REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Członek rodziny nabył własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. O czym pamiętać?

Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie.

Rozliczenie dotacji dla koła gospodyń wiejskich za 2022 tylko do 31 stycznia

Do 31 stycznia 2023 r. koła gospodyń wiejskich muszą rozliczyć się z pomocy przyznanej na prowadzenie działalności statutowej w 2022 r. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki. Jak złożyć takie rozliczenie?

Bezpłatny odbiór elektrośmieci dla mieszkańców Warszawy

Do tej pory mieszkańcy mogli zamówić odbiór elektrośmieci z domu tylko w przypadku większych odpadów – lodówek, pralek oraz telewizorów powyżej 24 cali. Teraz można zamówić odbiór starych lub zepsutych telewizorów i monitorów bez względu na ich wielkość czy wagę - poinformował stołeczny ratusz.

Policyjne patrole narciarskie na stokach. Narciarski Dekalog FIS

Na stokach narciarskich w okresie ferii są obecne policyjne patrole narciarskie. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy policjanci kilka razy interweniowali wobec narciarzy nieprzestrzegających tzw. Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skończyło się na upomnieniach – poinformował PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.

REKLAMA

Abonament RTV – kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłaty abonamentowej za telewizor lub radio

Które osoby są zwolnione z abonamentu RTV? Jakie dokumenty powinny posiadać? Co trzeba zrobić aby skorzystać ze zwolnienia?

Ile wynosi zasiłek stały w 2023 r.?

Jaka jest maksymalna kwota zasiłku stałego w 2023 r.? Komu przysługuje świadczenie?

Vishing, czyli jak oszuści wyłudzają dane podszywając się pod pracowników KNF?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników i pracowników innych instytucji finansowych, czyli vishingiem. Próbują w ten sposób wyłudzić dane umożliwiające przejęcie kontroli nad komputerem.

RPO: Biedniejsze regiony płacą „Janosikowe” na bogatszych

System dopłat bogatszych samorządów na biedniejsze (Janosikowe) jest wadliwy do tego stopnia, że niekiedy wychodzi na odwrót. Warszawa wpłaciła 200 mln za dużo, gdyż schemat kompensacji nie uwzględnia narodowości ukraińskiej.

REKLAMA

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Plury nie odbędą się

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Marka Plury nie odbędą się. Senator Plura zmarł w sobotę 21 stycznia, zatem zgodnie z przepisami, takie wybory musiałyby zostać przeprowadzone najpóźniej w niedzielę 12 lutego. Tak krótki termin nie daje jednak możliwości realizacji wszystkich zadań z kalendarza wyborczego – takie jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

Dzień bez Opakowań Foliowych 23 stycznia

W latach 60-tych minionego stulecia zrewolucjonizowały sposób pakowania, a współcześnie ten „wynalazek” przynosi ogromne szkody zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu. W Dniu bez Opakowań Foliowych zastanawiamy się, czym zastąpić wciąż popularne opakowania z tworzyw sztucznych?

Olej, margaryna i cukier „liderami” drożyzny w 2022 r. Ceny poszły w górę średnio o 19,1 proc. rdr.

INDEKS CEN: W 2022 r. w sklepach było wyjątkowo drogo. Ceny podbijały głównie art. tłuszczowe i sypkie.

Działalność pożytku publicznego

Działalność pożytku publicznego – działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Policja może legitymować obywatela tylko gdy jest podstawa

Policja może legitymować obywatela tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki. Obywatel może odmówić podania swych danych bez konsekwencji prawnych, gdy funkcjonariusz nie ma do tego podstawy prawnej – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Mimo to obywatele skarżą się, że gdy nie stosują się do policyjnych poleceń określonego zachowania się, dostają mandaty i wnioski do sądów o ukaranie za „uniemożliwianie lub utrudnianie” czynności funkcjonariuszy. Powodem ukarania za „niezastosowanie się do polecenia” bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu. 

Błąd pomiaru fotoradaru powinien być uwzględniany przy wystawianiu mandatów

Błąd pomiaru fotoradaru lub innego urządzenia do pomiaru prędkość powinien być uwzględniany w przypadku karania kierowców za niewielkie przekroczenia prędkości – uważa rzecznik praw obywatelskim Marcin Wiącek i postuluje odpowiednie zmiany przepisów w tym zakresie. 

Krajowy System e-Faktur zdejmie z przedsiębiorców obowiązek przechowywania faktur

Krajowy System e-Faktur będzie przechowywał faktury elektroniczne przez 10 lat. Od 2024 r. korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe.

Jak legalnie zatrudnić nianię?

Niektórzy z różnych powodów nie chcą posyłać dzieci do żłobka lub przedszkola. Jak zatrudnić nianię, aby wszystko było zgodnie z prawem?

Organizacja pożytku publicznego

Organizacja pożytku publicznego – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w szczególności fundacja lub stowarzyszenie, która prowadzi działalność pożytku publicznego i spełnia szczególne wymagania określone przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa nową propozycją dla ochotników

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służby wojskowej, który wprowadziła w 2022 r. ustawa o obronie Ojczyzny. Ta forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Profil na PUE ZUS wymaga aktywacji przez płatnika

Profil na PUE ZUS wymaga aktywacji przez płatnika, jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych utworzy mu w styczniu profil techniczny. Nastąpi te w przypadku, gdy płatnik składek do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu.

Projekt nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła już w Sejmie

Rządowy projekt ustawy wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. wpłynął do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie niższej izby parlamentu.

"Energia na wsi", czyli dofinansowanie dla rolników na instalacje OZE nawet do 20 mln zł

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne, wystartuje już 25 stycznia 2023 r. Na jakich zasadach będzie można dostać te pieniądze?

Z babcią i dziadkiem na siłownię? Jak najbardziej!

Dzień Babci i Dziadka 2023. Już 7 na 10 pracowników chciałoby mieć możliwość rodzinnego korzystania ze świadczeń pozapłacowych, takich jak karty sportowe. Trend dbania o najbliższych dotyczy również wsparcia najstarszych członków rodziny, którzy obchodzą swoje święto już w najbliższy weekend. Jak wynika z danych Benefit Systems, niemal połowa aktywnych osób po 60. roku życia chciałaby korzystać z karty, uprawniającej do korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych  

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii się nie sprawdza. O zmiany apelują sami sędziowie i prokuratorzy

– Karanie za posiadanie narkotyków na użytek własny nie jest do końca celowe, bo nie poprawia sytuacji. Nie zmniejsza się ani liczba osób używających narkotyków, ani liczba osób sprzedających – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, współautor raportu „Karanie za posiadanie narkotyków”, z którego wynika, że obecnie obowiązująca w Polsce ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wymaga poprawek. Z jej egzekwowaniem problem mają nawet sami policjanci, sędziowie i prokuratorzy.

e-Urząd Skarbowy - nowe uprawnienia dla komorników

W serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) udostępniono kolejne usługi, składające się na pakiet Konta Komornika. Zautomatyzowany został proces dokonywania zajęć nadpłat i zwrotów przez komorników sądowych oraz ich obsługę w urzędach skarbowych.

CBZC: oszuści e_mailowo podszywają się pod kierownictwo Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni e_maile podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.

NRA apeluje do Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o SN

Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem adwokatów zmiany w niej zawarte nie usuwają dotychczasowych uchybień i wątpliwych konstytucyjnie rozwiązań - poinformowała NRA.

Wakacje kredytowe - ile osób skorzystało w 2022?

Według stanu na koniec grudnia 2022 rządowymi wakacjami kredytowymi zostało objętych 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości. Ilu kredytobiorców skorzystało i na jaką sumę?

Co z wiekiem emerytalnym w Polsce? Rzecznik o planach rządu

Przepisy związane z wiekiem emerytalnym, które wprowadziliśmy, zostawiamy, nie ruszamy ich; Platforma Obywatelska po raz kolejny obiecuje, że też tego nie zrobi, ale to samo obiecywała w 2011 roku przed wyborami - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

SN pierwszy raz uchylił orzeczenie Izby Dyscyplinarnej po wniosku sędziego o wznowienie sprawy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w czwartek po raz pierwszy zdecydowała o uchyleniu orzeczenia swojej poprzedniczki - Izby Dyscyplinarnej - po wniosku sędziego o wznowienie jego sprawy. Możliwość składania przez pół roku takich wniosków dała zeszłoroczna nowelizacja ustawy o SN.

Zagadnienia prawne przydatne dla babci i dziadka

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Oprócz wizyty i prezentu warto też zadbać o to, by dziadkowie znali prawa, jakie im przysługują. Polskie prawo daje im wiele uprawnień względem najmłodszych członków rodziny.

Akademia Korzyści PPK. Kto może wziąć udział w konkursie i co można wygrać?

Akademia Korzyści PPK pełni przede wszystkim rolę edukacyjną. Dodatkowo można wygrać nagrody pieniężne. Kto może wziąć udział w loterii?

Nowa definicja skrzyżowania – wystąpienie RPO doczekało się odpowiedzi

Nowa definicja skrzyżowania budzi wątpliwości nie tylko kierowców, ale także i policji. Coś, co wcześniej nie było skrzyżowaniem, zostało za nie uznane przez prawo, np. połączenia międzyjezdniowe. Konsekwencją wątpliwości mogą być mandaty i punkty karne dla kierowców. W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ministerstwie infrastruktury. Resort przekazał odpowiedź na to wystąpienie.

Jak kupić i zrewitalizować zabytkową nieruchomość? Instrukcja krok po kroku

Jak zgodnie z prawem kupić kupić i zrewitalizować zabytkową nieruchomość? Jak sprawdzić czy faktycznie kupujemy zabytek? Czym są pozwolenia konserwatorskie, a czym pozwolenia na budowę? Jak i gdzie złożyć stosowne wnioski? Na jakie trudności możemy napotkać i jak sobie poradzić z nimi?

Ustawy wiatrakowe w pierwszym czytaniu już w przyszłym tygodniu

Osiem projektów ustaw dotyczących lokalizacji lądowych farm wiatrowych: jeden rządowy, pięć – poselskich, a dwa – autorstwa Senatu ma być w pierwszym czytaniu rozpatrzonych przez połączone komisje sejmowe we wtorek, 24 stycznia. Jednym z nich jest projekt rządowy, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H.

Jak zwalczać spoofing?

Spoofing jest jedną z form nadużyć w komunikacji elektronicznej, którym ma przeciwdziałać ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ustawa, nad projektem której pracuje rząd, nałoży na przedsiębiorców telekomunikacyjną obowiązek przeciwdziałania spoofingowi.  Jego sprawcy narażą się na odpowiedzialność karną i finansową.

Dzień Babci i Dziadka 2023: jak wygląda sytuacja finansowa polskich seniorów?

Dzień Babci i Dziadka daje pretekst, by pochylić się nad sytuacją finansową polskich seniorów. Okazuje się, że nasi dziadkowie nie oszczędzają wcale dla swoich wnuków, ale dla siebie!

Zakaz przynoszenia telefonów do szkoły niezgodny z Prawem oświatowym

Zakaz przynoszenia urządzeń elektronicznych do szkoły nie jest dopuszczony przepisami Prawa oświatowego – uważa Ministerstwo Edukacji i Nauki. Mimo to nauczyciele nie tylko rekwirują telefony uczniów, ale również decydują się na przejrzenie ich zawartości.

