REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?

Spółka komandytowa może być uczestnikiem obrotu gospodarczego i w tym celu staje się stroną umowy gospodarczej. Jednak, podpisanie umowy w imieniu spółki komandytowej przez niewłaściwą osobę może skutkować nawet jej nieważnością.

REKLAMA

Ostatni moment, do 30 listopada małe firmy składają wniosek o tani prąd

30 listopada to ważna data dla małych i średnich firm, samorządów i podmiotów samorządowych i innych. W tym dniu mija termin na złożenie wniosku, aby skorzystać z obniżonej taryfy za energię w kwocie 785 zł za MWh – powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Inflacja pogorszyła dobrobyt finansowy Polaków [RAPORT]

Z raportu Intrum wynika, iż skutki inflacji odczuwa już 9 na 10 (87%) osób w Polsce. Z kolei 7 na 10 (71%) przyznaje wprost, że obniżyła ona ich dobrobyt finansowy, definiowany m.in., jako zdolność do płacenia rachunków na czas i możliwość odkładania gotówki na „czarną godzinę”.

Zamykanie jednoosobowych firm. Kto wraca na etat?

W ostatnich miesiącach upadało lub zawieszało działalność więcej firm niż powstawało nowych, co można nazwać tendencją niespotykaną wcześniej. Jak mówią eksperci Północnej Izby Gospodarczej w najtrudniejszej sytuacji są takie sektory jak: księgowość, marketing, doradztwo kredytowe, doradztwo w sprawie nieruchomości czy ubezpieczenia.

Wyłudzenia dotacji dla firm podczas pandemii - CBA i policja zatrzymały 5 osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z pomocy dla firm podczas pandemii - dowiedziała się PAP. Kupili 30 firm i fałszując dokumentację uzyskali nienależne dotacje z rządowych tarcz antykryzysowych.

REKLAMA

Błaszczak: w 2023 r. wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB

Obronność Polski. W 2023 roku wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB — powiedział 26 listopada w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że polską racją stanu jest wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i Gruzji.

Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań proponowane w mediach

Przemoc wobec kobiet. Papież Franciszek wyraził w opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. Mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Niebieska karta

Niebieska Karta to procedura obejmująca ogół czynności urzędowych w związku z uzasadnionym podejrzeniem przemocy w rodzinie.

Odpowiedzialność właścicieli posesji za odśnieżanie chodnika

Czysty chodnik zyskuje na znaczeniu w sezonie zimowym. Jego nieodśnieżenie może skutkować mandatem. Narażamy się również na ewentualny pozew ze strony osoby, która upadła i doznała uszczerbku na zdrowiu.

Jakie uprawnienia ma biegły sądowy psychiatra?

Biegły sądowy nie udziela świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z przepisami prawa, osoba która jest badana przez biegłych, w ramach opiniowania sądowo-psychiatrycznego, nie jest pacjentem.

Termin i metody składania dokumentów w sprawie pomocy klęskowej

Czas na składanie wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych w ramach „pomocy klęskowej” mija 30 listopada. W tym samym dniu upływa termin na dostarczenie kopii faktur lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych. Trzeba pamiętać o tym, że o zachowaniu terminu złożenia dokumentów decyduje data ich wpływu do placówki ARiMR.

Dom do 70 m2 z ułatwioną z uproszczoną procedurą – warunki budowy

Budując dom o powierzchni do 70 m2 możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Jak to zrobić?

Rząd zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. plus VAT - projekt ustawy przyjęty

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Zwrot VAT z kryterium dochodowym.

MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

MRiT: 40,5 tys. zarządów sukcesyjnych

40,5 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych. to dotychczasowy bilans ustawy o zarządzie sukcesyjnym, która weszła w życie 25 listopada 2018 r.

Oświadczenie o zwiększeniu limitu na prąd w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel złożymy oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jakie dokumenty są potrzebne?

Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem

NFZ podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi koordynowaną opiekę nad pacjentem, a wnioski w tej sprawie złożyły 172 kolejne ośrodki. "Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę" – ocenił w piątek prezes Funduszu Filip Nowak.

Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej

Przemoc wobec kobiet ma miejsce w każdym kraju; fakty są szokujące – w Unii Europejskiej i na całym świecie - powiedział w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand z okazji obchodzonego w piątek Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej; jedna na pięć dziewcząt jest ofiarą wykorzystywania seksualnego dzieci; rośnie przemoc w Internecie - wyliczał.

Taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zamrożone na poziomie z 2022

W 2023 roku taryfy na gaz dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z tego roku - zapowiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że dla najuboższych przewidziano dodatek gazowy.

Ostatnie 6 dni na złożenie wniosku o 300+

Spóźnialskim zostało zaledwie sześć dni na wysłanie do ZUS wniosku o 300+. Mogą to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy korzystając z aplikacji mZUS.

Raty kredytu bez WIBOR. Zielone światło dla złotówkowiczów?

Ostatnie orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach wywołało niemałe zainteresowanie w środowisku złotówkowiczów. Sąd zdecydował o tzw. zabezpieczeniu powództwa, w ramach którego kredytobiorca złotówkowy będzie spłacał raty kredytu z wyłączeniem stawki WIBOR do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy. Oznacza to drastyczne zmniejszenie wysokości raty kredytu. Nie jest to jeszcze wyrok sądu, ale na pewno ważny sygnał dla osób posiadających kredyty złotówkowe ze stawką WIBOR.

Zmiana definicji gwałtu?

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Rady Nadzorcze odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę?

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych nakłada istotne obowiązki na rady nadzorcze i wyposaża je w narzędzia kontroli, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zabezpieczeń przed atakami hakerów.

Maluch Plus w nowej odsłonie z potrojonym budżetem?

W przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej w środę, ogłosimy nowy program Maluch Plus. Dotychczasowy jego budżet wynosił 450 mln, a w nowej odsłonie będzie on potrojony - poinformowała w piątek w Radiu Zet szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Ogłoszenia i komunikaty w placówkach medycznych - jak powinny być skonstruowane?

Ściany, drzwi i tablice ogłoszeniowe naszych placówek ochrony zdrowia pełne są informacji, których celem jest wywołanie określonych zachowań lub poinformowanie o panujących regułach, czy zasadach. Niektóre z nich są prawidłowo skonstruowane, inne są zabawne, ale są też i takie, które moglibyśmy uznać za przerażające.

Pomoc klęskowa - zmiany w zasadach naboru

Termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych został wydłużony do 30 listopada br. To jedna za zmian.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – MRiPS pracuje nad projektem

Resort rodziny pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który zakłada m.in. uregulowanie kwestii mieszkań treningowych i wspomaganych, wprowadzenie tzw. usług sąsiedzkich i usług wsparcia krótkoterminowego w DPS-ach – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu

Program treningowy NFZ „8 tygodni do zdrowia” – zasady korzystania

Program treningowy NFZ „8 tygodni do zdrowia” dostępny jest przez aplikację MojeIKP. Dostęp do niej jest bezpłatny. Plan obejmuje 8 różnych rodzajów treningów. Umożliwia także dostęp do specjalistów.

Well-being pracowników a jakość wykonywanych obowiązków

Kwestia zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym i holistyczne podejście do kwestii tzw. dobrostanu (well‑being) pracowników odgrywa coraz większą rolę przy szukaniu nowego miejsca zatrudnienia, lub podjęcia decyzji o pozostaniu w obecnej pracy.

Szefowa KE Von der Leyen: kontynuujemy prace nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji

Unia Europejska kontynuuje prace nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas czwartkowej wizyty w Finlandii.

Adwokat kościelny na rynku usług prawnych

Prawo kanoniczne należy do obszaru tzw. prawa kościelnego, a z usług adwokata kościelnego korzystają najczęściej osoby zainteresowane uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa (tj. tzw.”rozwodu kościelnego”).

Kraje Europy środkowej chcą, aby KE finansowała ochronę zewnętrznej granicy UE

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Węgier, Słowacji i Czech powiedzieli w czwartek w Pradze, że będą domagać się od Komisji Europejskiej finansowania wzmożonej kontroli granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Policjanci i żołnierze tych państw wspólnie kontrolują granicę węgiersko-serbską.

Black Friday pomnaża majątek. Czy potrzebna aktualizacja polisy?

Zakup nowego sprzętu, podobnie jak inflacja, oznacza znaczny wzrost wartości przedmiotów znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Z tego powodu konieczna może być aktualizacja polisy, aby suma ubezpieczenia odpowiadała obecnej wartości wyposażenia.

Większość wyborców chce głosować na burmistrza, który odzyskuje długi [BADANIE]

Krajowy Rejestr Długów BIG spytał mieszkańców gmin o ich podejście do windykowania należności. Wyniki zaskakują.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej.

Zmiany w emeryturach i rentach z podpisem prezydenta. Jakie podwyżki?

Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł - przewiduje to nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, podpisana przez prezydenta.

Badanie trzeźwości pracowników po zmianie w kodeksie pracy – kiedy można zmienić wewnętrzny regulamin?

Badanie trzeźwości pracowników. Po wejściu w życie nowych przepisów o kontroli trzeźwości pracowników przewidzianych w noweli kodeksu pracy na dwa tygodnie może powstać luka prawna w tysiącach firm, które będą musiały poczekać na wdrożenie ich do wewnętrznych regulaminów.

Czy przychodnia POZ może odesłać dziecko z gorączką?

Co w sytuacji, gdy personel medyczny odmawia pomocy matce i dziecku, uzasadniając to brakiem wolnych terminów? Jedną z takich spraw zajmował się Rzecznik Praw Pacjenta.

W jakich biurach pracownicy chcą pracować?

Wygoda i oszczędność. Prestiż i atrakcyjna lokalizacja. Mniej biurek, więcej przestrzeni do kreatywnego myślenia i wspólnego spędzania czasu. Biura muszą dostosować się do zmieniających się oczekiwań pracowników. Aby zachęcić zespoły do powrotu do pracy stacjonarnej, nawet w częściowym wymiarze, pracodawcy muszą zaoferować im innowacyjne biuro, skrojone na miarę ich potrzeb.

Centra Zdrowia Psychicznego - co to jest i ile ich obecnie jest?

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Dlatego tak ważna dla funkcjonowania społeczeństwa jest ciągła rozbudowa sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać natychmiastowe wsparcie przez całą dobę. Do końca roku ma ona objąć 1/3 dorosłej populacji kraju.

Najbardziej świąteczne miasta w Polsce i w Europie

Rozpoczął się sezon przedświąteczny i miasta na całym świecie przekształcają się w świąteczne krainy czarów. Szczególnie miasta w Polsce i w całej Europie należą do jednych z najbardziej imponujących. Gdzie warto pojechać, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój?

Zatrudnienie członka zarządu będącego jednocześnie wspólnikiem spółki z o.o.

W świetle obowiązujących przepisów prawa członek zarządu może wykonywać swe funkcje na podstawie powołania, umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Organy spółek stają zatem przed decyzją, który rodzaj umowy będzie najkorzystniejszy podatkowo, a jednocześnie najbezpieczniejszy pod kątem prawnym tak dla spółki, jak i członka zarządu.

Zakupy w Black Friday - aż 60 proc. Polaków zamierza je zrobić

Black Friday i Cyber Monday to święta z amerykańskim rodowodem, które w Polsce również cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów. To także najgorętszy czas dla całego handlu, który rozpoczyna okres zakupów przedświątecznych. Gdzie polscy konsumenci planują robić zakupy: w sklepach stacjonarnych, czy Internecie, jakich produktów szukają – na te i inne zagadnienia odpowiada raport z badania, przeprowadzonego na zlecenie Klarny.

System umożliwi zawieranie umów według gotowych formularzy

System teleinformatyczny będzie umożliwiał zawieranie i przechowywanie umów oraz udostępnianie dokumentacji pracowniczej

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną

Czym jest e-dowód? Co umożliwia? W jaki sposób można aktywować dowód osobisty z warstwą elektroniczną?

Pomoc dla rodzin rolniczych - wnioski do 30 listopada

Termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych został wydłużony do 30 listopada. Znowelizowane rozporządzenie regulujące zasady przyznawania tej pomocy właśnie weszło w życie.

Co z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem za niewątpliwie niesłuszny zarzut lub oskarżenie?

Sejm nie będzie pracował nad senackim projektem w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za niewątpliwie niesłuszny zarzut lub oskarżenie. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Marszałek Sejmu Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

PGG dostarczy tani węgiel dla blisko pół tysiąca gmin

Prawie pół tysiąca gmin podpisało dotąd z Polską Grupą Górniczą umowy na dostawy węgla, w ramach programu preferencyjnej sprzedaży tego surowca gospodarstwom domowym przez gminy - wynika z informacji spółki. Eksperci PGG wskazują, że program przyczynił się też do spadku cen węgla w składach komercyjnych.

Zamrożenie cen gazu – dla kogo? Wkrótce decyzja

Zamrożenie cen gazu. Być może w piątek 25 listopada Rada Ministrów przyjmie w trybie obiegowym taką decyzję - wskazał w środę szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do zamrożenia cen gazu. Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów - m.in. blokada ceny na poziomie z 2021 r. czy powiązanie jej z powierzchnią budynku.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony do końca 2022 r.

21 listopada wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał do 31 grudnia 2022 r. Jest on związany z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej.

REKLAMA