Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Poradnik gazety prawnej :: Logo
 
Newsletter: 14 kwietnia 2025 r.
Porada dnia

Nowy plan wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla firm
Nowy plan wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla firm

Resort finansów przedstawił, oczekiwany przez przedsiębiorców, projekt ustawy oraz plan wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Nowa wersja projektu potwierdza dotychczasowy harmonogram wdrożenia KSeF. Obowiązek e-fakturowania dla wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) zostanie wprowadzony w dwóch etapach z dodatkowym odroczeniem dla najmniejszych przedsiębiorców.

Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

KAS przypomina: rozlicz podatek w usłudze Twój e-PIT. W razie wątpliwości skorzystaj ze wsparcia Infolinii KAS

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy muszą złożyć zeznanie roczne PIT za 2024 r. MF zachęca do korzystania ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej. Infolinia KAS będzie czynna również w sobotę 26 kwietnia br.

Przeczytaj »
Prezydent podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom

Prezydent 10 kwietnia 2025 r. podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która wprowadza liczne zmiany w procesie zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju. Pracodawcy muszą przygotować się na nowe obowiązki administracyjne, rozszerzone wymogi formalne oraz surowsze sankcje za naruszanie przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców.

Przeczytaj »
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia podpisana przez Prezydenta

Prezydent 10 kwietnia 2025 r. podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Wprowadza ona duże zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy i dostępnych instrumentach pomocowych dla pracodawców.

Przeczytaj »
PIP zyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę

Trwają prace nad reformą ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej PIP ma uzyskać nowe uprawnienia w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektor będzie mógł nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Pracodawcy będą mieli możliwość odwołania się od decyzji Inspekcji.

Przeczytaj »
Od 1 lipca 2025 r. zmiany w deklaracjach akcyzowych – projekt rozporządzenia

Od 1 lipca 2025 r. podatnicy będą mieli do dyspozycji nowe wzory deklaracji akcyzowych, które zostaną znowelizowane w związku z opodatkowaniem akcyzą nowych grup wyrobów, tj. saszetek nikotynowych, innych wyrobów nikotynowych, urządzeń do waporyzacji i zestawów części do urządzeń do waporyzacji. Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2025 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących wzoru deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego (AKC-PA), które wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2025 r.

Przeczytaj »
MF ostrzega podatników przed fałszywymi mailami o nadpłacie PIT

W okresie składania zeznań podatkowych zwiększa się aktywność oszustów, którzy próbują wyłudzić dane podatników. Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że nigdy nie powiadamiają o weryfikacji deklaracji PIT i nadpłatach drogą mailową.

Przeczytaj »
Skutki podatkowe wygranej w konkursie gminnym

Urząd gminy ogłosił konkurs dla mieszkańców na najpiękniejszy ogród w gminie. Nagrodami są bony o wartości nieprzekraczającej 200 zł. Czy uczestnik – wygrany – powinien zapłacić 10% podatku gminie? Czy gmina ma obowiązek odprowadzić podatek do urzędu skarbowego oraz złożyć odpowiednie deklaracje?

Przeczytaj »
MF o zmianach w zakresie raportowania schematów podatkowych (MDR)

28 marca 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Jedną z kluczowych zmian - zapowiadanych przez resort finansów - jest ograniczenie raportowania schematów podatkowych (MDR). Projekt zakłada również, że schematy zgłaszane do urzędów skarbowych, nie będą mogły być przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Przeczytaj »
Sprzęt komputerowy na rzecz placówek oświatowych – jaka stawka VAT

W związku z dostawą sprzętu komputerowego do placówek oświatowych pojawiają się następujące pytania:

  • czy stawka 0% VAT jest prawidłową stawką za zakup komputera stacjonarnego do sekretariatu szkoły i pokoju nauczycielskiego (cele administracyjne),
  • czy zastosowanie stawki preferencyjnej zależy od sposobu wykorzystania, czy też wymagane jest, by był to sprzęt przeznaczony dla uczniów, do nauki,
  • laptop jako pomoc dydaktyczna dla szkoły ze stawką 0% VAT czy tylko zestawy komputerowe ze stawką 0% VAT?

Przeczytaj »
Termin wdrożenia KSeF nie zostanie przesunięty

W odpowiedzi na interpelację poselską MF poinformowało, że projekt ustawy w zakresie KSeF zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r. MF nie planuje kolejnego przesunięcia terminu wejścia w życie KSeF. Dla dużych firm będzie to 1 luty 2026 r., a dla pozostałych 1 kwietnia 2026 r.

Przeczytaj »
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – projekt zmian

W systemie przeciwdziałania praniu pieniędzy są planowane zmiany. Dotyczą one trzech obszarów: przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia, dostępu do Centralnego Rejestru Beneficjenów Rzeczywistych oraz wdrożenia nowego systemu teleinformatycznego służącego przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Nowelizacja w swoim zasadniczym kształcie ma wejść w życie już 1 lipca 2025 r., ale część przepisów ma wejść w życie w późniejszym terminie, tj. odpowiednio 1 stycznia i 1 lipca 2026 r. Nowelizacja przepisów dotknie wszystkie podmioty zobowiązane, wśród których znajdują się m.in. biura rachunkowe.

Przeczytaj »
MF zapowiada kolejne zmiany w Ordynacji podatkowej

Resort finansów pracuje nad kolejnymi zmianami przepisów Ordynacji podatkowej. Wśród zapowiadanych zmian jest wzmocnienie zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Jeżeli w wyniku postępowania nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika. Zasadą będzie również co najmniej 6-miesięczne vacatio legis dla ustaw wprowadzających zmiany w podatkach.

Przeczytaj »
GIIF przestrzega przed oszustwami „na kryptowaluty”

Generalny Inspektor Informacji Finansowej ostrzega przed możliwymi próbami oszustwa i kontaktowania się - rzekomo na jego zlecenie - z ofertą wsparcia w wypłacie „zamrożonych kryptowalut”, zgromadzonych na giełdach, czy też prośbą o przelanie środków pieniężnych na „rachunek techniczny”, będący prawdopodobnie rachunkiem przestępców. Generalny Inspektor Informacji Finansowej nie dokonuje też „weryfikacji instrumentów finansowych” za pośrednictwem kantoru kryptowalut” ani nie nadaje „licencji osoby zaufanej do handlu kryptowalutami”. Opisane działania mogą być próbami wyłudzenia danych lub środków finansowych.

Przeczytaj »
Mieszany użytek auta z odliczeniem połowy VAT. Nawet przy podnajmie

Jeżeli podatnik wykorzystuje samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu operacyjnego, zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to nie ma prawa do pełnego odliczenia naliczonego VAT nawet w tej części, w której podnajmuje ten pojazd innym podmiotom – orzekł NSA.

Przeczytaj »
PE za odroczeniem raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG)

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie przesunięcia dat wejścia w życie nowych przepisów UE, które dotyczą wymogów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz należytej staranności. Projekt dyrektywy „stop-the-clock” w ramach pakietu Omnibus I, przewiduje odroczenie o 2 lata obowiązku raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla przedsiębiorstw, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 i 2026 rok.

Przeczytaj »
Jak rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w związku z udzielonym skontem – zmiana interpretacji

Szef KAS wskazał, że zgodnie z art. 30a ust. 1a ustawy o VAT, w sytuacji, gdy podatnik nie otrzyma od kontrahenta dokumentu korygującego, co do zasady, skonto należy uwzględnić w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik dokonał zapłaty, czyli spełnił warunki uprawniające do zastosowania skonta. Gdy zapłata za faktury dostawców unijnych dokonywana jest w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury dostawcy (przy dostawach otrzymanych pod koniec miesiąca), ale przed złożeniem rozliczenia VAT za miesiąc wystawienia faktury pierwotnej – dopuszczalne jest zmniejszenie podstawy opodatkowania WNT oraz podatku VAT o skonto w rozliczeniu za miesiąc powstania obowiązku podatkowego, tj. podatnik może wykazać od razu rzeczywistą wartość, jaka została zapłacona za towar.

Przeczytaj »

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.