REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata środków z PPK w przypadku poważnej choroby pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Wypłata środków z PPK w przypadku poważnej choroby pracownika/fot. shutterstock
Wypłata środków z PPK w przypadku poważnej choroby pracownika/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata środków z PPK może odbyć się w przypadku wystąpienia poważnej choroby. Zachorowanie pracownika będącego uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych, jego małżonka, a także dziecka uprawnia do złożenia wniosku o wypłatę zgromadzonych pieniędzy. Jakie choroby ustawa uznaje za poważne zachorowanie?

Rodzaje wypłat środków

Uczestnik PPK może rozporządzać środkami zgromadzonymi w ramach programu Pracowniczych Planów Kapitałowych w granicach ustalonych przedmiotową ustawą. W celu wypłaty środków z konta składa stosowny wniosek instytucji finansowej prowadzącej dla niego PPK. Docelowo wypłata powinna nastąpić po osiągnięciu 60 roku życia, jednak możliwe są również wcześniejsze. Wszystkich dokonuje się w formie pieniężnej.

Wypłata na pokrycie wkładu własnego

Zainteresowany wypłatą pieniędzy uczestnik może np. zawrzeć umowę z instytucją finansową o wypłatę środków nawet w wysokości 100%. Powinny one zostać przeznaczone na pokrycie wkładu własnego w związku z budową domu, kupnem mieszkania czy remontem. Umowa zobowiązuje do zwrotu wypłaconej sumy w wartości nominalnej. Taka wypłata dokonywana jest na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej uczestnika PPK. Należy wskazać go we wniosku o wypłatę. Warto podkreślić, że wypłata na powyższy cel możliwa jest wyłącznie w przypadku osób do 45 roku życia.

Wypłata w formie świadczenia małżeńskiego

Ustawa o PPK przewiduje również wypłatę po osiągnięciu 60 roku życia w formie świadczenia małżeńskiego. Polega to na połączeniu dwóch rachunków PPK (jednego i drugiego małżonka) i utworzeniu wspólnego, z którego następnie będą dokonywane wypłaty w co najmniej 120 miesięcznych ratach.

Wypłata transferowa

Ponadto możliwa jest tzw. wypłata transferowa. Zalicza się do niej wypłatę:

1. na inny rachunek PPK;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej uczestnika PPK, po osiągnięciu przez niego 60. roku życia;

3. na rachunek lokaty terminowej uczestnika PPK prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, po osiągnięciu przez niego 60. roku życia;

4. na IKE małżonka zmarłego uczestnika PPK lub na IKE osoby uprawnionej;

5. na rachunek w PPE prowadzony dla małżonka zmarłego uczestnika PPK lub dla osoby uprawnionej;

6. do zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność określoną w dziale I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej;

7. na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub na rachunek lokaty terminowej małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, zgodnie z art. 80 ust. 2. ustawy o PPK.

Wypłata w przypadku poważnej choroby

Kolejną formą wypłaty przewidzianą w ustawie jest wystąpienie szczególnej okoliczności w postaci choroby. W świetle art. 101 ustawy o PPK przypadek szczególnego zachorowania musi spełniać dwa warunki. Przede wszystkim możliwość wypłaty przewiduje się w sytuacji choroby poważnej. Nie każdy przypadek zachorowania będzie więc uprawniał do wypłaty oszczędności. Ponadto osobą chorą może być uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko, a więc właściciel konta PPK i jego najbliższa rodzina. Ustawodawca uregulował maksymalną wysokość wypłaty w przypadku poważnego zachorowania na poziomie 25% wszystkich oszczędności.

Poważne zachorowanie

Ustawa o PPK w art. 2 ust. 1 pkt 23 zawiera definicję poważnego zachorowania. Za poważną chorobę w myśl ustawy uznaje się:

  1. całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustaloną w formie orzeczenia przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej 2 lat lub
  2. umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ustalony w formie orzeczenia przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na okres co najmniej 2 lat, lub
  3. niepełnosprawność osoby, która nie ukończyła 16 lat, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustaloną w formie orzeczenia przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, lub
  4. zdiagnozowanie u osoby dorosłej jednej z następujących jednostek chorobowych: amputacja kończyny, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba neuronu ruchowego (stwardnienie zanikowe boczne), choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV), kardiomiopatia, nowotwór złośliwy, toczeń trzewny układowy, udar mózgu, utrata mowy, słuchu lub wzroku, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub zawał serca, lub
  5. zdiagnozowanie u dziecka jednej z następujących jednostek chorobowych: poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, anemia aplastyczna, przewlekłe aktywne zapalenie wątroby, padaczka, gorączka reumatyczna, nabyta przewlekła choroba serca, porażenie (paraliż), utrata wzroku, głuchota (utrata słuchu), potransfuzyjne zakażenie wirusem HIV, schyłkowa niewydolność nerek, tężec, cukrzyca, łagodny guz mózgu, przeszczepienie narządów, zabieg rekonstrukcyjny zastawek, zabieg rekonstrukcyjny aorty lub nowotwór złośliwy.

Wniosek i wypłata

W celu otrzymania wypłaty należy złożyć wniosek do instytucji finansowej prowadzącej PPK. Aby udokumentować zaistniałą szczególną sytuację chorobową dołącza się do niego orzeczenie lekarza orzecznika, komisji lekarskiej ZUS lub zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające wystąpienie poważnego zachorowania określonego w punkcie d) lub e). Uczestnik PPK może ustalić we wniosku formę wypłaty. Możliwe jest wnioskowanie o jednorazową wypłatę 25% zgromadzonych środków (bądź mniejszej sumy) lub rozłożenie jej na raty. Pierwsza rata albo cała jednorazowa wypłata powinny być dokonane nie później niż 14 dnia, licząc od dnia złożenia wniosku o wypłatę do instytucji finansowej. Co istotne, wypłata z powodu choroby objęta jest zwolnieniem z podatku od zysków kapitałowych i nie podlega zwrotowi.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA