REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podwyżka świadczenia 500 plus do 800 plus przyczyni się do wzrostu średniorocznej inflacji konsumenckiej CPI do 8,5% w 2024 r. - prognozuje Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 5 czerwca 2023 roku. Polecamy!
Emerytury bez podatku weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. To jedno ze sztandarowych rozwiązań zawartych w rządowym programie Polski Ład. Skorzysta na nim około 8 mln emerytów i rencistów. Co emerytura bez podatku oznacza w praktyce? Czy zmiany są z korzyścią dla emerytów?
Prawo komunikacji elektronicznej ma wdrożyć dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. Nowa ustawa zastąpi dotychczasowe Prawo telekomunikacyjne. Rząd zamierza przyjąć projekt PKE przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji jeszcze w II. kwartale tego roku.
REKLAMA
Zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA zakłada projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Rada Ministrów przyjęła projekt w środę 17 maja.
Czternasta emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. W tej sytuacji nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie dodatkowego wsparcia – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1588,44 zł brutto.
Beneficjent rzeczywisty – osoba fizyczna, której korzyść ekonomiczna lub prawna wynika z istnienia lub wykonywania danej transakcji lub działania, mimo że formalnie nie jest ona jej uczestnikiem lub właścicielem.
Pranie brudnych polega na próbie ukrycia pochodzenia nielegalnie zdobytych środków finansowych poprzez wprowadzenie ich do legalnego obiegu. Jest to działalność, która niszczy zaufanie do systemu finansowego i ułatwia działalność przestępczą na szeroką skalę.
REKLAMA
Choroba na urlopie macierzyńskim – jakie konsekwencje może ponieść pracownica? Celem urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie opieki nowo narodzonemu dziecku pracownicy. Zdarza się jednak, że w jego trakcie matka zachoruje. Czy urlop macierzyński może zostać przerwany z powodu choroby?
Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Klienci ZUS mogą się nią posługiwać aktywując wcześniej w aplikacji mObywatel.
Czym jest rentowność? Jak uzyskać rentowność? Jak zmierzyć poziom rentowności?
Jawność wynagrodzeń w Polsce to drażliwy temat — 64% pracowników twierdzi, że w ich firmach nie ma jawnych pensji. Mimo to 48% przyznaje, że wie ile zarabiają ich koledzy i koleżanki zatrudnieni na tych samych stanowiskach.
Krajowi Producenci Leków – jakich oczekują zmian w europejskim prawie farmaceutycznym? 26 IV br. Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian europejskiego prawa farmaceutycznego. Krajowi Producenci Leków przekazali swoje uwagi stronie rządowej, która przygotuje stanowisko Polski w tej sprawie.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 2 marca 2023 r. ważny wyrok dotyczący ochrony danych osobowych w postępowaniu cywilnym. Co orzekł TSUE i jakie znaczenie ma ten wyrok w praktyce?
Ponad 75% Polaków popiera jakąś formę zakazu korzystania z social mediów przez osoby niepełnoletnie bez zgody rodziców bądź opiekunów. Eksperci komentujący wyniki przeprowadzonego w Polsce badania uważają, że w pierwszej kolejności należy kłaść nacisk na świadomość i edukację, a dopiero potem wprowadzać zakazy.
Dostęp do narzędzi kontroli rodzicielskiej, dla rodziców małoletnich użytkowników w Internecie to cel projektu ustawy przyjętego przez rząd. Po jej wejściu w życiu funkcjonować będzie bezpłatny, skuteczny i prosty w obsłudze mechanizm dobrowolnego blokowania dostępu do treści pornograficznych.
Zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od samochodów osobowych oraz motocykli to cel nowelizacji ustawy o autostradach płatnych, którą przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury. Za darmo pojedziemy na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – urząd państwowy mający na celu badanie i dokumentowanie zbrodni popełnionych przez totalitarne reżimy w Polsce, w tym przez niemieckie nazistowskie władze okupacyjne i sowieckie władze komunistyczne.
Polisa na życie a kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe? Ubezpieczenie tego typu stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby wskutek trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? Jak to zrobić?
Outsourcing, czyli delegowanie określonych zadań lub funkcji do zewnętrznych dostawców, staje się nieodłącznym elementem strategii biznesowych wielu firm na całym świecie. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? W jakich branżach outsourcing odgrywa kluczową rolę?
Scamming, czyli działalność oszustów, którzy celują w wyłudzanie pieniędzy i informacji osobistych, stał się poważnym zagrożeniem. Czym tak naprawdę jest scamming i jak możemy się przed nim chronić?
Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Nowe przepisy mają ograniczyć zjawisko zaciągania na skradzione dane określonych zobowiązań finansowych i majątkowych np. kredytów.
Najnowsza wersja ChatGPT potrafi interpretować wyniki medycznych badań obrazowych na tyle dobrze, że zdała egzamin na lekarza radiologa; ma jednak nadal pewne widoczne wady, ograniczające wiarygodność tak postawionych diagnoz – informuje pismo „Radiology”.
NSZZ Solidarność negocjuje z rządem wysokość podwyżek dla urzędników, przy okazji mogą skorzystać nauczyciele. Czy jest szansa na 20% podwyżki dla nauczycieli w tym roku?
Czy transfery pieniężne zmieniły coś w sytuacji polskich rodzin czy są zupełnie nietrafionym pomysłem generującym jedynie koszty dla budżetu?