MEiN o telefonach, tabletach oraz innych urządzeniach elektronicznych w szkołach

W ocenie resortu edukacji ustawa Prawo oświatowe nie dopuszcza wprowadzania całkowitego zakazu przynoszenia urządzeń elektronicznych do szkoły – przekazała PAP rzeczniczka MEiN. Z badań wynika jednak, że nauczyciele nie tylko rekwirują telefony uczniów, ale również decydują się na przejrzenie ich zawartości.

Do 19 lutego wnioski w nowej edycji Programu Maluch+

Naszym celem jest tak zmienić Program Maluch+, aby zlikwidować bariery, które powodowały, że samorządy miały trudności z budową żłobków - powiedziała w czwartek wiceszefowa MRiPS Barbara Socha. Poinformowała, że wnioski w nowej edycji Programu Maluch+ można składać do 19 lutego.

Wegetariański, wegański - jak znaleźć te produkty na sklepowej półce?

Wegetariański, wegański. Coraz więcej klientów szuka na sklepowych półkach produktów bez składników pochodzenia zwierzęcego. Ich identyfikację umożliwia specjalne logo, które jest jak na razie jedynym gwarantem czystego składu, bo na europejskim rynku do dziś nie istnieje prawnie wiążąca definicja pojęć „wegańskie” i „wegetariańskie”.

Jakie wydatki na kolejne kampanie wyborcze?

Komitety wyborcze wydadzą na kampanie w kolejnych wyborach więcej niż poprzednio. Limity wydatków na agitację wyborczą zostały zwiększone. Nowe, wyższe limity znajdą zastosowanie po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu.

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg. To niesamowite!

Aktywność fizyczna a mózg. Regularne ćwiczenia zwiększają możliwości ludzkiego mózgu. W przełomowym, globalnym eksperymencie wzięli udział zawodnicy z całego świata, którzy na co dzień uprawiają sporty „umysłowe”, jak e-sport, scrabble czy szachy. Podejmując aktywność fizyczną, wszyscy zauważyli radykalną poprawę funkcji poznawczych, samopoczucia i wydajności. Przełożyło się to korzystnie na wyniki uzyskiwane w docelowych dyscyplinach.

Czy można trzymać psa na łańcuchu?

Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?

Odznaka policyjna - od 2023 nowy wzór legitymacji policyjnej

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa odznaka policyjna. Co uległo zmianie i jak wygląda nowa legitymacja policyjna?

500+ w 2023 - wszystko co warto wiedzieć

500+ to świadczenie pieniężne, które znają wszyscy Polacy. Przysługuje ono opiekunowi wychowującemu dziecko do 18. roku życia i ma pomóc w zaspokajaniu jego potrzeb. Jest powszechne, zatem nie ma kryterium dochodowego i jest przypisane właściwie do każdego dziecka w kraju, które nie osiągnęło pełnoletniości. Jednak każdego roku na nowo trzeba przejść procedurę jego przyznania przez ZUS. Co warto wiedzieć o 500+ w 2023 roku?

Emerytury i renty z KRUS - zaliczki na podatek dochodowy i na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r.

W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 stycznia 2023 r. pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na zasadach analogicznych jak w roku 2022.

Wydawanie zaświadczeń o ochronie czasowej na nowych zasadach

Od 25 stycznia zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej można będzie uzyskać wyłącznie po złożeniu wniosku w formie pisemnej oraz przedstawieniu wymaganych dokumentów. Dotyczy to cudzoziemców niebędących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli z terytorium Ukrainy do Polski od 24 lutego 2022 r. i spełniają warunki określone w decyzji wykonawczej Rady UE.

Organizacja pozarządowa

Organizacja pozarządowa – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która nie jest jednostką sektora publicznego oraz nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Wynagrodzenie urlopowe

Wynagrodzenie urlopowe – wynagrodzenie, jakie przysługuje pracownikowi za czas wykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez aplikację mZUS?

Wniosek o świadczenie wychowawcze (tzw. 500 plus) można złożyć m.in. za pomocą aplikacji mZUS. Podpowiadamy jak to zrobić.

REKLAMA