REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Alimenty na rodzica – kiedy dziecko powinno je płacić? Adwokat wyjaśnia

Temat alimentów zazwyczaj koncentruje się na rodzicach, którzy są zobligowani do wsparcia finansowego swoich dzieci po rozwodzie lub prawnej separacji. Istnieją jednak również sytuacje, w których to pełnoletnie już dzieci zobowiązane są do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców. 

Molestowanie

Molestowanie (prawo pracy) – niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

Dzień Matki. Jakie prawa ma mama w pracy?

Dzień Matki to doskonała okazja do tego, by przypomnieć sobie o prawach mamy. Jest to istotne zwłaszcza w świetle ostatnich zmian w Kodeksie pracy.

Luka płacowa, czyli nierówność wynagrodzeń

Luka płacowa sprawia, iż osoby o podobnych kwalifikacjach i wykonywające podobną pracę otrzymują różne wynagrodzenia ze względu na swoją przynależność do określonej grupy. Problem ten dotyczy nie tylko samej jednostki, ale też wpływa na cale społeczeństwa i gospodarkę.

REKLAMA

Ponad połowa Polek twierdzi, że jest niedostatecznie wynagradzana. [RAPORT]

Luka płacowa, mimo że wydawać się może jedynie kolejnym modnym hasłem na arenie politycznej, niestety jest zjawiskiem realnym, dotykającym miliony kobiet na całym świecie. Potwierdzają to wyniki raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.

Jak napisać statut fundacji rodzinnej?

Wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej oznacza, że można tworzyć takie podmioty. Są one użyteczne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy przed komplikacjami związanymi z sukcesją i zagwarantować pozostawienie wypracowanego majątku w rodzinie.

Podwójne wnioski o 500+ i inne błędy. Jak wpływają na wypłatę świadczeń?

Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o 500+ to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka. Najbardziej wydłużają czas rozpatrywania - podwójne wnioski na jedno dziecko, czyli składane zarówno przez ojca jak i matkę.

Reklama OOH

Na czym polega reklama OOH? Kiedy jest skuteczna?

REKLAMA

Patostreaming. Co czeka patostreamerów

Osiem lat więzienia ma grozić za patostreaming, a dziesięć – jeśli patostreamer będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła do Sejmu Suwerenna Polska.

Czternasta emerytura. Komisje sejmowe są za

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów został poparty przez komisje sejmowe. Ma on wprowadzić na stałe tzw. czternastą emeryturę.

Sąd Najwyższy orzekł. Czy pismo procesowe można wysłać do sądu mailem lub za pośrednictwem ePUAP

Wniesienie pisma procesowego do sądu mailem, czy za pośrednictwem platformy ePUAP, nie wywołuje skutków procesowych. Zasadniczą drogą złożenia pisma jest wniesienie go do sądu – orzekł Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu zastrzeżono, że strona powinna zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności „w trybie pozaprocesowym”.

Świadczenie wspierające. Sejm odesłał projekt do komisji

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas drugiego czytania w Sejmie, poprawki do projektu zgłosili m.in. przedstawiciele PiS, KO i Lewicy. 

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy – osoba fizyczna wpisana na listę doradców podatkowych uprawniona do wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

Program Ochrony Powietrza na Mazowszu ponownie zaskarżony

Program Ochrony Powietrza w województwie mazowieckim został zaskarżony przez osobę prywatną, mieszkańca powiatu pruszkowskiego z miejscowości Żółwin. Brak możliwości użytkowania kominka zgodnego z ogólnie przyjętymi normami Ekoprojektu przez większość roku kalendarzowego to główny zarzut wobec kontrowersyjnej uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego z września 2020 roku, która wprowadziła na terenie całego województwa mazowieckiego ograniczenia w eksploatacji tych urządzeń. 

ZPP o waloryzacji programu 500+

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje wprowadzenie do programu progu dochodowego, powyżej którego otrzymywane świadczenie byłoby zmniejszane według zasady złotówka za złotówkę.

Zamiana obligacji

Co to jest zamiana obligacji?

Wreszcie mniej plastikowych jednorazówek!

24 maja wchodzą w życie przepisy dotyczące ograniczenia ilości jednorazówek z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Z rynku mają zniknąć plastikowe patyczki do uszu, a także styropianowe opakowania do żywności na wynos.

Cenzura KRRiT: Rada Przedsiębiorczości o nadużyciach

Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko praktykom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej KRRiT), która prowadzi nieuzasadnione postępowania dyscyplinujące przeciwko niepaństwowym wydawcom medialnym

Kiedy wypłata czternastej emerytury w 2023 r.?

Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku - powiedziała w środę w PR24 minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd.

Długi w spadku? Notariusze informują o istniejących procedurach i planowanych zmianach

Spadek to nie zawsze  korzyści. Czasem to po prostu długi i nic więcej. Czy uproszczenie procedur może wyeliminować prawne pułapki?