Popyt to ekonomiczne pojęcie odnoszące się do ilości towarów lub usług, które uczestnicy rynku (konsumenci i przedsiębiorcy) są chętni i mogą kupić po danym cenie w określonym czasie. Popyt jest zwykle zależny od ceny, dochodu, gustów i preferencji konsumentów, oraz innych czynników. Te zależności są często przedstawiane za pomocą krzywej popytu, która pokazuje, jak zmienia się popyt w odpowiedzi na zmiany ceny. Popyt jest jednym z dwóch głównych elementów rynku, drugim jest podaż. Gdy popyt przekracza podaż, zwykle prowadzi to do wzrostu cen. Gdy podaż przekracza popyt, ceny zwykle spadają.
Szczepienie warunkiem otrzymania pracy – czy jest to przejaw dyskryminacji? Pracodawca przy zatrudnieniu może wymagać od pracownika jedynie jasno wskazanych informacji. Czy pracodawca może zatem uzależnić zatrudnienie od zaszczepienia się pracownika?
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Ustawa ma wprowadzić wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe.
Rodzice pobierający zasiłek macierzyński przed 26 kwietnia mogą jeszcze złożyć wniosek o przeliczenie i podwyższenie świadczenia. Termin składania wniosków upływa 17 maja.
Aplikacja radcowska – szkolenie zawodowe, którego celem jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego, w szczególności wykształcenie umiejętności z zakresu zastępstwa procesowego, sporządzania pism, umów i opinii prawnych oraz przyswojenie zasad wykonywania zawodu
Odszkodowanie za uraz kręgosłupa – kiedy można dochodzić roszczeń? Uraz kręgosłupa może spowodować poważne skutki zdrowotne. Poszkodowany może zostać zmuszony do rezygnacji z dotychczasowej aktywności zawodowej. Jak ubiegać się o odszkodowanie za uraz kręgosłupa? Kiedy należy podjąć kroki prawne?
Branża transportu, spedycji i logistyki (TSL) odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw, umożliwiając przemieszczanie towarów od producenta do klienta końcowego. Jakie obejmuje zawody?
"Deficyt" to pojęcie stosowane w ekonomii do opisania sytuacji, gdy wydatki przekraczają dochody. Termin ten może się odnosić do wielu kontekstów, w zależności od konkretnego zastosowania.
Wraz z rozwojem technologii, kryptowaluty stały się coraz bardziej popularne i powszechne. Jak mogą być wykorzystywane w biznesie? Jakie ryzyka są z nimi związane?
Jak wynika z danych z sądów okręgowych z całego kraju, w I kwartale br. wpłynęło do nich o prawie 14% więcej spraw frankowych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Według ekspertów, o ile nic nowego nie wydarzy się na rynku, wpływy spraw frankowych będą rosły jeszcze nawet w połowie 2024 roku.
Mamy już przygotowaną ustawę o powołaniu Narodowej Agencji Rewitalizacji – napisał na Twitterze szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.
Aplikacja adwokacka – szkolenie zawodowe, którego celem jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu adwokata, w szczególności wykształcenie umiejętności z zakresu zastępstwa procesowego, sporządzania pism, umów i opinii oraz przyswojenie zasad wykonywania zawodu.
Sąd Najwyższy podjął 26 kwietnia uchwałę, skutkiem której wyrokom zapadłym w drugiej instancji, a także tym, które dopiero zostaną wydane, grozi nieważność. Uchwała może otworzyć drogę do wzruszenia spraw zapadłych przed sądem drugiej instancji w trakcie pandemii Covid-19. Z kolei w zakresie prowadzenia spraw, które nadal się toczą powstał chaos prawny i organizacyjny.
Uprawnienia policji mają ulec zmianie. Rząd rozpoczął prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem. Dostosuje ono regulacje dotyczące uprawnień policjantów do znowelizowanej ustawy o Policji.
Podniesienie świadczenia 500 plus do 800 zł od stycznia 2024 r., darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób powyżej 65 lat, a także zniesienie opłat za przejazd aut osobowych na autostradach państwowych – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas weekendowej konwencji partii rządzącej.
Komisja Europejska potwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźników drogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy – przekazał w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym. Kto może ubiegać się o takie wsparcie i na jakich zasadach?
W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw działa w środowisku B2B, czyli w relacjach biznesowych między firmami. To właśnie dzięki temu rodzajowi działalności, mają oni szansę na rozwój swojej firmy, pozyskanie nowych klientów oraz zwiększenie przychodów. Czym są relacje B2B? Jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą ten rodzaj relacji?
Co to jest dyskonto? Jakie są rodzaje dyskonta? W jakich przepisach prawnych znajdziemy definicję dyskonta?
SEO to podstawa widoczności w wyszukiwarkach, a te z kolei są jednym z głównych kanałów pozyskiwania nowych klientów. Czym jest SEO i jakie są jego kluczowe elementy?
Tylko do 17 maja (środa) mają czas rodzice na złożenie wniosku o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Dotyczy to tych osób, które na 26 kwietnia br. dostawały z ZUS zasiłek macierzyński.
Czym jest spółka nieruchomościowa? Jakie akty prawne regulują zasady funkcjonowania tej spółki? Jakie są zasady funkcjonowania i opodatkowania spółki nieruchomościowej?
Sąd Najwyższy, w siedmioosobowym składzie, wydał uchwałę, zgodnie z którą wypowiedzenie umowy kredytu nie wpływa na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu, które stały się wymagalne przed wypowiedzeniem umowy.
Uchwała w sprawie wkładu papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata – w 103. rocznicę jego urodzin została 11 maja przyjęta przez Senat zdecydowaną większością głosów. Senat wyraził w uchwale szacunek dla dzieła Jana Pawła II i jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata oraz stanowczo sprzeciwił się wykorzystywaniu postaci papieża do politycznych rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.
Czas na dostarczenie do kraju protokołów z głosowania w obwodach za granicą ma zostać wydłużony z 24 do 48 godzin. Taką poprawkę do Kodeksu wyborczego przyjął Senat. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.
REKLAMA