REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrezygnować z PPK?

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK? / fot. Shutterstock
Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

PPK – podstawowe informacje

Pracownicze Plany Kapitałowe to system emerytalny przeznaczony dla osób zatrudnionych. Wypłaty z programu zasadniczo są przewidziane dla osób po zakończeniu 60 roku życia. Ustawowa definicja osób zatrudnionych, poza pracowniami zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy, obejmuje minimum osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług. 

Pracownicze Plany Kapitałowe, zwane dalej PPK, to program dobrowolny i dodatkowy, istniejący obok dotychczasowego systemu zabezpieczeń społecznych, z którego wypłacane są emerytury. Składki na rzecz PPK będą pochodziły z wpłat podmiotów zatrudniających, osób zatrudnionych i państwa. Ustawa przewiduje różne terminy wprowadzenia PPK u poszczególnych podmiotów w zależności od wielkości zatrudnienia. Już od lipca 2019 r. program zacznie obowiązywać u pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników - wydanie specjalne nr 2/2018

Kto przystąpi do PPK?

Przystąpienie do PPK odbywa się automatycznie oraz dotyczy pracowników zatrudnionych w wieku między 18. a 54. rokiem życia. PPK obejmie osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia, były zatrudnione w tym podmiocie łącznie przez co najmniej 3 miesiące. Ta grupa osób nie jest zobligowana do podjęcia jakichkolwiek działań, by przystąpić do programu. Są oni niejako „z urzędu” objęci PPK, co oznacza, że składki na rzecz PPK będą odprowadzane z ich wynagrodzeń bez składania dodatkowych oświadczeń. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia i nie ukończyły 70. roku życia, mogą przystąpić do programu jeśli złożą stosowny wniosek.

Więcej informacji w dziale PPK >>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zrezygnować z PPK?

REKLAMA

Ustawodawca przewidział możliwość rezygnacji z uczestnictwa w programie. Gdy osoba zatrudniona nie chce „odkładać” na dodatkową emeryturę, powinna przedsięwziąć odpowiednie kroki. W tym celu powinna złożyć pisemną deklarację podmiotowi zatrudniającemu. Wzór deklaracji zostanie opublikowany w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje możliwość wpisania się z programu w każdym momencie. W tym czasie nie są dokonywane żadne wpłaty za pracownika.

Z chwilą złożenia deklaracji pracodawca nie dokonuje żadnych wpłat, zaczynając od miesiąca złożenia deklaracji. Wpłaty pobrane w miesiącu złożenia rezygnacji podlegają zwrotowi.

Pani Alicja w dniu 20 lutego złożyła deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Wynagrodzenie za styczeń, pomniejszone o wpłaty do PPK, pani Alicja otrzymała 5 lutego. Pracodawca powinien zwrócić Pani Alicji te środki, które pobrał z jej wynagrodzenia na rzecz PKK wypłacone 5 lutego.

Rezygnacja tylko na określony czas

Po czterech latach od wystąpienia z programu osoba zatrudniona ponownie zostaje do niego włączona. Pracownik zostanie poinformowany o tym, że pracodawca zacznie dokonywać wpłat w związku z „odnowieniem się” jego uczestnictwa z wyprzedzeniem, a od 1 kwietnia z jego wynagrodzenia będą dokonywane wpłaty na rzecz PPK. Jeśli pracownik nie będzie chciał przystąpić do programu, będzie mógł powonienie złożyć deklarację rezygnacji.

Przystąpienie do PPK w każdym czasie

Pracownik, który zrezygnował, w każdym czasie może ponownie przystąpić do programu PPK. W tym celu powinien złożyć podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

REKLAMA

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA