysługują asystentom sędziów?

REKLAMA

Wakacje w Turcji 2022. Ułatwienia dla Polaków, Rosjan, Niemców i Francuzów

W zeszłym roku, mimo pandemii, na wakacje w Turcji zdecydowało się prawie 4,7 mln Rosjan. Władze tureckie liczyły, że w 2022 roku będzie ich znacznie więcej, a turystyka wreszcie się ożywi po kryzysie spowodowanym COVID-19. Po wybuchu wojny pojawiły się obawy, że ograniczenia w płatnościach i podróżach, spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję, sprawią, że liczba turystów z tego kraju gwałtownie spadnie. Turcja znalazła jednak rozwiązania, dzięki którym będzie można obejść zakazy i umożliwić Rosjanom wypoczynek. Na spore ułatwienia mogą także liczyć Polacy, Niemcy i Francuzi.

Dorobek artystyczny a wymiar kary

Czy dorobek artystyczny oraz zasługi dla kultury i sztuki mogą stanowić okoliczność łagodzącą przy wymiarze kary?

Nowelizacja ustawy zobowiązującej gminy do zapewnienia lokali zamiennych w związku z remontem budynku z podpisem Prezydenta

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami wydłuża o 3 lata obowiązek ciążący na gminie o zapewnieniu najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku, który jest w złym stanie technicznym i wymaga opróżnienia.

Zawodowe egzaminy prawnicze 2022 - kiedy się rozpoczynają i ile czasu potrwają

Od 10 do 13 maja 2022 r. na terenie całej Polski będą odbywały się egzaminy prawnicze - adwokacki i radcowski. Ile osób ma zamiar do nich przystąpić?

Sędzia TK Wyrembak: cele oświadczeń majątkowych sędziów mogą być realizowane bez ich upubliczniania

Cele, jakim służyć ma praktyka składania oświadczeń majątkowych przez sędziów, mogą być całkowicie realizowane bez upubliczniania treści tychże oświadczeń, bez wyzuwania sędziów Trybunału i sądów powszechnych, oraz ich bliskich, z ich prywatności - uważa sędzia TK Jarosław Wyrembak.

Nowy standard telewizji - kolejny etap 23 maja 2022 r.

Na 23 maja 2022 r. zaplanowano uruchomienie nowego standardu telewizji w kolejnych regionach. Jakie części kraju zostaną objęte zmianą?

UOKiK o zagrożeniach na placu zabaw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował serwis edukacyjny o bezpieczeństwie placów zabaw.

Dalszy wzrost liczby szkód katastroficznych w 2022 r.?

Zdaniem przedstawicieli branży ubezpieczeniowej ten rok może przynieść dalszy wzrost liczby szkód katastroficznych. Coraz częstsze doniesienia o zniszczeniach spowodowanych złą pogodą prowadzą do wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami mienia.

Dyrektywa Omnibus - kiedy nowe przepisy?

Unijna dyrektywa Omnibus powinna zacząć obowiązywać od 28 maja 2022 r. Co to oznacza dla konsumentów i przedsiębiorców?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej , które stały się niewypłacalne.

Rada Polityki Pieniężnej ósmy raz z rzędu podnosi stopy procentowe NBP - o ile tym razem?

Ósma podwyższa stóp procentowych była niższa niż przewidywania ekonomistów - RPP podwyższyła stopę referencyjną o 75 pb do 5,25 proc.

Parlament Europejski przyjął rezolucję dot. KPO; nie ma ona skutków prawnych jednak 24 mld euro oddalają się

W rezolucji przyjętej w czwartek Parlament Europejski wezwał Komisję Europejska, by nie aprobowała krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. "Walka przeciw Polsce to działanie na rzecz Putina!" - skomentowała rezolucję na Twitterze była premier RP, a obecnie europosłanka PiS, Beata Szydło. Rezolucje PE nie mają skutków prawnych.

Jak zgłosić zgubienie dowodu osobistego przez Internet?

Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego do urzędu gminy możliwe jest na dwa sposoby: osobiście, bądź przez Internet. Jak to zrobić przez Internet?

Czternasta emerytura czy druga waloryzacja? [BADANIE]

Co seniorzy powinni otrzymać: czternastkę czy drugą waloryzację? Oto wyniki sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu".

Rezygnacja z obowiązkowych rodzinnych postępowań informacyjnych

Ministerstwo sprawiedliwości pod naporem krytyki ze strony ekspertów wycofuje się z najbardziej kontrowersyjnego elementu szykowanej nowelizacji przepisów dotyczących rozwodów.

Liczba rozwodów w Polsce. Wzrosła od wybuchu pandemii?

Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w pierwszym kwartale br. wpłynęło do nich łącznie blisko 19,9 tys. pozwów rozwodowych, czyli niemal tyle samo co rok wcześniej. Jak przewidują eksperci, w kolejnych latach raczej nie czeka nas plaga rozwodów, jak wcześniej zapowiadali niektórzy specjaliści z rynku. Ich liczba będzie wręcz maleć, ponieważ coraz rzadziej są zawierane małżeństwa. Następnym powodem będzie niestety ekonomia.

Projekt zmiany Prawa wodnego przyjęty przez rząd

Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych - zakłada m.in. projekt nowelizacji Prawa wodnego, który został w środę przyjęty przez rząd.

Ślub cywilny - przysięga

Jak brzmi przysięga w urzędzie stanu cywilnego? W jaki sposób prawo reguluje kwestie dotyczące składania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński?

Egzamin maturalny

Egzamin maturalny, matura, świadectwo dojrzałości.

