REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – wypłata transferowa

PPK – wypłata transferowa/fot. Shutterstock
PPK – wypłata transferowa/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych przewiduje kilka rodzajów wypłat środków zgromadzonych przez uczestnika na swoim koncie. Jedna z możliwości to wypłata transferowa. Czym jest i jak jej dokonać?

Wypłata oszczędności z konta w PPK

Celem wprowadzenia PPK jest oszczędzanie środków pieniężnych na rachunku imiennym uczestnika programu. Planowana wypłata oszczędności powinna nastąpić po ukończeniu przez uprawnionego 60 roku życia. Przewidziano, że wcześniej można wypłacić pieniądze w celu pokrycia wkładu własnego w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego (tylko dla osób przed 45 rokiem życia) lub w razie poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka bądź dziecka. Kolejnym sposobem wypłaty zgromadzonych na koncie w PPK środków jest wypłata transferowa.

Wypłata transferowa

Wypłatą transferową jest przekazanie środków z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK (np. przypadek kilku miejsc zatrudnienia pracownika - kilka rachunków w PPK dla jednej osoby), IKE małżonka zmarłego uczestnika PPK, IKE osoby uprawnionej, PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK, PPE osoby uprawnionej, rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej uczestnika PPK (po osiągnięciu przez niego 60 roku życia), rachunek lokaty terminowej uczestnika PPK prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (po osiągnięciu przez niego 60 roku życia), rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej wskazany przez małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, a także do zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność dotyczącą ubezpieczeń na życie (możliwość wykupienia z oferty ubezpieczeniowej świadczenia dożywotniego lub okresowego).

Wypłata transferowa - dyspozycja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osoba, która chce dokonać wypłaty transferowej swoich środków, musi złożyć w tym celu dyspozycję (polecenie wykonania wypłaty złożone instytucji finansowej) oraz przedstawić odpowiednio dowód potwierdzający uczestnictwo w innym PPK, IKE lub PPE, zawarcie umowy o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej, umowy o prowadzenie rachunku lokaty terminowej albo zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeń, na podstawie której po osiągnięciu przez niego 60 roku życia nabędzie prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego.

Wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej uczestnika PPK (po osiągnięciu przez niego 60. roku życia) i na rachunek lokaty terminowej uczestnika PPK prowadzony w SKOK (po osiągnięciu przez niego 60. roku życia) można dokonać tylko wówczas, gdy w umowie o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej lub umowie o prowadzenie lokaty terminowej, na który ma nastąpić wypłata transferowa, przewidziano możliwość dysponowania środkami przekazanymi z PPK jedynie w następujący sposób: jednorazowa wypłata 25% zgromadzonych środków i ratalna wypłata pozostałych 75%.

Dyspozycję wypłaty transferowej należy przedłożyć bezpośrednio instytucji finansowej. Wydaje się, że można to uczynić także za pośrednictwem pracodawcy. Jednak taka możliwość powinna zostać uregulowana w umowie o zarządzanie PPK i umowie o prowadzenie PPK. Warto zaznaczyć, że wyłączenie dopuszczalności złożenia wniosku bezpośrednio do instytucji finansowej w postanowieniach umów o zarządzanie i prowadzenie PPK jest niedozwolone.

Informacja o uczestniku PPK

Przed dokonaniem wypłaty instytucja finansowa sporządza w formie elektronicznej informację o danym uczestniku PPK. Dokument zawiera takie dane jak indywidualny identyfikator uczestnika PPK w ewidencji PPK, dane identyfikujące uczestnika PPK czy wysokość i datę dokonywanej wypłaty transferowej oraz dane identyfikujące zakład ubezpieczeń, fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny i subfundusz, do którego dokonywana jest wypłata transferowa. Informacje te instytucja finansowa przekazuje uczestnikowi PPK lub osobie, na rzecz której wypłaca się środki, a także podmiotowi, do którego wpłata jest dokonywana.

Wypłatę przeprowadza się w terminie maksymalnym 14 dni od dnia złożenia dyspozycji.

Wypłata transferowa a dalsze oszczędzanie w programie

Wypłata transferowa nie zamyka drogi do dalszego oszczędzania w ramach programu. Należy pamiętać, iż rachunek w PPK jest imienny, przypisany konkretnej osobie. Nie zostaje zlikwidowany. Oszczędzanie w ramach tego rachunku jest kontynuowane. W przypadku złożenia rezygnacji z uczestnictwa w PPK, co 4 lata wpłaty na to konto będą wznawiane.

Wypłata transferowa a dopłata roczna

Dokonanie wypłaty transferowej po spełnieniu warunków do uzyskania dopłaty rocznej nie odbiera prawa do jej otrzymania, nawet jeśli miałaby trafić na rachunek uczestnika PPK już po dokonaniu transferu.

Wypłata transferowa w przypadku śmierci uczestnika PPK

Jeśli osoba, która zmarła, pozostawała w związku małżeńskim, po jej śmierci dochodzi do wypłaty transferowej połowy zgromadzonych na rachunku zmarłego środków. Trafiają one na rachunek PPK, IKE lub PPE jego małżonka w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. W tym celu na małżonku zmarłego ciąży obowiązek przedstawienia instytucji finansowej prowadzącej PPK:

- odpisu aktu zgonu,

- odpisu aktu małżeństwa oraz

- pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych między nim a zmarłym oraz

- dokumentów potwierdzających sposób uregulowania tych stosunków (przypadek braku wspólności ustawowej między małżonkami).

Do wypłaty transferowej dochodzi w terminie do 3 miesięcy od przedstawienia instytucji finansowej powyższych dokumentów.

Jeśli małżonek zmarłego uczestnika PPK wyrazi taką wolę, oszczędności, które mu przysługują mogą zostać wypłacone w formie pieniężnej. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek.

REKLAMA

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wniosku o wypłatę transferową, a także wniosku o zwrot zgromadzonych środków w formie pieniężnej instytucja finansowa nie ponosi odpowiedzialności. Niedopełnieniem obowiązku będzie przekroczenie terminu 3 miesięcy, przedstawienie nieprawidłowych lub niekompletnych dokumentów.

Śmierć uczestnika PPK powoduje przejście połowy oszczędności z jego konta PPK w formie wypłaty transferowej na rachunek pozostającego przy życiu małżonka. A co z resztą środków? Trafiają w ręce osoby uprawnionej bądź osób uprawnionych, które uczestnik PPK wskazuje instytucji finansowej. W zależności od osób uprawnionych wypłata środków może nastąpić w formie transferu do PPK, IKE lub PPE tych osób lub zwracane są w formie pieniężnej.

Co ciekawe, uczestnik PPK może wskazać jako osobę uprawnioną także małżonka. Po jego śmierci całość oszczędności z konta PPK należeć się będzie małżonkowi (połowa z wypłaty transferowej i połowa jako należność osoby uprawnionej).

W sytuacji braku wskazania osób uprawnionych przez uczestnika PPK za jego życia całość zgromadzonych środków podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA