Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Monitor księgowego :: Logo
 
Newsletter: 22 kwietnia 2025 r.
Porada dnia

Jak obliczać termin 90 dni w przypadku ulgi na złe długi – zmiana interpretacji
Jak obliczać termin 90 dni w przypadku ulgi na złe długi – zmiana interpretacji

W ocenie Szefa KAS, termin 90 dni na możliwość skorzystania z ulgi na złe długi z punktu możliwości skorzystania z niej przez wierzyciela jak i dłużnika (art. 89a i art. 89b ustawy o VAT) nie jest terminem do wykonania czynności. Zatem w sytuacji gdy ostatni dzień 90-dniowego terminu uprawdopodabniającego nieściągalność wierzytelności przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny od pracy – art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej nie ma zastosowania – termin ten nie „przesuwa się” na najbliższy, pierwszy dzień roboczy następujący bezpośrednio po dniu lub dniach ustawowo wolnych od pracy.

Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

Ulgi z tytułu darowizn w rozliczeniu PIT. Jakie darowizny można odliczyć?

W rozliczeniu rocznym PIT podatnicy mogą uwzględnić darowizny przekazane na określone cele. Ulgi podatkowe dotyczą m.in. darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwo, kult religijny, kształcenie zawodowe czy odbudowę niektórych zabytków - przypomina resort finansów.

Przeczytaj »
20 maja upływa ważny termin dla przedsiębiorców. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. ZUS przypomina, że rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Przeczytaj »
Wniosek o zwrot nienależnie zapłaconego VAT można skierować do organów podatkowych – wyrok TSUE

Zasady neutralności VAT i skuteczności wymagają aby podatnik mógł skierować swój wniosek o zwrot bezpośrednio do organów podatkowych gdy uzyskanie od sprzedawcy zwrotu nienależnie zapłaconego VAT po zmianie transakcji przez organy podatkowy na niepodlegającą opodatkowaniu, wydaje się niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Tak orzekł TSUE w wyroku z 13 marca 2025 r. w sprawie C-640/23

Przeczytaj »
Zmieniają się zasady oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TK i TSUE

Nowelizacja Ordynacji podatkowej uregulowała kwestię oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku orzeczenia TSUE lub orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Po zmianach oprocentowanie od tego rodzaju nadpłat przysługuje od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu albo zaliczenia na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych.

Przeczytaj »
Kiedy trzeba składać informacje CIT-N1 i CIT-N2 - wyjaśnienia MF

MF potwierdziło, że w przypadku spółek nieruchomościowych i ich wspólników obowiązek składania informacji CIT-N1 i CIT-N2 determinuje sam fakt posiadania, bezpośrednio lub pośrednio, udziałów w takiej spółce.

Przeczytaj »
Można odliczać VAT przy wykonawstwie zastępczym

Dobra wiadomość dla inwestorów, którzy, nie mogąc się doczekać wykonania robót przez niesolidnego wykonawcę, zlecają ich dokończenie innej firmie. Mogą odliczyć VAT z wystawionej przez nią faktury.

Przeczytaj »
Czy wpłaty na tacę online można odliczyć od dochodu - wyjaśnienia MF

MF potwierdziło, że podatnik, który dokonuje wpłat na tacę online może je odliczyć od dochodu, jeżeli w tytule przelewów wskazał, że są to darowizny na cele kultu religijnego. W przypadku wpłat bez takiego wskazania, odliczenie jest możliwe tylko wtedy gdy podatnik posiada umowę darowizny, określającą zarówno wysokość wpłat jak i cel na jaki zostały dokonane. MF podkreśliło także, że odliczenie nie przysługuje w przypadku tradycyjnie płaconej tacy, zbieranej podczas nabożeństw.

Przeczytaj »
Nauczyciel jest zwolniony z VAT, nawet gdy nie ma wykształcenia - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Zwolnienie z VAT usług prywatnego nauczania nie zależy od posiadania wykształcenia w zakresie konkretnego przedmiotu. Liczy się wiedza, a nie ukończenie studiów na określonym kierunku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przeczytaj »
MF proponuje kolejne zmiany w Ordynacji podatkowej

Resort finansów pracuje nad kolejnymi zmianami przepisów Ordynacji podatkowej. Wśród zaproponowanych zmian jest wzmocnienie zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Jeżeli w wyniku postępowania nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika. Zasadą będzie również co najmniej 6-miesięczne vacatio legis dla ustaw wprowadzających zmiany w podatkach.

