REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 r. - zasady opodatkowania wypłat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Emeryt wypłaci bez PIT jednorazowo 1/4 oszczędności
Emeryt wypłaci bez PIT jednorazowo 1/4 oszczędności

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie wypłat z PPK będzie uzależnione od spełnienia określonych przez ustawodawcę warunków. Tylko 25 proc. zgromadzonej sumy będzie można otrzymać na emeryturze od razu i bez podatku, pozostałe 75 proc. będzie podlegało ograniczeniom.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest na finiszu prac parlamentarnych (w tym tygodniu rozpatrzy ją Senat). PPK uzupełnią III filar emerytalny. Pracodawcy będą je tworzyć obowiązkowo dla wszystkich pracowników. Ci ostatni będą mieli możliwość rezygnacji z takiej formy oszczędzania. Minimalna wysokości wpłat podstawowych do PPK, które będą finansowane zarówno przez pracodawców, jak i zatrudnionych, wyniesie odpowiednio 1,5 proc. oraz 2 proc. wynagrodzenia brutto.

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. W pierwszej kolejności zastosują je firmy zatrudniające co najmniej 250 osób.

Składka po opodatkowaniu

Pieniądze gromadzone w PPK będą już po opodatkowaniu (w uproszczeniu będzie to część wynagrodzenia po opodatkowaniu). Zasadniczo będzie z nich można korzystać po osiągnięciu 60 lat.

Oszczędności gromadzone do emerytury nie powinny być obciążane przy wypłacie 19-proc. podatkiem od zysków (podatek Belki) - podobnie jak w przypadku indywidualnych kont emerytalnych (IKE) czy pracowniczych programów emerytalnych (PPE).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przeciwieństwie jednak do obecnych form opodatkowanie wypłat z PPK będzie uzależnione od spełnienia warunków. I tak tylko 25 proc. zgromadzonej sumy będzie można otrzymać na emeryturze od razu i bez podatku. Pozostałe 75 proc. będzie podlegało ograniczeniom. Podatek od zysków kapitałowych nie zostanie potrącony, pod warunkiem że oszczędności będą wypłacane w ratach przez kolejnych 10 lat.

Jeśli podatnik zdecyduje się na wypłatę w mniejszej liczbie rat niż 120, to podatku Belki nie uniknie. Oznacza to ograniczenia w dysponowaniu środkami zgromadzonymi w PPK.

REKLAMA

- Funkcjonujące już PPE czy IKE dają większą swobodę w tym zakresie, gdyż aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, uczestnik programu musi jedynie przekroczyć określoną granicę wieku, a po spełnieniu tego warunku może dowolnie korzystać z oszczędności - zwraca uwagę Marek Gadacz, partner w dziale doradztwa podatkowego w Crido.

Jeszcze inaczej funkcjonują indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W tym systemie odkładane corocznie środki można odliczać na bieżąco od dochodu (w rocznym zeznaniu PIT). Natomiast koszt podatku, o preferencyjnej 10-proc. stawce, ponoszony jest dopiero po kilkudziesięciu latach przy wypłacie już na emeryturze (patrz tabela i opinia).

Wcześniejsza wypłata

Ustawa o PPK przewiduje też możliwość wcześniejszej wypłaty oszczędności, tj. przed ukończeniem 60 lat. Umożliwiono bowiem jednorazowe wykorzystanie środków zgromadzonych w PPK na sfinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub domu. Wydaną na ten cel kwotę trzeba jednak będzie zwrócić. W przeciwnym razie dochód uzyskany w związku z taką wypłatą środków z PPK będzie podlegał opodatkowaniu 19-proc. podatkiem Belki.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Dodatkowo uczestnik PPK będzie mógł wnioskować o wypłatę do 25 proc. zgromadzonych środków w razie poważnej choroby. Dotyczyć to będzie zarówno oszczędzającego pracownika, jak i jego małżonka lub dziecka. Będzie to wypłata bezzwrotna, która nie będzie podlegała podatkowi od zysków kapitałowych.

W razie śmierci uczestnika PPK środki przez niego zgromadzone będą zwracane w całości spadkobiercom, łącznie z wpłatami od pracodawcy, a także finansowanymi przez państwo dopłatami rocznymi czy powitalnymi i bez opodatkowania. ©℗

Zobacz: Podatki 2019


Podatki od oszczędności na emeryturę

Forma oszczędzania

Obciążenia fiskalne

Dodatkowe ulgi podatkowe

wcześniejsza wypłata lub zwrot

wypłata na emeryturze

IKZE

Zwrot całkowity - całą otrzymaną kwotę należy doliczyć do dochodu w rocznym zeznaniu PIT

Od kwoty wypłaty pobrany zostanie zryczałtowany podatek dochodowy 10 proc.

Wpłacane środki można odliczać od dochodu w zeznaniu rocznym PIT

IKE

Zwrot całkowity lub częściowy - 19-proc. podatek od zysków kapitałowych

Brak podatku

Brak

PPE

Zwrot całkowity - 19-proc. podatek od zysków kapitałowych

Brak podatku

Brak

PPK

Zwrot całkowity - 19-proc. podatek od zysków kapitałowych

Wypłata:

25 proc. środków jednorazowo - brak podatku

75 proc. środków w ratach:

co najmniej 120 rat (10 lat) - brak podatku

mniejsza liczba rat - 19-proc. podatek od zysków kapitałowych

Brak

Wypłata 100 proc. środków na pokrycie wkładu własnego na zakup mieszkania lub budowę domu z obowiązkiem zwrotu - 19-proc. podatek od zysków kapitałowych tylko w przypadku niedokonania zwrotu w umownym terminie

Wypłata części (do 25 proc.) środków w związku z trwałą niezdolnością do pracy lub poważnym zachorowaniem, bez obowiązku zwrotu - brak podatku od zysków kapitałowych

Zwrot na rzecz byłego małżonka w związku z rozwodem lub unieważnieniem małżeństwa - 19 proc. podatek od zysków kapitałowych

opinia

Podatki w III filarze zależą od systemu oszczędzania

Marek Gadacz partner w dziale doradztwa podatkowego w Crido

Trzeci filar emerytalny w Polsce, do którego można zaliczyć PPE czy IKE, w zakresie opodatkowania funkcjonuje w systemie TEE (tax, exempt, exempt). Oznacza to, że składki do systemu są wpłacane z dochodu po opodatkowaniu. Wzrost wartości kapitału oraz dochody uzyskane z inwestycji nie podlegają natomiast opodatkowaniu, o ile wypłata następuje po osiągnięciu wieku emerytalnego. W tym systemie mają również funkcjonować wprowadzane od 2019 r. pracownicze plany kapitałowe.

Drugi system to EET (exempt, exempt, tax). W tym systemie składki wpłacane do programu podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem, wzrost wartości kapitału nie jest opodatkowany, natomiast podatek pojawia się w chwili wypłaty środków z programu. W tym systemie funkcjonuje IKZE (z pewnymi limitami wysokości składek, jakie mogą być wpłacone na konto).

Moim zdaniem system EET stanowi większą zachętę do uczestnictwa w programie oszczędzania. Uczestnik w momencie wpłaty otrzymuje zachętę w postaci ulgi podatkowej, a późniejszy koszt podatkowy pokrywany jest z bieżących wypłat z programu.

W systemie TEE uczestnik musi, oprócz składki, sfinansować podatek, a jedyną zachętą fiskalną jest zwolnienie podatkowe przyszłych dochodów. W tym kontekście część potencjalnych uczestników PPK może wystąpić z programu, choć należy pamiętać, że brak zachęty podatkowej na moment wpłat składek w jakimś stopniu będą niwelować dopłaty: powitalna i roczna.

Magdalena Majkowska

Zobacz także: Kadry

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

30 kwietnia 2025 r. termin rozliczenia PIT za 2024 r. KAS przypomina, że niektóre ulgi trzeba wykazać samodzielnie

Do 30 kwietnia podatnicy mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT za 2024 rok. Najwygodniejszym sposobem na dopełnienie tego obowiązku pozostaje usługa Twój e-PIT, która od kilku lat zyskuje coraz większą popularność.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA