REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata środków z PPK po 60. roku życia – kiedy i jak wypłacić środki zgromadzone w PPK

Wypłata środków z PPK  po 60. roku życia – kiedy i jak wypłacić środki zgromadzone w PPK/ fot. Shutterstock
Wypłata środków z PPK po 60. roku życia – kiedy i jak wypłacić środki zgromadzone w PPK/ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczo wypłata środków z PPK odbywa się po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Wypłata oszczędności następuje wyłącznie na wniosek uczestnika PPK.

Ustawa o PPK przewiduje kilka sposobów wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK. Jednym ze sposobów a zarazem najkorzystniejszym, w szczególności pod względem wysokości wpłat uzyskiwanych od pracodawcy oraz preferencji podatkowych jest wypłata tychże środków po ukończeniu 60. roku życia (dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn). W związku z tym, że kapitał zgromadzony w PPK jest prywatną własnością, to uczestnik PPK może podjąć decyzję o wypłacie w każdym momencie, jednak w tym przypadku należy liczyć się z utratą pewnych przywilejów.

Wypłata na wniosek

Wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK następuje wyłącznie na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Należy go złożyć do wybranej instytucji finansowej, która prowadzi rachunek PPK.

Z kolei wybrana instytucja finansowa informuje pracodawcę o złożonym wniosku, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od jego złożenia.

Jednorazowo i w ratach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo wypłata środków z PPK odbywa się po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Zatem jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków to:

- 25% zgromadzonych środków wraz z zyskami wypłacane jest jednorazowo,

- a pozostałe 75% środków przekazywanych jest na konto uczestnika w minimum 120 równych, miesięcznych ratach (czyli przez 10 lat co miesiąc zapewnione są środki na życie).

Zmniejszenie liczby rat, w których wypłacane będą pozostałe środki – w tym wypłata całej kwoty jednorazowo (1 rata) – będzie się wiązać z koniecznością zapłaty podatku (19 proc.).

Uczestnik PPK może również złożyć wniosek wypłatę mniejszej liczby rat, jeśli powstanie u niego konieczność uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

Uczestnik PPK może zmienić zadeklarowaną liczbę rat.

Jeżeli na podstawie zadeklarowanej liczby rat wypłata środków ma trwać co najmniej 10 lat, uczestnik PPK nie może zmienić zadeklarowanej liczby rat w ten sposób, że po zmianie zadeklarowanej liczby rat wypłata ratalna środków będzie trwała krócej niż 10 lat. Ponadto pracownik, który zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę, na której podstawie po osiągnięciu przez niego 60. roku życia nabędzie prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego, może dokonać wypłaty transferowej zgromadzonych w PPK środków do tego zakładu ubezpieczeń.

Warto również pamiętać, że po osiągnięciu 60. roku życia, wpłaty na PPK nie są dokonywane, ani dopłaty roczne nie są przekazywane.

Świadczenie małżeńskie po 60. roku życia

REKLAMA

Warto dodać, że uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia, może wypłacić środki z PPK w formie tzw. świadczenia małżeńskiego. Dla osób, które pozostają w związku małżeńskim to zabezpieczenie przyszłości obojga małżonków. Zatem z uprawnienia wypłaty środków w formie tzw. świadczenia małżeńskiego może skorzystać uczestnik PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Taka opcja jest możliwa pod warunkiem, że jego współmałżonek również ukończył 60. rok życia oraz oboje oszczędzają w PPK zarządzanym przez tę samą instytucję finansową. Dodatkowo koniecznym warunkiem do skorzystania ze świadczenia małżeńskiego z PPK jest złożenie wspólnego oświadczenia o wyborze świadczenia małżeńskiego jako formy wypłaty środków z PPK. W wyniku tego, wybrana instytucja finansowa otworzy wspólny rachunek PPK dla małżonków, zwany „rachunkiem małżeńskim”.

Co istotne, małżonkowie, którzy zdecydują na taką formę wypłaty swoich oszczędności, muszą liczyć się, że całość pieniędzy otrzymają w co najmniej 120 ratach miesięcznych (czyli przez 10 lat). Świadczenie małżeńskie wypłaca się małżonkom wspólnie, aż do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku małżeńskim.

Co w przypadku śmierci małżonka/małżonków? Środki zgromadzone na rachunku małżeńskim podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci obojga małżonków. Natomiast w przypadku śmierci jednego z małżonków, środki znajdujące się na rachunku małżeńskim będą nadal wypłacane małżonkowi pozostającemu przy życiu – w ratach, aż do wyczerpania oszczędności.

Wypłata środków przed ukończeniem 60. roku życia

Z uwagi na to, że rachunek PPK ma charakter prywatny, uczestnik może w dowolnym momencie wypłacić z nich pieniądze – także przed ukończeniem 60. roku życia. Warto przemyśleć wcześniejszą wypłatę, gdyż wiąże się to z utratą pewnych korzyści. Zgromadzone przez siebie oszczędności zostaną wówczas pomniejszone o:

 - podatek od zysków kapitałowych;

 - 30% wartości wpłat, które finansuje pracodawca przekazywane są na rachunek prowadzony przez ZUS;

 - dopłaty ze strony państwa (a więc przekazywanych przez państwo wpłat powitalnych w wysokości 250 złotych oraz dopłat rocznych w wysokości 240 złotych).

Szczególne sytuacje życiowe

REKLAMA

Ponadto uczestnik PPK może wypłacić środki przed osiągnięciem 60. roku życia w dwóch szczególnych sytuacjach życiowych. Pierwszą z nich jest chęć przeznaczenia zgromadzonych w PPK pieniędzy na leczenie w przypadku poważnej choroby własnej, małżonka i dziecka. Zaznaczyć należy, że nie każdy przypadek zachorowania będzie uprawniał do wypłaty oszczędności. W razie poważnej choroby własnej lub bliskich, uczestnik otrzyma 25% środków zgromadzonych na rachunku i nie musi tej kwoty zwracać. Więcej na ten temat pisaliśmy >>> Poważne zachorowanie własne, małżonka, dziecka

Druga możliwość skierowana jest do osób przed 45. rokiem życia, które myślą o własnym mieszkaniu. Wówczas wcześniejsza wypłata jest możliwa w razie sfinansowania wkładu własnego do kredytu, np. przy zakupie mieszkania lub domu. Uczestnik PPK będzie mógł jednorazowo, raz w życiu dokonać wypłaty 100% wartości środków zgromadzonych w PPK na pokrycie wkładu własnego, w związku z zaciągnięciem kredytu udzielonego na sfinansowanie mieszkania, domu. Pieniądze te będzie musiał jednak oddać. Więcej na ten temat pisaliśmy >>> PPK - zakup mieszkania i wypłata środków na wkład własny

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA