REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi? / fot. Shutterstock
PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi? / fot. Shutterstock
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o PPK reguluje sytuację śmierci pracownika. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po śmierci uczestnika?

Środki zgromadzone w PPK - własność uczestnika PPK

Środki gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych (dalej: PPK) stanowią prywatną własność uczestnika PPK. To oznacza, że uczestnik PPK ma prawo do korzystania z oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK oraz rozporządzania nimi, na zasadach określonych ustawą o PPK.

Wskazanie osoby lub część spadku

Tym samym, uczestnik może samodzielnie zdecydować, komu konkretnie przypadną po jego śmierci środki zgromadzone na rachunku PPK. Jeśli z tego uprawnienia nie skorzysta tj. nie wskaże osoby uprawnionej, której powinny zostać przekazane jego oszczędności – środki te wejdą w skład spadku po uczestniku i będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

Przeczytaj również: Dziedziczenie PPK

Połowa dla małżonka

Zasady podziału środków w razie śmierci uczestnika określa rozdział 13 ustawy o PPK. Zgodnie z regulacjami w nim zawartymi, co do zasady środki zgromadzone na rachunku PPK zmarłego uczestnika przekazywane są w całości osobom uprawnionym, czyli osobom wskazanym przez uczestnika lub jego spadkobiercom. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim. Wówczas, zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy o PPK, o ile środki zgromadzone w PPK przez zmarłego uczestnika stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, niezależnie od wskazania przez uczestnika osoby lub osób uprawnionych - ich połowa zostanie przekazana małżonkowi zmarłego uczestnika.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PPK dla pracownika

Osoba uprawniona do otrzymania środków

Osobą uprawnioną do otrzymania środków po śmierci uczestnika, jest osoba fizyczna wskazana przez uczestnika lub jego spadkobierca. Uczestnik może wskazać jedną lub więcej takich osób. W każdej chwili może też swoje wskazanie też zmienić lub cofnąć. Jeśli posiada kilka rachunków PPK, do otrzymania środków z każdego z nich może wskazać inne osoby uprawnione lub te same. Jeśli uczestnik nie wskaże takiej osoby, osobami uprawnionymi do otrzymania środków będą jego spadkobiercy. W takim przypadku znajdują zastosowanie przepisy ogólne dotyczące dziedziczenia. Kodeks cywilny (art. 927 § 1 k.c.) natomiast przyznaje zdolność dziedziczenia zarówno osobom fizycznym jak i prawnym, stanowiąc tylko w powołanym przepisie, że nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.

Wypłata środków

Spadkobiercy zmarłego uczestnika PPK otrzymają środki im przypadające w formie wypłaty transferowej do ich PPK, IKE lub PPE  albo zwrotu w formie pieniężnej. Aby otrzymać środki z PPK zmarłego uczestnika, spadkobiercy powinni zgłosić się do instytucji finansowej, która prowadzi rachunek PPK spadkodawcy, składając wniosek o wypłatę transferową lub zwrot tych środków w związku ze śmiercią uczestnika PPK. Do takiego wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty. Są nimi odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia oraz zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika PPK lub prawomocnego postanowienia sądu o dziale spadku, jak również dokumenty stwierdzające tożsamość spadkobierców.

Środki przekazywane są spadkobiercom przez instytucję finansową w terminie 3 miesięcy od przedłożenia jej kompletnego i prawidłowego wniosku, chyba że spadkobiercy zażądają przekazania tych środków w późniejszym terminie. Otrzymane w ten sposób przez spadkobierców środki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ani żadnym innym potrąceniom publicznoprawnym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1025)

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.

REKLAMA