Pracownik średniej firmy w PPK
REKLAMA
Środki pochodzące od pracownika, pracodawcy i państwa trafią na indywidualny rachunek pracownika w instytucji finansowej, którą wybrał pracodawca we współpracy ze związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowniczą. Na liście znalazły się starannie wyselekcjonowane podmioty. Można je zobaczyć na stronie https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html
Jeśli pracodawca nie osiągnie porozumienia na miesiąc przed upływem terminu zawarcia umowy – może wybrać instytucję finansową sam.
Umowę na prowadzenie konta pracodawca może zawrzeć z jedną z następujących instytucji finansowych:
• Funduszem inwestycyjnym, zarządzanym przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych
• Funduszem emerytalnym zarządzanym przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne lub Pracownicze Towarzystwo Emerytalne
• Zakładem Ubezpieczeń
Środki gromadzone w PPK będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. W miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia fundusze będą automatycznie zmieniać politykę inwestycyjną na mniej ryzykowną (np. inwestycja w instrumenty takie jak akcje czy obligacje skarbu państwa).
Ważne terminy:
- 24 kwietnia 2020 – dla firm średnich (50-249 zatrudnionych) - ostateczny termin podpisania umowy o zarządzanie PPK
- 11 maja 2020 – dla firm średnich firm - ostateczny termin podpisania umowy o prowadzenie PPK
Wpłaty:
Źródła wpłat
Uczestnik PPK czyli zatrudniony - co miesiąc przekazuje wpłatę podstawową w wysokości 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto. Jeśli będzie zainteresowany wyższą kwotą, to maksymalnie może odprowadzić 4 proc. swojego wynagrodzenia brutto.
REKLAMA
W przypadku pracownika osiągającego najniższe dochody (łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. aktualnego minimalnego wynagrodzenia), wpłata podstawowa będzie mogła być mniejsza i wynieść od 0,5 proc. wynagrodzenia brutto do 2 proc.
Podmiot zatrudniający czyli pracodawca - co miesiąc wpłaci obowiązkowo 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Może jednak zdecydować o wpłacie dodatkowej, do 2,5 proc wynagrodzenia brutto.
Budżet państwa - jednorazowa wpłata powitalna 250 zł, a potem raz w roku kwota w wysokości 240 zł.
REKLAMA