Przeczytaj »
Przychody z rolowania kontraktów to zyski kapitałowe - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

W przypadku rolowania kontraktów terminowych mamy do czynienia z oderwaniem od funkcji zabezpieczającej wobec konkretnej transakcji finansowej. Takie działanie nie służy już jej zabezpieczeniu, lecz ma na celu osiągnięcie dodatkowego zysku – orzekł NSA.

Przeczytaj »
Zagraniczne renty wdowie z reguły z polskim PIT

Wdowcy, którzy dostają z zagranicy renty po zmarłym małżonku, z reguły płacą od nich podatek dochodowy. Wyjątkiem są renty z Niemiec. Potwierdzają to kolejne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przeczytaj »
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy nadal bez cła i VAT

Import pozaunijnych towarów pierwszej potrzeby, które zostaną przekazane ukraińskim uchodźcom w ramach pomocy humanitarnej, będzie wolny od cła i VAT od importu także w 2025 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. To konsekwencja decyzji Komisji Europejskiej z 3 kwietnia 2025 r. o zwolnieniu w tym zakresie. Zwolnienia stosuje się do przywozu towarów z państw trzecich (spoza UE) od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.

Przeczytaj »
Zwrot VAT dla organizacji międzynarodowych i pozarządowych od towarów zakupionych na cele charytatywne

Uznane przez Polskę organizacje międzynarodowe oraz organizacje pożytku publicznego otrzymają zwrot podatku zapłaconego z tytułu nabycia towarów z przeznaczeniem na cele prowadzonej działalności humanitarnej, charytatywnej lub edukacyjnej. Zwrot będzie przysługiwał pod warunkiem, że towary te zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej w ramach prowadzonej przez te organizacje działalności. Zwrot otrzymają na wskazany rachunek bankowy nie później niż w terminie 45 dni od dnia otrzymania przez urząd skarbowy wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

Przeczytaj »
Jak przekazać 1,5 proc. podatku rolnego w 2025 roku?

Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości przekazania w 2025 r. 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych. Podatnicy mają czas do 15 listopada 2025 r. na złożenie wniosku zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Finansów. Warunkiem przekazania 1,5% podatku rolnego jest zapłata podatku w pełnej wysokości.

Przeczytaj »
Czy można zwolnić z podatku budynki przeznaczone na działalność Koła Gospodyń Wiejskich

Niedopuszczalne jest wprowadzenie przez gminę zwolnień przedmiotowo-podmiotowych przy ustalaniu podatków od nieruchomości – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Chodzi o wprowadzenie zwolnienia z podatku budynków lub ich części i gruntów związanych z prowadzeniem działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

Przeczytaj »
Rada UE wprowadza dyrektywę „stop-the-clock” – zmiany w zakresie raportowania ESG

14 kwietnia 2025 r. Rada UE zatwierdziła propozycję tzw. dyrektywy „stop-the-clock”, która jest częścią pierwszego pakietu uproszczeń niektórych wymogów związanych z regulacjami zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw (pakiet Omnibus I). Projekt przewiduje odroczenie o 2 lata obowiązku raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla przedsiębiorstw, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 i 2026 rok. Co istotne, dla firm objętych obowiązkiem raportowania w pierwszej kolejności nic się nie zmieni – nadal muszą przygotować raporty za rok 2024.

Przeczytaj »
Zwolnienie z cła i VAT towarów importowanych w ramach pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Komisja Europejska (KE) wydała decyzję o zwolnieniu z cła i VAT towarów przeznaczonych dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na wniosek Polski i Litwy, KE umożliwiła nieodpłatną dystrybucję towarów dla uchodźców oraz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym do 31 grudnia 2025 r. Zwolnienia obejmują organizacje państwowe i non-profit, które sprowadzają towary w ramach pomocy humanitarnej z państw trzecich.

Przeczytaj »
KAS ostrzega podatników przed próbą wyłudzenia danych

W okresie rozliczeń PIT oszuści częściej niż zwykle podszywają się pod urzędy skarbowe, Krajową Administrację Skarbową (KAS), Ministerstwo Finansów i pracowników tych instytucji. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS i e-mail zawierające m. in. linki do stron internetowych, a także dzwonią, próbując wyłudzić informacje lub nakłonić do wykonania płatności. Resort finansów po raz kolejny ostrzega podatników i zachęca do korzystania z e-usług KAS.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.