REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – nowe obowiązki pracodawców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pracownicze plany kapitałowe – nowe obowiązki pracodawców /Fotolia
Pracownicze plany kapitałowe – nowe obowiązki pracodawców /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i stopniowo, po okresie przejściowym, będzie obejmować kolejne grupy zatrudniających. PPK to system odkładania środków finansowych na przyszłe potrzeby pracownika po ukończeniu przez niego 60 roku życia. W systemie tym aktywnie ma uczestniczyć pracodawca. Obowiązek stosowania pracowniczych planów kapitałowych będzie nakładany na pracodawców stopniowo, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników.

Wspólne finansowanie wpłat na PPK – przez pracownika i pracodawcę

Wysokość wpłaty na PPK będzie ustalona procentowo na określonym, minimalnym poziomie, ale kwota ta może ulec podwyższeniu do górnego limitu, którego wysokość będzie różna dla pracownika i pracodawcy.

Wysokość wpłat finansowanych przez pracownika:

- wpłata podstawowa w wysokości minimalnej wynosi 2% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK,

- wpłata dodatkowa w wysokości maksymalnie do 2% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK.

Wysokość wpłat finansowanych przez pracodawcę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wpłata podstawowa w wysokości minimalnej wynosi 1,5% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK,

- wpłata dodatkowa w wysokości maksymalnie do 2,5% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK.

Zobacz kalkulator: Pracownicze plany kapitałowe (PPK)

Uwaga!
W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu będzie niższe niż 1,2 krotność minimalnego wynagrodzenia, wpłata podstawowa po stronie pracownika będzie mogła ulec obniżeniu do wysokości 0,5% podstawy wymiaru składek.

Podstawą naliczenia PPK będzie podstawa wymiaru składek

Wpłata na PPK będzie wyliczona w oparciu o przyjętą wysokość stopy procentowej oraz wysokość wynagrodzenia brutto pracownika stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Oznacza to, że składniki wynagrodzenia takie jak np. diety, będące przychodem zwolnionym z oskładkowania, nie będą stanowiły podstawy do naliczenia PPK.

Uwaga!
Wpłaty na PPK finansowane przez pracodawcę będą zwolnione ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i będą dla pracodawcy stanowić koszt uzyskania przychodu, z wyjątkiem wpłat odprowadzonych od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu.
Wpłaty na PPK finansowane przez pracownika będą potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Wpłata pracodawcy na rzecz pracownika będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego ciężar poniesie pracownik.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązkiem pracodawcy będzie przygotowanie dokumentacji i systemu, który zgodnie z wdrażanymi przepisami umożliwi realizację programu pracowniczych planów kapitałowych. Działania, które muszą zostać podjęte przez pracodawcę, obejmą przede wszystkim:

• przygotowanie umowy o zarządzanie PPK,

• dokonanie wyboru (w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych) instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK,

• dostosowanie systemu kadrowo-płacowego do naliczania wpłat na PPK,

• obliczanie i dokonywanie wpłat do PPK zarówno po stronie pracodawcy jak i zatrudnionego.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

Decyduje wola pracownika

REKLAMA

Dla osób zatrudnionych PPK jest programem dobrowolnym. Pracownicy w wieku od 19 do 55 lat zostaną zapisani do PPK automatycznie, ale będą mogli podjąć decyzję o odstąpieniu od uczestnictwa w programie składając oświadczenie o rezygnacji. Pracodawca zatrudniający co najmniej jedną osobę deklarującą chęć uczestnictwa w PPK będzie zobowiązany do realizacji programu.

W przypadku gdy pracownik będzie chciał skorzystać z PPK wpłata podstawowa będzie obowiązkowa dla pracownika i pracodawcy. Natomiast deklaracja o wpłatach wyższych niż podstawowe jest dobrowolna dla obu stron.


Jakich podatników i od kiedy obejmie zmiana

Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie nakładany na pracodawców stopniowo, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. W pierwszej kolejności będą to duże firmy.

Umowę stosuje się od:

Liczba zatrudnionych osób:

od 1 lipca 2019 r.

przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.

od 1 stycznia 2020 r.

przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r.

od 1 lipca 2020 r.

przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 20 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r.

od 1 stycznia 2021 r.

pozostałe podmioty zatrudniające

Na zawarcie umowy o prowadzenie PPK jest czas do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia wykazanego w powyższej tabeli, a zawarcie umowy o zarządzanie PPK musi nastąpić nie później niż 10 dni roboczych przed upływem terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

Wyjątek

Podmioty zatrudniające, należące do jednej grupy kapitałowej są uprawnione do zawierania umów o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK w terminie, w którym ustawa ma zastosowanie w stosunku do podmiotu, który zatrudnia największą liczbę osób zatrudnionych w tej grupie kapitałowej.

Umowa o zarządzanie PPK będzie umową pomiędzy podmiotem zatrudniającym a wybraną instytucją finansową.

Umowa o prowadzenie PPK będzie umową pomiędzy instytucja finansową, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK oraz zatrudnionym, ale będzie zawierana w imieniu zatrudnionego przez podmiot zatrudniający.

Sage

Sage sp. z o.o
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polakom wciąż za mało galerii handlowych

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż nie mają dość galerii handlowych. Tylko 36,4 proc. rodaków uważa, że tych obiektów jest za dużo.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

REKLAMA

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Są zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa w kwietniu terminy wypłaty pieniędzy

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

REKLAMA

Nadchodzi podwyżka wieku emerytalnego. Ile wyniesie nowy ustawowy wiek emerytalny kobiet, a ile mężczyzn, od kiedy zmiany

Podwyżka wieku emerytalnego kobiet jest już przesądzona. Ale czy to wszystkie zmiany w emeryturach? Problemów jest tak wiele, że konieczna jest prawdziwa reforma a może nawet i rewolucja w systemie emerytalnym. Czy rząd się na nią zdecyduje i co zmieni w pierwszej kolejności?

Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

REKLAMA