REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Polska pomoc dla Ukrainy 2022 - ile kosztowała?

Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, ujawnił łączną kwotę jaką Polska wydała w 2022 roku na pomoc Ukrainie. Ile wyniosła?

REKLAMA

Co zrobić z nietrafionymi prezentami po świętach?

Czy mamy prawo do reklamacji? Czy zmiany prawa konsumenckiego, które wchodzą w życie od 2023 r., mają zastosowanie do prezentów kupionych przed Nowym Rokiem?

Gdzie najlepiej kupować fajerwerki?

Ważne jest, aby sztuczne ognie kupować tylko u sprawdzonych dostawców, a każdy wyrób powinien być opatrzony w instrukcję obsługi - podkreślił rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

ZUS prowadzi coraz więcej kontroli chorujących Polaków

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o blisko 200% zwiększyła się liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich. Wzrost ten nastąpił w pierwszych dziewięciu miesiącach br. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.

Jak kupić sobie Żabkę? [WIDEO]

Ile kosztuje Żabka? Choć ta sieć handlowa ma swojego właściciela, to można kupić lokal, w którym będzie zlokalizowana Żabka. Ryzyko inwestycyjne powinno okazać się niższe niż przy kupnie mieszkania.

REKLAMA

Najważniejsza ustawa dla polskich firm rodzinnych już od 2023 r. [WIDEO]

Fundacja rodzinna. 14 grudnia w Sejmie uchwalona została niemal jednogłośnie ustawa o fundacji rodzinnej. Wejdzie w życie prawdopodobnie na początku maja 2023 r., a wprowadza przepisy zachęcające właścicieli i ich sukcesorów do prowadzenia działalności przez pokolenia.

Wystarczyły trzy miesiące, aby kawa potaniała o 26% [WIDEO]

Kawa była wśród hitów inwestycyjnych w 2022 r., ale zaczęła bardzo szybko tanieć. Reakcją na taką sytuację są zmiany cen typowo spekulacyjne.

Galerie handlowe będą bankrutować? [WIDEO]

Najgorsze galerie handlowe zostaną wyburzone, na tych terenach deweloperzy wybudują mieszkania. Dzięki temu uchronią się przed bankructwem także niektóre galerie handlowe.

Co w 2023 r. będzie działo się ze stopami procentowymi? [WIDEO]

Co dalej ze stopami procentowymi? Najważniejsze banki centralne są zgodne, podwyższają stopy procentowe. Dominuje jastrzębie nastawienie i determinacja, aby zwalczać inflację. Inwestorzy spekulują co zdarzy się w 2023 r.

Tzw. ustawa abolicyjna weszła w życie

W czwartek weszła w życie tzw. ustawa abolicyjna, która wprowadza amnestię obejmującą darowanie kar za popełniony w czasie obowiązywania epidemii COVID-19 czyn polegający na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi na 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta RP.

Wigilijna wieczerza o prawie 30 procent droższa niż przed rokiem

Podrożały wszystkie produkty spożywcze potrzebne do przyrządzenia 12 tradycyjnych potraw. Co najbardziej?

Składki na ubezpieczenia społeczne - wysokości w 2023 r.

ZUS przypomina, iż od nowego roku wyższa będzie kwota minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. Zmienią się w związku z tym wysokości składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców.

Brak dostępu do materiałów pochodzących z badania OZSS. MS odpowiada RPO

"Specyfika czynności specjalistów opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów w trakcie procesu diagnostycznego - badań lekarskich, psychologicznych oraz pedagogicznych, których przebieg objęty jest tajemnicą zawodową - przemawia przeciwko dopuszczalności nagrywania przez uczestników lub strony przebiegu tego procesu w zespołach" - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Powrót pociągów do Zakopanego 2022/2023

Pociąg do Zakopanego wrócił na trasę. Jednak nie na stałe. Z powodu remontu trakcji pociągi kursują tylko w czasie wzmożonego ruchu. Kiedy będzie można podróżować pociągiem do zimowej stolicy Tatr?

Prezydent podpisał ustawę dot. reguły wydatkowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw - przekazała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa pozwala wyłączyć w tym roku część wydatków państwa z reguły wydatkowej.

Punkt Obsługi NFZ na Lotnisku Chopina - co tam załatwisz?

Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na miejscu można m.in. otrzymać bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii.

Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?

Zwierzę nie jest rzeczą ani odpowiednim prezentem na święta. Powierzone nowemu właścicielowi wymaga opieki, zainteresowania i codziennej troski. Nie da się go odstawić na bok. W świetle prawa należy mu się ochrona, opieka i poszanowanie, a każdy, kto je krzywdzi, ponosi za to odpowiedzialność karną.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązkowe konto na PUE ZUS dla firm

ZUS przypomina, że obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców.