W środę na Radzie Ministrów informacja nt. realizacji Krajowego Planu Odbudowy

Informacja na temat aktualnego stanu realizacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) zostanie przedstawiona w środę na posiedzeniu rządu. Czy Polska otrzyma 24 mld euro?

Skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej

Perspektywa ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej dla wielu jest przerażająca, dlatego w toku postępowania sądowego zazwyczaj takie osoby zaciekle walczą o utrzymanie pełnej władzy rodzicielskiej nad swym dzieckiem. Niestety często jednak brakuje stronie sensownych argumentów w tym zakresie, jak również wiedzy z czym ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej tak naprawdę się wiąże.

Prezydent podpisał nowelę wydłużającą termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację specustawy pomocowej, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Regulacja pozwoli też samorządom na weryfikowanie wniosków o świadczenie w utworzonej w tym celu bazie danych

Jak przewieźć rowem pociągiem?

Jakie są zasady przewozu rowerów w polskich pociągach? Urząd Transportu Kolejowego przygotował zestawienie zasad przewozu rowerów.

Większość Polaków spodziewa się wzrostu cen [BADANIE]

Sytuacja materialna większości Polaków pogorszyła się bardziej niż spodziewali się rok temu. Tak wynika z raportu „Konsument w warunkach niepewności” domu mediowego MediaHub i Instytutu Badań Pollster.

Stan epidemii w Polsce - do kiedy?

Stan epidemii zostanie zniesiony w połowie maja 2022 r. Co ze stanem zagrożenia epidemicznego? O szczegółach poinformował PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Maseczki w aptekach i przychodniach - do kiedy?

Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie wydłuża obowiązek zakrywania ust i nosa w aptekach, przychodniach i szpitalach.

Sejm za nowelą ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

W czwartek Sejm znowelizował jednogłośnie ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników, zgodnie z którą rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

Reklamacja

Reklamacja jest prawem konsumenta do podważenia określonej przez producenta zgodności opisu zakupionego przedmiotu, bądź usługi ze stanem faktycznym, jeżeli wykryje wadę.

Dofinansowanie do odbiornika cyfrowego DVB-T2 a nadużycia

O dofinansowanie do odbiornika cyfrowego w nowym standardzie mogą ubiegać gospodarstwa domowe, które posiadają trudną sytuację materialną. W praktyce zdarzają się nadużycia.

Świadczenia dla rodzin zastępczych od 1 czerwca 2022 r.

Od 1 czerwca 2022 r. wzrosną świadczenia dla rodzin zastępczych i osób usamodzielnianych. Ile wyniosą?

Przyjęcie komunijne z pożyczką czy bez? [BADANIE]

Co czwarty rodzic jest gotów zapożyczyć się, by zorganizować wystawne przyjęcie komunijne. Krajowy Rejestr Długów zbadał plany rodziców dotyczące uczczenia tego wydarzenia.

"Tarcza Antyinflacyjna" Biedronki pod lupą Prezesa UOKiK

Urząd sprawdza działania marketingowe i warunki udziału w akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Co dokładnie i jakie ma wątpliwości co do akcji promocyjnej?

Źródła gazu w Polsce

Źródła gazu w Polsce. Bieżące uzależnienie Polski od gazu importowanego z Rosji jest znaczące. Ile procent gazu ziemnego w 2021 w Polsce pochodziło z Rosji? Jak Polska poradzi sobie bez gazu z Rosji?

PAŻP: w czwartek kolejne rozmowy ze Związkiem Kontrolerów Ruchu Lotniczego

Rozmowy ze Związkiem Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczą m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. W środę zawarto porozumienie w kwestii postulatów dotyczących bezpieczeństwa. W czwartek rozmowy mają być kontynuowane.

PAŻP zaakceptowała postulaty kontrolerów lotów dotyczące procedur bezpieczeństwa. To jednak nie koniec sporu

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała w środę, że postulaty zgłoszone przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczące procedur bezpieczeństwa zostały zaakceptowane i uzgodniono ich wdrożenie. Do uzgodnienia pozostały kwestie związane z regulaminem pracy i regulaminem wynagradzania.

5 sposobów na obniżenie raty kredytowej

Jak chronić się przed rosnącymi ratami i co można zrobić, aby je obniżyć?

Nowelizacja ustawy wydłużającej termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Nowela pozwoli też samorządom na weryfikowanie wniosków o świadczenie w utworzonej w tym celu bazie danych.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów

Emeryci i renciści otrzymają decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”.

Jakie polisy przydadzą się na majówkę?

Przed majówką wzrasta zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi. Jakie polisy warto wybrać w tym okresie?

Czy przewoźnik powinien zwrócić koszt biletu lotniczego?

Czy przewoźnik powinien zwrócić koszt biletu lotniczego, jeżeli lot się nie odbędzie? Co z ewentualnym odszkodowaniem?

Mieszkanie dla uchodźcy. Czy użyczenie jest lepsze od najmu?

Użyczenie mieszkania uchodźcom z Ukrainy oznacza brak opłat czynszowych, ale nie wyklucza ponoszenia części kosztów przez osoby korzystające z gościny. Użyczenie mieszkania uchodźcy powinno zostać udokumentowane pisemną umową, bo to może np. pomóc w uzyskaniu świadczenia przewidzianego przez rząd. Ustawodawca wprowadził przepisy, które chronią osoby użyczające mieszkanie dla Ukraińców. Pojawiła się jednak też dodatkowa sankcja karna.

Projekt reformy ustroju sądów powszechnych

Projekt reformy ustroju sądów powszechnych trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Jakie są jego założenia?

REKLAMA