Od października zmienia się próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży

Przepisy podnoszące próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży z 500 do 800 zł miały obowiązywać od połowy marca br. Nowelizacja art. 119 Kodeksu wykroczeń została jednak przesunięta na początek października br. 

Centralna Informacja Emerytalna. Będziemy mieli dostęp do informacji poglądowych

Centralna Informacja Emerytalna umożliwi użytkownikom dostęp np. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń – przewiduje rządowy projekt ustawy. We wtorek 23 maja projekt poparła sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Toksyczne miejsce pracy

Toksyczne miejsce pracy – określenie miejsca (zakładu) pracy, które charakteryzuje się negatywną atmosferą, w której dominują konflikty, niskie morale, a także brak wsparcia i szacunku między pracownikami.

Co trzeci pacjent w szpitalu jest niedożywiony. MZ ma plan na poprawę

Polski pacjent w szpitalu jest niedożywiony – czy jest konieczność zmian diet szpitalnych i poprawy jakości jedzenia? Jak pokazują dane, niedożywienie szpitalne dotyka, co trzeciego pacjenta. Ministerstwo Zdrowia postanowiło wznowić prace nad polepszeniem posiłków – jedzenie w szpitalach ma być elementem leczenia. 

800 plus. Czy będą dodatkowe kryteria w przyznawaniu świadczenia?

Nie rozważamy żadnych proponowanych przez opozycję zmian w świadczeniu 800 plus – powiedziała w poniedziałek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że świadczenie pozostanie powszechne i nie będą wprowadzane żadne dodatkowe kryteria jego przyznawania.

Kobiety nie dostrzegają dyskryminacji matek na rynku pracy. Dlaczego?

Niższe zarobki, mniejsze możliwości awansu, a nawet utrata pracy to niektóre z następstw zostania mamą. Kobiety nie widzą w tym jednak dyskryminacji. 

Dezinflacja

Czym jest dezinflacja? Co wpływa na dezinflację? Jakie są skutki dezinflacji?

Czy nazwanie prezydenta "debilem" jest przestępstwem? Sąd Najwyższy: "w tej konkretnej sprawie społeczna szkodliwość tego zachowania jest znikoma"

Sąd Najwyższy utrzymał 23 maja 2023 r. wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego, w którym umorzono sprawę pisarza Jakuba Żulczyka oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze. To ostatecznie kończy sprawę wpisu, w którym - w kontekście wyborów prezydenckich w USA - Żulczyk nazwał prezydenta "debilem".

Startuje pilotaż e-konsylium. Dostęp do specjalistów ma być szybszy

Startuje pilotaż e-konsylium – czy skrócą się kolejki do lekarzy? E-konsylium to kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pacjenci mają zyskać dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają. Na czym konkretnie polega platforma e-konsylium? 

Egzamin z języka polskiego rozpoczął trzydniowy egzamin ósmoklasisty

Dla ponad 502,8 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek o 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy: w każdym dniu uczniowie będą zdawać z innego przedmiotu.

ZUS ostrzega: Oszuści wysyłają SMS-y

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi SMS-ami rozsyłanymi przez oszustów. ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści. Nie należy klikać w linki, ani pobierać załączników nieznanego pochodzenia. ZUS nie wysyła wiadomości o konieczności odebrania świadczenia.

Mikrozarządzanie

Mikrozarządzanie (ang. micromanagement) – sytuacja, w której przełożony lub lider organizacji kontroluje i ingeruje w każdy aspekt pracy swoich podwładnych, aż do skrajnego stopnia. Mikrozarządzanie, choć ma intencję poprawy wyników i dokładności, może prowadzić do negatywnych skutków dla pracowników i organizacji jako całości.

Utrata ciąży a zasiłek chorobowy. Jakie uprawnienia przysługują kobiecie?

Utrata ciąży – czy pracownicy przysługuje w takiej sytuacji zasiłek chorobowy? Prawa po poronieniu przysługują każdej kobiecie, która straciła dziecko przed 22 tygodniem ciąży. Ile wynosi okres zasiłkowy po poronieniu? Czy przepisy przewidują dodatkowe uprawnienia? 

Czynny żal w prawie karnym skarbowym

Czym jest czynny żal w polskim prawie karnym skarbowym?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Kiedy się odbędą?

Unia Europejska 22 maja 2023 r. formalnie zatwierdziła termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku - poinformowała Rada UE na swoich stronach internetowych.

Ceny promocyjne - jak obliczać i prezentować zgodnie z prawem? Czy sklepy radzą sobie z dyrektywą Omnibus?

Od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorcy mają obowiązek informować o najniższej cenie produktu lub usługi z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Kontrole Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej wykazały, że wiele z firm nie wie, jak poprawnie prezentować promocje nie wprowadzając konsumentów w błąd i tym samym – uniknąć kar. Eksperci z Exorigo-Upos przeanalizowali zalecenia UOKiK i wyjaśniają, w jaki sposób prawidłowo oznaczać niższe, promocyjne ceny produktów.