Powództwa grupowe na rzecz konsumentów - nowe przepisy w 2023 r.

Organizacje konsumenckie będą mogły wytaczać powództwa na rzecz grupy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom stosującym nieuczciwe praktyki. Nowe przepisy mają wejść w życie 25 czerwca 2023 r.

„Posiłek w szkole i w domu” z wyższym kryterium dochodowym

Wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania wsparcia w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Estoński CIT - jakie zmiany od 1 stycznia 2023 r.?

Estoński CIT. Jakich zmian od 1 stycznia 2023 roku mogą spodziewać się przedsiębiorcy? Jak się przygotować do nowych przepisów?

Świetlny smog - co to jest i jak nam szkodzi?

Świetlny smog. Tak jak samochód przyspieszył nasze podróże zanieczyszczając powietrze, tak wynalezienie żarówki i elektryfikacja oświetlenia wydłużyły nasz dzień, zanieczyszczając niebo nocą i zaburzając nasz naturalny zegar biologiczny. Z czym mierzymy się mówiąc o zanieczyszczeniu światłem i jak sztuczne oświetlenie w nocy wpływa na ludzi i zwierzęta?

Jak zadbać o swój dobrostan w święta?

Bazując na obrazach prezentowanych w mediach, można przyjąć założenie, że święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnej sielanki, bliskości, pięknie wyglądających mieszkań, atrakcyjnych, uśmiechniętych ludzi i dań dostojnie prezentujących się na udekorowanych stołach. Tymczasem okazuje się, że dla wielu ludzi perspektywa świąt generuje dużo napięcia i stresu. Psycholożka z Uniwersytetu SWPS, dr Ewa Jarczewska-Gerc, tłumaczy z czego może to wynikać i jak zadbać o siebie w tym świątecznym okresie.

W tym roku bez firmowych wigilii i spotkań integracyjnych

Pracodawcy w ramach szukania wolnych środków w wielu przypadkach rezygnowali z wigilijnych spotkań, a często nawet ze świątecznych premii czy prezentów. Pracownicy za to twierdzą wprost, że od wymyślnych gadżetów czy firmowych spotkań wolą gotówkę na święta.

Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - nowy limit

Limit na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych został zwiększony do 150 tys. zł

Sprzedaż żywego karpia – co mówią przepisy?

Przepisy prawa obligują ludzi do minimalizowania cierpienia zadawanego zwierzętom. W związku z tym, że Święta Bożego Narodzenia są silnie związane z konsumpcją karpi, warto wiedzieć jak traktować je w sposób humanitarny.

Dopłaty na inwestycje chroniące gospodarstwa przed ASF lub powodzią - wnioski od 28 grudnia 2022

Dopłaty na inwestycje chroniące gospodarstwa przed ASF lub powodzią to oferta pomocy skierowana do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także do spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.

Fałszywa strona systemu e-TOLL - jak nie dać się oszukać?

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzegają przed fałszywą stroną, której adres jest podobny do adresu rządowej strony etoll.gov.pl. Oszuści nakłaniają użytkowników do dokonania płatności za przejazd w e-TOLL i w ten sposób wyłudzają dane z kart płatniczych.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany do prawa spadkowego

Za niegodne dziedziczenia będą mogły zostać uznane osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową. Co jeszcze zmienia ustawa przyjęta przez rząd?

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej za służbę w ukraińskim wojsku - do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Sejmie złożono projekt ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie po 20 lutego 2014 r. przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej zgody. Pod projektem podpisali się posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS.

Jak uniknąć cyberoszustów w trakcie kupowania prezentów?

Co zrobić, aby nie dać się oszukać, szczególnie w okresie świątecznymi kiedy zakupy online cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością?

Zasady przyznawania emerytur z KRUS i ZUS będą wyrównane

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS.

Podatki w prawie spadkowym

Przedmiotem dziedziczenia mogą być zarówno aktywa pieniężne jak i zobowiązania podatkowe.

Niekonstytucyjne przepisy o stawkach dla obrońców z urzędu w sprawach karnych

Przepisy o wynagrodzeniu dla obrońców z urzędu w sprawach karnych - przez to, że wskazane w nich stawki są niższe od stawek w tych samych sprawach dla adwokatów ustanowionych obrońcami z wyboru - są niekonstytucyjne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Oferty promocyjne a prawa konsumenta. Zmiany od 2023 r.

