Przygotuj się na PPK – co podmiot zatrudniający może zrobić przed 1 lipca 2020

Materiały prasowe

  1. Rozważyć założenie PPE

Tzw. mali przedsiębiorcy mają jeszcze czas na to, by utworzyć PPE, które po spełnieniu wymaganych  warunków (minimalna składka 3,5 proc. pensji, udział w PPE min. 25 proc. pracowników) pozwolą nie tworzyć PPK. Pierwsze składki trzeba opłacić w czerwcu 2020. Pracownicy często wolą tę formę oszczędzania, bo gromadzone środki nie pochodzą z ich wpłat, a tylko z wpłat pracodawcy. Ponadto pracodawca musi szacować, że o ile w przypadku PPK szacuje się wzrost kosztów zatrudnienia na ok. 0,9 proc., to w przypadku PPE zwiększą się one o ok. 2,2 proc. Pracownik z kolei musi wiedzieć, że w odróżnieniu od PPK środki zgromadzone w PPE nie tak łatwo wypłacić, a poza tym środki gromadzone w PPK są własnością uczestników i podlegają dziedziczeniu oraz są elementem wspólnoty majątkowej, czego w PPE nie ma.

  1. Opracować harmonogram wdrażania PPK, by bez zbędnej zwłoki zacząć go realizować (terminy wyboru instytucji finansowej, zawarcia umowy o zarządzanie, zawarcia umowy o prowadzenie itp.)
  2. Opracować szacunkowo budżet na wdrażanie PPK
  3. Oszacować z pomocą działu HR, jaki będzie poziom uczestnictwa w programie. Określić, ile osób pozostanie w PPK, ile zrezygnuje, ile będzie chciało do nich przystąpić, bo z racji wieku nie zostali zapisani automatycznie (55-70 lat).
  4. Szacując liczbę uczestników PPK, warto przeliczyć, czy poza wpłatą podstawową pracodawca chce też wpłacać składkę dodatkową.

Czy PPK w firmie to faktycznie tak duży wzrost kosztów pracy?

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych spowoduje zapewne wzrost kosztów pracy, ale pamiętać trzeba, że wpłaty pracodawcy do PPK to koszty uzyskania przychodu i są odliczane od przychodu pracodawcy, pomniejszając tym samym podstawę naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Do kosztów, z którymi na pewno pracodawca będzie musiał się liczyć należą operacyjne koszty wdrażania i obsługi. Mogą one wynikać z różnych kwestii:

a) konieczności zakupu nowego oprogramowania do obsługi systemu kadrowo-płacowego i finansowo-księgowego lub dostosowania posiadanego

b) konieczności obsługi tego systemu przez firmę IT (wewnętrzną/zewnętrzną)

c) potrzeby zatrudnienia dodatkowej osoby do wdrażania i obsługi PPK lub przekazania obowiązków obecnym pracownikom

d) posiadania odpowiednich warunków do archiwizacji dokumentów lub też tworzenia ich na nowo.

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...