Kogo obowiązuje okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy?

Kiedy nabywa się prawa do zasiłku chorobowego? Jak długo trwa czas oczekiwania na zasiłek chorobowy? Czy zasiłek chorobowy może zostać przyznany bez czasu oczekiwania? 

Jak 800 plus może wpływać na inflację? Ekspertka z RPP ostrzega

W warunkach obecnej zwiększonej skłonności Polaków do oszczędzania wpływ waloryzacji świadczenia 500 plus do 800 plus może mieć odroczony efekt inflacjogenny, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz. Według niej, uwolnienie nagromadzonych oszczędności, może skutkować szokiem popytowym w przyszłości.

Pandemia w sądach KRS skarży do TK uchwałę Sądu Najwyższego ws. składów jednoosobowych

Krajowa Rada Sądownictwa zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę SN, w której uznano za wadliwe wprowadzone podczas pandemii rozpatrywanie spraw w II instancji w składach jednoosobowych. Zawnioskowano też do TK o zawieszenie tej uchwały do wyroku Trybunału.

Bezpłatne autostrady. Marszałek Sejmu chce procedować jak najszybciej

Projekt likwidujący opłaty za autostrady już jest w Sejmie i będę chciała go w przyszłym tygodniu procedować. Ustawy, o których mówił prezes PiS, jak tylko wpłyną do parlamentu, natychmiast będę poddawała pod proces legislacyjny – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Gig economy

Gig economy (znana również jako ekonomia na zlecenie) – system pracy oparty na elastycznych umowach, w którym pracownicy wykonują różne zadania i projekty jako niezależni kontraktorzy, zamiast zatrudniać się na pełen etat. W gig economy, pracownicy są często nazywani „gig-workerami” lub „gigsterami”, a ich zatrudnienie opiera się na krótkoterminowych, tymczasowych zleceniach.

Kilku pracodawców a zwolnienie chorobowe. Czy można pobierać więcej niż jeden zasiłek?

Czy można pobierać więcej niż jeden zasiłek chorobowy? Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach, w razie choroby mogą liczyć na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą przysługują z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jak to wygląda w praktyce? 

Sondaż w sprawie 800 plus. Co myślą Polacy?

W sprawie 800 plus Polacy są podzieleni niemal równo na pół – informuje sobotnio-niedzielny "Super Express”, powołując się na wyniki sondażu, zrealizowanego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie redakcji.

System emerytalny- wyzwania i znaczenie dla przyszłości społeczeństw

System emerytalny zapewnia stabilność i wsparcie finansowe osobom po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej oraz tym, którzy nie są w stanie kontynuować pracy z różnych powodów. W obliczu starzenia się populacji, niestabilności gospodarczej i zmieniających się wzorców zatrudnienia, systemy emerytalne stoją w obliczu licznych wyzwań. 

Projekt zwiększający pulę dofinansowania linii autobusowych do 1 mld zł w Sejmie

Projekt ustawy Ministerstwa Infrastruktury zwiększający z 800 mln zł do 1 mld zł roczną kwotę wsparcia dla linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA) trafił w piątek do Sejmu.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie. Kto z niego korzysta?

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym miesiącu od uruchomienia punktu skorzystało już z niego 900 obywateli. 

Kompetencje miękkie. Klucz do sukcesu zawodowego i biznesowego

Kompetencje miękkie, zwane również umiejętnościami miękkimi, odgrywają coraz większą rolę w dzisiejszym świecie pracy i biznesu. Wraz z postępem technologicznym i zmianami społecznymi, umiejętności interpersonalne, komunikacyjne i społeczne stają się równie ważne jak umiejętności techniczne. Czym są kompetencje miękkie? Jak je rozwijać, aby odnieść sukces i osiągnąć wyższy poziom efektywności?

Pozorna umowa o pracę dla zasiłku chorobowego. Jakie są konsekwencje?

Pozorna umowa o pracę dla zasiłku chorobowego – co to oznacza? Działania pozorne nie zawsze są naruszeniem prawa. W niektórych jednak przypadkach będą miały taką kwalifikację, m.in. gdy służą do wyłudzenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jakie konsekwencje niesie za sobą pozorna umowa o pracę? Co grozi za nią pracodawcy?

800 plus - dla kogo i od kiedy?

Komu będzie przysługiwało świadczenie 800 plus? Kiedy ma zostać wprowadzona podwyżka? O szczegółach mówiła  w Polsat News minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Drogówka. Policyjna akcja „Prędkość” w całej Polsce

„Prędkość” to kryptonim ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych,  które trwają w całej Polsce w piątek 19 maja. Policjanci drogówki tego dnia będą kontrolować prędkość samochodów jeszcze częściej niż zwykle.

REKLAMA