Okres końca roku obfituje w promocje i wyprzedaże. Takie oferty muszą być ustalane zgodnie z przepisami o ochronie konsumentów.

Obowiązkowe czipowanie psów - ustawa w I półroczu 2023 roku

Ustawa o obowiązku czipowania psów będzie w pierwszym półroczu 2023 r. - zapowiedział 20 grudnia 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji szczepień.

Kto w Polsce zajmuje się sprzedażą węgla?

Z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, iż w Polsce sprzedażą węgla zajmują się przede wszystkim małe firmy zatrudniające niewielką liczbę pracowników.

Przepisy na zdrowe święta

Czy świąteczne smaki można połączyć z lżejszą kuchnią? W zdrowych wyborach pomoże portal Diety NFZ.

Czym jest RRSO przy kredycie? Poradnik Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy przygotował poradnik dla konsumentów, którzy chcą skorzystać z kredytu na wydatki świąteczne. Radzi w nim jak wybrać dobrą ofertę i na co zwrócić szczególną uwagę. Wyjaśnia między innymi co to jest RRSO i jakie jest jego znaczenie przy kredycie.

BBC: wzrost handlu zębami i kłami hipopotamów z powodu ogrniaczenia handlu kością słoniową

Obrońcy dzikiej przyrody twierdzą, że wzrost zainteresowania handlem zębami hipopotamów jest zauważalny już od 1989 roku, kiedy po raz pierwszy uzgodniono ogólnoświatowy zakaz handlu kością słoniową, i tendencja ta nasiliła się, gdy rządy zaczęły wprowadzać nowe środki w celu zaostrzenia zakazu.

Pomoc na inwestycje związane z „Modernizacją gospodarstw rolnych” – kto może skorzystać

17 grudnia br. weszły w życie zmienione przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Wypłata wsparcia dla rodzin rolniczych z tytułu suszy

Od 13 grudnia trwa wypłata pomocy rodzinom rolniczym, w których gospodarstwach powstały w 2022 roku straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, w tym suszy. Do 19 grudnia na konta bankowe blisko 113 tys. rolników ARiMR przekazała ponad 307 mln zł z tego tytułu. Agencja dokłada starań, aby jak najsprawniej ocenić złożone wnioski, wydać decyzje i wypłacić pieniądze.

Zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę do Egiptu - SN uwzględnił skargę nadzwyczajną

Za wycieczkę do Egiptu zapłacili po kilka tys. zł, ale biuro podróży upadło, a jego polisa ubezpieczeniowa wygasła. Sąd nie przyznał im odszkodowania. SN - po skardze RPO - uchylił wyrok wskazując, iż nie wzięto pod uwagę ochrony przysługującej klientom biura, jako konsumentom.

Aplikacja mObywatel a tradycyjne dokumenty

Czy oprócz aplikacji mObywatel nadal będą obowiązywały tradycyjne dokumenty? Kiedy aplikacja zacznie działać z nowymi funkcjami?

W grudniu wypłaty emerytur i rent jeszcze przed świętami

Emeryci i renciści, którym ZUS wypłaca świadczenia 25. każdego miesiąca, w grudniu otrzymają je przed świętami. Dotyczy to zarówno wypłat przekazywanych przez listonosza, jak i przelewów, które trafiają na rachunki bankowe – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 2

To część druga serii artykułów na temat obrazu życia więźniów za murami zakładu karnego. W dzisiejszej części przyjrzymy się kolejnym zagadnieniom związanym z pobytem osadzonych w jednostkach penitencjarnych.

Rachunki za gaz w 2023 roku - jakie będą?

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż gazu przez PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Czy można wyłączyć odpowiedzialność za długi spółki komandytowej?

Odpowiedzialność za długi spółki komandytowej można ograniczyć, a nawet wyłączyć – trzeba wiedzieć tylko kiedy i jak można to zrobić! Bierność w tym zakresie może spowodować nawet upadłość spółki.

Dofinansowanie do ogródków działkowych - wnioski do końca grudnia 2023

Nabór w ramach Pozakonkursowego Projektu Grantowego pn. Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych dobiega końca. Zainteresowanie pozyskaniem grantów jest na tyle duże, że dostępny limit zostanie przekroczony jeszcze w tym roku.

Sprzedaż węgla dla producentów rolnych - wnioski w ramach II naboru do 20 stycznia 2023

Producenci rolni z określonym PKD będą mogli zakupić do 600 ton. węgla od PGG po preferowanych warunkach. Kto dokładnie i na jakich zasadach będzie mógł kupić ten opał?

REKLAMA